Jump to content
IGNORED

Crap art....


Bebler

Recommended Posts

meni se dopada fotka s miralemom, kinikom i henrijem u svinjcu. da sam ranije znala da je i to umetnost, na izlozbe bih isla.
Zoran tvrdi na primer da smo zapravo svi umetnički geniji. Ne ono pusto Vorholovsko, populatnost na 15 minuta i slična ograničenje. Nego bre, stvaraoci u fulu. Samo neko treba da isprovocira našu genijalnost i eto rezultata. Normalno, u tom procseu stvaranja genija sebe vidi kao gurua, koji je tu da porodi naš genij. Dakle uz pozitivizam koji u svemu prepoznaje klicu genijalnosti ni umetnost ne pada teško. Čak suprotno, otkriva neograničene mogućnosti.
Link to comment

Baš bi bilo dobro da ga pozovu recimo na ovogodišnji Belef :Hail: umesto da ona tunjava šeta okolo sa bundevom na glavi i plaši decu po parkovima.

Link to comment

Mada preporuka nije direktno povezana sa temom ali ipak ću si dati tu slobodu. Dobro je posetiti završnu izložbu studenata Fakulteta primenjenih umetnosti u Muzeju primenjenih umetnosti koja je večeras otvorena. Svakako ne zbog ukupne ponude koja se može opisati kao standardna konfekcijska ponuda FPU koja se ponavlja decenijama unazad sa neznatnim varijacijama.Izložbu treba posetiti zbog trofejne glave jelena, eksponata smeštenog u prostoriju desno od ulaza u MPU. Moram reći, krasan komad! Nešto zaista neočekivano u kontekstu ukupnog ambijenta.

Edited by Bebler
Link to comment

Rekao bih, u ovoj vesti ima nečeg što je kompatibilno samoj suštini nečega što bi se moglo nazvati crap art. Ne toliko neinventivna kreacija osuđenih već reakcija aparata represije na nešto za šta taj aparat veruje da je umetnost i još uz to subverzivna. Ja istini za volju u inkriminišućem kolažu ne vidim ništa što nosi kvalitete umetničkog ili subverzivnog već samo pokušaj pomeranja granica slobode izražavanja u datoj sredini, što je manje umetnički a mnogo više sociološki poduhvat a svakako ni po čemu nije subverzivan jer svojom porukom utiče na izgradnju a ne na rastakanje društvenih odnosa. Sad što to mišljenje ne deli Crkva, to nije ništa neočekivano. Kanonski se podrazumeva da ni jedno mišljenje nije valjano ako ga sama Crkva nije iznela ili blagosiljala. Uostalom, reakcija sistema i njegovog naličja ono je što celom događaju daje titulu crap a povezano je sa nečim što protagonisti sa obe strane zakona u tom procesu smatraju umetnošću.

Kazna zbog Hrista s glavom Mikija MausaSud u Moskvi proglasio je krivima umetnike Andreja Jerofejeva i Jurija Samodurova za raspirivanje verske mržnje i naložio im da plate novčanu kaznu od ukupno 9.000 evra jer su pre tri godine priredili kontroverznu izložbu na kojoj je Isus Hrist prikazan s glavom Mikija Mausa. U procesu pokrenutom na inicijativu ultradesničarske organizacije Narodni sabor, uz podršku Ruske pravoslavne crkve, umetnicima je pretila maksimalna kazna od tri godine zatvora.Izricanje presude organizatorima izložbe „Zabranjena umetnost“, priređene 2007, podiglo je veliku prašinu u Moskvi. Mnogi novinari nisu mogli da se probiju u prepuno zdanje moskovskog Taganskog suda. Čitanje presude pravoslavni aktivisti su u dvorištu zgrade propratili pevanjem psalma (ovo je trebalo videti i čuti!), ističući da je cilj takve akcije „zaštita pravoslavne vere“.U međuvremenu, umetnička grupa „Rat“ je u znak podrške osuđenima razbacala više od tri i po hiljade bubašvaba po hodniku suda. Zbog ove akcije u policiju je priveden aktivista „Rata“ Petar Verzilov, kao i aktivistkinja pokreta „Solidarnost“ Anastasija Ribačenko.Jerofejev, umetnički kritičar, i Samodurov, bivši direktor Muzeja Saharova, izložbom „Zabranjena umetnost“ u Muzeju Saharova u Moskvi mnoge su šokirali, a Ruska pravoslavna crkva ju je osudila zbog manipulisanja hrišćanskim simbolima.Na izložbi se lik Isusa Hrista pojavljuje više puta. Tako se na jednoj slici umesto Isusove glave nalazi orden Lenjina, na drugoj je Hrist naslikan sa glavom Mikija Mausa. Prikazana je i satirična reklama za „koka-kolu“, a na slici piše „To je moja krv“. Dela su mogla da se vide samo kroz specijalne otvore u zidu, koji ih je delio od posetilaca - time su organizatori želeli da kažu da izložbu mogu da gledaju samo ljudi koji to jako žele.Suđenje Jerofejevu i Samodurovu je počelo u aprilu 2009, što je izazvalo oštre proteste umetnika i organizacija za zaštitu ljudskih prava.Prošle nedelje 13 uglednih ruskih umetnika objavilo je otvoreno pismo Dmitriju Medvedevu, predsedniku Rusije, s molbom da prekine suđenje. Oni su istakli da bi okrivljujuća presuda bila presuda „celoj ruskoj savremenoj umetnosti“. Organizacija Amnesti internešenel je izdala saopštenje u kome se kaže da bi, ukoliko organizatori budu proglašeni krivim, takva presuda „još više potkopala slobodu izražavanja u Rusiji“. U pismu Ruskoj pravoslavnoj crkvi prošlog meseca Jerofejev se izvinio ukoliko je izložba nehotice uvredila hrišćane.Međutim, on je takođe branio pravo umetnika na slobodu izražavanja i kritikovao Pravoslavnu crkvu za saradnju s ekstremnim nacionalistima. Samodurov je i ranije osuđivan za podsticanje na mržnju. Godine 2005. novčano je kažnjen za izložbu pod nazivom „Pažnja: Religija!“, takođe u Muzeju Saharova.Suđenje umetnicima podelilo je rusko javno mnjenje. Istraživanje centra „Levada“ pokazalo je da 58 odsto ispitanika smatra da ljudi treba da imaju pravo na javnu kritiku religije, dok se 40 odsto ruskih građana protivi objavljivanju dela koja vređaju verska osećanja.
Link to comment
Sud u Moskvi proglasio je krivima umetnike Andreja Jerofejeva i Jurija Samodurova za raspirivanje verske mržnje i naložio im da plate novčanu kaznu od ukupno 9.000 evra jer su pre tri godine priredili kontroverznu izložbu na kojoj je Isus Hrist prikazan s glavom Mikija Mausa.
Eh, da. Ono što nisam ukapirao iz vesti jeste kako je tužlaštvo u optužnici koja je očigledno dobro prošla kod suda izvelo zaključak da je na slici Hrist sa glavom Mikija Mausa a ne Miki Maus sa telom Isusa ? Edited by Bebler
Link to comment
Piero Manzoni - Merda d'artistamanzoni2.jpgmanzoni1.jpg
samo sto manzonijeve limenkice ne sadrze zaista govna i sto su kao sto kaze natpis rad iz 1961. godine. manzoni je umro nedugo zatim. za nekoga ko je fetisista to mora da predstavlja razocarenje. mislim manjak govneta. inace bebler ako te nervira misko uvek mozes da citas stevana vukovica ili branka dimitrijevica kako pisu o zoranu todorovicu. ili ti vise volis dejana djorica?edit: i zasto pricas sam s sobom?edit edita: glava jelena? nesto kao NSK? Edited by kim_philby
Link to comment
Po meni su to sjajni radovi sjajnog umetnika. Baš kao i oni žigosani konji, i cigani i psi na koje su NGOovi toliko ispizdeli koji iako ne koriste... DNK umetnika na taj način, slično komuniciraju.edit:pihtije su možda malo previše, makar za mene. Mada mislim da nije bilo suneta u njima. Ali možda je to zbog toga što nemam dovoljno godina za pihtije, da su šnicle ili kobaje u pitanju, ne bih imao problem.
nema suneta. sunet je usao u popularnu uobrazilju vezanu za taj rad preko filma mice momcilovica sedam i pol. pihtije su nastale od ostataka liposukcije i nisu trebale biti konzumirane vec samo izlozene. posetioci u mariboru su to malo pogresno shvatili. odnosno mislili su da pihtije nisu rad vec posluzenje uz izlozbu.
Link to comment
posetioci u mariboru su to malo pogresno shvatili. odnosno mislili su da pihtije nisu rad vec posluzenje uz izlozbu.
ja se uvek zacenim od smeha kad ovo cujem.
Link to comment
ja se uvek zacenim od smeha kad ovo cujem.
Budale. Ne razlikuju organsku materiju od umetnosti. Kao kad bi neki pravoslavac krenuo da jede moshti sa nekog oltara. Majmuni neobrazovani.
Link to comment
inace bebler ako te nervira misko uvek mozes da citas stevana vukovica ili branka dimitrijevica kako pisu o zoranu todorovicu. ili ti vise volis dejana djorica?
Uopšte me ne nervira, samo konstruiše u nedogled. On meni zaista zvuči kao apoteota, primenjeni poeta kome gazda naruči hvalospev o sebi a ovaj otkrije i vrline koje mušterija nikada nije imala. To naročito važi za citirani traktat. a Đorića poznajem, i neposredno sam ga obavestio da je neviđen smor te da se neretko bavi prilično trivijalnim pojavama koje pretenduju na titulu umetnika. Nekada mi se čini da se hefta na režimske umetnike ne bi li postao Kusovac 2.
edit edita: glava jelena? nesto kao NSK?
Ništa u fazonu Nove Slovenščine, nešto mnogo manje pretenciozno i veoma veselo. Edited by Bebler
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...