Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

Pa naravno da je u retrospektivi to bilo bezvezno, ali u to vrijeme se puno polagalo u ustavoprodukciju i ustavomorfologiju, i iz nje se iščitavalo svašta.
Ma to mi je jasno, samo kažem da nije bilo "neminovno". Jbg, država mora imati neku zastavu, o otcepljenju je u Hrvata postojalo jasno većinsko opredeljenje 1990-te, posebno u decembru kad je ustav donet, ali ovo prosto nije bila neminovnost. To je jedan od Tuđmanovih doprinosa vojnom rešenju krize.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma to mi je jasno, samo kažem da nije bilo "neminovno". Jbg, država mora imati neku zastavu, o otcepljenju je u Hrvata postojalo jasno većinsko opredeljenje 1990-te, posebno u decembru kad je ustav donet, ali ovo prosto nije bila neminovnost. To je jedan od Tuđmanovih doprinosa vojnom rešenju krize.
Vojno riješenje je stavljeno u pokret prije donošenja tog ustava.
Link to comment
Istina ...A o tome sve do donoshenja ustava nije bilo ni jednog jedinog zbora, jel tako?
Mne, cedo mili, nećemo opet na višestraničnu whodunit igranku, znam da te to veseli jer uvijek uspiješ dokazati da smo 1991 zaslužili 1 scouring of the Shire ko što je Srbija zaslužila bombe 1999, jel?
"I like the Walrus best," said Alice, "because you see he was a little sorry for the poor oysters.""He ate more than the Carpenter, though," said Tweedledee. "You see he held his handkerchief in front, so that the Carpenter couldn't count how many he took: contrariwise.""That was mean!" Alice said indignantly. "Then I like the Carpenter best—-if he didn't eat so many as the Walrus.""But he ate as many as he could get," said Tweedledum.This was a puzzler. After a pause, Alice began, "Well! They were both very unpleasant characters—-"
Tebe ova strategija Zlobrice & Slobe nije zaštitila, jel tako? To smo utvrdili. Mogli su napraviti dvije bolje stvari, prva je umarširati u Zagreb i srediti nas Hrvate, naći nekog hrvackog Rahmana Morinu, i sve bi bilo fajn tebi. Valjda. Ako ne bi stradao u trenucima kad bi srpska vojska bila u Dubravi, mada, pametan čovjek bi otišao pa se vratio kasnije.Drugo, pustiti hrvatsku državu da se igra šerifa i indijanaca u Kninu, pa da vidi kako joj to ide. Možda bi prošla ko srpska država na Kosovu. Anyways, u svijetu bi Hrvat izgledali i ispali puno zločestiji od Srba, što bi općenito popravilo srpsku situaciju, pa i tvoju. I 'povampirene ustaše' tagline bi se puno bolje ljepio.Ali, vic je u tome što ti čedo kao srpska zlatna ribica u velikom jatu hrvatskih piranja nisi nikad bio zanimljiv stratezima od Dobrice pa do Jarčevića, niti status naroda, niti šahovnica. Zanimljivo je bilo napraviti nove granice. Samo oni Srbi koji su bili sretno geopolitički položeni dobili su 'zaštitu'.
Link to comment
Mne, cedo mili, nećemo opet na višestraničnu whodunit igranku, znam da te to veseli jer uvijek uspiješ dokazati da smo 1991 zaslužili 1 scouring of the Shire ko što je Srbija zaslužila bombe 1999, jel?Tebe ova strategija Zlobrice & Slobe nije zaštitila, jel tako? To smo utvrdili. Mogli su napraviti dvije bolje stvari, prva je umarširati u Zagreb i srediti nas Hrvate, naći nekog hrvackog Rahmana Morinu, i sve bi bilo fajn tebi. Valjda. Ako ne bi stradao u trenucima kad bi srpska vojska bila u Dubravi, mada, pametan čovjek bi otišao pa se vratio kasnije.Drugo, pustiti hrvatsku državu da se igra šerifa i indijanaca u Kninu, pa da vidi kako joj to ide. Možda bi prošla ko srpska država na Kosovu. Anyways, u svijetu bi Hrvat izgledali i ispali puno zločestiji od Srba, što bi općenito popravilo srpsku situaciju, pa i tvoju. I 'povampirene ustaše' tagline bi se puno bolje ljepio.Ali, vic je u tome što ti čedo kao srpska zlatna ribica u velikom jatu hrvatskih piranja nisi nikad bio zanimljiv stratezima od Dobrice pa do Jarčevića, niti status naroda, niti šahovnica. Zanimljivo je bilo napraviti nove granice. Samo oni Srbi koji su bili sretno geopolitički položeni dobili su 'zaštitu'.
Mene uvek rastuzhuje tvoj pokushaj da opravdash/izjednachish ono shto se dogadjalo u S-H odnosima(pa i pochetkom 90ih) u Hrvatskoj sa onim shto se dogadjalo izmedju S-A (pa i krajem istih) u Srbiji/Kosovu i Metohiji. Istorijski neuporedivo, u polozhaju manjeg naroda neuporedivo, u odnosu manjeg naroda ka drzhavi, neuporedivo,... ono pak shto jeste zajednichko, to je drzhavni teror ... no, siguran sam da ti o tome nemash isto mishljenje.Kada govorish o onome shto bi meni bilo potaman, moram ti reci da me rastuzhuje i tvoja nemogucnost da shvatish da ja uopshte ne zhalim shto vishe ne zhivim u Hrvatskoj ... to vishe nije ona zemlja u kojoj sam ja odrastao ... ona vishe nema nikakovih dodirnih tachaka sa mojim poimanjem zemlje u kojoj bih zheleo da zhivim. Hrvatska je kauboja izigravala na prostorima gde Srbi zhive upravo pre 60ak godina ... znamo posledice toga. Danas isto tako mozhe da izigrava kauboja na tim prostorima, ali Srba vishe nema ...Ako cemo pravo, Srbi u Hrvatskoj zashtitu nisu dobili ni od koga, neovisno o svom geografskom polozhaju ... tako da je malo degutantno pominjati zlatne ribice u tom kontekstu. Ne mislish?Eto, na kraju mogu i josh da izrazim zadovoljstvo tvojim zdravim rasudjivanjem da ti je bespredmetno se koprcati u pokushajima da odgovorish na pitanja koja ti postavljam a zavrshicu sa jednom guslarskom ... poheljece se drumovi Turaka, al Turaka biti nece. Tek kada budesh shvatio/priznao sebi da je jadna ona drzhava koja se olako odriche svoga stanovnishtva onda cesh biti sposoban da skinesh oblande kojima pokushavsh da predstavish sebe. Siguran sam da mozhesh i bolje i ljudskije.
Link to comment
Hrvatska 15 970 poginulih i nestalih*, sa srpske strane imaš Štrpčevu statistiku, on je nabrojo 6.792.
Nisam bas siguran u cifre. Ranije su se pominjale manje cifre. Mislim da ima istih osoba i na jednom i na drugom spisku.Kad su slovenci napustili skupstinu CK, plakali smo i pevali "Samo da rata ne bude".
Link to comment
"I like the Walrus best," said Alice, "because you see he was a little sorry for the poor oysters.""He ate more than the Carpenter, though," said Tweedledee. "You see he held his handkerchief in front, so that the Carpenter couldn't count how many he took: contrariwise.""That was mean!" Alice said indignantly. "Then I like the Carpenter best—-if he didn't eat so many as the Walrus.""But he ate as many as he could get," said Tweedledum.This was a puzzler. After a pause, Alice began, "Well! They were both very unpleasant characters—-"
:Hail: majstore!
Link to comment
Mene uvek rastuzhuje tvoj pokushaj da opravdash/izjednachish ono shto se dogadjalo u S-H odnosima(pa i pochetkom 90ih) u Hrvatskoj sa onim shto se dogadjalo izmedju S-A (pa i krajem istih) u Srbiji/Kosovu i Metohiji. Istorijski neuporedivo, u polozhaju manjeg naroda neuporedivo, u odnosu manjeg naroda ka drzhavi, neuporedivo,... ono pak shto jeste zajednichko, to je drzhavni teror ... no, siguran sam da ti o tome nemash isto mishljenje.
Aha, OK. Ali ima dosta sličnih elemenata!
Kada govorish o onome shto bi meni bilo potaman, moram ti reci da me rastuzhuje i tvoja nemogucnost da shvatish da ja uopshte ne zhalim shto vishe ne zhivim u Hrvatskoj ... to vishe nije ona zemlja u kojoj sam ja odrastao ... ona vishe nema nikakovih dodirnih tachaka sa mojim poimanjem zemlje u kojoj bih zheleo da zhivim.
Nisam ni pomao oli nepima tvoj žal, mislim da smo analizirali štose sv to nije smjelo promijeniti da bi ti ostao.
Hrvatska je kauboja izigravala na prostorima gde Srbi zhive upravo pre 60ak godina ... znamo posledice toga. Danas isto tako mozhe da izigrava kauboja na tim prostorima, ali Srba vishe nema ...
Aha, sad kužim igru. Kad tebi treba usporedba i izjednačavanje neusporedivog, onda to može. Dobro™. Al onda ja nikako ne mogu pobijedit u ŠBKBBu. sad.gif
Ako cemo pravo, Srbi u Hrvatskoj zashtitu nisu dobili ni od koga, neovisno o svom geografskom polozhaju ... tako da je malo degutantno pominjati zlatne ribice u tom kontekstu. Ne mislish?
Ako ćemo pravo, jesu. Velikim trudom stvoreno je područje u hrvatskoj gdje ti je bio poprilično veći neugodnjak ako si Hrvat, dakle obratno od ostatka Hrvatske. To je nešto kao promjena situacija na Kosovu 1968, pa dalje progresivno.. Aha, ne smijem.
Eto, na kraju mogu i josh da izrazim zadovoljstvo tvojim zdravim rasudjivanjem da ti je bespredmetno se koprcati u pokushajima da odgovorish na pitanja koja ti postavljam a zavrshicu sa jednom guslarskom ... poheljece se drumovi Turaka, al Turaka biti nece. Tek kada budesh shvatio/priznao sebi da je jadna ona drzhava koja se olako odriche svoga stanovnishtva onda cesh biti sposoban da skinesh oblande kojima pokushavsh da predstavish sebe. Siguran sam da mozhesh i bolje i ljudskije.
Hrvatska se nije odrekla nikoga i ničega, čak da i hoće ne smije.. Ja još manje. Ono što se promijenilo je da je stvoreno puno friške i nepotrošene mržnje i političke instrumentalizacije druga i pojedinca, pogotovo u pasivnim krajevima. Svatko može doći negdje i probati se probiti kroz to ako mu je stalo. Ili ne mora. Njegova volja & želja. Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Aha, OK. Ali ima dosta sličnih elemenata!Nisam ni pomao oli nepima tvoj žal, mislim da smo analizirali štose sv to nije smjelo promijeniti da bi ti ostao.Aha, sad kužim igru. Kad tebi treba usporedba i izjednačavanje neusporedivog, onda to može. Dobro™. Al onda ja nikako ne mogu pobijedit u ŠBKBBu. sad.gifAko ćemo pravo, jesu. Velikim trudom stvoreno je područje u hrvatskoj gdje ti je bio poprilično veći neugodnjak ako si Hrvat, dakle obratno od ostatka Hrvatske. To je nešto kao promjena situacija na Kosovu 1968, pa dalje progresivno.. Aha, ne smijem.
:) ... jeste ... naveo sam jedan.

“Tamo gdje je nasilje ozakonjeno ili gdje se ‘selektivno’, ‘ciljano’ primjenjuje, tamo je na djelu državni terorizam. Za prosudbu državnog terorizma nije bitno tko faktički terorizam vrši, nego kako se država spram toga odnosi. Ako su na djelu prijetnje, ucjene, protjerivanje s posla, promjena nacionalnosti i religijske pripadnosti, miniranje kuća, automobila i gospodarskih objekata, a država ne poduzima ništa, ili samo fingira da nešto čini, onda se sigurno radi o teroru države.” Uz to ide i označavanje uzročno-posljedične veze: “Nije, u pravilu, teror i totalitarizam države posljedica nego uzrok pobune i grupnog terorizma.”

Ne razumem bash ... a mislim da sam vishe puta sasvim jasno napisao zashto nisam mogao ostati.Ja nigde ne pricham o SBBKBB ...To je jedna opscena, videlo se na kraju kakovu su zashtitu imali Srbi koji su zhiveli u kompaktnim zonama ... lazh i mimikrija ... O onima u gradovima, mislim da ne treba troshiti rechi.Ostatak ne razumem ... morash jasnije da se izrazhavash, jer ne mogu uvek prochitati tvoje misli, a i ne treba.

Hrvatska se nije odrekla nikoga i ničega, čak da i hoće ne smije.. Ja još manje. Ono što se promijenilo je da je stvoreno puno friške i nepotrošene mržnje i političke instrumentalizacije druga i pojedinca, pogotovo u pasivnim krajevima. Svatko može doći negdje i probati se probiti kroz to ako mu je stalo. Ili ne mora. Njegova volja & želja.
Zaista bih cenio pokushaj da pokushash objasniti bold ... pretpostavljam da mislish da su Srbi u Hrvatskoj imali neki izbor ... u tom smislu cu i komentarisati bold, a ako sam ga pogreshno protumachio ti kazhi na shta si mislio.Elem, ukleshteni izmedju Zagreba koji ih nece/koji ih tretira kao strano tkivo i Beograda sa lazhnim obecanjima, obezglavljeni (Jovan Rashkovic) ... oni izbora nisu imali ... to, shto se odnosi do onih koji su zhiveli u krajevima u kojima su chinili vecinu ... a ovi gradski su i imali izbora ... da ostanu i trpe svakojake gadosti u zavisnosti od krvne izmeshanosti sa pripadnicima vecinskog naroda, u zavisnosti od spremnosti da cute, ili da prichaju ono shto okolina zheli da chuje ... do odlaska, prodaje ili menjanja svoje imovine pod izuzetno nepovoljnim uslovima (oni srecniji) ...Napisao sam vec negde ... to je bio izbor koji izbor bio nije.
Link to comment
Elem, ukleshteni izmedju Zagreba koji ih nece/koji ih tretira kao strano tkivo i Beograda sa lazhnim obecanjima, obezglavljeni (Jovan Rashkovic) ... oni izbora nisu imali ... to, shto se odnosi do onih koji su zhiveli u krajevima u kojima su chinili vecinu ... a ovi gradski su i imali izbora ... da ostanu i trpe svakojake gadosti u zavisnosti od krvne izmeshanosti sa pripadnicima vecinskog naroda, u zavisnosti od spremnosti da cute, ili da prichaju ono shto okolina zheli da chuje ... do odlaska, prodaje ili menjanja svoje imovine pod izuzetno nepovoljnim uslovima (oni srecniji) ...Napisao sam vec negde ... to je bio izbor koji izbor bio nije.
Da, i nisu bili jedini sa izborima bez izbora. Rat koji je pokrenut zbog granica, a ne zbog 'prava' samo je pogoršao stvari, n'se pa? Inače, imam i ja (i imao, pokojni su) nešto Srba među rodbinom i prijateljlukom rodbine, ima onih koji su ostali i ništa im nije bilo, imamo prijatelja kojem je došla naoružana stambena komisija (možda su se istakli time što je on bio oficir i nije bio iz Hrvatske, a možda je to bilo nebitno), eto samo nemamo nikog tko je bio ubijen ili zatvoren. Pa zato, zamjeram i na generalizaciji, nadam se da je to OK.Bold? Nije niko izbrisan iz državljanstva, ni iz zemljišnih knjiga ako su ostale. Susjedi & komšije su ponajviše izbrisani, među sobom.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...