Jump to content
IGNORED

rts


Gonzo

Recommended Posts

22 hours ago, giuseppe said:

Ima li negde teme oko 100 godina Radio Beograda na Tašu?

 

Bile su dve večeri, sad sam na 10ak minuta prve, i jako sam srećan 🥰

 

Vazda potpisujem ono što napiše Lj. Živkov, kad sam čuo "Šljivike i livade" kad se nisam šlogirao, to sa Radio Beogradom nema nikakve veze, ne ulazim u to da li je to trebalo protjerivati ili ne sa Radio Beograda, već da sa istorijom Radio Beograda nema apsolutno nikakve veze. 

https://pescanik.net/poreknuto-stolece/

  • Hvala 1
Link to comment

Kao, 1924. je krenula neki probna komunikacija u BG. Neko već reče, važno je zajebati Radio Zagreb, koji je krenuo 1926. Radikalska alt istorija, ne kažem.

 

Mi odgledali / vratili obe večeri, doduše drugu mahom na preskok. Meni je bilo ok, u smislu nostalgije za normalnim vremenom i državom...

 

Edit: pročitao i Ljubu, sve u metu, nema šta.

Edited by giuseppe
Link to comment

Ni meni nije bilo jasno kako su došli do 100 godina ako je radio osnovan 1929, ali onda sam shvatio da su računali i prethodnika "Radio Beograd-Rakovica" koji je osnovan 1924. i trajao do 1926. (ako se ne varam), mada ne znam kako su to povezali.

Edited by fusion_
Link to comment
5 hours ago, giuseppe said:

Kao, 1924. je krenula neki probna komunikacija u BG.

 

1924. je bilo prvo radio emitovanje. Eksperimentalno, naravno, ali od oktobra iste godine redovno.

"Program je najpre emitovam tri puta sedmično. Zahvaljujući malom broju zauzetih radiotalasa, emisije Radio Beograda u početku su se preko dana čule u čitavoj Kraljevini Jugoslaviji, a noću su dosezale i do slušalaca u inostranstvu. Od marta 1929. godine Radio Beograd započinje redovno emitovanje programa iz zgrade u Knez Mihailovoj ulici."

Za njega je iskorišćen radio-telegrafski uređaj. Da ne zalazim u tehnikalije, ali taj uređaj je imao mogućnost rada za prenos zvuka standardnom AM modulacijom sa parametrima koji se koriste za komercijalno emitovanje i dan danas u državama gde je preživelo. Kako to zvuči može se još uvek čuti i na teritoriji Srbije u starijim automobilima, koji imaju AM.

 

Po toj logici, za Dan tv Beograd su mogli da izaberu 10.09.1938. jer je tada pa narednih 9 dana emitovan ekseprimentalni TV program sa starog Sajmišta. Mada, ruku na srce, nakon ove demonstracije, prošlo je 18 godina bez tv emitovanja u bilo kakvom obliku.

https://fdu.bg.ac.rs/uploads/files/Institut/ezbornik/Zbornik 4/Velimir Dejanović_NASTUP FIRME FILIPS JUGOSLOVENSKO A.D. BEOGRADSKOM SAJMU (OD 9. DO 19. SEPTEMBRA 1938. GODINE).pdf 

 

 

  • +1 1
Link to comment

 

3 hours ago, fusion_ said:

Ni meni nije bilo jasno kako su došli do 100 godina ako je radio osnovan 1929, ali onda sam shvatio da su računali i prethodnika "Radio Beograd-Rakovica" koji je osnovan 1924. i trajao do 1926. (ako se ne varam), mada ne znam kako su to povezali.

 

Tako je, taj radio je ugašen kao beskoristan i preskup 1926.

https://www.011info.com/bilo-jednom-u-beogradu/radio-rakovica-prvi-radio-na-balkanu-i-preteca-radio-beograda

Edited by vememah
Link to comment

Jedino mi ima smisla da je neko u Radiju, ko je na poziciji da ovo organizuje, a na organizaciji ovako nečega može da se lapi verovatno mnogo (preštelovan budžet, dvostruko prikazani honorari), pa ko veli: Do sledeće godišnjice možda ne budem na toj poziciji, dajte šta se dešavalo pre 100 godina? Radio Rakovica, može...

Link to comment
18 hours ago, fusion_ said:

Znači i 3 godine "praznog hoda" su računali. :D

Ima zapisa da je i u tom vremenu povremeno emitovan program iz Rakovice, na poluamaterskoj bazi. 

Ne treba imati mnogo iluzija o tom emitovanju. To je bio jedan vojni uređaj veze sa jednim mikrofonom. Sadržaji sa gramofona su emitovani tako što je zvučnik (truba) gramofona stavljan pored tog jednog jedinog mikrofona. 

Sa druge strane, bilo je i olakšavajućih okolnisti. Radio band ("skala") je bio gotovo prazan, tako da je radna frekvencija (talasna dužina) bila potpuno prazna na širem područiju južne Evrope, a slušaoci su uglavnom imali prijemne antene u obliku T dipola od žice. Tako je ta vrlo slaba stanica imala solidan domet.

Tehnologija emitovanja je bila AM, a frekvencija je više puta menjana do konačnog gašenja ovakvog emitovanja pre desetak godina. Radna snaga predajnika kroz godine je bila od tih par stotina vati u Rakovici do čak 1MW iz Obrenovca danju i neverovatnih 2MW noću.

 

Treba sebi stvoriti i sliku Srbije iz tog vremena nakon WW1. Milion Srba je izginulo, sve pruge porušene, a puteva tada nije ni bilo u današnjem smislu. U Srbiji su retka mesta sa mesnim vodovodom, a nacionalna elektro mreža nije ni uspostavljena do sledećeg rata.

Tako i oni koji su imali para za radio često nisu imali struju u koju bi ga uključili.

 

U tom kontekstu i treba gledati entuzijazam ljudi koji su pokrenuli Radio Beograd.

Edited by dvb-t manijak
  • +1 3
  • Hvala 4
Link to comment

Onda je samo trebalo da bude "100 godina radija u Srbiji", a ne "100 godina Radio Beograda", ako uzmemo u obzir da je ovaj sad Radio Beograd (valjda) naslednik Radio Beograda AD, koji je počeo sa emitovanjem 1929...uostalom, ta godina se uvek uzimala za početak Radio Beograda. Ima beše i ona tabla na sadašnjoj zgradi SANU gde piše da je tu počelo emitovanje Radio Beograda u martu te godine. 

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...