Jump to content

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

Ja mogu da vidim zasto bi neko pokusao batinama da kaznjava a opet batinanje je protiv zakona iz sasvim opravdanog razloga.
Ok, i šta sad? Jel u redu ili nije to što se tamo dešava?
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

Možda nije zgoreg napisati par saveta kako napisati post a da ne vredja zdrav razum i logiku:Provetrite prostoriju u kojoj ste,moguće je da ste potrošili podosta O2 u sobi a nizak nivo kiseonika u prostoriji smanjuje kognitivne f-je. Ako niste imali obrok u zadnjih 3,4 sata,prezalogajite nešto, nizak nivo šećera smanjuje rasudjivanje još ako vam je pri ruci banana ili čokolada ne oklevajte serotonini vam je preko potreban.Sad su ove vrućine,pa ako vam je vruće bar se umite isključivo hladnom vodom.

Link to comment
nemaju svi porivi dubinske uzroke, zasićenost zap. kulture psihoanalitikom nas je naučila da u svemu tražimo dublji razlog, traumatično, potisnuto, latentno, itd. a sva ta pusta analitika i pamet zaboravlja ono najbanalinije oduvek prisutno u čoveku a to je zlo. vam konteksta, predistorije, uslovljenosti, svi ponekad imamo poriv da činimo zlo sebi/drugima prosto zato što želimo i možemo. i za to nema leka, nema terapije pojedinačne ili grupne, nikakva farmako revolucija tu ne može pomoći. može samo evolucija, a za to dragi dare ima se načekaš dok se svi mi sadisti/mazohisti napijemo kafe čemeruše. naravno, uvek ti ostaje mogućnost da u tome voajerski uživaš, što tebi i ne bi teško palo jel da?
Ne slazem se. Smatram da i zlo ima korene u chovekovoj glavi i da nije urodjena, vec stecena. Samim tim se moze i lechiti, ako nije vec u poodmakloj fazi. Kao shto mi izgleda da je sluchaj kod ovog popa i njegovih saradnika, recimo.
Link to comment
Uzgred budi rečeno, postoji vaspitavanje kažnjavanjem i vaspitavanje uvidom. Ukratko, oba su OK. i imaju svoje slabosti i mane...Vaspitavanje uvidom je dugotrajno i teže, jer nametnuti uvid ne postoji i ne vrši posao, već štićenik sam mora vremenom doći do uvida i zaključaka i sam doneti ispravne odluke kako će se ponašati... Vaspitač samo vodi... Naravno sve to važi pod uslovom da i vaspitač i štićenik imaju kapaciteta da taj uvid štićenika ostvare...
Kaznjavanje i "uvid" su sustinski i onako iz korena razliciti.Jedna udara u pain a druga u pleasure. Ljudi ceo zivot teze da izbegnu bol i da osete zadovoljstvo. Kaznjavanje nanosi bol a "uvid" na duze staze obecava zadovoljstvo.
Vaspitavanje kažnjavanjem je brže i efikasnije. Ali ima i svojih mana.
Ako mislis na decu sa ovime se ne slazem nikako. (Za odrasle jos manje).Vaspitavanje kaznjavanjem je apsolutno neefikasna metoda. Napravi silnu stetu koja zatamni svu tzv. "korist" (privremena poslusnost).U manastiru nije bilo vaspitavaje, samo kaznjavanje.
Link to comment
Ok, i šta sad? Jel u redu ili nije to što se tamo dešava?
Ovo pitanje je potpuno irelevantno pitanje.I drugo, smatram da nema mogucnosti da se na njega odgovara na ovom mestu.
Link to comment
Ako mislis na decu sa ovime se ne slazem nikako. (Za odrasle jos manje).Vaspitavanje kaznjavanjem je apsolutno neefikasna metoda. Napravi silnu stetu koja zatamni svu tzv. "korist" (privremena poslusnost).U manastiru nije bilo vaspitavaje, samo kaznjavanje.
Koja je razlika između vaspitanja kažnjavanjem i kažnjavanja? Ako pretpostavimo da je kažnjavanje deo procesa vaspitanja.Ili hoćeš da kažeš da je u manastiru bio slučaj kažnjavanja samo radi kažnjavanja, ne u smislu prevaspitavanja zbog nekog učinjenog nedela?
Link to comment

Jeste li pogledali ovaj snimak:

Tu se priča o batinama kao psihoterapijskoj metodi koja se, prema popovim rečima, primenjuje "kad reči više ne mogu da pomognu". On kaže da je to delotvorno i funkcionalno.. (doduše, napominje da se ta metoda koristi samo izuzetno). Pa onda doktorka iz Drajzerove kaže da nije čula za tu metodu.. A on odgovara ? pa to je inovacija, a na drugom mestu kaže "ja idem 1 korak dalje".. Dakle, on sam ne osporava da se radi o batinama kao metodi lečenja "kad više ništa ne pomaže"...Zato mi nije jasno zašto neki ovde brane ono što ni sam Branislav ne tvrdi. A čak i ako se tvrdi da to (na snimku) jeste samo 1 kažnjavanje, kako bismo znali kad se bije radi "kažnjavanja" za neki disciplinski prekršaj, a kad u svrhu lečenja "kad više ništa ne pomaže"? Kako znate da se ne radi o čistom sadizmu ex/narkomana-batinaša (koji kad siđu u civilizaciju opet završavaju kombinacije, koja je to perverzija, jbt). I ko uopšte određuje šta pomaže u lečenju narkomana? Kvazi/sveštenik-poljoprivrednik? I gde bi po vama bila linija razdvajanja kažnjavanja i lečenja? Ko bi postavio tu liniju? Ko bi kontrolisao tu liniju? Koja mera batina i "ašova" je dovoljna za jedno, a koja za drugo? što lepo ne priznate da je sve dozvoljeno kad su narkomani u pitanju, jer to je, izgleda, ultimativni argument zagovornika inovativnih metoda nabijanja na koleno, pesničenja i lopatanja. ps. A taj argument - niste vi bili u toj koži pa ne znate o čemu pričate - nije ni za qratz. što, da nećemo sad biografije ovde da stavljamo?edit: na snimku Edited by Luka
Link to comment
i opet se menjaju teze, ti pricas o vaspitavanju, ja o kaznjavanju prekrsaja. evo da probam da nacrtam. narkoman dolazi u odredjenu socijalnu sredinu i kontekst gde su radi ocuvanja reda i mira i dobrog funkcionisanja jasno postavljena neka stroga pravila tipa: nema kradje, nema unosenja droge u rehabilitacioni centar...ako prekrsis pravilo sledi kazna. jedan od vidova kaznjavanja za teze prekrsaje su batine. punoletna osoba i njeni najblizi potpisuju da se slazu sa tim. onda narkoman svestan mogucnosti kazne napravi neki prekrsaj. bude kaznjen. tacka. da li ja mislim da je kaznjavanje ovakvih prestupa u ovakvim institucijama neohodno? mislim. da li su batine neophodan i efikasan vid kaznjavanja, da li postoje konstruktivnije i manje radikalne,a delotvorne metode, da li je bas neophodno udariti samar ne znam jer nemam u svojoj kuci dvesta narkomana, lopova, prestupnika i ljudi spremnih na razne stvari. meni je dovoljno sto taj centar podrzavaju sticenici i njihovi najblizi, znaci da nesto tu ipak neki ljudi rade dobro. sad, da li cete vi iz udobnih fotelja i bez narkomana u okolini osuditi te ljude koji u svojoj muci pristaju da budu kaznjeni batinama ako prekrse pravilo i proglasiti ih za budale i ludake mene bas briga. ja mislim da oni imaju pravo na izbor metode svog lecenja. takodje mislim da su ti narkomani koji potpisuju svesno taj ugovor u kom pristaju da budu kaznjavani ako prekrse pravilo prilicno svesni svog problema, bolesti i stanja u kom se nalaze i da bas zbog toga sto znaju sta sve u trenucima krize i ocaja mogu da urade pristaju na to i ja im se negde i divim na hrabrosti i samosvesti. da li cete i mene osuditi zbog toga mene bas briga. ovde ionako nema ozbiljne diskusije na datu temu
Pa taj pop poljoprivrednik pored toga što liječi narkomaniju je izgleda, zajedno sa tobom, i revolucionar naučne misli. Mislim, jebo vijekove razvoja naučne misli koja je dovela do zaključka da batinanje prestupnika(uključujući i najteže) nije ni korisno ni primjereno ni sa društvenog ni sa ličnog aspekta. Eto, dovoljno je jedno obično forumsko "ja mislim" da potre sve rezultate do kojih je ozbiljna nauka stigla.
Link to comment
Koja je razlika između vaspitanja kažnjavanjem i kažnjavanja?
Za vaspitanje je od nekog starosnog doba kasno. Posle toga je samo kaznjavanje.
ps. A taj argument - niste vi bili u toj koži pa ne znate o čemu pričate - nije ni za qratz. što, da nećemo sad biografije ovde da stavljamo?
Zasto mislis da nije ni za qratz?
Link to comment
i opet se menjaju teze, ti pricas o vaspitavanju, ja o kaznjavanju prekrsaja. evo da probam da nacrtam. narkoman dolazi u odredjenu socijalnu sredinu i kontekst gde su radi ocuvanja reda i mira i dobrog funkcionisanja jasno postavljena neka stroga pravila tipa: nema kradje, nema unosenja droge u rehabilitacioni centar...ako prekrsis pravilo sledi kazna. jedan od vidova kaznjavanja za teze prekrsaje su batine. punoletna osoba i njeni najblizi potpisuju da se slazu sa tim. onda narkoman svestan mogucnosti kazne napravi neki prekrsaj. bude kaznjen. tacka. da li ja mislim da je kaznjavanje ovakvih prestupa u ovakvim institucijama neohodno? mislim. da li su batine neophodan i efikasan vid kaznjavanja, da li postoje konstruktivnije i manje radikalne,a delotvorne metode, da li je bas neophodno udariti samar ne znam jer nemam u svojoj kuci dvesta narkomana, lopova, prestupnika i ljudi spremnih na razne stvari. meni je dovoljno sto taj centar podrzavaju sticenici i njihovi najblizi, znaci da nesto tu ipak neki ljudi rade dobro. sad, da li cete vi iz udobnih fotelja i bez narkomana u okolini osuditi te ljude koji u svojoj muci pristaju da budu kaznjeni batinama ako prekrse pravilo i proglasiti ih za budale i ludake mene bas briga. ja mislim da oni imaju pravo na izbor metode svog lecenja. takodje mislim da su ti narkomani koji potpisuju svesno taj ugovor u kom pristaju da budu kaznjavani ako prekrse pravilo prilicno svesni svog problema, bolesti i stanja u kom se nalaze i da bas zbog toga sto znaju sta sve u trenucima krize i ocaja mogu da urade pristaju na to i ja im se negde i divim na hrabrosti i samosvesti. da li cete i mene osuditi zbog toga mene bas briga. ovde ionako nema ozbiljne diskusije na datu temu
Suvise mnogo stvari pretpostavljas i ucitavas u taj ugovor, a ne bi li nekako zaobilano nasla naci da opravdas batinjanje.Najidiotskiji je taj o slobodi izbora kod pojedinaca koji su u takvom stanju svesti kao pripadnici onih sekti koje se samoubijaju. Satro sloboda, a sustinski manipulacija i ocaj.
Link to comment
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević je naveo da centar u Ribarićima nije zdravstvena ustanova jer nema dozvolu Ministarstva zdravlja da se bavi zdravstvenom delatnošću, odnosno da se tretira kao pravoslavno-misionarski i duhovno-rehabilitacioni centar.
:lol: To mu vise dodje kao samostala zanatska radnja za suvo hemijsko ciscenje (dry cleaning). Edited by Zmitjkoe
Link to comment
Za vaspitanje je od nekog starosnog doba kasno. Posle toga je samo kaznjavanje.
Ček, zar nije poenta Crne Reke da narkomana skine sa dopa, tj prevaspita ga, u smislu da prestane time da se bavi u životu?Ili, pošto kažeš da je za te stvari kasno u nekim godinama, oni su tu samo da bi bili kažnjavani za stvari za koje se podrazumeva da će raditi do kraja života. Tj nema im spasa, kasno je.Brate mili :huh:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...