Jump to content
IGNORED

Sta ste pazarili ovih dana


Merlak

Recommended Posts

E, tebe da pitam - kakve su Pfaf-ove?
dobre su, oni prave industrijske masine, tako da su dobre.skupe.zavisi za sta ti treba.ja imam jednu industrijsku pfaffovu koju ne koristim, ravan step, za mebl i kozu, al mi je mnogo brza i ne mogu da se naviknem.a i treba nesto da je sredjujem. mnogo je zajebano kad kupujes masine sa stolom, jer to podrazumeva da ti serviser dolazi i sredjuje, a ako ne moze, moras da se petljas i trazis prevoz.
Link to comment

Pa sto me ne podseti - bio sam tu pre dve nedelje.Gledam sad nesto opet karte da mozda dodjem u novembru...

E, aj da mi doneseš grafičku za Mac kad budeš prihajao ovamo.
Edited by jms_uk
Link to comment

Kupio odlične cipele u Iulius Mall-u u Temišvaru, kao i gomilu dobrih stvari za ženu i klinca. Utucao ukupno 330 evara, sa sve prevozom do Temišvara, koji mi je i bliže od Beograda, a i brže stignem sa sve prelaskom granice. Imajući u vidu da je masa stvari jeftinija 10 do 15 odsto nego u Bg-u (iako je PDV u Rumuniji 24 %, što dovoljno govori o tome koliko nas naši pljačkaju), mislim da ću sve češće na tu stranu. Hit dana je bio rumunski pandur na ulazu, koji nam je tražio 500 evra po osobi za dan boravka :blink: . Mi još uvek mislimo da nas je palio.

Link to comment

Nije, nije - desava se to povremeno:

Trazio mi Rumun da mu pokazem 500 evra na prelazu Moravita, rekoh mu da nemam i da ostajem samo jedan dan kad on kaze daj garantno pismo. Naravno nemam i on mi lupi odbijenicu, sad sam ga na'ebo...
Interesuje me da kome mogu da prijavim pokusaj uzimanja mita od strane rumunskih granicara (konkretno mislim da je bio policajac u pitanju bar po uniformi). Ono sto sam ja nasao je sajt: http://www.politiadefrontiera.ro/ ali tamo ima samo neki telefon za informacije, nigde e mail ili nesto gde mozes da prijavis korupciju. Da li neko zna nesto vise o tome? Takodje palo mi je na pamet da prijavim ovaj slucaj austrijskoj pogranicnoj policiji s obzirom da su oni veoma cesto na granicnim prelazima u Rumunije zbog kontorle prelazaka i sverca u i iz Rumunije. Da li je neko do sada cuo za neki slucaj prijave mita? Znam da necu puno postici ovim ali bi voleo da do tog doticnog gospodina koji mi je posredno trazio mito dodje informacija da ga je neko prijavio bar malo da se trgne.Evo i opisa situacije:1. oktobra sam isao na temisvarski aerodrom jer sam imao let za Italiju, srecom pa sam iz Novog Sada povezao i jednu nemicu koja je isla za Temisvar (sto ce se kasnije pokazati kljucno za prelazak granice bez mita i korupcije).Negde oko 14h smo stigliu na granicu u Srpskoj Crnji gde nije bilo nigde zive duse, malo procaskali sa policajcem sto pregleda pasose (jadnik se smara citav dan jer je promet preko tog granicnog prelaza u proseku oko 50 ljudi na dan i to uglavnom svercera rumuna sto sveraju cigarete i poneki lokalac i poneki korisnik Wizz Aira kao ja smiley.gif ). Onako coveku se prica al' sta ces kazem mu da zurimo i on nam vrati pasose i pozeli srecan put i pocne da se sprema za ekipu svercera koji su bili iza nas.Posto nisam prelazio preko granicnog prelaza Srpska Crnja/Zombolje vec vise od mesec dana iznenadio sam se kad sam video da su rumuni renovirali svoj prelaz i sad pocinje da lici na ozbiljnu granicu a ne na Cernobilj. Na njihovom prelazu na prvom salteru nam pregledase pasose (+meni saobracajnu i zeleni karton) udarise pecet nesto promrmljase na rumunskom i cao. Dok smo cekali pasose i moju saobracaju komentarisem sa nemicom sta sve imaju na klupi carinici par metara dalje, sve proizvodi iz Srbije (sokovi, cokolade, grickalice i sl.) i zasto im to neko "poklanja", i kako je to najnizi vid mita i korupcije, takodje malo i komentarisemo o voznom parku osoblja koje radi na granicnom prelazu (sve nova kola mahom Pasati i BMWovi) i kako postenim radom angel.gif u drzavnoj sluzbi u Rumuniji tesko mozes do takvih kola. Onda stajem par metara dalje za carinsku kontrolu pored stolica na kome se nalaze raznorazni proizvodi iz Srbije. Ovde stoji jedan sredovedcni policajac (Politia De Frontiera) sa brkovima ala Ljuba Moljac crazy.gif i tri prave linje na ramenu (ne znam koji je cin ali je vise nego sto imaju ovi sto su mi lupili pecat u pasos). On me pita za cigare i alkohol, jer koliko vidim to se najvise svercuje jer su u Srbiji cigare nekoliko puta jeftinije nego u Rumuniji, kazem nemam nista. Policajac kaze doboro i trazi moja dokumenta, ja mu dajem a on pocne da se osvrce okolo i onako pregleda pasos i saobracajnu. A onda me pita da li imam 500evra shocked.gif Ja mu kazem da imam i vise a on pokazi mi. Ja lepo otvorim novcanik a unutra oko 100eur (uglavom u sitnim apoenima pa je izgledalo da imam i vise), nesto rumunskih lea i nesto dinara i kazem mu evo imam ovde dosta evra i vasih leia i ovde kreditne kartice. Na sta on meni kaze da ga lei ne zanimaju nego samo evri i pocinje da ga "svrbi kaziprst i palac". Ja mu kazem ok koliko je potrebno da imam para za par sati boravka u Rumuniji a on kaze bez 500eur u Rumuniju ne moze da se udje smurf.gif (ajde da je Monako pa da razumem ali bre Rumunija gde je standard nizi nego u Srbiji, ej). Ja mu opet lepo pokazem kreditnu karticu a njega i dalje "svrbe prsti" i kaze ako hoces sa kreditnom preko granice moras mi doneti listing iz banke ne stariji od 48h i kopije kreditne kartice!!!! (Ja ga gledam i neverujem pa sa tim podacima moze da im isprazni karticu dok si reko keks, pazi da mu neostavi kopiju kreditne kartice, znaci nije rekao da mu pokazem nego da iskopiram i da mu ostavim ranting.gif). Nemica koja je sedela pored mene studira juzno slovenske jezike pa razume i srpski slusa i neveruje sta se desava, vidim po izrazu lica da nemoze da razume sta ovaj prica (u Nemackoj bi ovaj u dok si rekao keks bio na komisiji unutrasnje kontrole a mozda i na sviranju klavira).Ja vidim koliko je sati i psujem u sebi ali i dalje zadrzavam blagi osmeh na licu i pitam ga: "I sta cemo sad"? "Prelazio sam ovu granicu na ovom granicnom prelazu oko 50ak puta i nikada mi niste pravili problem, zasto sad?" a on: "Bas me briga, evri", ja nista cutim i gledam ispred i razmisljam sta da radim ali da mu dam mito necu! Posle minut dva pita on ko je ova devojka u kolima, ja mu kazem nemica. On kaze da da ali jel rodjena u Srbiji (valjda racunajuci da od mene nemoze da iskamci nista pa da proba od nje). Ja kazem nije a on pita a gde je onda rodjena ako nije u Srbiji!? (Kao da svako ko sve vozi u kolima sa srpskim tablicama mora biti rodjen u Srbiji) Tu popizdim uzmem od nemice pasos i dam mu i kazem ne znam gde je rodjena pogledaj u njemom pasosu. Kad je video da je rodjena u Nemackoj momentalno mi je vratio i moje dokumente i njen pasos (kao da se uplasio toga sto je ona oreginal nemica!?) i pozvao carinike da prekontrolisu vozilo i otisao unutra u kancelariju. Sa carinom standardna procedura imas cigare, alkohol, kafu - nemam - daj da vidimo, pogledali i rekli vozi. Posle 100metara kupujem vinjetu onaj trazi euro mita za kafu BangHead.gif da bi ubrzao proceduru za vinjetu, ja mu kazem nema sanse i lepo izbrojim u gvozdenjacima 3eur i cekam 20min da mi izda racun za vinjetu. Zatim posle 20m opet policija zaustavlja i kontorlise da li imam cigare, alkohol, kafu i kad vide da nemam kazu vozi.Zabezeknuta nemica gleda mene i pita me da li je dobro videla i razumela da ovde svi hoce neki mito i da te malteretiraju bez razloga? Na sta je dobila odgovor: "WELCOME TO EUROPEAN UNION" cheesy.gif

A neki su i pronasli odakle im je taj iznos, mada se sumnja najvise na to da to Rumunski policajci koriste ne bi li izvukli neko mito.

Jedino gde pronadjoh famozni podatak od 500 eur je na sajtu rumunskog Ministarstva inostranih poslova, u delu gde se navodi sta je potrebno za dobijanje vize za kratak turisticki boravak u Rumuniji. http://www.mae.ro/en/node/2046 The short-stay visa for tourist purposes (marked C/TU) – Issued to aliens travelling to Romania for tourism. * proof of financial means ranging up to EUR 50/day for the entire period, but not less than EUR 500 or the equivalent in convertible currency.A oni onda pozele da to primenjuju i kad ulazis sa vizom i bez vize?
Hit dana je bio rumunski pandur na ulazu, koji nam je tražio 500 evra po osobi za dan boravka :blink: . Mi još uvek mislimo da nas je palio.
Link to comment
Zar ne možeš da vratiš taj PDV, ili bar neki deo?
Juče smo se, prilikom povratka, raspravljali na rumunskoj granici sa njihovom carinom i policijom. Oni su nas ubeđivali su da Rumunija ne vraća PDV strancima prilikom izlaska iz zemlje, a ja njih da svaka zemlja na svetu to radi (nažalost, propustio sam da pronađem odgovarajući rumunski propis koji ovo reguliše). Razgovor se okončao tako što su odbili da nam isplate bilo šta i pokazali nam put ka našoj strani granice. Od naših carinika sam jutros saznao da smo imali pravo na povraćaj PDV-a, kao što sam i mislio, ali ko bi se sada vraćao do rumunske granice, da bi se oko toga svađao.
Link to comment
Juče smo se, prilikom povratka, raspravljali na rumunskoj granici sa njihovom carinom i policijom. Oni su nas ubeđivali su da Rumunija ne vraća PDV strancima prilikom izlaska iz zemlje, a ja njih da svaka zemlja na svetu to radi (nažalost, propustio sam da pronađem odgovarajući rumunski propis koji ovo reguliše). Razgovor se okončao tako što su odbili da nam isplate bilo šta i pokazali nam put ka našoj strani granice. Od naših carinika sam jutros saznao da smo imali pravo na povraćaj PDV-a, kao što sam i mislio, ali ko bi se sada vraćao do rumunske granice, da bi se oko toga svađao.
Zar nije praksa da se u prodavnici gde kupuješ robu dobije uz račun i neki obrazac za povraćaj poreza na koji dobiješ pravo tek po sledećem ulasku u tu zemlju? Izvini ako grešim, ali ja sam razumeo da je ovo procedura sa Mađarskom i Austrijom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...