Jump to content
IGNORED

Fotografija - Razno


jms_uk

Recommended Posts

Ne znam da li ovde ima sta ti treba, ali pogledaj http://creativecommons.org/Ovde na flickru imas te fotke koje se mogu koristiti (pod odredjenim uslovima, ali uglavnom koliko razumem bez da se placa.)http://www.flickr.com/creativecommons/Npr. ova fotka ispod moze da se koristi: 2938828257_2748c9fa9b_d.jpgPod ovim uslovima

This license is acceptable for Free Cultural Works.
You are free:

   to Share — to copy, distribute and transmit the work
   to Remix — to adapt the work
   to make commercial use of the work

Under the following conditions:

   Attribution — You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work.)

Edited by Indy
Link to comment

Malo mog pisanija. Ne treba shvatiti ozbiljno... Zezanje, sa dozom realnosti (recimo.)Četiri iritirajuća tipa modernih fotografa(Po redosledu koliko iritiraju: manje ---> više).Svako je danas fotograf! I ne kažem to kao da je nešto loše. Što više ljudi uživa u fotografiji, utoliko bolje.Stara podela fotografa na amatere i profesionalce više ne zadovoljava. Naravno da i dalje postoje amateri (što je većina nas) i profesionalci (oni koji su plaćeni za svoj fotografski rad), ali ta distinkcija sama po sebi ne kaže ništa o kvalitetu rada individua nasumično izvučenih iz ove dve grupe.Sa sve kvalitetnijom opremom, pristupačnijom sve većem broju pojedinaca, a uz to i sa digitalnim postprocesiranjem pristupačnim praktično svakom ko ima kompjuter, nema više razloga da se veruje da samo zato što neko zarađuje od fotografije to mora da znači da odskaču po kvalitetu, kako god ga definisali. Naravno da je određen nivo tehničke sposobnosti neophodan, ali je istina da su neke od najdosadnijih, najbezličnijih i nezanimljivih fotografija masovno proizvedene od strane "stock" fotografa i sličnih profesionalaca. Dakle, situacija više ne opravdava asocijaciju između termina profesionalac i visoki kvalitet.S druge strane, obični ljudi opremljeni dobrim aparatima i optikom, solidnim poznavanjem fotografije i uz posedovanje umetničkog instinkta, mogu da proizvedu i proizvode odlične rezultate, premda oficijelno amateri. Možda baš zato što ne moraju da prate nikakav komercijalni i tržišni diktat. Mogu da slede svoju umetničku viziju, gde god da ih to odvede, a da pritom pronađu drugačije načine da zarade za život (kroz drugi tip profesionalnog rada, ili prosto tako što su penzioneri).I profesionalci i amateri mogu, međutim, podleći određenim modernim trendovima koji veoma iritiraju neke od nas - posebno kada se sa istima pretera. Neki od ovih trendova su tu već decenijama, a drugi su sasvim novi. Nešto od toga može biti tolerisano, pošto ima i pozitivne strane, premda je generalno dosadno i iritantno. Kao i u većini drugih stvari, ovi različiti tipovi iritacija se mogu kombinovati, možda kreirajući i neke nove fenomene, koji još i više iritiraju.HIPSTERI: Svi ih znamo - ponašaju se kao da je sada 1972, premda je većina njih rođena iza 1980. Foto-hipsteri su najsimpatičniji među svim iritantnim tipovima fotografa. Njihovi naivni pokušaji umetničarenja su podjednako i smeće, koliko mogu biti i dragi. Njihov najveći doprinos, posebno kroz njihovu kreaciju lomografije, sastoji se u davanju novog života filmu i analognoj fotografiji. Samo radi ovoga, može im se oprostiti svako drugo sagrešenje. Međutim, znaju da pređu liniji podnošljivosti, posebno kada implicitno (pa i eksplicitno) podrazumevaju da je analogna fotografija isto što i "lo-fi". Namerno ostavljanje ogrebotina i tragova prašine na fotografijama, štaviše, dodavanje ogrebotina i drugih fleka - nešto je što je meni lično teško da svarim. Ne, dragi hipsteri, fotografija bazirana na filmu nije isto što i lo-fi; i, ne, ogrebotine i fleke ne čine vaše fotografije umetničkima. Takođe, korišćenje digitalnih fotoaparata ni na koji način ne isključuje mogućnost stvaranja umetničke fotografije, kao što izgleda mislite.ŠKLJOCAROŠI: Veoma je lako oprostiti škljocarošima - štaviše, ponekad smo to svi mi. Svi mi ponekad šklocamo bez ikakvog razmišljanja (i potrebe), u današnje vreme neretko koristeći i smartfonove. Potom, često svi padamo u zabludu da rezultat i nije tako loš, pošto je naša beba (devojka/kuca/maca/cveće/itd) "taaako slatka!" Pogledajmo istini u oči: apsolutno jedini razlog zašto nas ne mrzi da razgledamo ove produkte "škljocanja" je to što dokumentuju naš sopstveni život. I to je sve sasvim OK - dokle god ne počnemo druge da gnjavimo sa time. Drugim rečima, škljocajte do mile volje - ali, zadržite to za sebe, umoljavate se.OPSEDNUTI OPREMOM: Ova kategorija iritantnih fotografa ima vrlo malo izgovora za svoje ponašanje. Ovi momci (a uvek su u pitanju momci, još uvek čekam da čujem za jednu jedinu pripadnicu lepšeg pola opsednutu opremom) pate od napada GAS-a (GAS :Gear Acquisition Syndrome). Kao bilo koja osoba koja pati od gasova, oni nisu naročito prijatno društvo. Za njih je "fotografija" sinonim za priču o opremi i oni će radije provesti ceo vikend raspravljajući se oko kvaliteta ovog fotoaparata ili onog objektiva, umesto da izađu napolje i fotkaju. "Pričati o muzici je isto kao plesati o arhitekturi", kažu da je to rekao Elvis Costello. Isto važi i za one opsednute opremom: neprekidna priča o opremi, kao i kupovina opreme, ima zajedničkog sa fotografijom jednako koliko i ples ima sa arhitekturom. Mada bi se moglo reći da su opsednuti opremom kroz svoje razbacivanje novca na opremu dosta i doprineli foto industriji. To bi otprilike bilo najlepše što može da se kaže o njima.DIGITALNI MANIPULATORI: Ovo je verovatno najnoviji tip iritantnih fotografa - započeo je sa popularnošću digitalne obrade fotografija. Naravno da je digitalna obrada slika normalan deo fotografskog posla ovih dana i nema savršeno ničeg pogrešnog u vezi toga. Međutim, ovi digitalni manipulatori, kako sam ih ovde nazvao, vide tu obradu kao jedini i osnovni odgovor na sva fotografska pitanja i probleme. Da li je u pitanju bespotrebno i preterano korišćene fotošop filtera, ili je u pitanju vizuelni napad poznat kao HDR-efekat, ili čak i preterano korišćenje aplikacija za smartfonove kao što su Hipstamatic ili Instagram - digitalni manipulatori brkaju instantnu vizuelnu privlačnost sa kvalitetnom fotografijom i iskustvom fotografskog procesa. Ne, to što ste uslikali svoje polupojedeno jelo i podvrgli tu fotku raznim digitalnim filterima i odmah potom poslali na internet gde će to videti deset hiljada ljudi - ne može da kompenzuje ni na koji način za činjenicu da niste u stanju da snimite pristojan portret svoje tetke koji će biti dovoljno dobar da se urami i okači na zid. Prestanite... jednostavno, prestanite.

Edited by Indy
Link to comment

hehe lepo napisano. inace ja mislim da bi svaki wannabe Bresson (ovo wannabe ne kazem u pezorativnom smislu, daleko od toga) trebalo da u svojoj blizini gaji barem jednog iskusnog fotoreportera. to su ljudi koji slikaju za pare, svaki dan, ceo dan. jedan pogled na tvoju opremu i dve tvoje slike i sve mu je jasno, i sta zelis da radis, i gde gresis, i kako da to popravis.

Link to comment
(GAS :Gear Acquisition Syndrome)
:lol:btw, pronasao sam pomalo sebe u sva cetiri tipa, sto ne mora da bude loseedit: hvala ti za linkove gore:) Edited by CowBoy
Link to comment

Iskreno, svi se prepoznajemo po malo :blush: Često iznerviram samog sebe kada krenem da satima čitam o mogućnostima ovih ili onih aparata koji koštaju xxxx dolara ili o objektivima koji sve rade sami (how yes no). A za to vreme, potencijalni photo of the week ode sa zalaskom sunca...Isto tako, u zavisnosti od raspoloženja, krenem da divljam previše po Lightroom-u pa se virtuelno lupim u glavu i brže bolje pogasim sve i pređem na muziku.Sada sam u nekoj prelaznoj fazi kada skupljam ruske objektive za malu lovu, učim da manuelno fokusiram sa njima i bivam jako srećan kada od 5 fotografija u nizu jedna zaista uspe :DKad smo kod toga, ako neko ima na "lageru" nešto iz M42 sveta, a ima nedostatak prostora za iste (bar dok ne pređe u veću gajbu ^_^ ) tu sam da mu "pomognem" i uposlim ih malo.

Link to comment
Često iznerviram samog sebe kada krenem da satima čitam o mogućnostima ovih ili onih aparata koji koštaju xxxx dolara ili o objektivima koji sve rade sami (how yes no). A za to vreme, potencijalni photo of the week ode sa zalaskom sunca...
Meni se to stalno događa, ali bukvalno svaki dan. Samo primećujem (po netu, ne ovde) da ima mnogo gorih, pa se tešim. :D
Po Indyjevoj klasifikaciji, ja sam postao hipster da ne bi postao škljocaroš.
Ima i mnogo gore od škljocaroša... to je kad se ništa ne fotka. Mislim da ja negde između 1991. i 1996. nisam bukvalno jedan snimak uslikao, makar koliko bezvezan bio. Iz razumljivih razloga, što ono kažu... no, s druge strane, te jebene devedesete je baš valjalo dokumentovati zato što su bile jedinstveno sjebane. Kamo sreće da sam sve to vreme škljocao, već bi se probralo nešto da valja. Kad pomislim gde sam sve bio i šta sam sve video onda, da sam 5% toga uslikao, bilo bi i za 1 knjigu.Ali mi to onda ni na pamet nije padalo (bez obzira na fioke i police pune laboratorijske opreme, filmova i fotki).
Link to comment

"Pucam" film jer sam se navukao, iskreno. Ne zbog filma, koji će mi na ovu skupoću, već što nisam karakter, pa digitalcem lupam k'o čuveni Maksim, a iskaču samo loše fotografije, banalne teme. Kada bih, kao na filmu, razmišljao o svakom kadru odrekao bih se loših filmova i još gorih foto-radnji odmah, ali mi fali discipline, kao što rekoh.Takođe, na filmu se sećam detalja skoro svake fotografije, i gde, kada, sa kojim otvorom blende i brzinom zatvarača, trenuci koje sam zabeležio su mnogo jasniji i svežiji u pamćenju, koje inače i nije za hvalu.

Link to comment

Nabavih ovo, prednji element je malo "ismirglan" (izgleda da ga je neko trljao dzakom od jute ili tako necim), ali nema dejstva na sliku osim sto ima lep umetnicki lens flare :lol: primerak proizveden izmedju 1967 i 196850-14-nai-front-KEN_0056-bi.jpg

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Vec sam progledao, sa ovim jednostavno nema ogranicenja po pitanju svetlosti, slikas kao Kjubrik, sa postojecim svetlom.Ma emulzija mu ima mrezu linijica, kao da je neko tokom dugog perioda brisao staklo neadekvatnom tkaninom. Nista strasno osim sto daje malo grdji lens flare pri direktnom svetlu.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...