Jump to content
IGNORED

Razna pitanja iz nauke o ljudima


3opge

Recommended Posts

zasto covek uglavnom razmislja u slikama a sanja u filmovima?
e, čoek je sanjao u slikopisima i prije otkrića filma. :lol: )))no jesul to slike ili interni virtualni (pokretni, živi) objekti? čini mi se ovo drugo. softverski needukovana baka bi kazla: "živalj unutarnji".
Link to comment
zanima me:zasto covek uglavnom razmislja u slikama a sanja u filmovima?
tokom budnog stanja delovi prefrontalnog korteksa koji sluze iniciranju akcije na osnovu perceptivnih informacija (npr. dorzolateralni prefrontalni region, koji sluzi kao buffer radne memorije) sudeluju u skoro svakom procesu, usmeravajuci ih ka ostvarenju odredjene skupine ciljeva i motiva. stoga je i svesna ideacija optimizovana tako da bude sto efikasnija - mesavina slika i reci iz raznoraznih domena, usled neprestanog multitaskinga. tokom snevanja medjutim aktivacioni regioni tzv radne memorije su neaktivni te se informacije prenose iz delova mozga zaduzenih za procesiranje motiva kroz asocijativne regione ka senzornim centrima, generisuci raznoversne senzorne dozivljaje. vizuelna imaginacija izgleda da je presudna - sanjanje prestaje tek ukoliko je ostecena oblast mozga na granici okcipitalnog i temporalnog reznja (temporo-occipital junction) zaduzena za procesiranje vizuelnih pojmova. evo jednog odlomka iz teksta sa sajta BPAS na temu neuralne osnove snova koji mi deluje relevantan:
The picture of the dreaming brain which emerges from recent neuroscientific research may therefore be summarised as follows: the process of dreaming is initiated by an arousal stimulus. If this stimulus is sufficiently intense or persistent to activate the motivational mechanisms of the brain (or if it attracts the interest of these mechanisms for some other reason), the dream process proper begins. The functioning of the motivational systems of the brain is normally channelled toward goal-directed action but access to the motor systems is blocked during sleep. The purposive action which would be the normal outcome of motivated interest is thereby rendered impossible during sleep. As a result (and quite possibly in order to protect sleep), the process of activation assumes a regressive course. This appears to involve a two-stage process. First, the higher parts of the perceptual systems (which serve memory and abstract thinking) are activated; then the lower parts (which serve concrete imagery) are activated. As a result of this regressive process, the dreamer does not actually engage in motivated activity during sleep, but rather imagines himself to be doing so. Due to inactivation during sleep of the reflective systems in the frontal part of the limbic brain, the imagined scene is uncritically accepted, and the dreamer mistakes it for a real perception.

ova poslednja recenica dosta podseca na suspension of disbilief, mada u ovom slucaju neintencionalan.

Edited by BraveMargot
Link to comment
  • 3 years later...

hmm, ovo valjda ide ovdeWill Humans Eventually All Look Like Brazilians?By: Natalie Wolchover, Life's Little Mysteries Staff WriterDate: 18 September 2012 Time: 12:50 PM ETIt really happened: Six generations of inbreeding spanning the years 1800 to 1960 caused an isolated population of humans living in the hills of Kentucky to become blue-skinned.The startlingly blue people, all descendants of a French immigrant named Martin Fugate and still living near his original settlement on the banks of Troublesome Creek when hematologists first studied them in the 1960s, turned out to have a rare blood condition called methemoglobinemia. A recessive gene was pairing with itself to make them blue-blooded, and thus (because skin is translucent), blue.http://www.lifeslittlemysteries.com/2913-will-humans-eventually-all-look-like-brazilians.htmlVerujem da se ni muški ni ženski deo foruma ne bi bunio da ceo svet liči na Brazilke i Brazilce. :D

Link to comment
  • 3 weeks later...

videla sam vec taj clanak i ideja mi je bila cudna. u brazilu se ljudi mesaju vec generacijama, i potpuno je jasno i na letimican pogled da recimo po pitanju boje koze ne postoji nikakvo stapanje u neki coffee-colored prosek, vec je prisutan citav spektar bez obzira na broj iteracija. ali mozda se to i ne tvrdi u originalnom clanku, nego samo tako deluje sa ovog bloga? dunno.

Link to comment
videla sam vec taj clanak i ideja mi je bila cudna. u brazilu se ljudi mesaju vec generacijama, i potpuno je jasno i na letimican pogled da recimo po pitanju boje koze ne postoji nikakvo stapanje u neki coffee-colored prosek, vec je prisutan citav spektar bez obzira na broj iteracija. ali mozda se to i ne tvrdi u originalnom clanku, nego samo tako deluje sa ovog bloga? dunno.
Pa oni koji se mešaju baš tako smućkano i izgledaju - devojka koju poznajem iz Brazila je čokoladasta sa loknastom kosom, vidi se i deda crnac i baba Indijanka. Njene bogatije kolege su prilično svetli ali mislim da je to zato što su tradicionalno bogatiji bili belci, pa su se međusobno i mešali.
Link to comment

da, mozda se mislilo na tako nesto... ono sto sam ja pokusala da kazem gore (ocito nejasno) je da boja koze ne tezi ka nekom proseku, vec da postoje odvojene kategorije svetline koje su vidljive i posle mnogo generacija. razlog je sto boji koze stoji u osnovi samo nekoliko razlicitih gena, koji onda proizvode odredjen broj kombinacija, ali nista izmedju. evo jednog clanka u kome se taj fenomen kratko pominje.

Link to comment
da, mozda se mislilo na tako nesto... ono sto sam ja pokusala da kazem gore (ocito nejasno) je da boja koze ne tezi ka nekom proseku, vec da postoje odvojene kategorije svetline koje su vidljive i posle mnogo generacija. razlog je sto boji koze stoji u osnovi samo nekoliko razlicitih gena, koji onda proizvode odredjen broj kombinacija, ali nista izmedju.evo jednog clankau kome se taj fenomen kratko pominje.
Pa ima ih više ali rade manje više aditivno, koliko ja znam. To onda znači da bi ako se krene od istog broja crnih i belih, i uradi neki veći n ukrštanja, gausova raspodela trebalo da bude takva da preko 90% ljudi ima ono što mi doživljavamo kao manje-više istu čokoladastu boju.To je ono što vidiš u Brazilu, ima svih nijansi, ali ako im pogledaš roditelje, po pravilu mulati imaju čokoladastu decu, iako je teorijski moguće i da im deca budu potpuno bela ili potpuno crna, to je zbog niske verovatnoće situacija više za novinski članak nego nešto što se sreće u svakodevnom životu. Ja tu raznolikost u Brazilu više vidim kao posledicu toga da do sada mešanje nije bilo baš slobodno - ova jedna devojka je u njenoj grupi bila jedino siromašno dete koje je nekako uspelo da dobije obrazovanje, i jedino obojeno. Belji ljudi su se izgleda ženili sa beljima da ostanu u bogatijoj klasi. I drugo, potreban je određeni n ukrštanja, a Brazil je masovno naseljen pre 400 godina (a tad je bila i rasna komponenta da se Evropljanke ukrštaju samo sa Evropljanima).
Link to comment
Pa ima ih više ali rade manje više aditivno, koliko ja znam. To onda znači da bi ako se krene od istog broja crnih i belih, i uradi neki veći n ukrštanja, gausova raspodela trebalo da bude takva da preko 90% ljudi ima ono što mi doživljavamo kao manje-više istu čokoladastu boju.
pa, ne...ako ima recimo cetiri gena, i svaki ima svetliju i tamniju varijantu, a mesaju se u jednakim udelima, onda dobijes 2x2x2x2=16 jednako brojnih kategorija boje koze, od najsvetlije ka najtamnijoj.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...