Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

kvalitetno - to znaci da znas koliki je odnos aktivne supstance i vezivne mase, kako bi mogao da kontrolises kolicinu unosa. tako se sprecava iznenadna smrt od predoziranja.sta mislis, kako je Barouz doziveo 83 godine? uzimao je samo kvalitetan pajdo.
ovde se narkomani više truju nego što se drogiraju Edited by Zugurosh
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

За све вас што пљујете СПЦ једна информација: након скандала са батинањем СПЦ је Бранимира Петровића рашчинила.
I za tebe jedna informacija: njegovo ime je Branislav Peranović.
Link to comment
Razumem sentiment... međutim, mislim da je u najmanju ruku diskutabilno da li čvrstorukaški tretman dilera droge ima željeni efekt na narkomaniju kao problem.
moji komentari su ograničeni na drakonski tretman onih koji unose drogu u lečilišta i njihovu opstrukciju velikih napora koji se tamo ulažu ne bi li se neko zalečio.
Link to comment
kvalitetno - to znaci da znas koliki je odnos aktivne supstance i vezivne mase, kako bi mogao da kontrolises kolicinu unosa. tako se sprecava iznenadna smrt od predoziranja.sta mislis, kako je Barouz doziveo 83 godine? uzimao je samo kvalitetan pajdo.
Ali da li si manje zavisnik i manje izvitoperen mentalno teskim drogama ako je dop kvalitetniji?
Sa pristupačnim (ali, kontrolisanim! - kao što su to i ozbiljni medikamenti) drogama, moje kume sin ne bi izvršio tešku provalnu krađu u stan svoje rođene babe, sa ortacima. I potom dopanuo robije. I dalje je živ, i dalje se nije skinuo sa ne znam čim se već radi (mislim da je koka).Ozbiljna i teška tema, a još i malo off topic... Možda da se prebacimo na onu temu tome posvećenu ("Dekriminalizacija"), premda ja nisam nikakav stručnjak i imam samo jedno mišljenje srpskog vola na ovu temu.
Nije njemu zafalilo droge, nego para. Ti predpostavljas da bi u legalizovanom svetu taj dop bio dovoljno jeftin da tvom kumicu ne zafali para za isti, a to mozda nije tacno. Tj. mozda i ne bi krao, a mozda i bi, ali malo kasnije. Onaj moj drugar je sve svoje pare spucao na dop, i uradio bi to kad-tad i da je isti bio 5 puta jeftiniji, pa bi opet dosao do toga da izvlaci na kvarnjaka pare od ortaka i rodbine, a njegova licnost bi bila svejedno isto deformisana.Poenta je u tome da je to cime se drogirao od njega napravilo licnost spremnu da obije stan rodjene babe. Zato sam ja protiv dekriminalizacije. Drogiranje teskim drogama - narocito ako krenes kao klinac - je nesto sa cim ljudi ne znaju tacno u sta se uvaljuju, a kada se uvale, kasno je, i tesko je izvuci se. Ti pricas o tome da neko ne bi opljackao sopstvenu babu da bi se ufiksao da mu je fiks jeftiniji, ja pricam o tome da je problem u ideji da legalna bude supstanca koja coveka dovede do razmisljanja da zbog fiksa opljacka rodjenu babu.
Link to comment

Btw, da ne bude zabune - ne mislim da narkomane treba bacati u zatvor zbog posedovanja droge i nacelno nemam nista protiv "medicinske dekriminalizacije", tj. da ako je neko vec tezak narkoman, i ne moze da se skine i da funkcionise bez dopa, da mu se nekako obezbedi legalno nekakva kolicina za njegovu upotrebu. Samo mislim da treba raditi na prevenciji, tj. suzbijati mogucnost da neko ko nije narkoman narkoman postane.

Link to comment
S druge strane, razlika izmedju duvana (i alkohola) i heroina nije samo drustvena prihvacenost.
za duvan se slazem, ali za neku bitnu razliku izmedju zloupotrebe alkohola i zloupotrebe heroina ne mogu da se slozim. ovo to si ti opisao:
Taj covek je postao potpuno izmenjena licnost, postao je patoloski lazov koji je od svojih prijatelja izvlacio lovu da moze da se ufiksa. Bio je nepodnosljiv. Nisi mogao da ga prepoznas. I to tako nonstop, mozda bi samo na trenutke izbijao onaj stari on.
ja sam sve isto videla u slucaju alkoholicara. mada, neko je vec rekao ovde da je licno iskustvo neprijatelj objektivnosti, pa i nisam bas pametna...
Link to comment

Najvece musterije dilera su zavisnici. Jedno od resenja bi bilo da registrovani zavisnici dop legalno kupuju u bolnici

Edited by ficfiric
Link to comment
Ali da li si manje zavisnik i manje izvitoperen mentalno teskim drogama ako je dop kvalitetniji?
Ne moze jedno i drugo u istu recenicu.Zavisnost je jedno: covek koji svakodnevno koristi heroin vise ne moze da zivi bez njega, kao ni bez vode. Medjutim, sama cinjenica da svakodnevno unosis neku supstancu ne cini te izvitoperenim, vec to sto si osudjen da tu supstancu nabavljas na ilegalnom trzistu, za novac koji nemas. Tu dolazi do izvitoperavanja morala, posto je covek stavljen pred izbor: ili ces upastu u apstinentsku krizu, ili ces varati ljude, pozajmljivaces pa neces vracati, krasces, lagaces...Moje razmisljanje o ovome je sledece: mozda bi bilo dobro da lecenje heroinizma pocne od stavljanja narkomana na rezim besplatnog i kontrolisanog unosa heroina. Sestra ti daje shot, ne mozes da nosis, dobijas drogu u centru. To bi omogucilo narkomanu da obnovi svoje pokidane socijalne veze, zaposli se negde, i tako dalje. Kada bi narkoman doziveo moralni oporavak, mogao bi da sledi i fizicki. Lako je skinuti se sa pajdoa, tesko je skinuti se sa patogene socijalne dinamike. (Znam da je ovo nemoguce..."Ja da placam porez da se neko drogira", itd.)
Link to comment
To bi omogucilo narkomanu da obnovi svoje pokidane socijalne veze, zaposli se negde, i tako dalje. Kada bi narkoman doziveo moralni oporavak, mogao bi da sledi i fizicki. Lako je skinuti se sa pajdoa, tesko je skinuti se sa patogene socijalne dinamike.
To je to. To su problemi na koji nailaze svi zavisnici koje znam (i koje sam znao).
Link to comment
Jedno od resenja bi bilo da registrovani zavisnici dop legalno kupuju u bolnici
super ideja. a kako bi se gudro nabavljala? na tenderu?kod joce amsterdama? il da se pocne sa proizvodnjom, taman da se uposle nezaposleni.zivite u diznilendu
Link to comment
ja sam sve isto videla u slucaju alkoholicara. mada, neko je vec rekao ovde da je licno iskustvo neprijatelj objektivnosti, pa i nisam bas pametna...
Naravno, ali na to sam se vec osvrnuo. Od svih ljudi za koje znam na teskim drogama, 100% su izvitoperene licnosti postale zbog toga, i svi ne mogu da zive bez dopa.Od svih ljudi koje znam a da piju, mozda bi se jedan mogao okvalifikovati kao alkoholicar. Mnogi piju umereno, i svi bi mogli manje vise bez problema da prestanu da piju sutra.I nekako se ovaj moj utisak poklapa sa generalnim stanjem, pa je valjda zato heroin skoro svugde zabranjen, dok alkohol nije. Mislim, kod konzumiranja alkohola postoje velike kulturoloske varijacije, dok sa teskim drogama cini mi se to uglavnom nije slucaj. Sto ukazuje na to da je alkohol jednostavno "blaza" droga ciji je unos lakse kontrolisati. Naravno postoje i ljudi koje to ne mogu, pa postanu alkoholicari.
Ne moze jedno i drugo u istu recenicu.Zavisnost je jedno: covek koji svakodnevno koristi heroin vise ne moze da zivi bez njega, kao ni bez vode. Medjutim, sama cinjenica da svakodnevno unosis neku supstancu ne cini te izvitoperenim, vec to sto si osudjen da tu supstancu nabavljas na ilegalnom trzistu, za novac koji nemas. Tu dolazi do izvitoperavanja morala, posto je covek stavljen pred izbor: ili ces upastu u apstinentsku krizu, ili ces varati ljude, pozajmljivaces pa neces vracati, krasces, lagaces...
Ja mislim da je upravo bold pogresan. To je ona cinjenica koja te cini izvitoperenim, ovo ostalo su samo manifestacije. To sam rekao Indyiju: problem je toj supstanci koja te dovodi do izvitoperavanja morala onoga trenutka kada te supstance nema. Problem je u supstanci koja kada krene da se uzima, daje coveku osecaj da on ne moze da zivi bez nje, i ako mu ranije nije bila potrebna. Covek objektivno ne moze da zivi bez hrane i vode, pa je razumljivo da krade i vara i sta sve jos ako je gladan i zedan a nema odakle da se opskrbi, jer su to osnovne fizioloske potrebe bez kojih sledi smrt. S druge strane sa drogama imamo supstancu koja postaje osnovna fizilioloska potreba (cak do te mere da bi mnogi narkomani zadnju paru radije dali na fiks nego na hranu ili pice) i to sve bez ikakve potrebe da bude tako. Dakle postoje supstance koje mogu od tebe u odredjenim situacijama da naprave monstruma, a koje ti uopste nisu potrebne za fiziolosko funkcionisanje pre nego sto postanes narkoman. I zato je problem u supstanci, a ne u tome sto se ona nabavlja na ilegalnom trzistu i sto je skupa. Jer kao sto rece estel gore, teski alkoholicari se ponasaju isto tako, i ako je alkohol legalan i jeftin.Mislim, ja jako volim cokoladu, ali nisam spreman da kradem i ubijem ako je nema. Narkoman na dopu je spreman da krade i ubije ako dopa nema. Dakle nije problem u pristupacnosti, nego u supstanci.Inace ovo za lecenje se slazem, na tako nesto sam i mislio kada sam spomenuo "medicinsku dekriminalizaciju".
Link to comment
super ideja. a kako bi se gudro nabavljala? na tenderu?kod joce amsterdama?il da se pocne sa proizvodnjom, taman da se uposle nezaposleni.zivite u diznilendu
da, kada bi samo postojao neki nacin da se legalno sintetizuju aktivne supstance...ja ne zivim u diznilendu nego iznosim jedno od mogucih resenja heroinske zavisnosti, koje ukljucuje realne faktore resocijalizacije (prestanak potrebe za nabavljanjem velikih kolicina novca svakog dana). metadonska terapija je vrlo bliska ovome sto pricam. sad ako drustvo nije spremno na to, OK
Link to comment
Ja mislim da je upravo bold pogresan. To je ona cinjenica koja te cini izvitoperenim, ovo ostalo su samo manifestacije.
mi se u stvari slazemo samo koristimo drugaciju retoriku. aj da kazemo, putem delimicne analogije (vodu moras piti, heroin ti realno ne treba, molim retarde da ne isticu ocigledno) da je heroin kao voda, umres u mukama bez vode. nije voda kriva, nije krivo svakodnevno uzimanje. kriv je mehanizam distribucije.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...