Jump to content
IGNORED

Foto-aparat izbora


Indy

Vaš omiljeni tip foto-aparata  

62 members have voted

  1. 1. Ako možete da izaberete samo jedan, šta biste najradije koristili?

    • Kompaktni (point & shoot) digitalac
    • Kompaktni (point & shoot) 35mm film
    • Rangefinder digitalni
    • Rangefinder 35mm film
    • dSLR
    • SLR 35mm film
    • SLR srednji format film
    • TLR srednji format film
    • Veliki format (film tj. ploča)
      0
    • Neki deseti tip (mob. telefon, pinhole, itd).


Recommended Posts

[mention=135]gospa buba[/mention]Fora je što je Polaroid nalik digitalnoj tehnologiji u tom smislu što je rezultat odmah vidljiv. Ono u čemu je nekada bila njegova druga posebnost je što se ovekovečenom momenatu moglo pristupiti samo i jedino na toj fotografiji - nema negativa, nema umnožavanja.
 
Cowboy je u pravu, ako imate iole pristojan analogni fotoaparat , iskustvo učenja kompozicije i ekspozicije, te iščekivanje rezultata može im biti mnogo zanimljivije na daleko duže staze.
e za to mora mnogo parametara da se poklopi :hihi:



sent from bubamoto

Link to comment
  • 2 years later...
  • 4 weeks later...

stidim se priznati ali ja sam se totalno zaglupeo slikajući osrednjim mobilnim telefonima. nekada sam kupovao dobre PS kamerice, tipa canon s100 pa canon g9 sa kojima je sve išlo ok, na canonima je ta prilagođenost idiotima koje drže aparat znatna pa su samim tim i rezultati prilagođeni PS konceptu. prvi problemi su počeli sa sonyjem rx100 II gde je svaki ulazak u manualni meni bio drama takvih razmera da sam morao da investiram novce u knjigu koja korak po korak objašnjava šta se i kako radi sa kamerom. to me je dobrano iznerviralo toliko da sam prvi put kad sam se našao u prilici uzeo famozni ricoh GR prve generacije koja je tada bila aktuelna, sa kojom su se tantalove muke nastavile. zapravo, sa ricohom je bilo najbizarnije iskustvo da kada sam kupio kameru /u tokiju neke 2014 na primer/ najbolje fotke sam napravio na fabričkim standardnim PS presetima bukvalno kada sam izašao na ulicu, tu dubinsku oštrinu, fokus tačno gde treba i kompoziciju boja nikada nisam uspeo da ponovim. i onda sam se tumarajući bespućima manuelnih menija smorio tako da već ima 3-4 godine kako ne nosim ni jedan od ta dva koja i dalje posedujem tako da kao debil slikam sa šaomijem.

sad sam u fazonu da probam sve ponovo. ricoh planiram da resetujem na fabrička podešavanja pa jovo nanovo, aparat definitivno nije za slikanje prirode i slično nego za urbane situacije /ovo mi je potvrdio i boogie koji GR koristi češće od neke digitalne leice u gradu/ dok mi je sony bio vrlo OK za prirodu, pa ću ponovo probati gde su danas. nadam se da ću stići da pročitam tu jebenu knjigu o sonyju, čisto da izbegnem gubljenja po dubini menija i slično. sa GR  planiram da uradim nekoliko preset modova za najčešće situacije jer drugačije ima slabo smisla.

a kad bolje razmislim trebalo je da se držim canona i furam po vertikali brenda a manje čitam recenzije.

 

 

 

Edited by Eleniko
  • +1 3
Link to comment
  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
On 17. 11. 2023. at 13:11, Eleniko said:

našao kablić za punjenje baterije RICOH GR, možete se spremiti

 

planiram reset na fabrička podešavanja pa ispočetka, barem da slikam ruskinje po beogradskim haustorima 

 

Jesi li aktivirao fotoaparat na kraju? Ja sad imam pitanje i za tebe, ali i za druge, a to je pitanje koje je verovatno ovde bilo često postavljano - u kom kupovnom smeru se kretati ako se želi preći sa tog sveprisutnog fotkanja telefonom na nešto ozbiljnije? Hteo bih malo dublje da zađem u svet fotografije, ali sam sa fotoaparatima potpuni laik, pa me interesuje šta bi to dolazilo u obzir, a da citiram Grka, da "prilagođenost idiotima koje drže aparat (bude) znatna".

Link to comment

Ja imam vec godinama Canon MARK 3 i presrecan sam.

 

Medjutim, takodje vec godinama u trendu su mirrorless kamere. Evo kratkog pregleda koja je razlika

 

https://www.techradar.com/news/mirrorless-vs-dslr-cameras

 

Kako god, najbolje ti je da krenes sa jednim brendom i sistemom i to pametno odaberes jer ces sva sociva i ostalu opremu kupovati iz tog sistema pa ce ti biti tesko da prelazis na drugi - pre svega finansijski tesko.

 

edit: i za pocetak predlazem ti da kupis polovan aparat - svi jaci brendovi su izdrzljivi i dugotrajni a cena polovnog je dosta manja.

Edited by Caligula
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

@notenoughreasonsforclaire

nisam aktivirao slikanje još jer mislim da moram da prethodno pročitam tu veliku knjižicu sa instrukcijama za manuelno podešavanje a nisam imao vremena i fokusa.... ali @Caligula je napisao sve bitno, samo paziti na broj okidanja, opšte stanje i to je sve, izbor je mirrorless.

 

aparati nižeg reda - što bi se moglo reći i za moje - obično imaju neki forte gde su strava a koji im zapravo prilično ograničava polje primene, nešto rade izuzetno ali dosta toga baš i ne. recimo ovaj moj ricoh GR2 pravi genijalne fotke na ulici iz ruke bez prethodne pripreme, na automatici,  okineš i ispadne fotka za Life, bukvalno preslikane analogne fotke sa starih contaxa i minolti - čak sam mu video naslednika RH-21 u top 3 najboljih street kamera uz M6 leicu /a u jednom izboru i na prvom mestu/. zanimljivo da je na tim listama često i naslednik sonyja kog imam - RX100Mk7 ali po meni on pravi previše digitalne fotke, nema dovoljno dobru uličnu distorziju - njega koristim za fotkanje u prirodi i tamo gde je realnost bitnija.

 

generalno se pogubim kad krenem manuelno da podešavam slikanja na ovakvim kamericama tako da je preporuka da se napravi nekoliko presetova za najčešća stanja ako se ide na standardne kompakte.

  • Hvala 1
Link to comment
9 hours ago, Eleniko said:

@notenoughreasonsforclaire

nisam aktivirao slikanje još jer mislim da moram da prethodno pročitam tu veliku knjižicu sa instrukcijama za manuelno podešavanje a nisam imao vremena i fokusa.... ali @Caligula je napisao sve bitno, samo paziti na broj okidanja, opšte stanje i to je sve, izbor je mirrorless.

 

 

Nije samo broj okidanja, mnogi ih koriste pretezno za video, tu countera nema - a chip tada bas gori. Ja bih bas pazio da kupujem od fotografa a ne videografa.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, jms_uk said:


5D?

 

 

Da, 5D.

 

Taman za mene - mozda samo da ima 4K video ali ne doplacuje mi se Mark 4 zbog toga.

Link to comment
1 minute ago, Caligula said:

 

Da, 5D.

 

Taman za mene - mozda samo da ima 4K video ali ne doplacuje mi se Mark 4 zbog toga.


Da, cetvorka jos drzi cenu i u polovnoj verziji. 

Link to comment
12 hours ago, notenoughreasonsforclaire said:

Hteo bih malo dublje da zađem u svet fotografije, ali sam sa fotoaparatima potpuni laik, pa me interesuje šta bi to dolazilo u obzir

Šta bi hteo da slikaš ? 

Kolko para bi izdvojio? 

kolko je daleko komšinica ? 

Link to comment
11 hours ago, Fakundo Sava said:

Šta bi hteo da slikaš ? 

Kolko para bi izdvojio? 

kolko je daleko komšinica ? 

 

1. Gradske ulice i lica, zgrade i sve ono što ih okružuje, kako ovde tako i na putovanjima. Verovatno bi se koristio i kada bi se nalazio u prirodi, ali to nije primarni cilj. 

2. 1000-1500 EUR

3. :D

Link to comment
11 hours ago, Fakundo Sava said:

Šta bi hteo da slikaš ?

kolko je daleko komšinica ? 

 

Covek pored zene ima i macku, odgovor se namece sam.

  • Haha 1
Link to comment
On 24. 1. 2024. at 9:08, notenoughreasonsforclaire said:

 

Jesi li aktivirao fotoaparat na kraju? Ja sad imam pitanje i za tebe, ali i za druge, a to je pitanje koje je verovatno ovde bilo često postavljano - u kom kupovnom smeru se kretati ako se želi preći sa tog sveprisutnog fotkanja telefonom na nešto ozbiljnije? Hteo bih malo dublje da zađem u svet fotografije, ali sam sa fotoaparatima potpuni laik, pa me interesuje šta bi to dolazilo u obzir, a da citiram Grka, da "prilagođenost idiotima koje drže aparat (bude) znatna".


ovo bi mi svakako bio aparat u najužem izboru

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...