Jump to content
IGNORED

Sta je ovo?


woodooinstalater

Recommended Posts

8 minutes ago, nssar said:

 

Pendzet za cipele

Mislim da nije baš... :) 

Пенџетирање je (bila) radnja, proces cini mi se, jeste obuhvatala i ove komade gore, ali i - na primer - smesne drvene ексерчиће, njih tušta i tma...

Mada, da ne gresim dusu, mozda postoje, tacnije postojale su i lokalne varijante, izrazi, tako da mozda moze da se prihvati i ovo tvoje...

Neka auditorijum sudi... :D 

 

 

Edited by namenski
Link to comment

Margerit-Andjeli-POTKOVANE-CIZMICE_slika_O_109875931.jpg

 

I pitala sam ss kao mala, dok sam čitala ovo, kakve su to čizme, o kojima sanja glavni lik. Siromašan je i nema para sa ih kupi; na kraju i uspe...

Edited by Tihajeza
  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
11 minutes ago, namenski said:

Mislim da nije baš... :) 

Пенџетирање je (bila) radnja, proces cini mi se, jeste obuhvatala i ove komade gore, ali i - na primer - smesne drvene ексерчиће...

Mada, da ne gresim dusu, mozda postoje, tacnije postojale su i lokalne varijante, izrazi, tako da mozda moze da se prihvati i ovo tvoje...

Neka auditorijum sudi... :D 

 

 

 Pa sad kad razmislim secam se da se to zvalo pendzeta ili (cini mi se) blokeji. E sad, poslednji put kad sam to cuo je bilo pre jedno 50 godina, tako da nije zameriti.

 

Stim, sto su se pendzeta "stavljala" a blokeji "udarali" - ponovo, ako se ja dobro secam

Link to comment
5 minutes ago, nssar said:

blokeji

Pod ovim imenom ih ja znam. :) 

Do je penžetiranje obuhvatalo zamenu, postavljanje novog kožnog đona, ovako nekako:

Blokej009.jpg

 

Ovaj na slici, naravno, nije nov, slika uostalom vise i nema, ali sam je stavio zbog pominjanih mali drvenih ekserčića koji se ovde vide.

I mislim da su se sami blokeji menjali cesce, mozda cak svakih par meseci, dok je kompletno pendžetiranje bilo kompleksan poduhvat :D, uz prehodno razmatranje, konsultacije i dogovor da majstorom...

Mada, kao sto rekoh, verovatno ima i do lokalnih varijacija: ja imam u vidu Beograd i Srbiju... :) 

Opet, kada smo na lokalnim varijantama, da pomenem: обућар, postolar, itd, itd - ovo me uvek bunilo, odakle stolar kod cipela :D, ali se negde za cipele cini mi se koristio izraz postole...

 

Link to comment
2 hours ago, nssar said:

Americki proizvodjac cipela Allen Edmonds radi tzv "recrafting" koji pre svega ukljucuje pendzetiranje

Ostajem zagovornik moje teorije :D da pendžetiranje znaci ili je znacilo opravku ili zamenu celog djona, dok su se blokeji

blokeji.png

stavljali i na nove, novcate cipele radi zastite pete i vrha djona od habanja... 

 

Ovo sto Amerikanci rade je koliko sam video prakticno reparacija, generalka cele cipele: sumnjam da iko stavlja blokeje, taj se zvuk ne zaboravlja.

Cak su se i vojske odrekle visevekovne tradicije okovanih čizama i cokula, bakandži...

3-0088-4.jpg

 

German-WW2-01.jpg

 

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Zajebi! :D 

Em nije samo za paljenje.

Em nije samo za traktore.

Em ima, imao je tacnije, narodnotm ime...

A ono Fadip sam mogao i da izbrisem, ne bi nista menjalo na stvari... :sleep:

Link to comment
2 minutes ago, Pegin said:

Kontakt ključ - univerzalni.

+1

 

Naravno.

 

Ali narodno ime, varijacije?

Zanimaju me varijacije: u Srbiji je bio poznat iskljucivo kao БОШ КЉУЧ...

Link to comment

To mu je u neku ruku i originalni naziv: Bosch Schlüssel, postoji i oblik Bosch Zündschlüssel...

Cenim da bi najpravilniji prevod bio: контакт кључ...

 

Ako sam u pravu, to bi, verovatno zbog kratkoce :D, bio redak primer da je neki tehnicki termin, narocito nemacki, ostao neizmenjen...

Radkapne, doduse, zamalo... :) 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...