Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

ima, pitao ja betu, rekla neće novobeogradska. samo smanjenje potrošnje gasa

ove ostale nastavljaju da šljakaju, pošto je toplovod samo za NBG

mazutne će morati da zatvore. neće biti više ni domaće sirovine

Edited by Ravanelli
Link to comment
29 minutes ago, foto said:

aj laicki da lupim. mozda nas ne jebe TENT nego Kostolac?

 

Pa obe su na ugalj. TENT ima ukupno  3286 MW (sve elektrane), dok je TE Kostolac 1007 MW, dakle manje od trećine. Oba sistema sagorevaju lignit.

 

Sad kako stoji stanje na dimnjacima jednog i drugog sistema (filteri itd) to ne znam.

 

Btw ovde

 

http://www.bos.rs/rs/vesti/21/2019/11/28/sat-otkucava-za-ugalj---sta-posle-2023.html

 

Ima spisak termoelektrana koje su izuzete iz adaptacije prema evropskim standardima i koje prema tome imaju ograničen broj preostalih dozvoljenih radnih sati (plus datum dok kog se moraju ugasiti ako se radni sati do tada ne potroše). To su TE Morava (deo sistema TENT), i TE Kolubara A3 i A5. Pretpostavljam da su to onda najgori zagađivači, sada da li samo po emisiji CO2, ili po emisiji čestica, ili po jednom i drugom kriterijumu - ne znam.

Link to comment
36 minutes ago, foto said:

aj laicki da lupim. mozda nas ne jebe TENT nego Kostolac?

Čudo su ruže vetrova, ovo uopšte nije nemoguće.

26 minutes ago, laser lotus said:

Pa nije da i ranije nije bilo sličnih dana - možda smo sad samo više senzibilizirani kad je lako objektivno provjeriti koliko je vazduh lošeg kvaliteta.

Naravno.

Link to comment
2 minutes ago, hazard said:

 

Pa obe su na ugalj. TENT ima ukupno  3286 MW (sve elektrane), dok je TE Kostolac 1007 MW, dakle manje od trećine. Oba sistema sagorevaju lignit.

 

Sad kako stoji stanje na dimnjacima jednog i drugog sistema (filteri itd) to ne znam.

 

Btw ovde

 

http://www.bos.rs/rs/vesti/21/2019/11/28/sat-otkucava-za-ugalj---sta-posle-2023.html

 

Ima spisak termoelektrana koje su izuzete iz adaptacije prema evropskim standardima i koje prema tome imaju ograničen broj preostalih dozvoljenih radnih sati (plus datum dok kog se moraju ugasiti ako se radni sati do tada ne potroše). To su TE Morava (deo sistema TENT), i TE Kolubara A3 i A5. Pretpostavljam da su to onda najgori zagađivači, sada da li samo po emisiji CO2, ili po emisiji čestica, ili po jednom i drugom kriterijumu - ne znam.

 

davno to bilo, jos je dacic bio ppv kod cvetkovica/tadica i ja bio nesto tamo sa njim i secam se da je drvio o hitnoj modernizaciji/zavrsavanju nekog bloka u kostolcu. da je to nesto vazno, najvaznije i da imaju i kintu i evo popodne stizu majstori, itd...

sta je od tad bilo sa time neam pojma, al to je izgledalo da im je bilo vrlo vazno. bilo tu uz dacica i masa nekih eu glavonja.

Link to comment
20 minutes ago, Ravanelli said:

ima, pitao ja betu, rekla neće novobeogradska. samo smanjenje potrošnje gasa

ove ostale nastavljaju da šljakaju, pošto je toplovod samo za NBG

mazutne će morati da zatvore. neće biti više ni domaće sirovine

jedina toplana u beogradu koja troši mazut je toplana zemun koja sledeće godine prelazi na lako ložno ulje za pripremu tople vode dok se u tom kraju ne izgradi gasovodna mreža i pređe na gas. ostale rade na prirodni gas (gasovod) ili CNG tj komprimovani prirodni gas.

kada se bude izgradio toplovod dalekovod TETN -TO NBG toplana zemun će se grejati sa TO Nbg a deo toplote iz Obrenovca će se preko TO Nbg šibati za potrošače u zonama toplana bbrdo, dunav i konjarnik.

 

 

 

Link to comment
25 minutes ago, Ravanelli said:

kostolac je predaleko. bliže je smederevska železara npr

 

Smederevo je jedini ljubicast sa preko 200..

Link to comment
8 minutes ago, beta kentauri said:

jedina toplana u beogradu koja troši mazut je toplana zemun koja sledeće godine prelazi na lako ložno ulje za pripremu tople vode dok se u tom kraju ne izgradi gasovodna mreža i pređe na gas. ostale rade na prirodni gas (gasovod) ili CNG tj komprimovani prirodni gas.

kada se bude izgradio toplovod dalekovod TETN -TO NBG toplana zemun će se grejati sa TO Nbg a deo toplote iz Obrenovca će se preko TO Nbg šibati za potrošače u zonama toplana bbrdo, dunav i konjarnik.

super, fala! jel ima negde neka studija da se pročita šta tačno planiraju?

jel zatvaraju nešto od bbrdo, dunav i konjarnik?

 

btw - CNG se jako malo troši (beznačajno) van saobračaja, a i tu je beda od količina

dostupnost lakog ložnog ulja iliti LSFO za budućnost je upitna. najverovatnije će morati da se uvozi

Link to comment

studiju za toplodalekovod je uradio mašinski fakultet ali nije dostupna. 

što se tiče plasiranja toplote ka toplanama, i za to postoji studija interkononekcije ali ni ona nije dostupna a i prilično je stručna pa nije ni zanimljiva za ne stručni kadar.

preduslov za plasman toplote van NBG je rekonstrukcija dela postojeće toplovodne mreže u delu savske padine od gazele do toplane dunav, izgradnja magistralnog toplovoda preko mosta na adi, itd.

toplane se neće gasiti jer 600MW iz obrenovca nije ništa (NBG sada ima 900MW), ali će puno značiti kada su dnevne temperature iznad 10C jer se tada neće paliti neki kotlovi.

ne znam mnogo o potrošnji cng-a sem da ga troše dve toplane borča i višnjička banja, a LSFO troše neke kotlarnice i služi kao zamenski rezervni energent.

Link to comment
Quote

preduslov za plasman toplote van NBG je rekonstrukcija dela postojeće toplovodne mreže u delu savske padine od gazele do toplane dunav, izgradnja magistralnog toplovoda preko mosta na adi, itd.

da li je rađeno nešto u okviru BnV?

Edited by djordje geprat
Link to comment

Inace sto se tice merenja zagadjenja, vecina mernih stanica po Srbiji i ne meri PM10 cestice, one stanice koje mere su uglavnom u veoma zagadjenom opsegu. Tako na primer Uzice nije zagadjeno a Valjevo jeste a merna stanica u Uzicu i ne meri PM10. Mogu da mislim kako je u toj kotlini.

Link to comment
44 minutes ago, djordje geprat said:

da li je rađeno nešto u okviru BnV?

bnv je grad u gradu i sve instalacije su sami radili. 

tokom faze izrade plana PPPPN bnv nacrt elaborata je slat svim komunalcima na uslove i svi su po službenoj dužnosti dali.

koliko znam niko od komunalnih kuća zvanično ne prčka po njihovoj mahali.

Link to comment

Rekose mi iz Šangaja moji, znas ti dobro koji, da furaju 3M maske

 

Nego, ste videli fotku kad Vesara ljubi pobednika? :lol:

Edited by Ravanelli
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...