Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

12 hours ago, Tale said:

Ne znam šta je pokazala studija uticaja na životnu sredinu (ako uopšte postoji) za BGH2O ali znam da porast zagađenja vazduha u Beogradu koincidira sa napredovanjem radova na izgradnji.

 

Svojevremeno se na BB razmatrao uticaj izgradnje bedema na obali Save i u ovom kontekstu.

ovo itekako ima logike.

 

Link to comment

delim kanc sa ženom koja je doktorirala na PM-ovima i analizama, pa dajem mali flashback na 2008. godinu, u vreme jedne od kampanja koju je ona pratila.

februar mesec 2008, grejna sezona, uzorci sa grafika su prikupljani u: oml. brigada, u obrenovcu, ulici jerneja kopitara, u gradsk. zavodu za zdr. zaštitu, i takođe u oml. brigada ali na posebnim filterima za konkretan naučni projekat po kojem je rađen doktorat (webiopatr).

 

IMG_0637.jpg.38e2c04ba42f3f5c7c0fa7265c7a6f6b.jpg

 

slika pokazuje da se trendovi svuda po gradu dobro prate, odnosno da ne može ukidanje ili divertovanje jedne male ruže vetrova da utiče na zagađenje celog grada (osvrćem se na ovu tvrdnju oko BnV).

takođe, dajem vam podatke da su tada (period njene kampanje je bio 07-27.02.2008. u periodu grejne sezone, filteri stavljani na stanicu u oml. brigada):

  • vrednosti za PM1 dostigle maksimum od 91 microg/m3
  • vrednosti za PM2.5 dostigle maksimum od 148 microg/m3
  • vrednosti za PM10  dostigle maksimum od 196 microg/m3

kao i da su u ukupno 14 od 19 dana vrednosti za PM10 bile iznad dozvoljene granice za 24h u kontinuitetu koja po EU direktivi iz 1999 iznosi 50 microg/m3.

 

ukratko, ja ne vidim da je stanje gore nego pre u zimama i grejnim sezonama i jako me zanima kuda će odvesti ovaj hajp. šta mu je cilj, i šta će mu biti posledica.

 

takođe, da bi se uradile analize uzoraka koje govore o tome šta se od elemenata nalazi na filterima potrebno je 2-3 nedelje.

a da bi se uradila analiza porekla tih elemenata i mnogo više (i to uključuje dobro poznavanje infrastrukture "zagađivača", kao i pomoć modelinga koji koristi RHMZ itd.)

 

hope I helped a little. 

Link to comment

I ja ne verujem da tri visoke zgrade mogu da promene zagađenje toliko drastično. Mislim da je ovako dugo, dugo već

Jednostavno 2008. nije bilo smartfonova da bi široke narodne mase ovo pratile, a konkretno aplikacije za praćenje zagađenja nisu bile masovno instalirane. Npr.ja sam moju instalirala kada su Ne davimo Beograd (ili Savski nasip) na fb počeli da upozoravaju na zagađenja, pre mesec, dva.

 

Link to comment
27 minutes ago, pt 2.0 said:

ukratko, ja ne vidim da je stanje gore nego pre u zimama i grejnim sezonama i jako me zanima kuda će odvesti ovaj hajp. šta mu je cilj, i šta će mu biti posledica.

 

fala!

 po meni hajp samo može da pomogne svima

Link to comment

Ulazim u domen subjektivnog utiska, ali ono što je ove godine drugačije je to što se zagađenje vidi golim okom, a to je, imo, nešto bolje mjerodavno nego lični osjećaj gušenja. Kad kažem vidi, mislim na one fotke koje smo svi vidjeli ovih dana, oblak čađi koncentrisan na nekom mjestu. Ili recimo nivo prašine na automobilima nakon jedne noći na otvorenom, toga nije bilo prethodnih godina.

Link to comment
Ulazim u domen subjektivnog utiska, ali ono što je ove godine drugačije je to što se zagađenje vidi golim okom, a to je, imo, nešto bolje mjerodavno nego lični osjećaj gušenja. Kad kažem vidi, mislim na one fotke koje smo svi vidjeli ovih dana, oblak čađi koncentrisan na nekom mjestu. Ili recimo nivo prašine na automobilima nakon jedne noći na otvorenom, toga nije bilo prethodnih godina.

ove godine zagadjenje eksplicitno smrdi na ozbiljne hemikalije. to je razlika. gledali ne gledali.

 

sent from bubamoto

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, gospa buba said:

ove godine zagadjenje eksplicitno smrdi na ozbiljne hemikalije. to je razlika. gledali ne gledali.

meni je gore bilo u detinjstvu i ranoj mladosti... onaj stari dobri smrad smoga.

kombinovan tu i tamo sa smradom klanice.

good ol' days

Link to comment
3 hours ago, Milosh76 said:

Stanje je gore jer sad znamo kakvo je stanje :D  Da su ti podaci o merenju nedostupni, ne bi ni znali da je toliko zagadjen vazduh.

daj bre smrdeo je novi beograd neopisivo. najbolje da mi treba merenje.

Link to comment
9 hours ago, Ravanelli said:

Ja ziveo u prizrenskoj, gledao na taj park nekoliko godina i nikada nisam cuo tu pricu za visepratnicu. 

Koliko su mi rekli, park je u procesu restitucije i zato ga ne obnavljavaju (kao i neke zgrade koje isto gledaju na taj park i zato su u takvom stanju). I tu ne mere da bude nista osim parka. Mozda je bio eventualno problem kada je Karic pravio zgradu pokojnog mobtela (ova odvratna napustena u prizrenskoj) pa je rascistio jedan deo parka da mu prilaze kamioni i mesalice. Tada su poprilicno popizdeli iz okolnih zgrada pa su poizbacivali dvorista ispred zgrade dublje prema parku, pa je bilo kacenja sa karicevim gorilama. 

100 % je tačno, svojevremeno se provlačilo i po medijima. Neznam kada si tamo živeo ali u pitanju je period mnogo pre restitucije i karića beogradskih neimara, msm da je ideja utihnula negde prvom polovinom ili sredinom 80-ih.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...