Jump to content
IGNORED

Sta ste pazarili ovih dana


Merlak

Recommended Posts

Zar nije praksa da se u prodavnici gde kupuješ robu dobije uz račun i neki obrazac za povraćaj poreza na koji dobiješ pravo tek po sledećem ulasku u tu zemlju? Izvini ako grešim, ali ja sam razumeo da je ovo procedura sa Mađarskom i Austrijom.
I ja sam mislio da je neka takva praksa , ali nesto sam cuo da povracaj moze da se odradi i u beogradu pri nekim bankama...
Link to comment
Zar nije praksa da se u prodavnici gde kupuješ robu dobije uz račun i neki obrazac za povraćaj poreza na koji dobiješ pravo tek po sledećem ulasku u tu zemlju? Izvini ako grešim, ali ja sam razumeo da je ovo procedura sa Mađarskom i Austrijom.
Malo sam proguglao, i vidim da ne bi mogli da nam isplate bilo šta, čak i da su hteli. Naš propust se sastoji u tome što taj obrazac mora da se traži u radnji gde se kupuje roba, a mi ga nismo tražili. Te obrasce i fiskalne račune ti overi carina na izlasku iz Rumunije, i onda ideš na poseban šalter za povraćaj PDV-a (TVA ga oni zovu), daš formular, pokažeš račun i uzmeš leje.Ništa, znamo za sledeći put. Jbg, nikad ranije nisam išao u šoping u inostranstvo.
Link to comment
Ništa, znamo za sledeći put. Jbg, nikad ranije nisam išao u šoping u inostranstvo.
ima ko jeste, evo ti da znas ubuduce. ne daju to sve radnje, daju one na kojima ima ova nalepnica, mada neki ne prilepe pa pitas. osim toga svaka prodavnica/zemlja ima minimum za davanje povracaja poreza, ne trazis to kad kupujes zvake, mada u italiji supermarketi vracaju porez pa ako kupis vise, trazis, sto da ne. moras da imas pasos sa sobom kad kupujes. insistiras da ti udare pecat radnje (u nemackoj ne mora, ali u hrvatskoj u mnogim radnjama ne znaju proceduru, ne udare pecat, pa te posle na granici odjebu). na granici kad prelazis kazes da imas taxfree pa te salju na salter. na aerodromu se prvo cekiras, pa sa boarding pass ides da trazis carinu da ti udare pecat da iznosis robu. u principu trebalo bi robu da imas sa sobom, uglavnom traze. neki su opusteniji, al svejedno roba mora da bude sa tobom i ne moze da si obukao jaknu koju si kupio, vec treba da ima nalepnice i tako. kad ti carina udari pecat, mozes da trazis taxfree salter za povracaj para, a mozes i da ides u rajfajzen banku u djure jaksica i tu dignes svoje pare. za ovu drugu opciju imas odredjeni vremenski okvir koji varira od zemlje do zemlje, za italiju imas tri meseca, za nemacku recimo godinu dana. vracaju 10-15% u zavisnosti od zemlje.
Link to comment
sta, vi tek sada otkrivate da je srpska murija i carina keva u poredjenju sa divljastvom na rumunskoj, bugarskoj i madjarskoj granici? cccc.....
da se slozim sa kolegom gazzom. za proci kroz tax free proceduru na madjarskoj granici, potrebni su debeli!!! zivci i dosta vremena za bacanje. oni su cuveni po tome sto moras da imas fotokopiju fiskalnog racuna. posto to ljudi ne znaju, onda te salju po carinskoj pustopoljini da trazis fotokopir kod speditera, gde kukas, molis, i uvek nesto cekas, cekas, uvek traje beskrajno dugo.bat, kad zavrsis, imas utisak da si ko zna sta uspeo u zivotu.kod kolega slovenaca gospodski. salter za taks fri u svakom redu, neposredno pre policijskog cekiranja, nema drame, zavrsis posao za 30 sekundi. hrvati, iskustva su raznovrsna. znam da su neke drndali i da su osporili taks fri, al sam zimus na bajakovu zavrsila taks fri za minut, nije bio ama bas nikakav problem. ne znam kako bih odradila taks fri u vozu. je l bio neko u takvoj situaciji?
onda ideš na poseban šalter za povraćaj PDV-a (TVA ga oni zovu), daš formular, pokažeš račun i uzmeš leje.
donja granica za taks fri varira od zemlje do zemlje. u sloveniji je 50ak eura po racunu, u italiji je 154. za cro i madjarsku se ne secam, a u rumuniji pitaj. pare mozes da podignes i u beogradu, dinare u rajfajzen banci, cmrlj napisala adresu.
Link to comment

dobio sam na poklon braon koznu jasu, sad mogu da se druzim sa miralemom.

Edited by kojot
Link to comment
To je siguran znak da ćeš za punoletstvo dobiti kamion.
:rolf:O jebemti. Nego sad ozbiljno; ti Kojote, kao covek sa braon koznom jaknom, se usudjujes da kritikujes moje prelelepne cipele?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...