Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

ovako na brzinu....

Tužilaštvo u Tutinu hitno će da reaguje i da odluči o pokretanju istrage maltretiranja štićenika centra za „lečenje” narkomana „Crna Reka” kod Novog Pazara. To je stav Republičkog tužilaštva povodom snimaka batinanja štićenika ovog duhovno-rehabilitacionog centra. Sinod SPC je određeniji: zatražio je zabranu rada centra, ali se o nju zasad oglušuje nadležni vladika Artemije. Sve, nažalost, ukazuje da je ovaj centar do pre nekoliko dana radio van državne i crkvene kontrole, uz stravične muke štićenika.
odavde:http://www.blic.rs/hronika.php?id=94179
i Saša Janković, zaštitnik građana, koji je ovim povodom pre nekoliko dana podneo tutinskom tužiocu krivičnu prijavu protiv odgovornih....- Jasno je da ovo batinanje nema veze sa duhovnošću. I Sinod je osudio ovo dešavanje pod okriljem crkve. Još jednom naglašavam da nasilje nikom dobro nije donelo - rekao je Janković i dodao da nakon svega ne vidi način kako bi ovaj Centar nastavio da radi.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević. - Centar „Crna Reka” nije zdravstvena ustanova jer nema dozvolu Ministarstva zdravlja da se bavi zdravstvenom delatnošću, zbog čega je inspekcija i imala zadatak da utvrdi da li se tamo neko bavi nadrilekarstvom. Ministar je, međutim, rekao da to ne umanjuje odgovornost za eventualno maltretiranje. - To što inspekcija nije utvrdila bavljenje nadrilekarstvom u centru „Crna Reka” ne znači da nadležni organi ne treba da utvrde krivičnu odgovornost za zlostavljanje i maltretiranje. Takvo ponašanje je neprihvatljivo bilo gde u Srbiji i mislim da tu ima posla za istražne organe. Problem je u tome i što su mediji ranije u više navrata afirmativno pisali o ovom centru i tamošnje laičke procedure nazivali lečenjem. Zbog toga se stvorila pogrešna slika da je medicinsko lečenje bolesti zavisnosti suvišno - dodao je ministar zdravlja. Milosavljević smatra da uloga nevladinih organizacija kakva je centar „Crna Reka” ima svoje mesto u procesu resocijalizacije zavisnika, ali tek nakon adekvatnog medicinskog lečenja.
Link to comment
U principu, ne moraju ovaj "centar" da zatvore, nego da da transformišu, a ove koji su izgubili kompas pod istragu. Pod "transformišu" mislim na to da centar ostane u vlasništvu crkve, ali da postoji kontrola države i da se tim popuni lekarima i drugim kvalifikovanim osobljem i generalno zadovolje neki okviri koje bi takav centar morao da ima. Ako je glavni problem državnih institucija nepostojanje sredstava, neka finansijer bude SPC. Pa ako neko želi u procesu odvikavanja da koristi veru, eto mu prilika. Ja bih, kao istaknuti mrzitelj crkve, prvi pozdravio prebacivanje SPC na bavljenje humanitarnim umesto političkim, obrazovnim i drugim stvarima koje izlaze iz okvira hrišćanske doktrine.
Savršeno tačno. Ja znam nekoliko likova iz moje generacije koji su se izlečili tako što su otišli u monahe.
Link to comment
Savršeno tačno. Ja znam nekoliko likova iz moje generacije koji su se izlečili tako što su otišli u monahe.
Razumem da neko može da se oslobodi jedne zavisnosti jedino tako što će je zameniti drugom. Ali razumem i one koji su na taj način sebi svesno ograničili radijus kretanja i druge opcije, ne samo da bi se definitivno odvojili od starog društva (i povratka na dop), nego i da bi se oslobodili ili makar udaljili od problema koji su ih u prvom redu odvukli na tu stranu.
Link to comment
Razumem da neko može da se oslobodi jedne zavisnosti jedino tako što će je zameniti drugom. Ali razumem i one koji su na taj način sebi svesno ograničili radijus kretanja i druge opcije, ne samo da bi se definitivno odvojili od starog društva (i povratka na dop), nego i da bi se oslobodili ili makar udaljili od problema koji su ih u prvom redu odvukli na tu stranu.
Ti likovi koji su otišli u monahe su budale. Ali su živi. Za razliku od ostatka ekipe. Samo jedan od njih se izvukao snagom sopstvene volje, ali se, nažalost, već bio zarazio AIDS-om i umro je pre par godina.
Link to comment
Ili recimo Tigar lepka, zna se da se on koristi kao narkotik. Ili bejzbol palica, zna se da se one koriste za premlaćivanje. Ili kafe, zna se da neki ljudi imaju običaj da sipaju otrov u nju.
odlicno si se setio kafe, ona vec sadrzi otrovne supstance, a uz to da razmotrimo zabranu gajenja duvana i pravljenja alkohola.koja je svrha zabrane nasilja ?a- nasilje stetno deluje na onog ko ga trpib- nasilje ne prija onom ko gleda sa stranec- nesto pod c
Link to comment
Ti likovi koji su otišli u monahe su budale. Ali su živi.
Jes vala, bolje ziva budala nego pametan mrtvac. Da, oni su zivi, sto moze da bude uteha za njihove bliznje, ali odlazak u monahe je jedna vrsta samoubistva. Iz moje vizure, provesti zivot iza manastirskih zidina, klanjajuci se po (vas)celi dan nekakvom mitskom "bicu" je jedan oblik smrti (licnosti)i. I da, ne ubija heroin, vec odsustvo predostroznosti. Poznajem osobu koja je vec vise od 25 godina na heroinu. I kuhinjska so, ako pojedete vise od 6 grama, ubija.
Link to comment
odlicno si se setio kafe, ona vec sadrzi otrovne supstance, a uz to da razmotrimo zabranu gajenja duvana i pravljenja alkohola.koja je svrha zabrane nasilja ?a- nasilje stetno deluje na onog ko ga trpib- nasilje ne prija onom ko gleda sa stranec- nesto pod c
Koja je fakin svrha zabrane nasilja? Jesi ti pri sebi? Stani, ti bi htela o TOME da raspravljaš?
Link to comment

Piše na sajtu CR da je Artemije smenio Peranovića, i da je na njegovo mesto postavio onog zamenika Jakovljevića (postavljeno pre sat vremena). Ali zar Sinod nije naredio zatvaranje? Ja se slažem da zatvaranje nije rešenje, naprotiv, može da pogorša problem, i da bi najbolja bila neka transformacija uz uvođenje kontrole, ali se bojim da još niko ne razmišlja o takvom raspletu nego samo o "kontroli štete".

Link to comment
Koja je fakin svrha zabrane nasilja? Jesi ti pri sebi? Stani, ti bi htela o TOME da raspravljaš?
tja, ako si videla ponudjene odgovore, trebalo bi da ti je jasno na sta ciljam. razumevanjem svrhe zabrane bi se videla kolicina nedoslednosti koja vlada na temi.
Link to comment
tja, ako si videla ponudjene odgovore, trebalo bi da ti je jasno na sta ciljam. razumevanjem svrhe zabrane bi se videla kolicina nedoslednosti koja vlada na temi.
Videh, nažalost. Ne razumem gde vidiš nedoslednost. Svi korisnici koji su protiv nasilja u Crnoj Reci su uvek protiv nasilja. Gde je tu nedoslednost? I šta ti hoćeš zapravo? Da zaviriš u XII v. u kome je jedino postojala takva dilema: da li je nasilje dobro ili ne?
Link to comment
Ja se slažem da zatvaranje nije rešenje, naprotiv, može da pogorša problem, i da bi najbolja bila neka transformacija...
Transformacija je vise nego neophodna jer ovako koncipirana institucija je vise isla na ruku sad vec smenjenom popi :Hail: . Ova izolovana i zatvorena institucija je idealna u prvoj fazi: skidanje sa heroina. Ta faza nema potrebe da traje duze od tri meseca. I to ne slidanje na suvo (cold turkey), vec metadonskom terapijom, znaci uz prisustvo strucnih lica. Druga faza, resocijalizacija se mora odvijati u drustvenim uslovima a ne u izolaciji. Koja je svrha ako se zavisnici krecu iskljucivo u drustvu zavisnika? A to je vec zadatak za drzavne organe. Procitah ispovest majke pod naslovom: "Moj sin nije vise narkoman", ali to je samo epp za popinu "metodu" izvlacenja para jer je doticni sin tamo vec 5 godina. Taj je samo zreo za mantiju. Da citiram popu iz intervjua u Stanju nacije: "Mi vec imamo nekoliko ljudi koji su u mantijama, koji su od bezboznika i nekrstenih postali cestiti ljudi, usvojili jevandjelski sistem vrednosti i trenutno su iskusenici u nasim manastirima". Dakle i ova funkcija religioznog drila se mora odstraniti jer izvlacene novca i indoktrinacija bolesnih osoba nemaju veze sa "lecenjem" zavisnika od heroina.
Link to comment
Videh, nažalost. Ne razumem gde vidiš nedoslednost. Svi korisnici koji su protiv nasilja u Crnoj Reci su uvek protiv nasilja. Gde je tu nedoslednost? I šta ti hoćeš zapravo? Da zaviriš u XII v. u kome je jedino postojala takva dilema: da li je nasilje dobro ili ne?
eh, sad sa ovim "da li je nasilje dobro ili ne?" me odvlacis na drugu temu o kojoj ne bih.elem, nedoslednost je u tome da to famozno "drustvo" tolerise nasilje u mnogim oblastima, cak ga i ne konstatuje kao nasilje. ako je argument da primalac nasilja nije relevantan da prosudjuje validan, onda bih voleo da vidim odgovor zasto drustvo tolerise pusenje, alkohol, boks... pusenje i alkohol predstavljaju nasilje prema organizmu, a cinjenica da covek sam prema sebi sprovodi nasilje je i otezavajuca okolnost, jer osim sto je zrtva, jos je i nasilnik pride.ili recimo sado-mazo seksualni odnos, zar nije i to nasilje? jedno dosledno drustvo bi trebalo da se zalaze za kriminalizaciju takvog seksa, jer je rec o nasilju, a saglasnost je irelevantna kao sto smo zakljucili.
Link to comment
eh, sad sa ovim "da li je nasilje dobro ili ne?" me odvlacis na drugu temu o kojoj ne bih.elem, nedoslednost je u tome da to famozno "drustvo" tolerise nasilje u mnogim oblastima, cak ga i ne konstatuje kao nasilje. ako je argument da primalac nasilja nije relevantan da prosudjuje validan, onda bih voleo da vidim odgovor zasto drustvo tolerise pusenje, alkohol, boks... pusenje i alkohol predstavljaju nasilje prema organizmu, a cinjenica da covek sam prema sebi sprovodi nasilje je i otezavajuca okolnost, jer osim sto je zrtva, jos je i nasilnik pride.ili recimo sado-mazo seksualni odnos, zar nije i to nasilje? jedno dosledno drustvo bi trebalo da se zalaze za kriminalizaciju takvog seksa, jer je rec o nasilju, a saglasnost je irelevantna kao sto smo zakljucili.
Mašiš poentu... U svim tim slučajevima, nasilje prija onome ko trpi... U popinom™ slučaju, nasilje ne prija (blago rečeno) trpitelju... I to je to... Zato to nije poželjno nasilje...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...