Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

U stanu imas dva tipa cevi od radijatora, vertikalne koje idu kroz celu zgradu i horizontalne koje sire vodu od vertikalnih kroz stan i do radijatora. 

 

Kad se skidas sa CG dodju i zapecate ti te poveze izmedju vertikalnih i horizontalnih cevi. Ti onda horizontalne i sve radijatore mozes da poskidas (ili ne moras), bice hladni. Vertikalne cevi ostaju tople jer, izmedju ostalog, dovode grejnu vodu do stanova iznad u vertikali. Zato se placa ta naknada i nakon skidanja sa CG, ali je ona nesto bas mala, tipa 50din po duzinskom metru tih cevki, ne znam kakav treba da bude stan da bi to izaslo vise od 500 dinara.

 

Kod nekih zgrada ta vertikala ide kroz hodnik zgrade, u tom slucaju po pravilu ima jedan ulaz tople cevi u stan i on se zapecati i to je to, nema naknade.

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Upravo tako, postoje zgrade u istom kraju, takoreći susedne u kojima u jednoj vertikale idu kroz stanove a u drugoj kroz zajednički hodnik pa se račvaju, u drugom slučaju "štopaju" horizontalu dok u prvoj blindiraju i pečate samo ventile pa ljudi ipak nešto plaćaju.

Svi ti pozitivno rešeni slučajevi su na nivou statističke greške koliko je meni poznato.

Edited by Barti66
  • +1 1
Link to comment

Urbanistički zavod Beograda odbio kao neosnovane sve primedbe Građevinskog fakulteta na trenutni plan razvoja beogradskog metroa. jer im se može.




Dekan Građevinskog fakulteta istakao je i da Grad Beograd uopšte i nije nadležan za objekte poput metroa, odnosno da je prekršen član 133. Zakona o planiranju i izgradnji, po kome posao projektovanja i izgradnje metroa (već od nivoa Generalnog projekta sa prethodnom studijom opravdanosti) mora da vodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Barti66 said:

Odbili...čuj odbili...siguran sam 100% da ni neznaju šta su odbili.

Ne treba imati "nadu" da je neznanje u pitanju....

Link to comment
On 12.10.2021. at 12:12, beta kentauri said:

vazduh voda (zemlja) su manje komplikovane. 

 

Šta je vazduh-voda(zemlja)?
Voda-voda je najisplativije?

Ja sam u roditeljskoj kući menjao tip grejanja ove godine i razmišljali smo o toplotnim pumpama (voda-voda). Ali je zet (hidrogeolog) rekao da tu gde smo mi nema dovoljno vode i da bi nas bušenje baš skupo izašlo, pa smo se odlučili za pelet.

 

@April: Da li si poručio pelet? Ovih dana je potpuni haos. Ja sam naručio kod jednog lika 4og septembra i tek sutra mi stiže. Da stvar bude gora, kada sam naručio cena je bila 160€ a sada je 200€.
Naravno, načestitao bih mu se mile majke zbog toga. Međutim, danas zovem jedno 5 stovarišta i svi su ili zaustavili naručivanje jer je potražnja ogromna, ili nemaju i ne znaju kada će biti. A kod tih što će biti moguće naručivanje za jedno mesec dana cena je već 28.000 din za tonu.

Link to comment
8 hours ago, salerokada said:

Šta je vazduh-voda(zemlja)?
Voda-voda je najisplativije?

Ja sam u roditeljskoj kući menjao tip grejanja ove godine i razmišljali smo o toplotnim pumpama (voda-voda). Ali je zet (hidrogeolog) rekao da tu gde smo mi nema dovoljno vode i da bi nas bušenje baš skupo izašlo, pa smo se odlučili za pelet.

 

@April: Da li si poručio pelet? Ovih dana je potpuni haos. Ja sam naručio kod jednog lika 4og septembra i tek sutra mi stiže. Da stvar bude gora, kada sam naručio cena je bila 160€ a sada je 200€.
Naravno, načestitao bih mu se mile majke zbog toga. Međutim, danas zovem jedno 5 stovarišta i svi su ili zaustavili naručivanje jer je potražnja ogromna, ili nemaju i ne znaju kada će biti. A kod tih što će biti moguće naručivanje za jedno mesec dana cena je već 28.000 din za tonu.

tp zemlja-voda rade po principu preuzimanja toplote iz zemlje. sonde mogu da se postavljaju horizontalno ili vertikalno. kod horizontalnog postavljanja potrebno je da se ima veliki prostor, veličina zavisi od snage pumpe tj energije koju treba da proizvede, veličine placa itd. sonde se, koliko se sećam, razvlače spiralno kao crevo za vodu, na dubini od 1-1.5m jer je na toj dubini stalna temperatura zemljišta. takođe, potrebno je da zemljište bude slobodno od unutrašnjih instalacija, drveća ... svega što može da ošteti sonde.

vertikalno postavljanje je slično probijanju šipova. idealno prilikom izgradnje novog objekta. zauzima manje mesta ali mora duboko da se kopa borerom.

preduslov za vodavoda, kao što ti je rekao zet, jesu izdašne podzemne vode plus milion drugih stvari (dubina na kojoj se nalaze, drugi bunar u blizini koji odvlači vodu, vode bude pa nestane trajno, istražno i eksploataciono pravo, čekanje na isto.....).

koje je rešenje bolje?

ne znam šta da ti kažem. nije moja oblast.

  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, salerokada said:

Hm... nije mi baš jasno kako radi to sa podnim grejanjem. Cevi koje treba da "dovlače" toplotu se postavljaju zajedno sa cevima koje greju pod? :blink:

ne 

instalacija koja se postavlja u zemlju se razvlači na sličan način kao instalacija kod podnog grejanja. tako se dobija velika površina koja izvlači toplotu iz zemlje. 

ne znam da li sam bila jasnija.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...