Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

To sa davanjem hrane umesto novca nekad ne radi, mojoj mami je tako neka devojcica trazila pare za hranu i mama je rekla da podje sa njom tu do kioska i kupice joj sta hoce. Tu je mala rekla da je otac koji je pijan tu na cosku, posmatra je, i ako vidi da joj mama daje hranu mala ce dobiti batine. Posle se mama raspitala u firmi i svi su znali za taj slucaj, socijalna sluzba naravno nije htela da se bavi time. E sad u to vreme mi nismo imali Rome koji prose (to je tek pocelo posle 99e kad su dosli kao izbeglice sa Kosova) i uopste bila su jedno dva deteta u gradu koja su prosila, nijedno od njih Romi btw. Socijalna sluzba ni sa tom kolicinom nije izgleda mogla da se nosi.

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

Ne mogu decu da posmatram kao biomasine, uzasno cak i zvuci.Znam da su deca deo organizovanog lanca prosjacenja, ali prevashodno deca su zrtve.Kao malu i mene je mama zastrasivala recenicom: ''odvesce te Cigani ako ne budes dobra!'' dok je nisam pitala: "Hoce li cika Lule da me odvede?"sva srecna. (Cika Lule je cika koji je za sebe govorio da je najbogatiji Ciganin, tatin drugar iz kafane, imao je veliku kucu punu igracaka..i mnogo dece.)Postojanje tog coveka (Luleta) u mom odrastanju je onemogucilo prihvatanje bilo kakvih stereotipa o Romima.Nemam nikakvu romantizovanu sliku o Romima kao sto nemam ni sliku o Srbima, Francuzima...U ovom trenutku oni su najugrozenija etnicka grupa, koliko mi se cini svugde u Evropi.Ono sto sam ja htela da pitam, u svom prvom postu na ovu temu, jeste: da li se ovi naslovi u medijima mogu tretirati kao sirenje rasne i verske netrpeljivosti?

Link to comment

naravno da pojam biomasina za decu robove koja moraju da prose zvuci uzasno. namera mi je bila da zvuci uzasno tek da se podsetimo kakav je zaista njihov polozaj u njihovom mikrodrustvu. to sto su deca zrtve kao konstatacija ne znaci nista kao pojedinci ne cinimo nista da taj mehanizam kriminala i zla eksploatacije dece pocne da se kvari. gadno zvuci ali tako je: nema isprosenog novca - raspada se prosjacka masina koja koristi decu. naravno ne radi se to bukvalno. samo je potrebno da postoji svest o cemu je rec. "romsko pitanje" postoji vekovima u evropi i ne moze se resiti za godinu-dve. romi su kao narod izuzetno ugrozeni i to spolja i iznutra. kao izmedju cekica i nakovnja. ustvari mi, hajde da kazem tako, kao vecinski narod, pojma nemamo o romima, to sto znamo neke ljude koji su romi ili ih vidjamo u komsiluku, pa to ne znaci nista, nije to poznavanje i znanje. meni je najstrasnije to stvaranje opsteg mesta, jedne lazne slike o romskom narodu, slika je ili ogavno rasisticka ili sladunjavo lazna sto je u stvari neka vrsta izvrnutog rasizma. o socijalnim, antropoloskim i etnoloskim finesama romskog naroda u evropi, to je velika tema o kojoj mi kao vecina ne znamo nista.svaka vest moze da se tumaci kao sirenje ovoga ili onoga. vest je o paru roma koji je iskoriscavao dete za prosnju a dete ocito nije njihovo niti postoji za sada ikakav dokaz otkud to dete kod njih. ostalo je samo nadgradnja i svako projektuje svoje predrasude citajuci tu vest. i svi bi da se ugrade u pricu. advokati na svoj nacin, profesionalni romoljupci na svoj nacin, rasisti na svoj i tako dalje. i svi ti nacini su duboko lazni i ogavni.a to... deca, glad, leba... volim da prosetam krajem u kojem zivim oko ponoci, onako kvazipenzionerski. gotovo uvek vidim decicu iz obliznjeg geta kako setaju svojim stazama, cesto nose u kesama lepinje iz par restorana koje osoblje uredno ostavi okaceno, nisu se prodale tj potrosile tokom dana i veceri a grehota je da se bace u kontejner, stegne mi se srce kada vidim decicu od 4-5 godina kako drze sa obe ruke case iz meka ili kartonske kofe za kokice ili kfc. deca. nisu na poslu prinudnog prosjacenja. muvaju se po kraju, preturaju po onim ogromnim kontejnerima pored trznog centra. i gotovo uvek se smeju, znam, znam, zvuci tako otrcano pateticno lazno, kao one slike kod staklorezaca ali ih vidim gotovo uvek kada izadjem u setnuu pred spavanje. i nikada ne traze pare. idu svojim nekim putem oko ponoci. i kada imam pare u novcaniku uvek im dam i kazem evo da vam se nadje neki dinar i uvek kazu hvala lepo. sve se tesim, nisu u satnici kada moraju da rade ono sto ne zele i zadrzace taj sitni novac, 50, 100 dinara, za sebe. jbg, tesko je biti dosledan sopstvenim stavovima

Edited by Pontijak
Link to comment

Barouz je pričao da treba zatrti narkomana, a ne dilera, da se svim silama treba obrušiti na džankije da bi se iskorenilo uživanje heroina, u nekoj vrsti perverzne paralele sa Staljinovim "nema čoveka, nema problema" i opako zagnojenog samoprezira, jer to je bilo u vreme njegove najveće navučenosti na dop. Toga sam se setio kada sam pročitao ovo što Pontijak piše - iako zapravo nemam šta da mu zamerim u rezonovanju, nekako mi se čini kao da ne možeš nikako da empatijski utičeš na ljude da ne daju novac deci-prosjacima, uvek će se tu naći neka rupa. Možda da se propišu kazne i za one koji prosjacima daju novac, kao što u nekim USA državama i džon pije kaznu kada bude uhvaćen kod huker. Da, znam da zvuči grozno, onako barouzovski.Enivej, Pontijak, saglasan sam sa svime što pišeš, treba početi od sebe, najbanalnije onako, recimo, savladati se da se ne daju pare deci-prosjacima... Ali... Sve to bi imalo smisla tek ako pre svega i građani i policija i socijalne službe rade nešto aktivno a ne samo da se svede na suzdržavanje od akcije (nedavanje novca, u slučaju građana) nego a) čim se neko dete pojavi na ulici, ono bude prijavljeno (to je "posao" građana u ovom kontekstu) nadležnima, koji b) promptno reaguju i zbrinjavaju ga (privremena skloništa, hraniteljske porodice) i c) u saradnji s policijom hapse kapoe tj. one koji primoravaju decu na prošnju. I tako se sada, napisavši sve ovo, osećam kao da sam prišao jako blizu jednorozima koji prde duge...

Link to comment

biće gadno ako se ovo zapati u delovima Evrope gde mnogi Romi nemaju nikakva dokumenta, a imaju plavu decu, što i nije tako neuobičajeno: tata Nemac, albino gen...ne valja ovo ništa. ova medijska histerija je za nedelju dana oživela najmaligniji mit o Romima.

Link to comment
Barouz je pričao da treba zatrti narkomana, a ne dilera, da se svim silama treba obrušiti na džankije da bi se iskorenilo uživanje heroina, u nekoj vrsti perverzne paralele sa Staljinovim "nema čoveka, nema problema" i opako zagnojenog samoprezira, jer to je bilo u vreme njegove najveće navučenosti na dop. Toga sam se setio kada sam pročitao ovo što Pontijak piše - iako zapravo nemam šta da mu zamerim u rezonovanju, nekako mi se čini kao da ne možeš nikako da empatijski utičeš na ljude da ne daju novac deci-prosjacima, uvek će se tu naći neka rupa. Možda da se propišu kazne i za one koji prosjacima daju novac, kao što u nekim USA državama i džon pije kaznu kada bude uhvaćen kod huker. Da, znam da zvuči grozno, onako barouzovski.Enivej, Pontijak, saglasan sam sa svime što pišeš, treba početi od sebe, najbanalnije onako, recimo, savladati se da se ne daju pare deci-prosjacima... Ali... Sve to bi imalo smisla tek ako pre svega i građani i policija i socijalne službe rade nešto aktivno a ne samo da se svede na suzdržavanje od akcije (nedavanje novca, u slučaju građana) nego a) čim se neko dete pojavi na ulici, ono bude prijavljeno (to je "posao" građana u ovom kontekstu) nadležnima, koji b) promptno reaguju i zbrinjavaju ga (privremena skloništa, hraniteljske porodice) i c) u saradnji s policijom hapse kapoe tj. one koji primoravaju decu na prošnju. I tako se sada, napisavši sve ovo, osećam kao da sam prišao jako blizu jednorozima koji prde duge...
Ariele, sam si najbolje opisao nebuloznost ovog džongaltovskog plana koji nam ovde Pontijak prodaje - da ostanemo tvrda srca pred malim proscjacima, i onda - šta? Praksa prosjačenja će prestati da postoji? Fejgini će dobronamerno raspustiti svoje oliver tvistove i reći im - idite u svet da tražite sreću, dečice, od ovoga više nema 'leba?Pa, ne. Dok stvar ne počne da se rešava sistemski, individualno odbijanje da se da milostinja neće postići ništa osim što će možda neko od te dece zaraditi batine što nije zaradilo dnevnu normu. Revoluciju malih prosjaka svakako nećete izazvati.Uprkos punoj svesti da živimo u svetu u kakvom živimo, i da ta deca prolaze kroz pakao, i da iza njih, more often than not, stoje kriminalci koji ih eksploatišu, SBN-ina moralna dilema ne gubi ništa od svoje težine. Znajući sve to - šta da uradiš kada se pred tobom nađe mali prosjak? Nazvati ga biomašinom, robom, itd, tu ni najmanje ne pomaže, osim ako nisi spreman da iz tih stopa povedeš ustanak robova (ili pobunu biomašina). Ako nisi - ili pomozi (na način na koji ti to dete u tom trenutku traži pomoć), ili se skloni, ali nemoj drndati onima koji su doneli drugačiju odluku o tome kako "podržavaju eksploatatorski sistem".
Link to comment

Kada mali prosjaci ne zarade dovoljno da pokriju svoje mizerne troškove, to svakako nije razlog da boss nabavi još malih prosjaka.Leba i slično ok, pare jok.

Link to comment
Ariele, sam si najbolje opisao nebuloznost ovog džongaltovskog plana koji nam ovde Pontijak prodaje - da ostanemo tvrda srca pred malim proscjacima, i onda - šta? Praksa prosjačenja će prestati da postoji? Fejgini će dobronamerno raspustiti svoje oliver tvistove i reći im - idite u svet da tražite sreću, dečice, od ovoga više nema 'leba?Pa, ne. Dok stvar ne počne da se rešava sistemski, individualno odbijanje da se da milostinja neće postići ništa osim što će možda neko od te dece zaraditi batine što nije zaradilo dnevnu normu. Revoluciju malih prosjaka svakako nećete izazvati.Uprkos punoj svesti da živimo u svetu u kakvom živimo, i da ta deca prolaze kroz pakao, i da iza njih, more often than not, stoje kriminalci koji ih eksploatišu, SBN-ina moralna dilema ne gubi ništa od svoje težine. Znajući sve to - šta da uradiš kada se pred tobom nađe mali prosjak? Nazvati ga biomašinom, robom, itd, tu ni najmanje ne pomaže, osim ako nisi spreman da iz tih stopa povedeš ustanak robova (ili pobunu biomašina). Ako nisi - ili pomozi (na način na koji ti to dete u tom trenutku traži pomoć), ili se skloni, ali nemoj drndati onima koji su doneli drugačiju odluku o tome kako "podržavaju eksploatatorski sistem".
+1U onom bibisijevom dokumenarcu koji je von telefon okacio lepo objasnjavaju da deca najvise para donose kradjom a ne prosacenjem. Bez sistemskog resenja, smanji broj prosjaka i dobices veci broj prebijane i izgladnele dece - i veci broj lopova.
Link to comment
Generalno je taj racial profiling zabrinjavajuca pojava... gde ce to zavrsiti.
Za sada je završilo na tome da te pošteni™ gradjani potkazuju vlastima kada odokativno zaključe da tvoje dete ne liči dovoljno na tebe. Videćemo za dalje.Na temu dečije prošnje, ja uvek probam pekaru, sladoled, slatkiš... umesto para. Nikada klinci nisu odbili niti su rekli da ne smeju, a video sam da su im i drugi ljudi tako izlazili u susret. Problem sa ovim je što u Srbiji već dugo nisam video solo klince kako prose, sada su fora majke sa bebama ili jako malom decom a tu slabo prolaze alternative. Edited by beowl
Link to comment

preispoljna je laž da deca prosjaci ne traže hranu. traže je uvek kada vide da je imam ili kada prose oko mesta u kojem se prodaje hrana. pored toga, ta deca nikada ne odbijaju hranu. i na kraju, ne znam kako bih drugačije razumela to pitanje imaš li malo para, gladan sam, osim kao - pa, jeo bih nešto?! ta priča - ako Mi ne dajemo, Oni će da prestanu da prose, nije ništa više od racionalizacije početne odluke da se ne da. niko i ne tvrdi da individualni čin razrešava društveni problem. taj čin davanja ne može da prekrati društveni problem, ali može, na mikro nivou, da olakša dan onome ko je upotrebljen za prošnju. na ličnom nivou ne razumem potrebu da se društvenim razlozima opravda to što ne daš. ne daš jer ti se ne da - kratak je semafor, mrzi te da vadiš, stipsa si, imaš ekonomično pravilo da daješ samo starima, ili samo onima koji nešto rade (pevaju, čiste stakla ...) - ekonomično u smislu uštede vremena potrebnog da se donese odluka. drži to za sebe, ne propovedaj - ovo je za onog pontijaka. kao što ti niko moralno ne prigovara ovde što ne daš, tako se i ti uzdrži od tog superiornog tona, jer jedino superiorno kod tebe što ja ovde vidim je size of your ego.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...