Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Aha znam da je neko pitao, pa odgovorio sam ti na to pitanje kroz ovo što sam rekao. Dakle Željezničar je smatran srpskim klubom, poslije rata je osnovan Grad Istočno Sarajevo i danas je njihov klub Slavija.Što se ovog ostalog tiče, što je neko pominjao po bivšoj jugi za razliku od današnjih vremena navijalo se naravno i za klubove iz drugih republika i gradova. Naročito je to bilo izraženo u BiH kao Jugi u malom a u ostalim državamo onako pomalo. Na relaciji hrv- srb i ne baš nešto naročitoNpr. vezano za BiH mogu reći da su tada bili izuzetno dobro kotirajući u svakom smislu i tuzlanska Sloboda a pogotovo Velež iz Mostara koji je dugo dugo vremena igrao stalno prvu ligu, bio i vicešampion Yuge. Danas Sloboda igra u 2. ligi i ophrvana je velikim dugovima a mostarski Velež nikada više neće biti ono što je bio iz dobro poznate situacije oko problematike u Mostaru i novih klubova po Hercegovini, uvijek je tu negdje oko opasne zone.Sarajevo i Željezničar su opstali i održali tu neku reputaciju najboljih BH klubova tada i danas dobro stoje. Uz naravno Banjalučki Borac koji je u ligi YU dugo vremena bio na prelazu prva druga liga da bi krajem 80-ih doživio pravi bum fudbal u BL osvajanjem Kupa YU, pa Mitropa Kupa, pa 4. mjesta u ligi, dogradili stadion imali posjetu po 25000 i tu sjajnu generaciju zaustavio rat. Mnogi se nisu ni vraćali u BL iz Fođe nakon tog Mitropa kupa jer je već počeo rat .... danas slovi u BH uz Želju i Sarajevo u udarni trio Bosanskohercegovačkog fudbala.Eto toliko za sada
celik je za banjalucki borac bio mancester junajted licno, a bogami i iskra je bila bolji klub. i da, zelja nije bio srpski klub
Link to comment

Ne sporim ja pravo tebi na stav, ti guraj svoju priču .... A ja kažem momku koji je postavio pitanje da je Željezničar slovio za klub koji su velikom većinom podržavali Srbi za razliku od Sarajeva. Toliko o tome.Iskra ? - ljudi su u ligi proveli svega jednu ili dvije sezonuInače ako već poredimo današnje i tadašnje vrijeme. Klub koji je po meni najviše napredovao od klubova koji su i tada igrali određenu ulogu u ligi je slovenački Maribor. Usudio bih se reći i najbolji klub ovih prostora danas

Edited by dabar
Link to comment

Oprosti jarane ali tvoj glavni argumenat je iznesen stav - željezničar nije bio srpski klub. Uz dužno poštovanje, drži se ti Partizana

Edited by dabar
Link to comment

Ne jarane, ja sam napisao da se to ne može tvditi i zamolio te, lepo i pristojno, da mi napišeš odakle ti takve informacije. Intuiciju ne prihvatam kao validan izvor.Obzirom da već godinama trkeljišem arhivske fondove FSJ, SOFK, Udruženja prvoligaša, Omladinskih komiteta, fudbalskih klubova, analitičkih službi pri SSRNJ, republičkih organa SUP-a itd i da sam intervjuisao stotine navijača sa ex-Yu prostora, rekao bih da se pomalo razumem u tematiku. Nema nikakvih indicija da je bilo koji od BiH klubova imao veću naklonost jednog od entiteta, tj. konstitutivnih naroda.

Edited by Arbeitmann
Link to comment

generalizacije su primamljive, ali opasne.meni su, recimo, pričali da je za sarajevo navijala gradska ekipa, a da je željezničar bio popularniji u okolnim brdsko-planinskim krajevima i da je podela išla po toj, a ne nekoj etničkoj liniji. ako su lagali mene i ja lažem vas :)p.s. opet generalizacija, jbg.

Link to comment

Nije mi bio cilj da vas posvadjam medjusobno, ali se bas to desilo. Nekako mi je bilo logično da je Željo bio (pro) srpski klub, jer su na Grbavici većinu činili Srbi. U srećna vremenu to nikom nije bilo bitno, ali se kasnije pokazalo kao važna činjenica.''Politika'' je, na primer, pre 3-4 godine objavila tekst o jednoj utakmici u Zenici, na kojoj su navijači Čelika istakli transparent -''Zenica je srce Srbije!'', jer je, kako je pisalo, ''Telekom Srpske'' (u vlasništvu ''Telekoma Srbije'') bio sponzor Čelika, ako je to istina?

Link to comment
Obzirom da već godinama trkeljišem arhivske fondove FSJ, SOFK, Udruženja prvoligaša, Omladinskih komiteta, fudbalskih klubova, analitičkih službi pri SSRNJ, republičkih organa SUP-a itd i da sam intervjuisao stotine navijača sa ex-Yu prostora
ču stotine, hiljade :Pustvari, htedoh te pitati, kojim povodom to radiš, pišeš nešto ili?ako oš da mi kažeš, je l... Edited by najgora
Link to comment

Nije vezano za fudbal/nogomet, ali treba reći:Ako teniserke Srbije protiv Nemačke u FED kupu stignu do dubl-meča (nedelja)- gledajte obavezno taj duel, jer ćete videti Sabine Lisicki, devojku s najboljim nogama u istoriji ženskog tenisa! 689997.png

Link to comment

Rasprava vam je nigdje veze. Fk Željezničar Sarajevo je osnovan ko klub zeljeznicara iz zeljeznicke radionice i takav status je uvjek imao i imace, Osnivaci su mu bili ljudi svih nacija i nacionalnosti.Rad mu je obustavljen u 2 svjetskom ratu zato sto nisu htjeli igradi ndh ligu, poslje rata mu uzmu 9 igraca da se osnuju Fk Sarajevo, u zadnjem ratu mu je izgorio stadion, I opet vam kazem ŽELJO nije niciji klub sa nikakvi nacionalnim predznakom. Navijaći Želje su svih nacija i nacionalnosti.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...