Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Kod mene, blok 1, već više od tri nedelje drndaju u podrumu oko podstanice nešto što su rekli da će završiti za max 10 dana. U petak pustili da zaklokoće, radijator komada jedan se smlačio na pet minuta i zavrnuše i odoše. Upravnica već dva dana zove i juri bukvalno VEZU da nas povežu. Zgrada sa tri ulaza, podstanica u podrumu mog, svake zime u gaćama hodamo i držimo prozore na kant. Ovo sad ne znam šta su sjebali, stvarno. Grejemo se na klime, malu grejalicu i rernu (pečem kolače jbg) 

Link to comment
On 5.10.2021. at 9:58, laser lotus said:

Ne bih se baš kladio u to. Onog trenutka kad počnu da naplaćuju po stvarnoj potrošnji mogu još više da podignu cijene i onda kažu onima kojima je skupo da manje rasipaju energiju.

Možda ja imam nestandardno dobro grijanje, al da se negje u zapadnoj Evropi cijelu godinu šetam u bermudama i japankama po stanu cijenim da bi me koštalo mnogo više od 100e mjesečno.

 

U nacelu si naravno u pravu - ne bi trebalo da je moguce da se setas polugo u zimske dane po kuci. Srbin to moze jer je sistem takav/los i to mu omogucava. Srbin koji se greje na struju i TA pec to ne radi, jer mu nije do bahacenja. 

 

Problem je naravno u sistemu koji je grdan, naopak i na duze staze neodrziv. Treba ulagati u izolacije zgrada i prozora i time smanjivati neophodnu energetsku potrebu za grejanjem, sto bi onda dovelo do manje generalne potrosnje i manje cene grejanja (u teoriji, u praksi bi samo taj visak para preusmerili na drugu stranu i druge dzepove). Skandinavci to najbolje znaju, ne mozes zgradu da izgradis tamo bez da je izolacija pod konac. No kod nas niko ne gleda dalje od sutra niti su sposobni da sagledaju bilo sta kompleksnije. Apsurdno je da ti je grejanje na struju kroz TA peci i inverter klime jeftinije od gradskog sistema za grejanje, o nekim dobrim etaznim kombinacijama, pelet i to ni da ne pricam. Grejanje na gas je mnogo efikasnije od centralnog grejanja jer ti je kotao ispod zgrade, pa zagrejana voda putuje maksimalno 20ak metara do radijatora, a ne 20km. Ja znam mozda tri ulice u Bgu kroz koju je prosao gas, a nisam cuo decenijama da se ta mreza siri.

 

Glede cene, nije to bas 100e mesecno. U Srbiji imas potrebe za grejanjem sve manje jer su zime sve blaze, mozda 4 puna meseca ako ukljucimo i hladniju jesen. 100e ti placas tokom cele godine, pa ti ta zimska sezona izadje 300e mesecno. Isto tako treba gledati i geografsku sirinu, zima u Beogradu nije isto sto i zima u Berlinu. Koliko prosecan stanovnik Grcke placa za grejanje tokom zime? Verovatno vecina ni nema grejne sisteme. Ok, mi smo daleko od Grcke, ali smo geografski ispod veceg dela Evrope, Spanija, Italija i parce Francuske.

  • +1 2
Link to comment

uopšte nije za poređenje jer su španija i francuska pod uticajem golfske struje za razliku od srbije koja je duboko u kopnu.

Edited by beta kentauri
  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, goofs said:

 

U nacelu si naravno u pravu - ne bi trebalo da je moguce da se setas polugo u zimske dane po kuci. Srbin to moze jer je sistem takav/los i to mu omogucava. Srbin koji se greje na struju i TA pec to ne radi, jer mu nije do bahacenja. 

 

Problem je naravno u sistemu koji je grdan, naopak i na duze staze neodrziv. Treba ulagati u izolacije zgrada i prozora i time smanjivati neophodnu energetsku potrebu za grejanjem, sto bi onda dovelo do manje generalne potrosnje i manje cene grejanja (u teoriji, u praksi bi samo taj visak para preusmerili na drugu stranu i druge dzepove). Skandinavci to najbolje znaju, ne mozes zgradu da izgradis tamo bez da je izolacija pod konac. No kod nas niko ne gleda dalje od sutra niti su sposobni da sagledaju bilo sta kompleksnije. Apsurdno je da ti je grejanje na struju kroz TA peci i inverter klime jeftinije od gradskog sistema za grejanje, o nekim dobrim etaznim kombinacijama, pelet i to ni da ne pricam. Grejanje na gas je mnogo efikasnije od centralnog grejanja jer ti je kotao ispod zgrade, pa zagrejana voda putuje maksimalno 20ak metara do radijatora, a ne 20km. Ja znam mozda tri ulice u Bgu kroz koju je prosao gas, a nisam cuo decenijama da se ta mreza siri.

 

Glede cene, nije to bas 100e mesecno. U Srbiji imas potrebe za grejanjem sve manje jer su zime sve blaze, mozda 4 puna meseca ako ukljucimo i hladniju jesen. 100e ti placas tokom cele godine, pa ti ta zimska sezona izadje 300e mesecno. Isto tako treba gledati i geografsku sirinu, zima u Beogradu nije isto sto i zima u Berlinu. Koliko prosecan stanovnik Grcke placa za grejanje tokom zime? Verovatno vecina ni nema grejne sisteme. Ok, mi smo daleko od Grcke, ali smo geografski ispod veceg dela Evrope, Spanija, Italija i parce Francuske.

Kako misliš tri ulice. Dušanovac, Senjak, Dedinje, Topčidersko brdo, Banovo brdo. Svuda je prošao gas.

Link to comment

Ja nemam nijednog prijatelja koji se greje na gas, a zive sirom Beograda po raznim opstinama. Ok, verujem da je mreza sira od tri ulice, karikirao sam naravno, ali mi se cini da je to premali %. Brdjani kod kojih idem u goste svi imaju centralno grejanje.

Link to comment
Just now, goofs said:

Ja nemam nijednog prijatelja koji se greje na gas, a zive sirom Beograda po raznim opstinama. Ok, verujem da je mreza sira od tri ulice, karikirao sam naravno, ali mi se cini da je to premali %. Brdjani kod kojih idem u goste svi imaju centralno grejanje.

Ja verovatno nikada ne bih uvodio gas da sam imao centralno grejanje. A centralno nije ugodno tamo gde je suviše razrešeno pa bi bilo skupo. Zato se gas najviše i uvodio tamo gde su porodične kuće i/ ili manje zgrade. 

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Glede cene, nije to bas 100e mesecno. U Srbiji imas potrebe za grejanjem sve manje jer su zime sve blaze, mozda 4 puna meseca ako ukljucimo i hladniju jesen. 100e ti placas tokom cele godine, pa ti ta zimska sezona izadje 300e mesecno. Isto tako treba gledati i geografsku sirinu, zima u Beogradu nije isto sto i zima u Berlinu. Koliko prosecan stanovnik Grcke placa za grejanje tokom zime? Verovatno vecina ni nema grejne sisteme. Ok, mi smo daleko od Grcke, ali smo geografski ispod veceg dela Evrope, Spanija, Italija i parce Francuske.

S obzirom na kuknjavu svakog oktobra rekao bih da kod nas sezona traje bar 5 mjeseci. A ako je vjerovati wikipediji, prosječna dnevna temperatura u Beogradu za decembar, januar i februar je malo niža nego u Dizeldorfu (a malo viša u novembru i martu) tako da nisam siguran da postoji drastična razlika u potrebnoj energiji da se stan ugrije.

 

LM, moja poenta je bila da ne vjerujem da će se plaćati manje kad se pređe na naplatu po utrošenoj energiji (*) - em se i tu pomalo plaća cijelu godinu (održavanje, šta li) em je cijena grijanja, kao i cijena struje (zbog toga i te anomalije oko isplativosti grijanja na struju), politička stvar - jedino će biti lakše političarima da kažu da nije problem do toplana/gubitaka već do pojedinaca koji bi da se šetaju u gaćama.

 

A da je sve naopako, uključujući i da je isplativije rashladiti stan otvaranjem prozora nego zavrtanjem ventila, to je već opšte mjesto.

 

* disclaimer: ne računam ljude sa, u najboljem slučaju, mlakim radijatorima

Link to comment

Ja sam pre kuće živeo u zgradi, sa poprilično lošom izolacijom i imali smo grejanje na gasni kotao,  i plaćanje po potrošnji po stanu...

 

Grejanje je izgledalo džaba spram plaćanja gradu po kvdarturi... Recimo da su decembar i januar bili na nivou mesečnog računa za istu kvdarturu kod grada, novembar i februar neto manje, a u oktobru i marz smo se skoro mogli izvući sa nekom smešnom cifrom... Ali nije bila tako u svim stanovima, i to moramda kažem...

 

Sad živim u kući sa gradskim grejanjem i sjajnom izolacijom, pola radijatora mi je isključeno, jer ne bi moglo da se živi koliko bi bilo toplo, a još uvek sedim u majci i uglavnom bos idem po kući, ali grejanje plaćam 100+e mesečno cele godine... Kad bi se plaćalo po utrošku, opet bi mi bilo jeftinije od tih 1200godišenj, zbog izolacije, siguran sam...

Link to comment

ako je već bilo na nekom topiku, praštajte

 

nije mi jasno kako bratija i ortaci do sada nisu otkrili prazan Tašmajdanski park za neki stambeno poslovni zidani kičeraj

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...