Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

ako imash procenu za konstantan input ili predvidljiv (a to mozesh da izvuchesh iz prethodnih merenja/rachuna) + vreme, moze da se predvidja sigurno.

sent from bubamoto

Link to comment

Ali jel uopste utvrdjeno sta pravi ovoliko zagadjenje? Sta je zajednicko za Nis i Suboticu, pa da imaju isti nivo zagadjenja? Evo i Ljubljana ima visok, Zagreb isto.

Link to comment
22 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Inace, ne znam kako mogu da prave prognozu? Otkud znaju recimo da ce za srspku novu biti zagadjeniji vazduh nego 10, januara?

Modelovanje. RHMZ to radi i to, koliko mi se čini, dobro.

To je deo meteo posla, takve stvari rade za razne tipove zagadjenja ili vanrednih situacija (npr. nuklearni alcidenti), i njihovi proračuni su itekako korisni za mere koje preduzima država.

Link to comment
21 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Ali jel uopste utvrdjeno sta pravi ovoliko zagadjenje? Sta je zajednicko za Nis i Suboticu, pa da imaju isti nivo zagadjenja? Evo i Ljubljana ima visok, Zagreb isto.

 

dobro pitanje. sad si me terao da im analiziram energetske sisteme

 

kod ljubljane imaš jednu veću termoelektranu, koliko vidim ona je na ugalj i ima neki mali elektro, ali veliki grejni kapacitet tako da verovatno šljaka samo zimi

"The Ljubljana Power Station is a coal-fired heat and power station in the Moste District of Ljubljana, the capital of Slovenia. It delivers 90% of the remote generated heat in Ljubljana. About 74% of Ljubljana households use district heatin"

 

zagreb ima dve termoelektrane isto jače proizvodnje pare nego struje, što znači da ih koriste za sezonu grejanja. obe na gas i mazut. ako uzmeš u obzir da od rafinerija imaju raspad od siska koji mora da im radi i izbacuje ogromne količine mazuta, plus rijeka koja nije uradila jedinicu za duboku preradu, realno je pretpostaviti da im u energetskom miksu dosta igra mazut.

 

najgore su termoelektrane, onda saobraćaj i domaćinstva koja lože mazut i ugalj.

 

ako pogledaš ovaj grafik što sam postavio videćeš da se saobraćaj da lako prepoloviti zabranom automobila sa slabijim emisionim standardom (npr u beogradu zabranimo voženje automobila koji su narpavljeni pre 2005)

 

domaćinstva naravno tako što zabraniš retail uglja, zabraniš uvoz mazuta (proizvodnju mazuta srbija neće imati od recimo sredine 2020) i naravno zabraniš prodaju kotlova koji odgovaraju tim gorivima.

 

a u srbiji je jako veliki problem otići od elektrana na ugalj jer mali je kapacitet za ostalo.

a bulja je što imamo taj nisko-kalorični ugalj pa ga moramo mnogo ložiti

Edited by Ravanelli
Link to comment
2 hours ago, laser lotus said:

Ovde je pola Srbije trenutno ljubičasto. Nedavno sam kupio zbog klinca Xiaomi Air Purifier 2, više da umirim savjest nego što sam mislio da pomaže. I dalje nisam siguran da pomaže ma šta on pisao na displeju ali definitvno zrak prestane da smrdi nakon 15tak minuta. Jebemliga, možda i radi.

 

Gde ima da se pazari taj Air Purifier? Na koliko kvadrata ide jedan?

Link to comment
3 minutes ago, Ravanelli said:

 

dobro pitanje. sad si me terao da im analiziram energetske sisteme

 

kod ljubljane imaš jednu veću termoelektranu, koliko vidim ona je na ugalj i ima neki mali elektro, ali veliki grejni kapacitet tako da verovatno šljaka samo zimi

"The Ljubljana Power Station is a coal-fired heat and power station in the Moste District of Ljubljana, the capital of Slovenia. It delivers 90% of the remote generated heat in Ljubljana. About 74% of Ljubljana households use district heatin"

 

zagreb ima dve termoelektrane isto jače proizvodnje pare nego struje, što znači da ih koriste za sezonu grejanja. obe na gas i mazut. ako uzmeš u obzir da od rafinerija imaju raspad od siska koji mora da im radi i izbacuje ogromne količine mazuta, plus rijeka koja nije uradila jedinicu za duboku preradu, realno je pretpostaviti da im u energetskom miksu dosta igra mazut.

 

najgore su termoelektrane, onda saobraćaj i domaćinstva koja lože mazut i ugalj

 

Kod nas ispada da termoelektrana u Obrenovcu ne zagadjuje toliko, ako je sam Obrenovac zut (moderate)..

Link to comment

KP, WinWin, mislim da je i Gigatron imao. Na KP su bili 50tak evra jeftiniji (150 umjesto ~200). To je za manji model, postoji i nešto veci, nemam pojma da li se ovde prodaje.

https://www.mi.com/global/air2

Nisam siguran da je realno da pokrije više od jedne sobe, ja ga generalno razvlačim po stanu - ne da nema kapacitet nego je problem kako da obezbjediš da prljavi vazduh dođe iz druge sobe ;)

Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Jbt, još ispade Bor najčistijeg vazduha :isuse:

 

2 hours ago, ToniAdams said:

AirVisual koristim, i Bor jeste ugl manje zagađen nego bgd

 

ta timocka krajina u 90% slucajeva ima kontra klimu od ostatka srbije. ovde sunce tamo oblacno ovde toplo tamo ladno. i sve obrnuto. bio jedared mesec dana sa oebsom u zajecaru, vazda bilo kontra ostatka zemlje. smrzo se ko ona stvar, a kolega u palmoticevoj sedeo u basti kafica...

Link to comment
27 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Kod nas ispada da termoelektrana u Obrenovcu ne zagadjuje toliko, ako je sam Obrenovac zut (moderate)..

 

pazi sada ovo. imaš i sledeće toplane - novi beograd, dorćol, konjarnik, voždovac, medaković, banovo brdo, cerak, miljakovac, višnjička banja, mirjevo, zemun (mazut)...

:ph34r:

Edited by Ravanelli
Link to comment

@foto

Ja to zovem "bugarska klima". Kad god koda nas, sa zapadne strane Homolja i Kučaja duva košava, u Krajini je magla, kiša/sneg i ružno vreme. I obratno. 

Poznato je da Negotin npr.ima najveće amplitude u temperaturi, ili ima najnižu temperaturu ili najvišu u zemlji.

Ali ovde nije u pitanju klima, nego nevera da je vazduh u Bgdu, N. Sadu ili Valjevu toliko zagadjeniji u odnosu na Bor, gde sumpor dioksid kulja na sve strane od kad Kinezi guraju maksimalne kapacitete topionice.

Edited by Filozof manijak
Link to comment

ja samo znam da srbija ne lozi grejanje prvi put u poznatoj istoriji. jedino ako se nije pola grada skinulo sa centralnog i lozi sve shto gori. shto nije.

sent from bubamoto

Link to comment

Pa nije da i ranije nije bilo sličnih dana - možda smo sad samo više senzibilizirani kad je lako objektivno provjeriti koliko je vazduh lošeg kvaliteta.

Link to comment
31 minutes ago, Ravanelli said:

 

pazi sada ovo. imaš i sledeće toplane - novi beograd, dorćol, konjarnik, voždovac, medaković, banovo brdo, cerak, miljakovac, višnjička banja, mirjevo, zemun (mazut)...

:ph34r:

 

Neko reče ovde ranije da su sve beogradske toplane osim dve prešle na gas, a da će se te dve uskoro zatvoriti / biti konvertovane. Imaš unazad par strana, mislim baš na ovom topiku, mrzi me da tražim.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...