Jump to content

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

Ja odgovorno tvrdim da ni jedan jedini odgovor dat ovde od ljudi koji nisu bili u toj situaciji qrcu ne vredi. "Ja bi iskljucio", "ja ne bi" - sve je to gola keeta kad ti nisi bio u kozi onoga koji meri mucenje bolesnika i svoju licnu patnju, moralne norme i religijska ubedjenja.
Sledeći put kad me milicija uhvati u prekoračenju brzine, moraću da potegnem argument da oni nisu u mojoj koži i nemaju pojma koliko ja brzo mogu da vozim a da to bude bezbedno. A tebe ću da zovem za advokata, kad budem došao kod sudije za prekršaje.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

i opet se menjaju teze, ti pricas o vaspitavanju, ja o kaznjavanju prekrsaja. evo da probam da nacrtam. narkoman dolazi u odredjenu socijalnu sredinu i kontekst gde su radi ocuvanja reda i mira i dobrog funkcionisanja jasno postavljena neka stroga pravila tipa: nema kradje, nema unosenja droge u rehabilitacioni centar...ako prekrsis pravilo sledi kazna. jedan od vidova kaznjavanja za teze prekrsaje su batine. punoletna osoba i njeni najblizi potpisuju da se slazu sa tim. onda narkoman svestan mogucnosti kazne napravi neki prekrsaj. bude kaznjen. tacka. da li ja mislim da je kaznjavanje ovakvih prestupa u ovakvim institucijama neohodno? mislim.
I dalje ostaje mali problem legalnosti... Tacno je sve sto si rekla i tacno je sa druge strane da je ono oko cega je postupak dogovoren zapravo protiv zakona. Veoma teska odluka. Ako stvar funkcionise, ako se ljudi zaista lece, kako odluciti izmedju ta dva?Ovo mi je omiljeni deo:
da li su batine neophodan i efikasan vid kaznjavanja, da li postoje konstruktivnije i manje radikalne,a delotvorne metode, da li je bas neophodno udariti samar ne znam jer nemam u svojoj kuci dvesta narkomana, lopova, prestupnika i ljudi spremnih na razne stvari. meni je dovoljno sto taj centar podrzavaju sticenici i njihovi najblizi, znaci da nesto tu ipak neki ljudi rade dobro. sad, da li cete vi iz udobnih fotelja i bez narkomana u okolini osuditi te ljude koji u svojoj muci pristaju da budu kaznjeni batinama ako prekrse pravilo i proglasiti ih za budale i ludake mene bas briga. ja mislim da oni imaju pravo na izbor metode svog lecenja. takodje mislim da su ti narkomani koji potpisuju svesno taj ugovor u kom pristaju da budu kaznjavani ako prekrse pravilo prilicno svesni svog problema, bolesti i stanja u kom se nalaze i da bas zbog toga sto znaju sta sve u trenucima krize i ocaja mogu da urade pristaju na to i ja im se negde i divim na hrabrosti i samosvesti.
Ovo je tako pravo u sredu da ne mogu opisati.
Link to comment

posto vidim da citate vrlo selektivno i da vam je samo do linca poslednji put na ovoj temi

Jedan od jačih argumenata na temi, ovo je sjajno.Tom logikom, sigurno ima koječega dobrog u Milanu Tarotu, vidovitim babama, čang šlangu, likovima koji leče sve od neplodnosti preko kurjeg oka do raka. Sudeći po popularnosti i broju klijenata.Ovo već postaje ultra smešno, a tema nije takva.
ne vidim kojom logikom si pomesao babe i zabe i doveo ih do poredjenja.
Pretpostavljam da smatraš da se i u zatvorima zatvorenici kada naprave prekršaj trebaju kažnjavati batinama? Tamo ih ima na stotine "lopova, prestupnika i ljudi spremnih na razne stvari"?U školama nisu lopovi i prestupnici, ali bi i tu moglo batinama da se preventivno rešava... Šta misliš, dokle da idemo sa tim?
a u zatvorima ih maze, masiraju, preporucuju im tople kupke? ali nije to ovde tema.niti ja odobravam batinanje, niti sam igde rekla da su batine DOBRA metoda koju ja iz sve snage potrzavam, samo da su u ovom slucaju metoda kazne, a ne lecenja i da rasprava ide u pogresnom smeru.ja mislim da pohapsimo sve dilere, zajedno sa korumpiranim policajcima i tako sprecimo narkomaniju, al me niko ne pita.
Pa taj pop poljoprivrednik pored toga što liječi narkomaniju je izgleda, zajedno sa tobom, i revolucionar naučne misli. Mislim, jebo vijekove razvoja naučne misli koja je dovela do zaključka da batinanje prestupnika(uključujući i najteže) nije ni korisno ni primjereno ni sa društvenog ni sa ličnog aspekta. Eto, dovoljno je jedno obično forumsko "ja mislim" da potre sve rezultate do kojih je ozbiljna nauka stigla.
opet selektivno citanje. vrati se i procitaj boldovano. ja nisam rekla da su batine neophodan vid kaznjavanja, nego da je u takvoj ustanovi neophodno kaznjavanje prestupa kao sto je unosenje droge u centar, kradja privatnih stvari drugih sticenika, dilovanje... ako ti mislis da takve prestupe treba tolerisati o kakvoj onda ustanovi za lecenje narkomana pricamo, onda je to ulica.
Suvise mnogo stvari pretpostavljas i ucitavas u taj ugovor, a ne bi li nekako zaobilano nasla naci da opravdas batinjanje.Najidiotskiji je taj o slobodi izbora kod pojedinaca koji su u takvom stanju svesti kao pripadnici onih sekti koje se samoubijaju. Satro sloboda, a sustinski manipulacija i ocaj.
aha, super. pretpostavljam da si ti detaljno prostudirao taj ugovor, kao sto si i moje postove pa si nasao da ja opravdavam batinanje. da, slazem se, taj deo o slobodi izbora je bas idiotski skroz, cemu sloboda izbora kad ti znas sta je najbolje za sve.jedino bitno je sta drzava, zakon i sudovi imaju da kazu o ovome, a reci ce sta imaju.aj cao Edited by Rea
Link to comment

I dalje se ignoriše da je sam pop rekao da se radi o batinama kao inovativnoj metodi, ali ajde...

Zasto mislis da nije ni za qratz?
Rekla sam zašto. Da nećeš možda da ti stavim ovde biografiju da bi ti moje argumente uzela ozbiljno? Ne znaš ti ko je od nas u kojoj koži bio, i šta je sve u životu video ili radio. Ovo je forum, ovde smo anonimni i borimo se argumentima a ne biografijama.Zna li neko šta se dešava na okupljanju ispred B92? Edited by Luka
Link to comment
Ček, zar nije poenta Crne Reke da narkomana skine sa dopa, tj prevaspita ga, u smislu da prestane time da se bavi u životu?
Ah, pa znaci terminologija je problem. Ako je to prevaspitavanje, sta je onda za tebe vaspitavanje?
Sledeći put kad me milicija uhvati u prekoračenju brzine, moraću da potegnem argument da oni nisu u mojoj koži i nemaju pojma koliko ja brzo mogu da vozim a da to bude bezbedno. A tebe ću da zovem za advokata, kad budem došao kod sudije za prekršaje.
Izvini sto ovo moram da ti kazem, ali tvoj pokusaj da budes duhovit i kreativan je potpuno propao.
Link to comment
Tu se priča o batinama kao psihoterapijskoj metodi koja se, prema popovim rečima, primenjuje "kad reči više ne mogu da pomognu". On kaže da je to delotvorno i funkcionalno.. (doduše, napominje da se ta metoda koristi samo izuzetno).
Da, samo izuzetno, kada vidi narkomana npr. Sa druge strane, ovaj bosanski gorštak pomračenog uma i teške ruke je rekao, a sad me mrzi da tražim gde, da je počeo sa batinama kada zbog brojnosti pacijenata nije bio u stanju da drži stvari pod kontrolom. A svakako nema mesta sumnji da su mu motivi za primanje toliko ljudi najhumaniji mogući. I ne kapiram zašto je toliko teško reći da se radi o đubretu koje je zrelo za robiju. A ova uboga država i ništa bolja crkva bi mogle da preuzmu odgovornost. DRC je na crkvenoj zemlji te nema potrebe za raspuštanjem već priključenjem (ili nešto slično) nekom od postojećih crkvenih DRCa gde se ovaj "psihoterapijski metod" ne primenjuje, a vi gospodo slobodno sumnjajte da je procenat izlečenja u njima manji nego kod Padrea!
Link to comment
Ah, pa znaci terminologija je problem. Ako je to prevaspitavanje, sta je onda za tebe vaspitavanje?
Kakva crna terminologija, problem je logika.šta koji moj oni rade u toj Crnoj Reci, kad je tvoj zaključak da je u nekim godinama kasno za prevaspitavanje/vaspitanje? Ako je poenta samo u kažnjavanju, to može da radi bilo ko, možda i za manje pare. Recimo njihovi ukućani, džabe.
Link to comment
ja nisam rekla da su batine neophodan vid kaznjavanja, nego da je u takvoj ustanovi neophodno kaznjavanje prestupa kao sto je unosenje droge u centar, kradja privatnih stvari drugih sticenika, dilovanje...
Kako popi nije palo na pamet da bi za ovakve prestupe najteza kazna bila momentalno udaljavanje iz DRC-a? Za nekog ko je dobrovoljno dosao da se leci - to bi bila najteza kazna. Ali ne, ako posle tabanja "sticenik" pokusa bekstvo (u sred vukojebine) onda ga popa juri dobermanima, odvlaci u DRC i ponovo prebija. Zar to nije onda logor? Edited by Zmitjkoe
Link to comment

batinanje je nezakonito i nema objavljenih rezultata o efikasnosti istogza lecenje narkomanije postoje strucni centri svuda po svetu a koliko se secam i u Srbijine vidim ni jedan argument koji bi isao u prilog postojanja takvog koncentracionog logora kao sto je Suva Reka.

Link to comment
ne vidim ni jedan argument koji bi isao u prilog postojanja takvog koncentracionog logora kao sto je Suva Reka.
ochajanje je 1 argument.
Link to comment
...opet selektivno citanje. vrati se i procitaj boldovano. ja nisam rekla da su batine neophodan vid kaznjavanja, nego da je u takvoj ustanovi neophodno kaznjavanje prestupa kao sto je unosenje droge u centar, kradja privatnih stvari drugih sticenika, dilovanje... ako ti mislis da takve prestupe treba tolerisati o kakvoj onda ustanovi za lecenje narkomana pricamo, onda je to ulica....
Takođe selektivno čitanje. Prvo, ovo nije nikakva ustanova, nego "ustanova"; nema stručan kadar (sem tabadžija), nije registrovana tj. nema dozvolu, uzima pare za usluge, a ne plaća porez itd. Drugo, niko ne kaže da krađu, dilovanje i slično treba tolerisati, ali "netolerisanje" nije isto šta i olešivanje lopatom. Mogu da im produže boravak, odvoje od ostatka populacije itd - nikakva mudrost, metode kažnjavanja su odavno u upotrebi. Treće, ova "ustanova" je zatvorenog tipa i jako je teško tvrditi da se to lešenje odvija samo kada se radi o mejdžor prekršajima, jer je, po izjavama pitomaca te akademije, za procenu "šta je to prekršaj" zadužen stručni kadar sa rukavicama na rukama i popa. U prevodu "kako kome dune".Porodici koja je na ivici nerava se takve sitnice mogu činiti prihvatljivim; rade to iz besa, nemoći, samoodbrane ili su možda čak digli ruke jer imaju još dece, pa su odlučili da se njima posvete - možda su i sami zbog svega toga bili posegnuli za fizičkim obračunavanjem. Ali nešto šta sebe želi da nazove ustanovom za lečenje narkomanije ne može da postupa kao umorna i isfrustrirana rodbina koja grubo rečeno nije kompetentna za lečenje narkomanije u sopstvenoj režiji. To što ne postoji zadovoljavajuće rešenje od strane države ne znači da se treba u paketu prihvatiti sve metode koje nude ovakve nadri-ustanove. Treba lupati šamare i takvim "ustanovama" i državi što dozvoljava da zbog sopstvenog nemara postoji tako nešto. To možda ne mogu da urade roditelji, jer su očajni, ali to je posao javnosti. Edited by Razzmatazz
Link to comment
ochajanje je 1 argument.
ja bih rekla da je ovo dezinformisanost dobrim marketingom pope bajkeraljudi culi da radi, on napravio galamune bi me cudilo da sad tek dodje do navale na logor
Link to comment
posto vidim da citate vrlo selektivno i da vam je samo do linca poslednji put na ovoj temi
Nemoj leba ti. Nemam dijalog ovde :P
a u zatvorima ih maze, masiraju, preporucuju im tople kupke? ali nije to ovde tema.
Ali iz zatvora ne izlaze video snimci... Druga stvar, to su prestupnici i svako modro oko ili metak u dupe su "zasluzili".
niti ja odobravam batinanje, niti sam igde rekla da su batine DOBRA metoda koju ja iz sve snage potrzavam, samo da su u ovom slucaju metoda kazne, a ne lecenja i da rasprava ide u pogresnom smeru.
Bisere pred... ?Well, to ti je realnost. Ne samo ovog foruma, to su ti ljudi. Da li su ljudi u tvom okruzenju drugaciji?
opet selektivno citanje. vrati se i procitaj boldovano. ja nisam rekla da su batine neophodan vid kaznjavanja, nego da je u takvoj ustanovi neophodno kaznjavanje prestupa kao sto je unosenje droge u centar, kradja privatnih stvari drugih sticenika, dilovanje... ako ti mislis da takve prestupe treba tolerisati o kakvoj onda ustanovi za lecenje narkomana pricamo, onda je to ulica.
Vidis, ovo je jedan od GLAVNIH razloga zasto drzavne ustanove nisu ni za q'c. Ti tamo mozes da nadjes gudru kad god hoces. Sve ide zakonski i u rukavicama. A bogme i u sanducima i plasticnim vrecama.Vazno je da se ne krsi zakon. A to su ionako bili narkomani. Ko im firca mater.
Da nećeš možda da ti stavim ovde biografiju da bi ti moje argumente uzela ozbiljno? Ne znaš ti ko je od nas u kojoj koži bio, i šta je sve u životu video ili radio. Ovo je forum, ovde smo anonimni i borimo se argumentima a ne biografijama.
Ne, Luka, ne moras da stavis biografiju. Uostalom u svacijem postu se vidi koliko u biografiji ima tacaka relevantnih za temu o kojoj se prica. Ne moze meni Indy recimo da prica koji je osecaj kad ti se grlic materice siri i kako je to kad beba sisa kroz vec izgrizene bradavice. A bilo koja mama ce da skapira o cemu pricamo.Sta bi bilo odgovarajuce od strane Indy-ja u datoj situaciji ako vec krene prica o sirenju grlica materice, je da kaze: "Kazi mi Viloticka kako to izgleda?".Sa druge strane kad ja kazem "jebote kako boli oci iskacu" potpuno bi bilo neodgovarajuce da on kaze da ja nemam pojma nego da je zabavno, da golica, itdNa isti nacin je neodgovarajuce da osoba koja nema narkomana u porodici govori i osudjuje postupke ljudi koji su se nasli u datoj situaciji zbog postupaka koji su oni ucinili. Eto zbog toga je licno iskustvo toliko bitan faktor, a ne da sad onanisemo nad necijom biografijom.
Link to comment
ja bih rekla da je ovo dezinformisanost dobrim marketingom pope bajkeraljudi culi da radi, on napravio galamune bi me cudilo da sad tek dodje do navale na logor
rekoh ochajanje.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...