Jump to content

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

Sta znaci taj smajli? Da je neko umro ili?Zbog necega je morao da pocne, sto znaci da ce se zavisnost obnoviti.
Zbog čega sam ja probala alkohol i cigarete? Mislim ako zbog nečega mora da se počne...Da je droga tako ležala na stolu, i to bih verovatno probala. E sad, alkohol i cigarete ne izazivaju instant zavisnost, pa zato nisam alkoholičar danas.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

Zbog čega sam ja probala alkohol i cigarete? Mislim ako zbog nečega mora da se počne...Da je droga tako ležala na stolu, i to bih verovatno probala. E sad, alkohol i cigarete ne izazivaju instant zavisnost, pa zato nisam alkoholičar danas.
Ne razumem, otkud bih ja to mogla da znam?
Link to comment
Ne razumem, otkud bih ja to mogla da znam?
Dobro, hajde ovako, zašto je većina tvojih prijatelja probala pivo? Stvari se probaju jer leže na stolu, nekad i zato što postoji neki problem, naravno, ali nekad prosto bez ikakvog razloga.Zato ja mislim da nije dobro kad na stolu leže stvari kao što je heroin.
Link to comment

Niko ne kaze da heroin treba "staviti na sto". Registrovanim zavisnicima bi trebalo omoguciti legalan pristup, nesto slicno metadonskoj terapiji.Kod metadonske terapije je problem sto ona u praksi predstavlja "skidanje s q..ca" narkomana. To se prepisuje da zavisnici ne bi krali i otimali a niko ne pokusava da ih stvarno leci, da ne pominjem vracanje u normalan zivot.Omogucavanjem legalnog pristupa registrovanim zavisnicima, udara se i na dilere koji time gube glavne musterije.

Link to comment
Niko ne kaze da heroin treba "staviti na sto". Registrovanim zavisnicima bi trebalo omoguciti legalan pristup, nesto slicno metadonskoj terapiji.Kod metadonske terapije je problem sto ona u praksi predstavlja "skidanje s q..ca" narkomana. To se prepisuje da zavisnici ne bi krali i otimali a niko ne pokusava da ih stvarno leci, da ne pominjem vracanje u normalan zivot.Omogucavanjem legalnog pristupa registrovanim zavisnicima, udara se i na dilere koji time gube glavne musterije.
Taj model je OK, ali neki drugi ljudi su pominjali i potpunu legalizaciju koja bi dovela do drastičnog pada cene i nestanka kriminala.edit: Mada ne kapiram u čemu je razlika da li registrovani zavisnici pristupajumetadonu ili heroinu. Edited by Evi_
Link to comment

Imam utiskak da ovaj topik ide u pogrešnom pravcu, tj. da bi tema topika trebala da bude psihopata koji je ubio čoveka, a ne univerzalni problemi zavisnosti raznih vrsta.

Edited by Anonymous
Link to comment
Imam utiskak da ovaj topik ide u pogrešnom pravcu, tj. da bi tema topika trebala da bude psihopata koji je ubio čoveka, a ne univerzalni problemi zavisnosti raznih vrsta.
Nema šta tu više da se kaže. Samo da molimo Boga -_- da ga osude na što dužu kaznu a da država taj njegov sadistički centar raskanta jednom za svagda, i da i nama i Državi i svima to bude za nauk.
Link to comment
Imam utiskak da ovaj topik ide u pogrešnom pravcu, tj. da bi tema topika trebala da bude psihopata koji je ubio čoveka, a ne univerzalni problemi zavisnosti raznih vrsta.
Upravo. Maločas je Maja u Jutarnjem baš oplela po Peranoviću. Iako je gošća novinarka Danasa profesionalno spominjala presumpciju nevinosti i oslovljavala ga sa gospodin, Maja je spominjala skupa kola, skupe motore, brojno obezbeđenje, momke sa tamnim naočarima i moto jakne. Izlicitirana je i neka cifra od 50k evra mesečno koja je išla Peranoviću.
Link to comment

Neko upita/rece (Vasa cini mi se) kako ne zna sta bi se desilo sa ljudima koji imaju toliko novca da ne moraju da se brinu odakle/kako do dopa. Samo da primetim da je veoma malo takvih koji su uspeli i preziveli - evo Keith Richards je primer koji potvrdjuje tako sto je jedan od retkih koji je jos ziv (kako, sam bob zna). Mnogo vise je onih koji upadnu u tu spiralu i nikad ne izadju iz iste: sa "svetske scene" primeri Kurt Cobaina, Whitney Houston, itd. Ako ih ne ubije dop, ubije ih nesto sto je asocirano sa dopom, sa zivotnim stilom u koji su upali.Primer meni jedne veoma drage osobe (iz potpisa dole) koju sam imao srecu da upoznam kao bebac/veoma mlad klinja je sokantan. Ona je i pored svega sto je imala, ostala eventualno bez icega. I dzaba sto se cinilo da se izvukla jedno krace vreme, pa cak i pevala u crkvenom horu, zavrsila je bez ikoga, u kartonskom naselju u Borci, i na kraju umrla zaboravljena od svakoga. I jos ne mogu da prezalim, a voleo bih da je moglo da je posaljem negde preko grane na neku pravu terapiju, ali dzaba.Znam jos dosta primera, takodje bliskih, ali ne onih koji spadaju pod grupu ljudi koji su to mogli da priuste (jedno vreme), ali od toga mi je jos veca muka da prepricavam. Samo konstatujem da je to jedno veliko zlo (otkrio Ameriku).

Link to comment
Mada ne kapiram u čemu je razlika da li registrovani zavisnici pristupajumetadonu ili heroinu.
Iskreno, ne znam razliku. Na osnovu dva primera koja sam mogao videti, imam samo subjektivan osecaj da je met gori od dopa. Sami korisnici kazu da je i skidanje teze.Nije toliki problem sta se koristi u toj terapiji vec nacin kako se ona sprovodi. Imam utisak da lekari daju met da se ne bi vise zezali sa tim pacijentima. Prepisu, i cekaju da zavisnik umre. Rehabilitacija se ostavlja ovakvim centrima
Link to comment

pridružila bih se pitanju, zašto bi legalizovali drogu i smanjivali joj cenu kad registrovani zavisnici već imaju pristup metadonu, šta bi promenilo da imaju slobodan pristup heroinu umesto metadonu i zašto je to potrebno?ja se ne bih složila, kao neko ko ima višegodišnje iskustvo kao suovisnik u bolesti i u lečenju (peranović included) da niko ne pokušava da ih stvarno leči. metadonska terapija je krajnja mera kad se pokuša i ne uspe sve ostalo. i jeste spora eutanazija (imam bliske ljude koji su bili i koji su umrli na metadonskoj terapiji). ja mislim da se ne radi dovoljno, ali mislim da nije da se ne radi ništa i da niko ne želi da pomogne i da se bavi zavisnicima. metadon se zaista daje kad se odustane od pacijenta i kad se proceni da mu nema pomoći, ali pre toga se pokušava da mu se pomogne. ovde mislim prvenstveno na drajzerovu i neke privatne klinike.ideja da se heroin legalizuje i da se narkomani još uvek navučeni uključuju u normalne društvene tokove, pa tek onda skidaju nije moguća. da jeste, to bi sad moglo da se radi i sa ljudima koji su na metadonskom održavanju. a nije moguće jer uzimanje droge menja strukturu ličnosti, sposobnost pažnje, interesovanja... zašto bi narkomana kome je jedini cilj da uzme svoju dozu uopšte bio zainteresovan posle da radi neki posao ili se druži sa ljudima koji su čisti? hajde i da bude zainteresovan, da li bi bio sposoban da taj posao obavlja i da još uvek u bolesti uspostavi zdrave relacije? i hajde hipotetički da potvrdno odgovorimo i na to pitanje, kakav bi onda imao interes da prođe pakao kriza i skidanja sa heroina, ako mu život sasvim dobro funkcioniše i sa uzimanjem istog?ja bih volela da vidim potpuno suprotno rešenje, volela bih da vidim da država i policija rade svoj posao, da heroin i ostale droge nisu bezobrazno jeftini i dostupni na svakom ćošku, volela bih da su papreno skupi i da je užasno teško doći do njih, volela bih da se dileri pohapse, da se uvede neka ozbiljnija edukacija u škole i za decu i za roditelje, da su kazne za dilovanje strašno velike... a za ljude koji su već navučeni ukinula bih metadonsku terapiju, u stvari, to je jako loše, samo bih jako pooštrila kriterijume za istu, a za ostale bih uvela dugogodišnju terapiju blokatorima (da se dobijaju potpuno besplatno na recept i da ugradnju pokriva osiguranje) i sistemsku porodičnu psihoterapiju (ako se ne varam, nisam izmislila toplu vodu, ovo i jeste trenutno metoda lečenja).što se tiče teme, i ja sam se pošteno nalupetala kad sam prethodno pisala ovde, ponešena ličnim iskustvom. ja ne bih volela da se centar potpuno zatvori jer znam ljude kojima je pomogao, ali naravno da treba osuditi oca branislava, ja mislim i njegove saradnike u batinjanju, i dovesti nekog ko će da pokuša da pomogne tim ljudima bez fizičke sile i batina. ja ne mislim da su ovakvi centri dobro rešenje, u smislu da verujem da im je procenat zalečenja bez recidiva jako mali, ali nek je i 2%, narkomanija je takva bolest da je i to dovoljno. zato nisam za ukidanje bilo čega i koga ko ima volje da se bavi tim problemom. naravno, bez batina.izvinjavam se na konfuznom postu, iako su prošle sad već godine još uvek mi je jako teško da se sećam i pričam o ovome. i razumem i roditelje ovog jadnog čoveka i njihove izlive očaja po novinama, jezivo je strašno sve to.e da, narkomani ne overavaju samo zato što nalete na dobar dop, već i zbog nečega što se zove pad tolerancije, a posledica je dugogodišnjeg uzimanja.

Edited by Rea
Link to comment

Mislim da je problem upravo to sto na metadon padaju na kraju. Dotle vec imaju niz prekrsaja i krivicnih dela, nemaju podrsku porodice itd... Iz takvog stanja, vracanje u normalan zivot je skoro nemoguce.Mislim da bi im trebalo omoguciti legalan pristup pre nego sto postanu kriminalci i pre nego sto rasprodaju sve po kuci.

Link to comment
pridružila bih se pitanju, zašto bi legalizovali drogu i smanjivali joj cenu kad registrovani zavisnici već imaju pristup metadonu, šta bi promenilo da imaju slobodan pristup heroinu umesto metadonu i zašto je to potrebno?
sto se tice legalnog davanja heroina, ne legalizovanja to je za nijansu slozenije, ciljevi su: registracija zavisnika, dekriminalizacija, kontrolisano davanje, kako kvantiteta isto tako i kvaliteta i to nije teorijski vec se to radi i postise rezultate, postoje i klinicka istrazivanja o tome. bez da idem u detalje jer temu poznajem samo laicki i procitavsi po nesto malo kao pripremu za glasanje, ali je u principu jednostavno. imas zavisnika, bolesnika, koga ubacis u zdravstveni sistem, kontrolises ga i lecis ga gde je jedna od znacajnijih stavki i legalno davanje heroina, kao deo terapije. u tom slucaju je zavisnik (bolesnik) 'normalan' clan zajednice, hendikepiran zbog svoje bolesti, ali ipak funkcionise kao takav. (i nije jedini koji je sa hedikepom, pitanje je samo kako se neko drustvo odnosi prema svojim hendikepiranim clanovima). sa druge strane imas zavisnika koji je prepusten ulici, kriminalu i prakticno se nalazi na suprotnoj strani i time ga izbacujes iz zajednice. problem je u tome sto zavisnika mnogi ne vide kao bolesnika vec ga vide kao nekog ko je sam kriv za stanje u kome se nalazi, pa onda 'kogajebe'.metadon bi valjda trebalo da bude isto to samo sto su rezultati losiji i stvara dodatnu zavisnost tako da je mnogo teze uspesno ga leciti, ali prihvatljivije valjda zbog toga sto eto metadon 'nije droga' pa je ljudima lakse da to prihvate.
Link to comment
За све вас што пљујете СПЦ једна информација: након скандала са батинањем СПЦ је Бранимира Петровића рашчинила. Ускоро након тога манастир Црна река је распуштен, а игуман Црне реке и већина монаха, ако не и сви, отишли су за Артемијем.
За све вас што браните СПЦ, једна информација: СПЦ је Бранимира Петровића Бранислава Перановића унапредила у протоставрофора.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...