Jump to content
IGNORED

Jedno sasvim novo i drugačije Presidency..


Roger Sanchez

Recommended Posts

Mozda su ovo jezicke finese, ali trenutno Amerikanci imaju drzavno nametnutu solidarnost za gradjane preko 65 godina. Zove se social security (penzija) i medicare (zdravstveno osiguranje). To placaju svi zaposleni 7,5% godisnje iz svog dzepa a firme placaju dodatnih 7,5% po zaposlenom. Ako radis sam za sebe, placas svih 15% sam.Mi sada pricamo o tome da li ce se drzavno nametnuta solidarnost prosiriti na one ispod 65 godina koji nemaju osiguranje.
Ne, naravno da nisu finese. I da, to je tema. Ne vidim problem zasto se ne bi prosirilo na one mladje kojima osiguranje nije dostupno - princip je isti. Kako to uciniti na najbolji nacin u smislu usluga-dodatno pare-redistribucija je pitanje za kreatore reforme. No cini mi se da GOP kriticari vriste o socijalizmu, dosledno bi bilo da se onda i tih 7.5%, odnosno 15% ukine.
Link to comment
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WTF

    399

  • Roger Sanchez

    334

  • Indy

    197

  • TBoneSteak

    187

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prvo, sto se tice umiranja po ulicama™ zbog nedostatka osnovnih usluga, to ovde ne postoji. Bolnice su duzne da prime svakoga kome je zivot u opasnosti i da mu daju maksimalnu medicinsku negu, i ne mogu da ga ostave na ulici™ da umre jer nema osiguranje, legalan boravak, ili nesto trece. Ono sto je najveca ironija je da te usluge placamo mi, osigurani gradjani, jer kad taj kome je zivot spasen nema da plati jer nema kuce zasta da ga ujede, onda bolnica proguta taj trosak, pa poveca cene usluga da bi kompenzovala to, pa onda naravno skoci cena osiguranja, i tako u nedogled..
Dakle, formalno osiguranje ne postoji ali fakticki postoji?No, to je samo za one zivotno ugrozene, a taj broj skace ako neme neke preventivne akcije, pa time i vase subcencije. Ako su fomralno pokriveni osiguranjem, onda ce ih primiti u bolnicu i sa kijavicom sto ce smanjiti rizik da ih obnevidele kupe sa ulice, pa je time jeftinije za one koji subvencionisu. Ako je to logika reforme, zasto je onda tako tesko "prodati"?Ili to nije logika jer su u pitanju paralelni sistemi zastite, i pljacka privatnika koji u tom slucaju ne bi smanjii premiju i pored umanjenog rizika da se subvencionisu hitni slucajevi sa ulice?
Link to comment
Ne, naravno da nisu finese. I da, to je tema. Ne vidim problem zasto se ne bi prosirilo na one mladje kojima osiguranje nije dostupno - princip je isti. Kako to uciniti na najbolji nacin u smislu usluga-dodatno pare-redistribucija je pitanje za kreatore reforme. No cini mi se da GOP kriticari vriste o socijalizmu, dosledno bi bilo da se onda i tih 7.5%, odnosno 15% ukine.
prvo, manji profiti za kompanije. naime, "pre-existing condition" klauzula znaci da se osiguravaju zdravi i oni kojima zdravstveno manje treba. ako bi morali da osiguravaju i one kojima je zdravstvena nega potrebnija, ili bi usled postojanja "public option" imali jacu konkurenciju, profiti bi pali.drugo, kada bi se Medicare sistem prosirio i na mladje to bi znacilo da je manje para za one iznad 65. naime, obzirom na visinu deficita, pitanje je da li drzava moze sebi da priusti dato prosirivanje a da izdvajanja za Medicare ostanu ista. dakle, moglo bi doci do kracenja budzeta za starije kako bi se mladjima pruzila zastita. pa su penzioreri s pravom zabrinuti da ce njihovo parce kolaca biti manje. dok republikanci prosto zele da udave Obamu, sta kosta da kosta -> "forget a loyal oposition, I'd settle for a sane one" :lol: Edited by Gandalf
Link to comment

E, jel neko primetio da čim se desi nešto oko Obame, ekipa ode u ono neko selo u Keniji i tamo snima njegove pašenoge dok mršave kokoške skakuću oko nogu, i tako to. Meni to bezveze..news-graphics-2008-_438022a.jpg

Edited by Buck Naked
Link to comment

gledam sad razgovor moora i hannitya. sean hannity da za porez izdvaja 60% svoje plate. kako je moguce da je toliki porez u drzavi koja ima toliko veliki broj konzervativaca koji pobesne svaki put kada se pomene povecanje poreza?! jel moze neko da napravi paralelu sa razvijenim evropskim zemljama? i sta je sa penzijom? koliko ostaje novca kada se uplati penzija, zdravstveno...?! nije mi sistem najjasniji pa bih voleo neko detaljno da mi pojasni.evo i klipa

Edited by kojot
Link to comment

Tesko je pogoditi u tacku kakva je struktura poreza koju on placa ako ne znas koliko zaradjuje, kakvu kucu ima i slicno...S obzirom da radi u NYC, a zivi na Long Islandu, i zaradjuje minimum sedmocifrenu platu, mogao bi da placa nesto slicno ovome:Fed - 35%,New York drzava - 6.8%,NY grad - 3.6%,Property Tax - u njegovom kraju ovo je prilicno visoko (od ovoga se mahom finansiraju drzavne skole). Primera radi, prosecna kuca u njegovom okrugu je 600K, godisnji porez oko 13k. Koliko placa Hannity, tesko je reci (cenim da se otovorio za neku palachu).Sales tax - na vecinu artikala u NY ovo ti je 8.6% (i ovo je pomenuo kad je nabrajao, ne znam koliko ima smisla.)Smeska mu se i "milionerski porez" ako je suditi prema kampanji za gradonacelnika. Ne znam kako je u Evropi, ali ovo je NY. Sto se penzije tice i u Americi imas Bizmarkov sistem kao i kod nas (uzmes svima po nesto para, a dajes onima sto dozive X godina. Takvih u Bizmarkovo vreme nije bilo puno :-), ali se sada narod izbezobrazio pa zivi duze. Stoga, manje ostaje za ratove, drzavne "investicije" i ostale muke sa kojima se suocavaju brizni vlastodrsci). Uzmu ti od plate oko 6,7 % dok ne zaradis 110000$. Preko toga ne placas (Ovo bi da promeni Majkl Mur u ovom snimku koji si napravio). Trenutno, od te penzije mozes da zivis kao sirotan. Drugim recima moras da ustedis nesto i sam. Postoje privatni penzioni planovi u koje mozes da odvojis odredjenu sumu na koju ne platis porez sada, nego kad ostaris pa pocnes da uzimas pare. Ili platis sada porez, a ne platis na dobitak od investicija. Zdravstveno je kako za koga: nekom sve plati firma, nekom firma plati deo, neko plati sam, a neko nema. Cenu nije lako utvrditi, jer zavisi od vrste osiguranja.Pritom, ne treba zanemariti i inflacioni porez. Od pocetka godine dolar je izgubio oko 10% - drugim recima, svakom coveku koji ima ustedjevinu u dolarima zdipili su 10% za drzavne projekte i prijatelje. E, sad imas i odbijanja od poreza, pa se sve ovo jos iskomplikuje.

Edited by Libero
Link to comment

Sean Hannity sere. Mislim, ako stvarno placa 60% income tax, onda treba da odpusti svog tax accountanta i da nadje novog. Libero je doduse u pravu sto se tice onih cifara, i drzava NY je jedna od onih sa najvisim porezom, ali ko mu je kriv, evo nek se ugleda na partijskog druga Rashu™ koji zivi na Floridi gde ne postoji income tax na drzavnom nivou. Porez na prihod u US&A je mnogo nizi u poredjenju sa Evropskim zemljama ili Kanadom. Socijalno osiguranje i medicare tax (prihod za drzavno socijalno i medicinsko osiguranje na koje imas pravo ako si stariji od 65) placa svako.Evo ti recimo moj breakdown u %SSN Tax - 6.1%Medicare Tax - 1.4%Federal Income - 25% (manje se odbija od plate jer imam takav izbor, a na kraju kad obracunam porez obicno dugujem pare, nekad i po $2000)State Income - 5.5% Mesecne kontribucije od plate:Zdravstveno osiguranje - $125 (za mene i suprugu)Zubarsko osiguranje - $14 (za mene i suprugu)Osiguranje za slucaj teske bolesti ili povrede - $31 Zivotno osiguranje - $12 (mojoj zeni $250K na ruke, ako riknem :lol: )

Link to comment
nije mi sistem najjasniji pa bih voleo neko detaljno da mi pojasni.
Ма нема система, постоје појединачни програми. Ваљда једино долар, оружане снаге, Ција, социјално и савезни порез покривају целу земљу - за све остало, зависи где си. Неке државе немају порез, али зато онда плаћаш скупље услуге државе, виши порез на промет, и неке ствари држава уопште не ради. Превод кола - негде десет минута, негде чекаш три недеље.Пази, ни тај Медикер и Медикејд нису никакви општи системи здравствене заштите, то су програми за одређене категорије становништва. Прво треба да докажеш да имаш право да приступиш (да си довољно матор или довољно сирома), па да средиш папире, па и онда има начина да извисиш. Или, рецимо, постоји и програм за купоне за храну, а важи у обичним самоуслугама али тим купонима можеш да пазариш само артикле које је комисија одобрила (има налепница уз цену на полици). Како самоуслуга уновчава купоне, није ми баш јасно, али очигледно мора да прода тих артикала више или бар онолико колико предаје купона. Но, пошто је то помешано са нормалном робом и нормалним муштеријама, нема бриге.Има оваквих и онаквих програма, али у ствари ни за ове савезне нисам баш сигуран да покривају целу земљу. Разноразни други програми за које се чује у ствари крену као пилот пројекти у неколико градова, па онда размене искуства, па уведу у педесет градова, па размене искуства, па онда четири државе то уведу, шест забрани, двадесет донесе закон али никако да га потпишу или га на неки други начин држе у процедури, а остале или вире та тране или уопште не хају.пјафрж: у ствари Ција је као за вани, а ФБИ за изнутра... а и то је питање. Edited by расејан
Link to comment
Tesko je pogoditi u tacku kakva je struktura poreza koju on placa ako ne znas koliko zaradjuje, kakvu kucu ima i slicno...S obzirom da radi u NYC, a zivi na Long Islandu, i zaradjuje minimum sedmocifrenu platu, mogao bi da placa nesto slicno ovome:Fed - 35%,New York drzava - 6.8%,NY grad - 3.6%,Property Tax - u njegovom kraju ovo je prilicno visoko (od ovoga se mahom finansiraju drzavne skole). Primera radi, prosecna kuca u njegovom okrugu je 600K, godisnji porez oko 13k. Koliko placa Hannity, tesko je reci (cenim da se otovorio za neku palachu).
Nemoj da pricas da je property tax 13K na kucu od 600K??? Pa covece, property tax u NY je u istom nivou kao property tax u drzavama koje nemaju drzavni (republicki) porez! Auuuuu...
Link to comment
Nemoj da pricas da je property tax 13K na kucu od 600K??? Pa covece, property tax u NY je u istom nivou kao property tax u drzavama koje nemaju drzavni (republicki) porez! Auuuuu...
Imas na MLS Long Island kuce pa gledaj. Nije porez direktna posledica cene. Moze da bude jeftinija kuca sa vecim porezom, i skuplja sa manjim. Takodje, nije porez na imovinu isti na celoj teritoriji NY (upstate je sigurno mnogo povoljnije). Najgori su, verovatno, Long Island i Westchester county. New Jersey, takodje, ima i state i zloglasni proze na imovinu.
Link to comment

U vezi sa zdravstvenim osiguranjem: Ira Glass i ekipa su napravili dve odlične emisije na tu temu.Zašto osiguranje sve više košta i ko je za to kriv, kako je nastao baš ovakav sistem osiguranja u USA, zbog čega veća konkurencija među lekarima ali i među provajderima osiguranja ne dovodi do manjih cena, kako ratuju proizvođači lekova i osiguravajuće kompanije, itd.Emisija 1Emisija 2

Edited by malkin
Link to comment
:Hail: Ira Glass - This American Life :Hail: Ubedljivo najjaci™ show na NPR, redovno im skidam podcaste. Takodje su imali nekoliko odlicnih emisija gde su u detalje i uprosteno ali kristalno cisto objasnili uzroke ekonomske krize, kako je dosao real estate boom i bust, kako se na Wall Streetu (a i sire) kockalo sa mortgage trzistem, etc...A i one manje ozbiljne emisije su fantasticne za slusanje, made neke mogu da bace u tesku depresiju...
Link to comment
×
×
  • Create New...