Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Rasprava vam je nigdje veze. Fk Željezničar Sarajevo je osnovan ko klub zeljeznicara iz zeljeznicke radionice i takav status je uvjek imao i imace, Osnivaci su mu bili ljudi svih nacija i nacionalnosti.Rad mu je obustavljen u 2 svjetskom ratu zato sto nisu htjeli igradi ndh ligu, poslje rata mu uzmu 9 igraca da se osnuju Fk Sarajevo, u zadnjem ratu mu je izgorio stadion, I opet vam kazem ŽELJO nije niciji klub sa nikakvi nacionalnim predznakom. Navijaći Želje su svih nacija i nacionalnosti.
Što se mene tiče, zatvaram ovu temu. Nikad se neće doći, koliko vidim, do konsenzusa po tom pitanju, kao ni na temu ko je u ratu u BiH bio agresor, a ko branilac-oslobodilac...
Link to comment

Hi,First of all, sorry for writing this in English and congratulations for this thread, there's a huge amount of information here. I'm looking for some information for a project of mine that I can't find anywhere on the internet and, after asking at a Bosnian forum I was pointed this way.I'm looking for dates and results of the Bosnian qualifying rounds to the Yugoslav Cup in the 1985/86 season, particularly, Čelik's game(s). Čelik was newly promoted to the first division and didn't qualify directly to the first round proper.I came to BiH and after studying editions of both national (Oslobođenje) and a Zenica local (Naša riječ) newspapers all I could find were these results from the last qualifying round:August 15th:Borac Travnik 4-0 Jedinstvo BrčkoBuducnost Banovici 2-6 Zeljeznicar DobojBorac Travnik and Zeljeznicar Doboj thus qualified to the first round proper.There was no mention of Čelik on that page, no other mention of the cup in any of the August or September editions of Oslobođenje and no mention of the cup at all in the Naša riječ between the last game of the 84/85 season and the date of the first round of the cup (October 30).I also find the date of those games strange. If that was the last qualifying round in the Bosnian zone, when were all the previous rounds played (I'm imagining there were hundreds of teams)? During pre-season? During the course of the previous season?If anyone has any information regarding this it would be a tremendous help!Thanks in advance!

Link to comment
Red je tragaču da si saslušao i drugu stranu. “RZ 88” - Saopštenje za javnostddcc306452ce4af6035e954849bf4472_M.jpg

Poštovani ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svijetu...Ovim putem želimo demantirati natpise pojedinih medija koji su neprofesionalnim objavljivanjem neprovjerenih informacijama pokušali ocrniti ime navijača NK Čelika, Robijaša, kao i većine naših sugrađana.

Naime, na internetu je objavljena video montaža nastala u poluvremenu utakmice Željezničar – Čelik, odigrane 20. 4. u okviru 23. kola Premijer lige BiH u nogometu. Autor video zapisa je ciljano povike sa sjeverne tribine stadiona Grbavica (gdje su se nalazili simpatizeri domaćeg kluba) pokušao prikazati kao navijanje Robijaša. Povike „Zenica je srce Srbije“ su Robijaši ispratili pjevanjem državne himne kao što se može vidjeti i na video zapisu koji smo sami objavili dan nakon utakmice a koji možete pogledati i na našem YouTube kanalu:

(od 3:55 do 4:23).Ovo nije prvi put da navijači Željezničara pokušavaju na razne načine širiti animozitet u navijačkom pokretu naše države sa sredstvima i ciljevima koji nemaju veze sa sportom. Ali što i očekivati od onih koji su čak spremni bacati i ručne bombe na dječja igrališta. Očigledno nam zavide jer smo ih mi, Robijaši, nadglasali na njihovom stadionu u spomenutoj utakmici iako su oni bili mnogobrojniji.Ne dopuštamo nikomu da blati naše ime i naš grad. Robijaši su dokazani patrioti i zaštitni simbol grada Zenice. Veliki broj naših članova je u proteklom ratu bio na liniji obrane naše države. Naš grad je domaćin reprezentaciji već duži niz godina, a i sami reprezentativci su više puta rekli da ih u Zenici dočekuje atmosfera kakvu nigdje drugo nisu imali, što također smeta nekima. Također, jedna smo od rijetkih navijačkih skupina na ovim prostorima koja nije nacionalistički obojena, na našoj tribini rame uz rame stoje i Bošnjaci i Hrvati i Srbi kao i pripadnici drugih narodnosti. Zato što nas to nije stid iznositi kao našu veliku prednost našli smo se na udaru onih kojima je to trn u oku, da u ovakvom društvu postoje takve organizovane grupe. Na utakmicama kojima smo mi prisustvovali nije bilo prekida zbog nacionalistickog navijanja kao ni zbog druge vrste ispada naših navijača. Također bezbroj puta smo bili oštećeni zbog neprincipijelnosti NS BiH u primjeni pravila koja se odnose na organizaciju jedne nogometne utakmice.Ovim putem vas medije upozoravamo da ćemo biti primorani da svaki medij koji objavi neprovjerenu informaciju o nama prijavimo Vijeću za štampu BiH. U proteklom periodu sve što je ova grupa uradila, isprati se samo ono što medijima odgovara, a to je sve ono što nam na obraz ne može stati kao što je montaža ovog video materijala. Molimo vas da se potrudite da svoj posao profesionalno obavljate na način da kontaktirate i druge subjekte vaše priče kako bi ispoštovali osnovni novinarski postulat a to je objektivnost.

ZENICA JE BOSNE ZJENICA!

Link to comment

Nisam napisao da je to što su mediji preneli istina. Naišao sam na vest, pa sam postavio link.Baš me briga hoćete li se svađati međusobno ili ne. To je vaše pravo.Suština je u tome da su te parole uzvikivane, samo se sporite s koje strane.Znam dobro da je Zenica primer nacionalne (ako se u BiH može govoriti o nacijama) tolerancije.Moj cilj je da malo i sa sociološkog aspekta sagledamo ovde značaj fudbala/nogometa, jer ima strahovite implikacije na život mnogih ljudi na planeti i nije samo igra od 22 igrača (u kojoj na kraju uvek pobede Nemci).

Link to comment

Prvo,nemoj shvatiti ovo lično,nego sam ti zamjerio što nisi ODMAH potražio (ili tragao) za potpunijom informacijom. Zato bez ljutnje.Ovo je jedan od najpozitivnijih i najtolerantnijih foruma. Znam da su mediji u Srbiji jedva dočekali ovakvu vijest (glupost )u režiji ovih samozvanih navijača. Istinu si rekao za Zenicu po pitanju tolerancije,ali navijačka glupost nema granica izgleda,i nije joj ništa sveto. Svugdje u svim taborima. Svako dobro.

Link to comment
Prvo,nemoj shvatiti ovo lično,nego sam ti zamjerio što nisi ODMAH potražio (ili tragao) za potpunijom informacijom. Zato bez ljutnje.Ovo je jedan od najpozitivnijih i najtolerantnijih foruma. Znam da su mediji u Srbiji jedva dočekali ovakvu vijest (glupost )u režiji ovih samozvanih navijača. Istinu si rekao za Zenicu po pitanju tolerancije,ali navijačka glupost nema granica izgleda,i nije joj ništa sveto. Svugdje u svim taborima. Svako dobro.
U redu je. Rekoh već da smo mi isti narod, podeljen nekim imaginarnih granicama i sociološkim razlikama.Ovo je već drugi put da mediji u Srbiji prenose istu vest. ''Politika'' pre jedno 4 godine i ovi sad.A ''Politika'' nije tabloid, koji će da objavi bilo šta, to se zna.Niko se od nas ovde ne trudi da uvredi bilo koga ili ga lažno optuži, već da iz raznih izvora prosledi na forum vesti vezane za ex YU fudbal. Neka ste svi ovde meni živi i zdravi, pa nije loše ni da se nekad sporečkamo, tako ćemo lakše i pre doći do istine. Ili, što bi rekao Čerčil: ''Ako se dvojica u svem slažu, jedan je tu suvišan''.
Link to comment

Ok, korektno.Trebamo se ograničiti i fokusirati na teme za ex-Yu fudbal,razmijeniti o tome inf. i saznanja.Ipak je za nijansu ili više (po meni) kvalitetnije od današnjeg jada i čemera.Pogotovo nama (meni),koji smo prve dijelove svoje mladosti proživjeli kroz taj period (možda djelujem patetično ili nostalgičarski,ali fakti su tu).Pozdrav

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...