Jump to content
IGNORED

beli ves - help!


ordi

Recommended Posts

desava mi se, gotovo redovno, da mi beli ves, koji kuvam u masini na 95 C i ukljucim centrifugu, nakon pranja poprimi bledo zuckastu boju.u pocetku sam mislila da neki peskir pusta boju pa sam vremenom sve peskire, koji imaju bilo sta zuto na sebi, lepo pobacala. medjutim, problem nije nestao. e sad, nesto ne verujem da stvar, koja je vec poprimila tu zuckastu boju, moze dalje da je pusta na druge stvari ili mozda gresim? :mellow: da li ace, vanish za belo ili nesto, pak, trece mogu da povrate belinu moga vesa? :Pvarikinu necu ni da probam jer tek od nje 'oce da pozuti, cula sam. koliko tog vanisha npr. treba uopste da roknem u masinu?zahvaljujem unapred svim savesnim domacicama na odgovoru :))))

Link to comment

U, jaka stvar. Ja sam proshle nedelje najopushtenije roknuo belo sa gomilom crnih charapa, jer nisam imao dovoljno stvari. Rezultati su relativno sivkasti, tako da ne bih bio nesrecan sa blago zutim :D.

Link to comment

Kao 1 svesna i savesna domaćica, osećam se prozvanom da iznesem svoje iskustvo. To iskustvo, međutim, nije baš slavno. Kod par belih košulja koje su požutele od stajanja (ono, od zime do leta) lako sam vratila belinu Vanishom za beli beš – ali ne mašinski nego ručno: roknem Vanish u lavor i ostavim košulju da stoji, pritom pomešam Vanish sa vodom pola-pola ili čak i manje vode. 1 majcu koja mi je požutela posle mašinskog pranja (isto ne znam šta je razlog) uspela sam da izbelim Vanish stain remover sapunom. Taj sapun je prilično efikasan, ali se isto ručno pere i moraš da staviš rukavice pošto je to 1 jak sapun.U mašinu dodam ponekad Vanish tako što ga roknem čim počne da ide voda. Znači, u onu pregradu gde je deterdžent, ja sipam u prvu vodu Vanish, istovremeno sa vodom. Znači, sipam otprilike, sve dok mašina pušta vodu. Taj postupak generalno malo izbeli sav veš, ali ne izvuče tu žutu boju (ili još gore onu modru boju) na problematičnim komadima odeće. Sve u svemu, probaj sa Vanishom, ali ručno pranje.

Link to comment
U, jaka stvar. Ja sam proshle nedelje najopushtenije roknuo belo sa gomilom crnih charapa, jer nisam imao dovoljno stvari. Rezultati su relativno sivkasti, tako da ne bih bio nesrecan sa blago zutim :D.
ali, ti makar znas sta je uzrocnik, a ja, jadna, pobacah pola stvari i opet shipak!i milion puta bolje sive cega nego zuckaste :(
Link to comment
Kao 1 svesna i savesna domaćica, osećam se prozvanom da iznesem svoje iskustvo. To iskustvo, međutim, nije baš slavno. Kod par belih košulja koje su požutele od stajanja (ono, od zime do leta) lako sam vratila belinu Vanishom za beli beš – ali ne mašinski nego ručno: roknem Vanish u lavor i ostavim košulju da stoji, pritom pomešam Vanish sa vodom pola-pola ili čak i manje vode. 1 majcu koja mi je požutela posle mašinskog pranja (isto ne znam šta je razlog) uspela sam da izbelim Vanish stain remover sapunom. Taj sapun je prilično efikasan, ali se isto ručno pere i moraš da staviš rukavice pošto je to 1 jak sapun.U mašinu dodam ponekad Vanish tako što ga roknem čim počne da ide voda. Znači, u onu pregradu gde je deterdžent, ja sipam u prvu vodu Vanish, istovremeno sa vodom. Znači, sipam otprilike, sve dok mašina pušta vodu. Taj postupak generalno malo izbeli sav veš, ali ne izvuče tu žutu boju (ili još gore onu modru boju) na problematičnim komadima odeće. Sve u svemu, probaj sa Vanishom, ali ručno pranje.
o, fala, fala, al' imam sad jos nekoliko pitanja:1. koliko dugo da drzim ves tako potopljen u lavoru?2. da li smem nakon toga da ga isperem masinski? 3. u slucaju masinskog pranja, koliko vanisha sipas direkt u pregradicu sa deterdzentom? ja, stara stipsa, sipala sinoc samo 3 cepa, kao uplasila se da mi jos ne 'progori' ves? ha ha.
Link to comment
o, fala, fala, al' imam sad jos nekoliko pitanja:1. koliko dugo da drzim ves tako potopljen u lavoru?2. da li smem nakon toga da ga isperem masinski? 3. u slucaju masinskog pranja, koliko vanisha sipas direkt u pregradicu sa deterdzentom? ja, stara stipsa, sipala sinoc samo 3 cepa, kao uplasila se da mi jos ne 'progori' ves? ha ha.
Ja sve radim arbitrarno, da ne kažem intuitivno. Znači:1. držim dok ne pobeli, a to je kod košulja bilo, pa recimo, par sati.2. smeš, tj. poželjno je, mada može i ručno.3. ja sipam domaćinski, skoro da sve vreme pratim mlaz one prve vode. ode mi tako i trećina flaše Vanisha. sad, neke žene stavljaju i u onu pregradu gde ide omekšivač, al se meni čini da je to malo jer tu staje svega 2-3 čepa..Sa srećom!
Link to comment

kupi neki kvalitetan prašak i ono sredstvo za omekšavanje vode - kalgon. iskuvavaj isključivo beli veš. dodaj beli ili plavkast omekšivač. posle nekoliko ciklusa pranja veš bi trebalo da pobeli. ovo govorim iz iskustva. bole oči i ne može da se gleda koliko je veš beo ohmy.gif. uspela sam da saniram beli veš i posle plave, roza, zelene, žute i sive faze. uleti čarapa ili ostane nešto šareno zalepljeno za bubanj.a da li ti je voda iz slavine žućkasta? ako si u delu grada ili u zgradi sa dotrajalim vodovodnim cevima, možda bi i to mogao da bude odgovor.kad sam bila dete, a to je bilo jako davno, za beljenje veša koristio se vešplav (blauweiss). to je neka teget masa kao starinski imalin za cipele, od koje se odlomi parče i stavi u poslednju vodu za ispiranje. mokar veš je bio plavkast, a kad se osuši beo kao sneg. možda se tvoja mama ili baka toga sećaju. mislim da je to sredstvo poslednji put viđeno u zadružnoj prodavnici u nekoj zabiti pre tridesetak godina.

Link to comment

jako je vazno da ti masina bude cista, njen filter treba cistiti jednom u sest meseci. U tom delu se nakupljaju vlakna, prasina, fragmenti papirica i maramica zaboravljenih po dzepovima, ako je zapusen onda masina ne pere dobro. u uputstvu za masinu trebalo bi da je opisano kako se filter cisti, na mojim masinama obicno je to jedan kvadratni deo u dnu koji se otvori, pumpa odsrafi (treba podmetnuti lavor da se ne izlije voda po podu, jer se ona tu nakuplja)i izvuce i zatim ocisti od gadne, crne stroke koja se u njoj nakupila.medjutim, mislim da prljava pumpa dovodi do sivila vesa, protiv kog se moze boriti i upotrebom colour catchera iz prodavnice, videla sam da ih sada ima i u srbiji. Colour catcher je posebno dobar kad vas mrzi da sortirate ves za 40 stepeni u previse masina, ili da perete na ruke svaki predmet posebno, ubaci se samo nekoliko listica i oni pokupe i vezu ono malo boje sto se otpustilo.za zutilo na belom vesu opranom na 95 stepeni moze biti odgovoran i neadekvatan prasak. Treba proveriti sta pise na pakovanju, za koje temperature je predvidjen, da li je bioloski ili ne: znam da se u proslosti u ne-bioloske praske za pranje bele pamucne robe dodavalo malo plave boje, koja bi onda ucinila da roba izgleda zaista belo (sam pamuk je beo, s blago zuckastim tonovima bez ovakvog tretmana). Mozda to vise ne rade, posebno s eko-bio-praskovima, pa bi onda samo promena praska resila problem.

Link to comment
desava mi se, gotovo redovno, da mi beli ves, koji kuvam u masini na 95 C i ukljucim centrifugu, nakon pranja poprimi bledo zuckastu boju.
ako si iskljucila mogucnost da neka stvar pusta boju onda problem neces resiti tako sto ves izbelis.proveri da li ti je masina cista i eventualno promeni prasak.meni je beli ves zaista beo, ali ja sam vaspitana da budem manijak za te stvari.
Link to comment
kupi neki kvalitetan prašak i ono sredstvo za omekšavanje vode - kalgon. iskuvavaj isključivo beli veš. dodaj beli ili plavkast omekšivač. posle nekoliko ciklusa pranja veš bi trebalo da pobeli. ovo govorim iz iskustva. bole oči i ne može da se gleda koliko je veš beo ohmy.gif. uspela sam da saniram beli veš i posle plave, roza, zelene, žute i sive faze. uleti čarapa ili ostane nešto šareno zalepljeno za bubanj.a da li ti je voda iz slavine žućkasta? ako si u delu grada ili u zgradi sa dotrajalim vodovodnim cevima, možda bi i to mogao da bude odgovor.
sipam ja i calgon al’ onako stipsarski :lol: a probala i onaj najobicniji beli bohor. ma, ne vredi. zuckasto pa zuckasto.nema mi druge, ima da perem posebno samo bele gace, posebno peskire itd. pa kad iz elektrodistribucije objave da je sistem preopterecen, znajte da to ja svakog dana ukljucujem ves masinu na 95 C. :D
za zutilo na belom vesu opranom na 95 stepeni moze biti odgovoran i neadekvatan prasak. Treba proveriti sta pise na pakovanju, za koje temperature je predvidjen, da li je bioloski ili ne: znam da se u proslosti u ne-bioloske praske za pranje bele pamucne robe dodavalo malo plave boje, koja bi onda ucinila da roba izgleda zaista belo (sam pamuk je beo, s blago zuckastim tonovima bez ovakvog tretmana). Mozda to vise ne rade, posebno s eko-bio-praskovima, pa bi onda samo promena praska resila problem.
ako si iskljucila mogucnost da neka stvar pusta boju onda problem neces resiti tako sto ves izbelis.proveri da li ti je masina cista i eventualno promeni prasak.
probacu i prasak da promenim, da znate. :))a sto se filtera tice, bas smo ga skoro i cistili jer sam ja umislila da mi je progutao jednu carapu. inace, masina je stara godinu i po dana i od samog pocetka to radi tako da je mala verovatnoca da to radi jer je zaprljana. moja mama ima cak i teoriju da je moja masina ‘jaca’ (??) pa da i iz najtanje zute pruge na peskiru izvlaci zutilo i siri ga dalje jer ona iste takve peskire otkuvava zajedno sa ostalim belim vesom i njen ves ostane beo ko sneg.
Link to comment
  • 1 year later...
Zašto belo ne može da ostane belo...Btw, Vanish je prevara...
upravo sam se uverila u to. ofarbala mi crna čarapa beli veš u plavo, što niti je novo niti bi bilo strašno da u njemu nisu bile dve muške košulje od finog, tankog pamučnog platna. potopila ih u veniš inteligence za beli veš, ali on nije ukapirao šta treba da uradi. da ima kod nas takvih da se kupi podmetnula bih kao kukavica jaje, ali nema ni sličnih. vlasnik mi neće reći ništa, što moje nedelo čini još gorim. ne usuđujem se da ih potopim u varikinu, jer se bojim da će od njih ostati samo konci. jedino mi preostaje da ih više puta iskuvam na šporetu i sušim na suncu. zaista sam očajna domaćica.
Link to comment

Kako :o .Ja sam isto bas finu pamucnu kosulju ofarbala i to onako krvnicki. Modrih mrlja je bilo bukvalno svuda. Ja joj nikakvu nadu nisam davala, ali ipak joj pruzila jos jednu sansu. Okacila je na vesalicu, zakacila u tus kabinu i isprskala celu (kosulju, ne kabinu). Ostavila tako dugo. S vremena na vreme dolazila da proverim dal kosulja jos visi u komadu ili fronclama. Sa svakim dolaskom mrlje su bile sve bledje i na kraju su skroz nestale. Sve!

Link to comment
Kako :o .Ja sam isto bas finu pamucnu kosulju ofarbala i to onako krvnicki. Modrih mrlja je bilo bukvalno svuda. Ja joj nikakvu nadu nisam davala, ali ipak joj pruzila jos jednu sansu. Okacila je na vesalicu, zakacila u tus kabinu i isprskala celu (kosulju, ne kabinu). Ostavila tako dugo. S vremena na vreme dolazila da proverim dal kosulja jos visi u komadu ili fronclama. Sa svakim dolaskom mrlje su bile sve bledje i na kraju su skroz nestale. Sve!
mnogo ti hvala.do sada sam ih jednom iskuvala sa sve venišom, malo su bleđe fleke, ali nisu nestale. idem sada da ih lečim po tvom receptu.naročito se nerviram što sam videla kad sam vešala čarape da jedna nedostaje. i mesto da je potražim makar u mašini rakla sam sebi: isplivaće već nekada. isplivala je u najgorem trenutku.
Link to comment
desava mi se, gotovo redovno, da mi beli ves, koji kuvam u masini na 95 C i ukljucim centrifugu, nakon pranja poprimi bledo zuckastu boju.u pocetku sam mislila da neki peskir pusta boju pa sam vremenom sve peskire, koji imaju bilo sta zuto na sebi, lepo pobacala. medjutim, problem nije nestao. e sad, nesto ne verujem da stvar, koja je vec poprimila tu zuckastu boju, moze dalje da je pusta na druge stvari ili mozda gresim? :mellow: da li ace, vanish za belo ili nesto, pak, trece mogu da povrate belinu moga vesa? :Pvarikinu necu ni da probam jer tek od nje 'oce da pozuti, cula sam. koliko tog vanisha npr. treba uopste da roknem u masinu?zahvaljujem unapred svim savesnim domacicama na odgovoru :))))
Ostaje mi tajna, zašto ljudi i dalje peru stvari na 95 stepeni?? :unsure: Svako bi požuteo od muke da ga skuvaju na toj temperaturi. :D Ne znam da li se prodaje u Srbiji, ali postoje one vrećice Remedia (firma Grey), sa kojima sigurno uklanjaš sve boje koje nisu original, pa i to žutilo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...