Jump to content

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

Nije u slučaju Crne Reke ispalo katastrofalno zbog nestručnosti. Na mnogo načina može da se pomogne, a saradnja stručnih i nestručnih uz kontrolu nadležnih je pravi način.
potpuno tacno, ni AA ne vode strucnjaci (na nivou pojedinacnih celija) a ipak donosi rezultateovo je bila okrutna prevara sa podrskom drzave, crkve i javnosti.
Link to comment

AA vode ljudi sa dragocenim životnim iskustvom, najčešće su to osobe koje su uspešno pobedile zavisnost što ih, u neku ruku, i te kako čini stručnim.Šta popove po Srbiji kvalifikuje da leče narkomaniju? Meni to i dalje nije jasno, ako bi mogao neko da mi objasni...

Edited by Jolly Roger
Link to comment
Nije u slučaju Crne Reke ispalo katastrofalno zbog nestručnosti. Na mnogo načina može da se pomogne, a saradnja stručnih i nestručnih uz kontrolu nadležnih je pravi način.
To je klizav teren, vrlo. Naravno da ima i takvih misljenja (da nestrucni mogu da pomognu), pa i ovde gde ja zivim, medjutim to je u najmanju ruku kontraverzno.
Link to comment

Šta tačno podrazumevate pod terminom (ne)stručno? Formalno univerzitetsko obrazovanje? Neformalno obrazovanje? Lično iskustvo?

Edited by pacey defender
Link to comment
To je klizav teren, vrlo. Naravno da ima i takvih misljenja (da nestrucni mogu da pomognu), pa i ovde gde ja zivim, medjutim to je u najmanju ruku kontraverzno.
Ako sam ja dobar zanatlija i uzmem sa sobom jednog narkomana, da radimo ceo dan zajedno, pomogao sam mu. Nisam ga izlečio, nisam mu prepisivao terapiju, ali sam u saradnji sa njegovim doktorom i radim šta mi kažu. Pomažem da se skrenu misli, da se aktivnosti prebace u neke nesvakodnevne tokove za nju/njega. Efektivno, sa stručnim je bio tog dana 15 minuta, sa nestručnim 18 sati.Naravno, biraju se aktivnosti gde su smanjene mogućnosti za (samo)povređivanje itd.
Link to comment
Šta tačno podrazumevate pod terminom (ne)stručno? Formalno univerzitetsko obrazovanje? Neformalno obrazovanje? Lično iskustvo?
Otprilike, nestručan je čovek koji nema ništa od navedenog a radi sa narkomanima.
Ako sam ja dobar zanatlija i uzmem sa sobom jednog narkomana, da radimo ceo dan zajedno, pomogao sam mu. Nisam ga izlečio, nisam mu prepisivao terapiju, ali sam u saradnji sa njegovim doktorom i radim šta mi kažu. Pomažem da se skrenu misli, da se aktivnosti prebace u neke nesvakodnevne tokove za nju/njega. Efektivno, sa stručnim je bio tog dana 15 minuta, sa nestručnim 18 sati.
Ovo je sjajno zamišljeno, tako bi trebalo da bude. Nisam baš siguran da tako i jeste po crkvenim rehabilitacionim centrima, bar nije svuda. Nije dovoljno samo imati dobru volju i želju da se pomogne. Treba i znati kako. Edited by Jolly Roger
Link to comment
Šta tačno podrazumevate pod terminom (ne)stručno? Formalno univerzitetsko obrazovanje? Neformalno obrazovanje? Lično iskustvo?
Moram da priznam da sam se ja cesao tamo gde mene (kao Ozija) svrbi... naime, ovde u javnim/drzavnim skolama imaju "kapelane", kojima je dato da rade posao skolskih psihologa. Postoje osnovane sumnje da oni to, ocekivano, koriste za misionarenje. A plus toga, naravno da nemaju nikakvu kvalifikaciju iz psihologije. Hm, kad malo razmislim, nisam ni toliko off topic kao sto mi se ucinilo.
Link to comment
Moram da priznam da sam se ja cesao tamo gde mene (kao Ozija) svrbi... naime, ovde u javnim/drzavnim skolama imaju "kapelane", kojima je dato da rade posao skolskih psihologa. Postoje osnovane sumnje da oni to, ocekivano, koriste za misionarenje. A plus toga, naravno da nemaju nikakvu kvalifikaciju iz psihologije. Hm, kad malo razmislim, nisam ni toliko off topic kao sto mi se ucinilo.
Upravo to.Igrom slučaja znam dvojicu momaka koji su... hmmm... lečeni u Crnoj Reci. Oni su toliko sada fanatični u svom pravoslavlju da su mi bili podnošljiviji kad su se radili. Nisam baš siguran da je pravljenje pravoslavnih talibana od narkomana pravi način lečenja. Edited by Jolly Roger
Link to comment
Upravo to.Igrom slučaja znam dvojicu momaka koji su... hmmm... lečeni u Crnoj Reci. Oni su toliko sada fanatični u svom pravoslavlju da su mi bili podnošljiviji kad su se radili. Nisam baš siguram da je pravljenje pravoslavnih talibana od narkomana pravi način lečenja.
Pa da, biti zestok vernik je isto sto i biti heroinski zavisnik...ajde sada ne preteruj. Ja, kao neko ko nije vernik, sam 200% siguran da je bolji biti "pravoslavni taliban" nego tezak narkoman.
Link to comment
Nije u slučaju Crne Reke ispalo katastrofalno zbog nestručnosti.
Nisam baš siguran. Lepo si pomenuo nadzor stručnog lica. Da ga je bilo, možda se sve ovo ne bi tako tragično završilo.
Link to comment
Pa da, biti zestok vernik je isto sto i biti heroinski zavisnik...ajde sada ne preteruj. Ja, kao neko ko nije vernik, sam 200% siguran da je bolji biti "pravoslavni taliban" nego tezak narkoman.
Koje je trovanje zajebanije - ta vrsta patkometrije me uopšte ne zanima. Moja se dilema odnosi na menjanje jedne robije drugom kao rešenje, generalno. Edited by Jolly Roger
Link to comment
Moja se dilema odnosi na generalno menjanje jedne robije drugom kao rešenje.
Pre par godina mi je na posao dosla lekarka-neuropsihijatar pa smo se u caskanju dotakli i narkomanije. Njen stav je - jednom zavisnik, uvek zavisnik... Pomenuo sam joj jednog lika koji je u srednjoj sedeo sa mnom u klupi, bio je heroinski zavisnik ali se skinuo. Ona je na to rekla da sme da se kladi da je taj covek ostao zavisnik samo da je promenio "narkotik". I stvarno, taj lik je dop zamenio teretanom, nagruvao se preko svake mere...
Link to comment
Igrom slučaja znam dvojicu momaka koji su... hmmm... lečeni u Crnoj Reci. Oni su toliko sada fanatični u svom pravoslavlju da su mi bili podnošljiviji kad su se radili. Nisam baš siguram da je pravljenje pravoslavnih talibana od narkomana pravi način lečenja.
uvek bih izmedju ove dvojice birao narkomana. njihova vera je ako nista drugo ono meni prihvatljivija od one koju upraznjavaju radikalni vernici.
Link to comment
upravo tako. i opet, jebe me licno iskustvo. ono sto opazam je da narkomani postaju krimosi i barabe iz razloga psihosocijalne dinamike. realno ne znam kako se ponasa narkoman koji ima na raspolaganju kvalitetan heroin i ne mora da prodaje stvari iz gajbe da bi ga kupio.
Keith-Richards.jpg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...