Jump to content
IGNORED

Nezavisno sudstvo i huligani


Idioteque

Recommended Posts

Pa da, ali sud ne treba da cita necije misli, vec da na osnovu svih okolnosti proceni da li je u odredjenom ponasanju objektivno sadrzano bice konkretnog krivicnog dela.
ne znam zasto mislis da mislim da sudstvo (treba da) radi drugacije nego po objektivnom sadrzaju ili procjeni o njemu?ti i ja nagadjamo Edited by morgana
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    65

  • radisa

    47

  • Ted

    45

  • Milogled Bluff

    39

ne znam zasto mislis da mislim da sudstvo (treba da) radi drugacije nego po objektivnom sadrzaju ili procjeni o njemu?ti i ja nagadjamo
"ko ugrozi sigurnost nekog lica pretnjom da će napasti na život ili telo"Dakle, sud ne pocenjuje nameru, jer to i nije u stanju, buduci da se radi o cisto hipotetickom pitanju. Bitno je da li sutiranje lutke i povlacenje paralele sa ubijenim kolegom objektivno moze ugroziti sigurnost onoga kome su pretnje upucene, uzimajuci u obzir vremenski i prostorni kontekst.
Link to comment
ipb_daisy.gifDS: Zaštititi Brankicu Stankovićipb_daisy.gif22. april 2010. | 19:58 | Izvor: Beta Beograd Demokratska stranka saopštila je da očekuje da nadležni organi učine sve kako bi novinarka B92 i autorka emisije “Insajder“ Brankica Stanković bila zaštićena.

Portparolka DS-a Jelena Trivan rekla je agenciji Beta da Srbija mora da bude zemlja u kojoj je svako siguran, a naročito novinari kojima niko ne sme da preti niti da ugrožava njihovu slobodu izražavanja, a naročito ne da ih fizički ugrožava."Stoga očekujem da nadležni organi učine sve kako bi Brankica Stanković bila zaštićena a oni koji su bili pretnja njenom životu adekvatno kažnjeni", kazala je Trivan.Prvi osnovni sud u Beogradu doneo je danas rešenje kojim se optužnica protiv šestorice navijača Partizana odbacuje, jer se po mišljenju sudskog veća ne radi o krivičnom delu ugrožavanja sigurnosti već o uvredama na javnom skupu.

Edited by Hella
Link to comment

^^jebiga, u pravnoj terminologiji ja nikako ne mogu da te presisam, a sa zakljuccima koje iznosis se ne slazemevo, slazem se sa ajatolahom, tako izgledam pametnije :)

Edited by morgana
Link to comment
^^jebiga, u pravnoj terminologiji ja nikako ne mogu da te presisam, a sa zakljuccima koje iznosis se ne slazemevo, slazem se sa ajatolahom, tako izgledam pametnije :)
Ne, pa ovo je stvarno interesantan slucaj, sa cisto strucnog aspekta. Ocigledno je da bi mnogi pravnici bez ikakve lose namere mogli proceniti da nije ostvareno bice krivicnog dela ugrozavanja sigurnosti. Ja samo iznosim svoj licni stav po tom pitanju. :)
Link to comment

E baš me zanima šta će reći Homen, DS i ostali drugari "demokrate" ako apelacija zauzme drugačiji stav od osnovnog suda i ako osumnjičenima ipak bude suđeno. Hoće li povući predlog za razrešenje? Ili ako prihvati pravni stav osnovnog suda. Hoćemo li onda da razrešavamo i apelacione sudije?Ovakvim izjavama i saopštenjima sada se pravi pritisak na apelaciju da predmet reši na određeni način, onako kako vlast smatra da je ispravno. I to pre nego što je i predmet stigao u apelaciju. I sada taj sudija koji dobije predmet treba da donese odluku bez pritiska i po zakonu a iznag glave mu DS giljotina. Tužno. Tvrde da su reformisali pravosuđe i da je isto nezavisno a sami mu prete.

Link to comment

Ogorcen sam. Ko i mnogi drugi. Izgleda da mi laici gledamo na ovo totalno drugacijim ocima. Pa sta je ovde problem? Nedovoljna ili nejasna zakonska regulativa? To sto je njih hiljadu skandiralo i sutiralo lutku, pa sad nije fer da samo njih 6 strada? Zar ne osudise vec jednog zbog fejsbuk pretnji

Link to comment
Ne, pa ovo je stvarno interesantan slucaj, sa cisto strucnog aspekta. Ocigledno je da bi mnogi pravnici bez ikakve lose namere mogli proceniti da nije ostvareno bice krivicnog dela ugrozavanja sigurnosti. Ja samo iznosim svoj licni stav po tom pitanju. :)
Mhm, dakle "biće krivičnog dela" bi bilo ostvareno da su tokom igrokaza sa lutkom i pjevanjem ispred sebe držali Brankicu vezanu za ogradu južne tribine dok joj ambiciozni dječarci iz navijačke grupe "Grobari pelene" dinjstaju tabane bakljama. Pravo je carska stvar.
Link to comment
E baš me zanima šta će reći Homen, DS i ostali drugari "demokrate" ako apelacija zauzme drugačiji stav od osnovnog suda i ako osumnjičenima ipak bude suđeno. Hoće li povući predlog za razrešenje? Ili ako prihvati pravni stav osnovnog suda. Hoćemo li onda da razrešavamo i apelacione sudije?Ovakvim izjavama i saopštenjima sada se pravi pritisak na apelaciju da predmet reši na određeni način, onako kako vlast smatra da je ispravno. I to pre nego što je i predmet stigao u apelaciju. I sada taj sudija koji dobije predmet treba da donese odluku bez pritiska i po zakonu a iznag glave mu DS giljotina. Tužno. Tvrde da su reformisali pravosuđe i da je isto nezavisno a sami mu prete.
Tede, sta kaze zakon o tome ko sme/moze da podnosi inicijative tom Visokom Savetu ili kako se vec zove, a da nije iz sektora pravosudja? Edited by harper lee
Link to comment
E baš me zanima šta će reći Homen, DS i ostali drugari "demokrate" ako apelacija zauzme drugačiji stav od osnovnog suda i ako osumnjičenima ipak bude suđeno. Hoće li povući predlog za razrešenje? Ili ako prihvati pravni stav osnovnog suda. Hoćemo li onda da razrešavamo i apelacione sudije?Ovakvim izjavama i saopštenjima sada se pravi pritisak na apelaciju da predmet reši na određeni način, onako kako vlast smatra da je ispravno. I to pre nego što je i predmet stigao u apelaciju. I sada taj sudija koji dobije predmet treba da donese odluku bez pritiska i po zakonu a iznag glave mu DS giljotina. Tužno. Tvrde da su reformisali pravosuđe i da je isto nezavisno a sami mu prete.
postoji li zakonska sankcija za mijesanje izvrsne vlasti u sudski postupak?
Link to comment
to je drugo, on je mislio ozbiljno.
Ma sto je najgore verovatno je veca pretnja od ovih divljaka sa stadiona, nego nekog maminog sina koji cuka gluposti na kompu (nagadjam...). Ali ako, za primer. Tako treba i ovih 6.
Link to comment
postoji li zakonska sankcija za mijesanje izvrsne vlasti u sudski postupak?
Postoji npr. sledeće krivično deloNedozvoljeno javno komentarisanje sudskih postupaka Član 336aKo za vreme trajanja postupka pred sudom, a pre donošenja pravosnažne sudske odluke, u nameri da povredi pretpostavku nevinosti ili nezavisnosti suda, daje javne izjave u sredstvima javnog informisanja, kazniće se zatvorom do šest meseci i novčanom kaznom.
Tede, sta kaze zakon o tome ko sme/moze da podnosi inicijative tom Visokom Savetu ili kako se vec zove, a da nije iz sektora pravosudja?
Iz "Zakona o sudijama"Nadležnost i pokretanje postupka za razrešenje Član 64. Inicijativu za razrešenje sudije može podneti svako lice. Postupak za razrešenje pokreće se predlogom predsednika suda, predsednika neposredno višeg suda, predsednika Vrhovnog kasacionog suda, organa nadležnih za vrednovanje rada sudije i Disciplinske komisije. Razloge za razrešenje utvrđuje Visoki savet sudstva.U ovom slučaju problem je što postupak nije pravosnažno okončan a Homen već najavljuje inicijativu. Svako može da inicira ali inicijativa mora biti obrazložena i osnovana.Ona nije takva ako dolazi par sati posle nepravosnažne sudske odluke koju Homen nije ni video, niti je na bilo koji način učestvovao u postupku da bi mogao da ceni njegovu usklađenost sa zakonom.Hajde da je to bilo nakon izvršenog nadzora u sudu pa da su utvrđene nepravilnosti.Ovako, to je jednostavno pritisak na sudiju i pravosuđe.Kao što možeš videti gore čak ima i elemenata navedenog krivičnog dela.
Link to comment
Pravo je carska stvar.
jes vala, još kad nam ovako potanko razlažu materiju i manjkavosti tužbe kao da smo u supreme court of usa, a ne u bantustanu gde se sudi i presuđuje po porudžbini, dođe mi da prerežem vene..
Link to comment
jes vala, još kad nam ovako potanko razlažu materiju i manjkavosti tužbe kao da smo u supreme court of usa, a ne u bantustanu gde se sudi i presuđuje po porudžbini, dođe mi da prerežem vene..
Ma u pravu si. A i ja sam lud sto ih citam. Necu vise :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...