Jump to content
IGNORED

Kitchen Appliances


Allegra

Recommended Posts

14 hours ago, Frile said:

 

Ketl za grejanje vode čistim sa jednom do dve kesice na pola litra  (zavisno od količine kamenca što treba očistiti).

 

Uzela sam pola kesice na pola litre, lepo je odradilo posao - prokuvala sam to u kuvalu i kamenca vise nije bilo. Pretpostavljam da za pranje npr. lavaboa ipak treba jaca doza limuntusa, npr. to sta ti predlazes. Probacu ;)

 

13 hours ago, beta kentauri said:

ketl čistim sirćetom.

količina odokativno 2dl na 1/4 zapremine vode ketla.

pustim da provri i šljusnem u sudoperu.

sirće+bikarb soda za čišćenje odvoda za sudoperu.

Hvala na ovom receptu za odvod.

 

Znam za sirce, samo sto ga nemam uopste u kuci, ne koristim ga ni za sta. Cuvala sam tu vodu od tursije upravo za ove potrebe, sasvim lepo me je sluzila iako je dosta blazi rastvor nego cisto sirce.

 

12 hours ago, teacher said:

Mislim da smo imali nesto vec od njih ili neki slican proizvod, samo sto je realno skupo kada moras da se bakces sa kamencem cesto. Nas deo grada je pogotovo poznat po kamencu. Cesmovacu provlacimo kroz one filtere u bokalima, trebalo bi da rade mesec dana, medjutim vec posle dve nedelje dejstvo osetno slabi. Na poslu npr. nije tako strasno, a isti filter koristimo.

Link to comment



To za sirce, bikarbonu i ciscenje odvoda ima smisla ako su novije ili normalne instalacije, tj odvodne cevke, sifoni i ostale skalmerije.. Ako je neka stara zgrada, ne daj boze sa losijim ili vec dotrajalim cevima, mos se slikat, ne radi ni cevotok, vec samo majstor sa celicnom onom oprugom kako se vec zove. Ali sirce i soda su dobri za svasta, ribanje rerne recimo.

Link to comment

Imajte na umu da sirće i soda neutrališu jednon drugo. Soda bikarbona je blago alkalna (bazna), a sirće je kiselina. Kada se iskombinuju, burno reaguju jedno sa drugim, oslobađajući ugljen dioksid i toplotu. Ta burna reakcija mehanički deluje na štroku u odvodu i  pomaže da se ona razbije. Zato je bitno da se pomešaju u samom odvodu - treba odvojeno sipati sodu bikarbonu u odvod, pa zaliti sirćetom.


Ako se sirće i soda pomešaju u posudi, ta mešavina više nema smisla ni učinka ni za šta. Ni za otpušavanje odvoda, ni za ribanje rerne.

Masti se čiste alkalnim sredstvima (ekstremni primer je cevotok, u njemu je natrijum hidroksid).
Kiseline reaguju sa kamencem i sa još koječime, zavisno od kiseline. 
I jedno i drugo treba dobro isprati posle upotrebe, naročito ako se radi o jačim bazama i kiselinama u domaćinstvu (cevotok, hlorovodinčna kiselina).

Link to comment

Potrebne su nam nove drvene daske, i trazeci malo po netu da vidim okvirne cene, vidim da dominiraju one od bambusa. Kakvo je misljenje o njima? (Protivu onih od drveta poput bagrema)

 

Link to comment
8 hours ago, I*m with the pilots said:

Potrebne su nam nove drvene daske, i trazeci malo po netu da vidim okvirne cene, vidim da dominiraju one od bambusa. Kakvo je misljenje o njima? (Protivu onih od drveta poput bagrema)

odlično. samo ih treba malo više paziti od drvenih, ne ostavljati u vodi i povremeno ih premazati tankim slojem ulja, da ne krenu da se rascvetavaju...

Link to comment
odlično. samo ih treba malo više paziti od drvenih, ne ostavljati u vodi i povremeno ih premazati tankim slojem ulja, da ne krenu da se rascvetavaju...
Ja uzo jednu takvu "tešku" ikeinu...
Odlična, naravno moja žena kuka jer je teška, ali meni to baš odgovara...
Ima ikea čak i neko ulje za održavanje...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
1 hour ago, Jumanji said:

ne mazem ih kao@aram

grešiš. obavezno mazanje pre prve upotrebe i kasnije bambus bar jednom u dva meseca, drvo jednom u tri. ima sto godina da ti traju...
vazelinsko ulje za korišćenje u prehrambenoj industriji najbolje, a mislim i najjeftinije. mada u suštini bilo koje mineralno ulje.

 

Link to comment
1 hour ago, Caligula said:

ma okacio kao predmet obozavanja

 

ne znam da li je jos uvek u prodaji, a i da jeste, jeftinije mi je da napravim egzaktnu kopiju nego da kupujem ovu lepotu

pa za taj roštilj možeš tri kaškaia da kupiš, a i ne možeš iz njega đemsu da pustiš

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...