Jump to content

Psi


uros_s78

Recommended Posts

Ko ima pse, a posebno u Bg, neka ih testira na prisustvo srcanog crva. Bolest je odvratna (samo ime dovoljno objasnjava), nema posebno prepoznatljive simptome, osim u odmaklim fazama, kada lecenje najcesce ne daje rezultate. Inace lecenje podrazumeva najteze antibiotike, koji ubijaju parazite, ali i ostecuju jetru, pa je potrebna i tu dodatna terapija, sve ukupno traje dosta dugo sa cesto neizvesnim ishodom. Prenosi se ujedom zarazenih komaraca, i to onih koje zive na mediteranu, ali su se poslednjih nekoliko godina sa klimatskim promenama preselili i ovamo. Koliko sam cuo od vetova, najbolja preventiva je redovan advantix, koji osim buva i krpelja, stiti i od ujeda svih vrsta komaraca. Analiza krvi se radi u vet. institutima, u NS kosta 1200 din.

Link to comment
Ko ima pse, a posebno u Bg, neka ih testira na prisustvo srcanog crva. Bolest je odvratna (samo ime dovoljno objasnjava), nema posebno prepoznatljive simptome, osim u odmaklim fazama, kada lecenje najcesce ne daje rezultate. Inace lecenje podrazumeva najteze antibiotike, koji ubijaju parazite, ali i ostecuju jetru, pa je potrebna i tu dodatna terapija, sve ukupno traje dosta dugo sa cesto neizvesnim ishodom. Prenosi se ujedom zarazenih komaraca, i to onih koje zive na mediteranu, ali su se poslednjih nekoliko godina sa klimatskim promenama preselili i ovamo. Koliko sam cuo od vetova, najbolja preventiva je redovan advantix, koji osim buva i krpelja, stiti i od ujeda svih vrsta komaraca. Analiza krvi se radi u vet. institutima, u NS kosta 1200 din.
Za srčanog crva nije advantix nego bayerov advocate, po jedna ampula svakog meseca tokom sezone komaraca. Štiti od srčanog crva i glistiju (nisu potrebne tablete za gliste).
Link to comment

Već sam se naslušao priča o tome kako je advantix zaštita od srčanog crva, a o tome ni reči na bayerovom sajtu.Ili još mnogo gore - neki su dobili preporuku da koriste advocate, ali ne mora svakog meseca, dovoljno je na svakih šest meseci.(mnogo gore je zato što se pas truje lekovima, a zaštite od bolesti nema jer se sporadično primenjuje)Evo na bajerovom sajtu; http://www.animalhea...com/4909.0.html

ConclusionThis study clearly confirmed the efficacy of Advocate® for heartworm prevention in dogs, even when administered to dogs with 45 day old heartworm larvae.

Javi ako nađeš da bayer negde spominje advantix kao prevenciju od heartworma.edit:za srčanog crva sam prvi put čuo od komšija psećih vlasnika, pa sam pitao veterinara i od njega dobio više informacija uključujući ovo za advocate što spominjem. pas mi je od početka bio na advantixu, a veterinar je naveo advocate kao jedinu postojeću zaštitu od srčanog crva.

Edited by Frile
Link to comment

ADVANTIX®otopina za nakapavanje na kožu, antiparazitik, ektoparaziticid, kombinacija imidakloprida i permetrina IndikacijeSprječavanje i suzbijanje infestacije pasa buhama (Ctenocephalides spp.) i krpeljima (Ixodes ricinus,Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor spp)repelentni učinak na komarce (Culicidae), insekte iz roda Phlebotomus (papatači), te stajsku muhupomoć u suzbijanju alergijskog dermatitisa pasa uzrokovanog buhamaumanjivanje opasnosti prijenosa bolesti posredovanih krpeljima, umanjivanje mogućnosti prijenosa bolesti posredovanih komarcima i insektima iz roda Phlebotomus ADVOCATE® Indikacije Advocate® za pse koristi se za: -suzbijanje i profilaksu infestacije psa buhama (Ctenocephalides felis/canis); suzbijanje pasje pauši (Trichodectes canis), suzbijanje ušnih šugaraca (Otodectes cynotis), sarkoptes šuge (Sarcoptes scabiei var. canis) i demodikoze (Demodex canis)-sprječavanje invazije s D. immitis (L3 i L4 ličinke), suzbijanje oblića Angiostrongylus vasorum, suzbijanje invazije želučano-crijevnim nematodima Toxocara canis, Ancylostoma caninum i Uncinaria stenocephala,Toxascaris leonina i Trichuris vulpis-za suzbijanje alergijskog dermatitisa uzrokovanog ubodima buha.-------------------------------------------------------------------------------------Ovo je sa sajta http://bayer-veterina.hrNaravno, oni se ogradjuju tako sto za advantix navode "umanjenje opasnosti", a ne stopostotna zastita.Secam se da sam jos davno, kada je bio izbor izmedju advantixa i frontlajna, izabrao prvi, jer kao eto stiti i od moskitosa.Lek koji se daje i preventivno, a i za lecenje, zove se Ivermektin, i mora se jako pazljivo dozirati prema telesnoj tezini, jer moze da izazove teske reakcije, pa i smrt. To je, koliko sam saznao, lek koji se koristio prvo za krupniju stoku, goveda, svinje i sl, a kasnije se poceo primenjivati na ptice, pse itd. Deluje na crevne, plucne i spoljne parazite, prakticno na sve, sto je skoro u ravni totalnog herbicida za biljke, dakle teska otrovcina.Veterinari kod nas nazalost, i kod vec poznatih bolesti sa kojima se cesto susrecu, znaju da se gadjaju terapijama i guglaju dok ne nabodu pravu, tako da sa bolescu koja je nova i za vecinu potpuno nepoznata, treba biti posebno oprezan. Proveriti kod vise njih svakako sta i kako.

Edited by garoviks
Link to comment
ADVOCATE® Indikacije Advocate® za pse koristi se za: -suzbijanje i profilaksu infestacije psa buhama (Ctenocephalides felis/canis); suzbijanje pasje pauši (Trichodectes canis), suzbijanje ušnih šugaraca (Otodectes cynotis), sarkoptes šuge (Sarcoptes scabiei var. canis) i demodikoze (Demodex canis)-sprječavanje invazije s D. immitis (L3 i L4 ličinke), suzbijanje oblića Angiostrongylus vasorum, suzbijanje invazije želučano-crijevnim nematodima Toxocara canis, Ancylostoma caninum i Uncinaria stenocephala,Toxascaris leonina i Trichuris vulpis-za suzbijanje alergijskog dermatitisa uzrokovanog ubodima buha.
D.Immitis (moj bold) je srčani crv.Pretpostavljam da je aktivni sastojak isti i za Ivermektin i za Advocate. Da, dozira se prema težini (kao većina lekova) i da, i ja sam takođe čuo priče o tome da je opterećenje za organizam životinje. Na vlasniku je da izabere hoće li organizam psa opterećivati tim lekovima, ili će se uzdati u to da je u ovim krajevima mala verovatnoća da se sretne zaražen komarac.Znаči ti posle svega i dalje veruješ da za prevenciju srčanog crva ne treba davati advocate (kao što bayer preporučuje) nego advantix - repelent protiv komaraca?OK, neka ostane tako.
Link to comment
I to je početak jednog dugog prijateljstva - Luj i Mile:dvojica.jpg
Na žalost, Mile imao šlog pre neki dan. Tuga živa, hoće da potrči, sve nekako bez orijentacije u jednu stranu, nekad se prevrne.. a gleda onako pametno i odano. Ali nekako je bio izuzetno temperamentan i osetljiv :(
Link to comment

-sprječavanje invazije s D. immitis (L3 i L4 ličinke)ovaj deo kod advokata se odnosi na crva, ali ne kao preventiva vec kao ubica larvi koje su vec u telu psa, ali u takvom slucaju sam cuo da svi daju taj ivermektin. rezime: advantix stiti od ujeda komaraca preventivno, advocate od vec nastanjenih larvi. Verovatnoca vise nije mala kod nas, jer su neke krajeve BG (Zarkovo npr), vetovi vec oznacili kao mesta epidemije, u skladu sa brojem zarazenih pasa.

Edited by garoviks
Link to comment

Možemo do sutra ovako da se ubeđujemo šta tačno znači "sprečavanje invazije" i "prevention". :)Sredstvo koje u krvi ubija larve u ranom stadijumu razvoja je jedina efikasna zaštita protiv te bolesti. Repelent protiv komaraca je mnogo slabija zaštita.Sličan primer - za ljude: zaštita ljudi koji putuju u područja gde ima malarije nije samo korišćenje repelenata, nego i uzimanje leka koji u krvi još uvek nezaraženih ljudi čeka parazita ako komarac ipak ubode.Ovako amaterski kapiram da ima bolesti koje se ne mogu sprečavati na drugi način do povremenim ili stalnim ubijanjem nosilaca bolesti (larvi i koječega) u ranim stadijumima razvoja. Na primer oni antiglistini što se daju na svaka tri meseca isto deluju na glistiće u ranom stadijumu razvoja, jer nema repelenta koji će sprečiti kuče da njuši i liže svakojaka govanca i povremeno se zarazi glistama.Pitam se otkud to da sa više strana čujem ovakve priče da se advantix koristi u prevenciji srčanog crva. Ako isključim malo verovatno neznanje veterinara, jedino drži vodu logika da, pošto zaraženi komarci nisu toliko česti kod nas, dovoljno je koristiti repelent i smanjiti verovatnoću ujeda komaraca, t.j. da je davanje lekova poput advocata nepotrebno opterećenje za organizam životinje. Tu zaista treba pametno odvagati. Međutim, ako je zaraza uzela maha kao što kažeš (ja sam baš u Žarkovu) onda ću s proleća kad krenu komarci radije nastaviti sa advocatom kao što mi je veterinar preporučio.Kad sam već udavio sa ovom pričom - nije svejedno ako se da psu za koga se sumnja da je u odmaklom stadijumu zaraze srčanim crvom, jer će ubiti crva (koji po priči veterinara uopšte nije malih dimenzija). Mrtav crv će se osloboditi i zapušiti ionako već sužene krvne sudove. Na žalost, u slučaju takve zaraženosti šanse za spašavanje životinje su u našim uslovima jako male.

Link to comment

Razumemo se. Po nekim pansionima/azilima kao preventivu sibaju odmah injekcije Ivermektina npr. Vetovi koje sam cuo smatraju da advantix maltene potpuno sprecava ujede komaraca ako se koristi svakih mesec dana, iz tog razloga verovatno guraju kao sigurnu zastitu.Bitno je da za siru pojavu bolesti kod nas malo ljudi zna, i da svako ko moze ode i uradi analizu, ne kosta puno.Lecenje je uvek neizvesno u odmaklom stadijumu, zbog tih mrtvih crva, sto kazes zapuse krvne sudove, a i pluca.Drugarica mi je rekla da je u Zarkovu vet imao 8 zarazenih pasa od 10 testiranih, a nakon toga je ona odvela njena tri psa (Vozdovac), dvoje pozitivni (a u stanu su, ne u dvoristu ili stalno napolju, sto bi ih kao cinilo izlozenijim na komare).ed: komarci koji prenose zarazu su sa mediterana, juzna italija, spanija, grcka, cg i hr primorje takodje ima ceste slucajeve, ali kod nas je do pre godinu dve bilo zaista retko.

Edited by garoviks
Link to comment
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...