Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

`Ebi ga... Onda sam pogrešio... Ali stvarno čitah u nekoj štampi članak o narkomanima u pristojnim godinama, koji rade i kobajagi normalno funkcionišu... I još se javno bore za svoje pravo da ne budu diskrimisani na poslu...
Pa imaš i kod nas takve, ove iz sveta muzike ili sl, koji imaju dovoljno para, pa mogu da se finansiraju. Može tako da se tera poprilično, sad koliko normalno funkcionišu u poređenju sa onim što prosečan čovek smatra normalnim ne znam baš, ali nije ni bitno dok za pare ne moraju da mlate i ubijaju ukućane i ljude na ulicama. Ali ni u Holandiji nisu svi bogati i zbrinuti. Meni je npr Švajcarska tu super, sa svojim ofisima za davanje droge narkomanima koji su siromašni, pa bi inače presretali građane i sl. Ali Švajcarci imaju sad mnogo manje narkomana nego pre dvadesetak godina (ne računajući one koji koriste marihuanu), pa to može da se izvede tako ulickano. Kod nas bi u red stalo i staro i mlado...
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

`Ebi ga... Onda sam pogrešio... Ali stvarno čitah u nekoj štampi članak o narkomanima u pristojnim godinama, koji rade i kobajagi normalno funkcionišu... I još se javno bore za svoje pravo da ne budu diskrimisani na poslu...
Da nisi ti mozda procitao da se on bunio zbog nekog random drug testa koji su mu dali na poslu? To se povremeno daje uglavnom ljudima koji obavljaju manuelne poslove (voze kamionete, rukuju masinama, itd), ali se ljudima koji rade kancelarijske poslove daje samo na pocetku radnog odnosa, kao preduslov dobijanja posla.
Link to comment
Cini mi se da odluka Sinoda vise ima veze sa aktuelnim sukobom vecinske struje sa Artemijem, u cijoj se nadleznosti nalazi manastir.
Evo i Mirko Đorđević kaže isto to:
?Sadašnji upravo sastavljeni Sinod povukao je dobar potez, ali ga treba čitati u duhu dobro poznatog sukoba uzmeđu mitropolita Amfilohija i dosadašnjeg Sinoda, i vladike raško?prizrenskog Artemija", kazao je Đorđević. "Ovo saopštenje dolazi u momentu kada imamo potvrđenu vest da je vladika Artemije, de fakto napustio Sabor, a Sabor mu preti crkveno?pravnim postupkom. U tom kontekstu sve ovo i treba čitati, neki je znak, i dobar je znak?, rekao je Đorđević.
Ali Beowl je u pravu, prosto se nameće sumnja da je snimak isplivao baš sad u sklopu tog sukoba. A i bez reakcije Sinoda, ostaje pitanje gde je snimak bio cele 2 godine. Jer, nije isto čuti glasine da takvo šta postoji (to sam čak i ja čula pre godinu-dve, pa nisam verovala) i videti snimak. U gore linkovanom tekstu piše i to da su i roditelji tog nesrećnika koga biju na snimku, šokirani time što su videli iako su sve znali iz njegove priče. Inače, oni podnose krivične prijave protiv svih aktera, a mladić kaže da se na snimku ne vidi prvih deset "ašova" koje je dobio, da je to drugi deo batina...
Link to comment
Jer, nije isto čuti glasine da takvo šta postoji (to sam čak i ja čula pre godinu-dve, pa nisam verovala) i videti snimak.
To je zanimljivo. Zašto nisi verovala? Ja sam tog čoveka videla na TVu pre neku godinu, mislim da je baš ključ bio u pitanju, gde je rekao da ponekad tuče tamo narkomane. To je znači videlo bar pola ljudi u Srbiji pošto ide na RTSu. E sad, što mu niko tad nije verovao kad je čovek rekao da bije narkomane (ja sam valjda jedini izuzetak jer sam mu ja odmah poverovala da ih stvarno bije, stvarno nisam zamišljala da čovek tako ide okolo i priča da nekog bije, a u centru sve sa molim i izvol'te)? Izgleda da sam ja neki izrod stvarno, jer kao što rekoh, pola Srbije to čuje i ne veruje mu, samo mu ja verujem.Al najozbiljnije te pitam zašto nisi verovala? Mani je to fascinantno. Jel meni sad isto tako ne veruješ kad kažem da u psihijatrijskim odeljenjima u Srbiji ubijaju od batina? Pretpostavimo da mi ne veruješ, zašto?
Link to comment
To je zanimljivo. Zašto nisi verovala? Ja sam tog čoveka videla na TVu pre neku godinu, mislim da je baš ključ bio u pitanju, gde je rekao da ponekad tuče tamo narkomane. To je znači videlo bar pola ljudi u Srbiji pošto ide na RTSu. E sad, što mu niko tad nije verovao kad je čovek rekao da bije narkomane (ja sam valjda jedini izuzetak jer sam mu ja odmah poverovala da ih stvarno bije, stvarno nisam zamišljala da čovek tako ide okolo i priča da nekog bije, a u centru sve sa molim i izvol'te)? Izgleda da sam ja neki izrod stvarno, jer kao što rekoh, pola Srbije to čuje i ne veruje mu, samo mu ja verujem.Al najozbiljnije te pitam zašto nisi verovala? Mani je to fascinantno. Jel meni sad isto tako ne veruješ kad kažem da u psihijatrijskim odeljenjima u Srbiji ubijaju od batina? Pretpostavimo da mi ne veruješ, zašto?
Nisam zaista gledala te emisije, jednom prilikom mi je drug rekao da postoji takav (verski) centar kod Novog Pazara i da tamo strahovito biju, ali ja nisam verovala iz prostog razloga što nasilje ne mogu da spojim sa verom i crkvom. Isto to važi i za zdravstvene ustanove. Možda je to naivno, ali tako je..
Link to comment
a jel rekao kako i koliko ih tuce?tuci se moze i prutom, lenjirom, paunovim perom...
Pa šta je tačno rekao se ne sećam, al iz onoga što je pričao nikako nije zvučalo da ih bije ni lenjirom ni paunovim perom. Recimo da ono kako je on pričao o tome i ovo sa snimaka se skroz poklapaju. Još sam ga jednom slušala al bilo je nešto jako kratko ili ja nisam gledala celu emisiju, i znam da je rekao nešto u smislu da izlečenih nema, da je u tom smislu to uzaludan posao, pa se nešto ispravio kao nije skroz uzaludan jer on kao sveštenik mora uvek da ima nadu ili tako nešto, al onda je opet rekao da je realno uzaludan u smislu trajnog izlečenja, i da je jedini smisao privremeno im popraviti stanjei skinuti ih na neko vreme. Zato me jako čudi što vidim da ovde kažu i da je pominjao 60% izlečenih pacijenata. On je ili šizofren pa priča popuno suprotne stvari, ili ja imam neki poremećaj pa čujem jedno dok cela Srbija čuje kako štićenike bije paunovim perom pa mu ni to ne veruje.
Link to comment
Nisam zaista gledala te emisije, jednom prilikom mi je drug rekao da postoji takav (verski) centar kod Novog Pazara i da tamo strahovito biju, ali ja nisam verovala iz prostog razloga što nasilje ne mogu da spojim sa verom i crkvom. Isto to važi i za zdravstvene ustanove. Možda je to naivno, ali tako je..
Ok. Znači sad veruješ u vezu nasilja i crkve. Mislim, videla si svojim očima, valjda veruješ? Jel i dalje ne veruješ da mlate strahovito u državnim ustanovama?
Link to comment
Ok. Znači sad veruješ u vezu nasilja i crkve. Mislim, videla si svojim očima, valjda veruješ? Jel i dalje ne veruješ da mlate strahovito u državnim ustanovama?
Pa da, zato i kažem da je sasvim druga priča kad se vidi snimak i kad se samo čuju glasine. A da li verujem da se to radi i u državnim ustanovama... pa jbt, više ne znam u šta da verujem ...Znam da se to radilo za vreme sankcija kad nije bilo lekova, ako se to i dalje radi, ja nemam reči, to je skandalozno..Ne mogu da prihvatim da se mora tući, bez obzira na težinu slučajeva, jer tako bih i ja umela da lečim, šta će mi onda i crkva i bolnica...
Link to comment
Pa da, zato i kažem da je sasvim druga priča kad se vidi snimak i kad se samo čuju glasine. A da li verujem da se to radi i u državnim ustanovama... pa jbt, više ne znam u šta da verujem ...Znam da se to radilo za vreme sankcija kad nije bilo lekova, ako se to i dalje radi, ja nemam reči, to je skandalozno..Ne mogu da prihvatim da se mora tući, bez obzira na težinu slučajeva, jer tako bih i ja umela da lečim, šta će mi onda i crkva i bolnica...
Pa ne tuku ih tamo da bi ih lečili, tuku ih kad su nasilni ili u slučaju koji je moja mama gledala kad beže. Generalno ih natrpaju lekovima i drže zatvorene ili vezane, al otrgne se poneko ili tako nešto. I ne znam šta ste svi navalili sa tim da je svrha batina lečenje? U državnim klinikama svrha batina je održavanje discipline. Pop takođe, kad je pričao o batinama (otvoreno, u više navrata, pred celom državom, na glavnoj TV stanici) je pričao da to radi da bi obezbedio disciplinu, npr kad neko prekrši pravila i sl. I naravno i u državnim ustanovama i kod popa imaš naprosto sadiste koji vole da biju, struka je verovatno takva da ih selektuje na ta način. Al kapiram, mnogo bolje zvuči kad se kaže on će nekog da leči batinama. Pa varijacije: Tako bih i ja mogao da lečim. A kako bi mu se svidelo da njega neko izleči batinama? Ta rečenica je onako zvučna, i baš podvuče opštenarodno moralno zgražanje. Da se razumemo Luka, ja tebi apsolutno mogu da poverujem da nisi mogla da poveruješ u vezu nasilja i crkve i u vezu nasilja i države, ima nas raznih i sa raznim idealima, nismo svi isti. Al da me neko ubedi da cela Srbija nije mogla da poveruje u tu vezu, ma ni da svi oni koji se javljaju na ovom topicu isto tako nisu mogli da poveruju u tu vezu, teško. Ne znam o čemu se radi i kakvi su to mehanizmi održavanja dobre slike o sebi pred sobom i pred drugima, niti me zanima, al stvarno ste ...edit: Nego Luka & others, šta ćemo sa ostalim mestima u kojima tuku pacijente? Da čekamo snimak izgleda? Bez snimka ništa u ovoj zemlji. Izjave očevidaca i tako to ništa?
Link to comment

Dobro, pod pretpostavkom da je nasilje dozvoljeno u svrhu "održavanja discipline" na takvim mestima (dakle, ne i u svrhu samog lečenja), tada bi morala da bude jasno propisana procedura kad se to može raditi i morao bi da postoji jasan kontrolni mehanizam za prekršaje takvih ovlašćenja. Bez toga, upotreba sile se pretvara u čist voluntarizam. I tada se svaki sadizam može pravdati "održavanjem discipline". I ja tebi mogu da postavim pitanje kako znaš kad je sila bila neophodna radi "održavanja discipline", a kad je to preraslo u sadističko iživljavanje.A ne znam šta ćemo sa drugim mestima, ne znam ni na koja druga mesta misliš..

Link to comment
Pa ne tuku ih tamo da bi ih lečili, tuku ih kad su nasilni ili u slučaju koji je moja mama gledala kad beže. Generalno ih natrpaju lekovima i drže zatvorene ili vezane, al otrgne se poneko ili tako nešto. I ne znam šta ste svi navalili sa tim da je svrha batina lečenje? U državnim klinikama svrha batina je održavanje discipline. Pop takođe, kad je pričao o batinama (otvoreno, u više navrata, pred celom državom, na glavnoj TV stanici) je pričao da to radi da bi obezbedio disciplinu, npr kad neko prekrši pravila i sl. I naravno i u državnim ustanovama i kod popa imaš naprosto sadiste koji vole da biju, struka je verovatno takva da ih selektuje na ta način. Al kapiram, mnogo bolje zvuči kad se kaže on će nekog da leči batinama. Pa varijacije: Tako bih i ja mogao da lečim. A kako bi mu se svidelo da njega neko izleči batinama? Ta rečenica je onako zvučna, i baš podvuče opštenarodno moralno zgražanje. Da se razumemo Luka, ja tebi apsolutno mogu da poverujem da nisi mogla da poveruješ u vezu nasilja i crkve i u vezu nasilja i države, ima nas raznih i sa raznim idealima, nismo svi isti. Al da me neko ubedi da cela Srbija nije mogla da poveruje u tu vezu, ma ni da svi oni koji se javljaju na ovom topicu isto tako nisu mogli da poveruju u tu vezu, teško. Ne znam o čemu se radi i kakvi su to mehanizmi održavanja dobre slike o sebi pred sobom i pred drugima, niti me zanima, al stvarno ste ...edit: Nego Luka & others, šta ćemo sa ostalim mestima u kojima tuku pacijente? Da čekamo snimak izgleda? Bez snimka ništa u ovoj zemlji. Izjave očevidaca i tako to ništa?
i tako do sto1 i nazad. posto toliko cesto postavljas to pitanje na ovom forumu, verovatno mislis da ovde obitavaju oni koje zakone donose i sprovode, drzavni tuzilac, pravosudni organi etc... ili ga postavljas na pogresnom mestu.p.s. odgovor na bold je: zgrazavacemo se
Link to comment
I ne znam šta ste svi navalili sa tim da je svrha batina lečenje? U državnim klinikama svrha batina je održavanje discipline.
Ovo bi trebalo ili da argumentuješ ili da prestaneš da ponavljaš. Argument nije "moja mama je jednom videla". I moj tata je jednom nakon operacije kada je bio nakljukan lekovima i još uvek pod dejstvom anestezije video vojnike kako istovaruju sanduke sa municijom u sobu, pa to ne znači da vojska stvarno drži municiju po bolnicama.Ne osporavam da se možda negde desio nekakav eksces sa nasiljem nad pacijentom (da vidiš kako je tek kad se hirurg i anesteziolog pobiju u sred operacione sale), ali ne postoji svrha batina u državnim klinikama. To nigde nije ni propisano ni dozvoljeno.
Link to comment
Dobro, pod pretpostavkom da je nasilje dozvoljeno u svrhu "održavanja discipline" na takvim mestima (dakle, ne i u svrhu samog lečenja), tada bi morala da bude jasno propisana procedura kad se to može raditi i morao bi da postoji jasan kontrolni mehanizam za prekršaje takvih ovlašćenja. Bez toga, upotreba sile se pretvara u čist voluntarizam. I tada se svaki sadizam može pravdati "održavanjem discipline". I ja tebi mogu da postavim pitanje kako znaš kad je sila bila neophodna radi "održavanja discipline", a kad je to preraslo u sadističko iživljavanje.
Pa ne znam niti mogu da znam, i baš zato što je jasno da, kad vidiš ovakvo mesto, tu mora biti svega, onda treba reagovati odmah, da se vidi da li stvar bar donekle funkcioniše, i poslati par obučenih ljudi tamo kao pomoć ali i kontrolu, jer to je jeftinije od otvaranja potpuno nove klinike pa ih zato i ne otvaramo. Ovako mi ne reagujemo uopšte, iako smo svi videli da mesto postoji i da tu nisu čista posla, dok se ne pojavi nešto što nas natera da reagujemo, onda ćemo mesto zatvoriti (pri tom se obavezno zgroziti, ali zaboga nismo znali) a porodice narkomana ostavićemo da se sami snalaze kao i do sad (samo sad bez tog kokretno mesta). Jer u Srbiji, kaže i gospođa iz Drajzerove, nema dovoljno mesta i opcija za tretman uopšte za narkomane.
A ne znam šta ćemo sa drugim mestima, ne znam ni na koja druga mesta misliš..
Ma nećemo ništa, očigledno. Baš ako izađe neki snimak hapsićemo, svi će se zgroziti sem mene (al zaključismo već na nekoj od prethodnih strana da sam glupa i zlonamerna, pa to objašnjava moju različitost) i to je to.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...