Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

11 minutes ago, laser lotus said:

Ne bih se baš kladio u to. Onog trenutka kad počnu da naplaćuju po stvarnoj potrošnji mogu još više da podignu cijene i onda kažu onima kojima je skupo da manje rasipaju energiju.

Možda ja imam nestandardno dobro grijanje, al da se negje u zapadnoj Evropi cijelu godinu šetam u bermudama i japankama po stanu cijenim da bi me koštalo mnogo više od 100e mjesečno.

 

Slažem se, na više primera sam  video da je prelazak na kalorimetar doveo do žešćeg skoka u visini računa za grejanje, pa su se ljudi pokajali. To prvenstveno zahteva da se uradi komplet izolacija stana (kuće) i mnogo racionalnije ponašanje u potrošnji, nego što smo navikli.

Kod mene npr je odlično grejanje tokom sezone jer sam relativno blizu toplane. Jedino što ne mogu da provalim koliko bi tačno koštala ta usluga, tj.da li cena po kvadratu preskupa ili nije?

Link to comment

cena po m2 sa kalorimetrom?

 

bez istog u bg je cena nešto viša od 100 din po m2

tu bi onda morala da se vidi godišnje koštanje usluge, pa na osnovu nje da se izračuna jer ovi sa kalorimetrom u letnjim mesecima mislim da plaćaju neki fee kada grejanje ne fercera. sve ispod 200 din mesečno bi bio čist ćar

 

Link to comment
To je tačno, slažem se, ali će bar postojati mogućnost da se ako dobro platiš dobro i greješ, a ne kao sada, dobro plaćamo a loše se grejemo, čast izuzecima. Jednostavno, sada nemaš mogućnost izbora i plaćaš uslugu ili robu koju nedobijaš.
Pa to je poenta.
Imaš izbor.
Nego smo mi navikli da tolerišemo javašluk.
Ja bre nisam mogao da dođem kod bilo koga na tim telefonima toplana.
Ventili na radijatorima nisu menjani od 75 godine.
Prošle godine jedan krenuo da kaplje, zvao toplane, stavili kudelju i to je to. Ni pomena o menjanju celog ventila.

Znam da je bilo ljudi koji su se "opustili" sa kalorimetrima pa kad je došao račun bilo kuku...
Našem narodu je generalno lakše da "neko drugi razmišlja o tome".

E da plus svakako da je to pre svega politička odluka, jer zahvata veliki deo biračkog tela i to je frka.






... Shiit has hit the fan


Link to comment

@kud u maglu Simoviću

ne, realna cena grejanja po ovom starom centralnom sistemu. Ne računam na akcize i ostale namete koje nakarikaju preko. Znam da je trenutno nešto preko 100 din, i ovde u NS je otprilike ista.

Kontam da je niža od tržišne cene

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Bata i ja isto rastojanje od toplane, on novogradnja 120m², ja starogradnja 95m², on plaća po utrošku oko 5-6000 rsd u sezoni a van samo održavanje nešto sitno, ja po m² oko 11000 svakog meseca u godini, njegovi radijatori vreli, moji samo topli sem kada je baš minus, tada su vrući. Kod njega nema šanse da se bude u dugim rukavima. Slažem se i za izolaciju same gradnje, ali razlika je ogromna u onome šta stiže do ventila i radijatora.

Moja podstanica remontovana pre 2,3 godine.

Link to comment
1 hour ago, Barti66 said:

To je tačno, slažem se, ali će bar postojati mogućnost da se ako dobro platiš dobro i greješ, a ne kao sada, dobro plaćamo a loše se grejemo, čast izuzecima. Jednostavno, sada nemaš mogućnost izbora i plaćaš uslugu ili robu koju nedobijaš.

To da li ti je grijanje u stanu dobro ili loše ne zavisi od toga da li plaćaš po kvadratu ili ne - ta ista toplana će ti i dalje biti jedini izvor toplote, nije da će se odjednom neka konkurencija pojaviti, te ne vidim zašto bi se oni mnogo potresali oko kvaliteta grijanja u budućnosti.

Dakle, eventualno ćeš plaćati manje za podjednako loše grijanje, mada sam više utiska da ćeš plaćati kao i do sada, a da će da ošure ove sa dobrim grijanjem.

btw ne znam kakva bi bila kalkulacija sa grijanjem na struju, al s obzirom da je vrlo teško uopšte otkačiti se od toplane, vjerovatno nema svrhe ni razmišljati u tom pravcu.

Link to comment

Ceo sistem se zasniva na činjenici da narod pokriva sve gubitke u distribuciji od toplane do krajnjeg potrošača a koji su ogromni. Naravno, mogli bi to da peglaju i kada bi svi prešli na plaćanje po utrošku, ali ipak samo do neke granice....ovako mogu da rade šta im se hoće.

Postoji mogućnost otkačinjanja od toplane ali to je posao da propišaš majčino mleko...naravno tako propisano sa namerom da odustaneš i pri samoj pomisli na to.

Link to comment
55 minutes ago, laser lotus said:

.....

btw ne znam kakva bi bila kalkulacija sa grijanjem na struju, al s obzirom da je vrlo teško uopšte otkačiti se od toplane, vjerovatno nema svrhe ni razmišljati u tom pravcu.

 

Centralno grejanje na struju, 64m2, novogradnnja, odlična izolacija. Struja utrošena za grejanje: 19/20=160€; 20/21=245€. Održavana temperatura od 22c. Račun toplane po m2 bi bio 777€ godišnje.

Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

e to sam hteo pitati, ta zgrada ima svoju podstanicu i pumpu i etažno grejanje ili se grejete na klima uređaj?

 

Ne, svaki stan ima električni kotao koji zagreva vodu u radijatorima. Klima uređaj je dopuna kada u toku dana nije neophodno uključiti taj kotao (7kw) a treba malo dogrejati.

  • Hvala 1
Link to comment

Moji roditelji su imali isto to, pa su kotao ma struju zamenili kotlom na pelet koji kupe leti kada je jeftin i košta ih dosta manje. Čini mi se oko 30% troška za struju ali nisam siguran.

3 hours ago, laser lotus said:

Ne bih se baš kladio u to. Onog trenutka kad počnu da naplaćuju po stvarnoj potrošnji mogu još više da podignu cijene i onda kažu onima kojima je skupo da manje rasipaju energiju.

Možda ja imam nestandardno dobro grijanje, al da se negje u zapadnoj Evropi cijelu godinu šetam u bermudama i japankama po stanu cijenim da bi me koštalo mnogo više od 100e mjesečno.

 

Nije zapadna, više je centralna Evropa, ali svejedno, Austrija. Stan od 80m2, ne volimo da nam je previše toplo pa ne držimo na grejanje na maks, ali smo u kratkim rukavima, grejemo ceo stan. 70 evra mesečno. Podno grejanje, dobra izolacija, nov stan. Naravno meri se potrošnja.

Edited by Heaviside
Link to comment
20 minutes ago, Heaviside said:

Moji roditelji su imali isto to, pa su kotao ma struju zamenili kotlom na pelet koji kupe leti kada je jeftin i košta ih dosta manje. Čini mi se oko 30% troška za struju ali nisam siguran.

 

 

 

Pa ne mogu ja u stanu da ložim na pelet. Gde bi ga lagerovao. A i što bi to radio kad me grejna sezona košta  u proseku 200 evra. Sad je doduše struja veoma jeftina ali koliko god da poskupi biće znatno jeftinije od bilo koje varijante toplane. Ništa ne može da nadmaši javašluk i krađe Bg elektrana koje imaju sreću da im je na čelu image.png.ea8c1f3c4047289a6580b94c09ec3f2c.png

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...