Jump to content
IGNORED

Jedno sasvim novo i drugačije Presidency..


Roger Sanchez

Recommended Posts

Izvinjavam se na netematskom pitanju, ali kakve su to bande crnkinja?
Cilidesice™ crnačkih bandi, koje ponekad prerastu u sopstvenu amatersku organizacijicu. Uostalom, tako piše tamo.
Link to comment
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WTF

    399

  • Roger Sanchez

    334

  • Indy

    197

  • TBoneSteak

    187

Top Posters In This Topic

Posted Images

The president's going (finally) got tough. Kako vam se cini jucerasnje Obamino obracanje Kongresu? Nije da mi nije prijalo, ali sam skeptican sto se tice dalekoseznosti i impakta. GOP-ovci su sedeli stonefaced i cini mi se da su aplaudirali samo kada je Obama pomenuo poboljsanje uslova da ratni veterani dobiju posao kada se vrate iz rata.
Generalno nemam naviku da komentarišem ovakve populističke "govore" i "planove", ali kad već pitate (ne mene, ali šta me briga), napraviću izuzetak.Deo prvi: izlaganje konkretnog planaDakle, 14 ovacija u 16-ak minuta "You should pass it right away" :lol: govora, o planu koji je u suštini samo mehur od sapunice. Unapred određeni i zakazani govori američkih poglavnika™ su oduvek podsećali na sednice centralnog komiteta komunističke partije, kako po opštoj atmosferi, tako i po učinkovitosti, gde bi se iznela gomila opštih mesta, sa tom razlikom što ovde čak ni neka petoletkica nema šanse da bude usvojena. Dok je zemlji išlo dobro, bilo je dobro, ali bih se zabrinuo da sam u SAD, posebno da sam demokrata.Sam plan je potpuni smohotres, ali pravi šok za mene je odakle ovakva uniformna podrška od strane ne NovoSADovaca sa foruma, već ljudi u američkoj javnosti koji su valjda dovoljno pametni da vide kuda ih vode ovakvi planovi. Prave se veštački poslovi na obnovi infrastrukture koji će biti plaćeni - iz redukcije deficita, koji je opet nikakva konkretna redukcija, već obično smanjenje projekcije povećanja potrošnje u narednom periodu. Dakle, niodakle. Ako danas trošimo 11 triliona, za 5 godina nećemo trošiti 18 nego 15,5 triliona i to je kao redukcija deficita, a sada ćemo da pozajmimo još 1 trilion za ovaj program na konto razlike od 15,5 do 18 :lol: Potpuno besmisleno i kratkotrajnog efekta. To je opet svojevrsni bailout i socijalni program, koji će da se prenese na kompletno stanovništvo.Drugi problem jeste što se Obama toliko fokusirao na isticanje kako se u stvari radi o planovima GOP (kakav pretenciozan naziv za takvu partiju...) sa raznih nivoa, da su oni idejni tvorci, pokretači, da neće biti povećanja poreza i nemata i slično...Jednostavno smešno. Da je taj standardni metod stimulansa efikasan, do sada bi radio. Ovako se samo hoće od 1+1,5 triliona (tj. biliona na srpskom) za koliko neće povećati potrošnju u narednim godinama lažno je nazivajući uštedom ipak naštampati deo od tih 1+1,5 triliona za potrebe ovog "programa". I to po kriterijumima koliko će radnih mesta biti otvoreno i koliki će biti značaj projekata kao sudbonosnim za odluku kvalifikuje li se firma za posao ili ne. Ovo je samo još jedna u nizu šarenih laža koje će ubrzati propast celog sistema, a omogućiti korporacijama da izvuku još neku kintu iz programa (sve se plašim da će small business owners da se bave rekonstrukcijama mostova i izgradnjom železnica i autoputeva :D )Staljinova petoletka, sa kraćim rokom trajanja i u nikad gorem trenutku. No, ionako očekujem propast dolara pre nego što plan iole zaživi, sve i da prođe kroz kongres...Barack-Obama.jpg = 01588387-300.jpgDeo drugi: politički deo govoraNakon što je završio sa planom, Obama je krenuo u politički deo govora u kome je govorio o unrelated povećanjima poreza za bogate, menjanjima poreske politike, i tako dalje. Taj deo govora je makar bio simpatičan jer se broj ovacija uvećao (valjda preko 15 u 15-ak minuta) a broj učesnika u istima prepolovio :wub: Posebno je bilo interesantno gledati kako iza Kardelja™ koji sipa velike reči i obećanja Pospanko™ ezgaltiran ustaje i aplaudira, a Plačko™ sedi sleđen u stolici. To je verovatno nešto što mnogi žele da čuju. No, imao je ohoho vremena do sada da uradi nešto po tim pitanjima. Mogu misliti koliko sada ti krediti za refinansiranje refinansiranja preko federalnih agencija imaju uticaja u real life-u..."Ako naši građani kupuju KIA automobile, hoću da Južnokorejanci kupuju Forda i Krajslera..." :lol: Konačno, poslednji deo kao da je bio direktan odgovor možda ne toliko Ronu Polu koliko libertarijanskoj filozofiji i rastu popularnosti iste, uz podsećanje republikanaca da su njihovi lideri imali iste poglede na razvoj Amerike kao i demokratski lideri i da ne bi trebalo da odustaju od tog puta ;) Smisleno, koncizno, onoliko koliko lider Komunističke Partije Amerike može da bude. To je istovremeno jedini deo govora koji je bio smislen, ali ta priča ne pravi poslove niti bustuje ekonomiju...Sve u svemu, predstava za mase. Centralni komitet može da se vrati svojim radnim zadacima zaštite statusa kvo, povlašćenih i korporacija.P.S. dozvolite mi da u načelu pristavim kafu svakom sistemu gde je potrebna dozvola kongresa za svaki buđavi stimulus, ali nije za vojne invazije, masovno ubijanje stranih državljana i uništavanje kompletnih država u ime sopstvenih interesa. Edited by Filipenko
Link to comment
+1Obamin plan je samo predizborno pozicioniranje i nista vise, ne znam kako se forumski Ameri koji inace za inteligentan svet vaze mogu paliti na to.Pod jedan, sam plan je potpuni promasaj, kao i svi prethodni planovi za spas ekonomije - jos jednim krugom "stimulusa" i drzavnog trosenja nece se dobiti nista, osim pozitivnog BDPa eventualno u jednoj godini (pozitivnog jedva), a onda kada para nestane, vracamo se gde smo bili - u recesiju.Pod dva, Obama zna da republikanski kongres nece odobriti njegov plan, i upravo na tu kartu i igra - da moze da kaze, eto, ja sam smislio ovaj briljantni plan da Amerika radi, ali zli Republikanci su to u kongresu blokirali - glasajte za mene i za moje Demokrate! Tralalala, jupi, hura, i ostalo!Sve u svemu, vama u SAD srecu zelim. Imate s jedne strane Obamu, koji je dokazao vec da pojma nema sta da radi s ekonomijom osim da trosi drzavne pare - da baca mnogo, mnogo para za pokoji kratkorocni efekat, pokoje polugodiste statistickog 'rasta' ekonomije. S druge strane imate ove republikanske dileje kojima ni ovcu ne bi dao na cuvanje, i to nacrtanu, a kamoli nesto ozbiljnije. U Kongresu imate Demokrate koji bi i da trose i da povecavaju poreze, i Republikance koji bi da smanjuju poreze (ali naravno ponajvise onim najbogatijim) ali i da nastave da trose (doduse da zakinu malo socijalu zarad jos po nekog dolara za vojsku, i tako te stvari) istim tempom. I onda kao svi rade na smanjivanju deficita :lol: vazi. Jedino sto vadi SAD, realno, je sto je ostatak planete (mislim prevashodno na najvece igrace na ekonomskoj sceni) u istom, vrlo slicnom, ili jos gorem kurcu, pa je po mnogim parametrima Amerika zapravo relativno najbolja.I tu je jedina stvar kod koje se sa Filipenkom ne slazem, nece dolar propasti...mislim, mozda hoce u nekoj dalekoj buducnosti, ali skoro sigurno nece. Naprotiv, ja mislim da ce da jaca. Jer, sta ce da kupuju ljudi umesto dolara? Da nece mozda evre? :lol: Oce li prestati da kupuju T-Bills zarad, mozda, nekih evro-obveznica? :lol: Kinu, giganta pred krahom, i da ne spominjemo. Ta ekonomija je vecito na kilavim nogama u stvari i zavisi i dalje mnogo od...potrosnje u SAD! :lol:
Link to comment
Jedino sto vadi SAD, realno, je sto je ostatak planete (mislim prevashodno na najvece igrace na ekonomskoj sceni) u istom, vrlo slicnom, ili jos gorem kurcu, pa je po mnogim parametrima Amerika zapravo relativno najbolja.I tu je jedina stvar kod koje se sa Filipenkom ne slazem, nece dolar propasti...mislim, mozda hoce u nekoj dalekoj buducnosti, ali skoro sigurno nece. Naprotiv, ja mislim da ce da jaca. Jer, sta ce da kupuju ljudi umesto dolara? Da nece mozda evre? :lol: Oce li prestati da kupuju T-Bills zarad, mozda, nekih evro-obveznica? :lol: Kinu, giganta pred krahom, i da ne spominjemo. Ta ekonomija je vecito na kilavim nogama u stvari i zavisi i dalje mnogo od...potrosnje u SAD! :lol:
Jedino što vadi SAD je to što je dolar svetska valuta, a štampaju je samo oni. Da je blaženopočivši Sloba imao takvu valutu, a ne dinar, gde bi mu kraj bio.
Link to comment

Malo se preteruje sa tim "ali dolar je svetska valuta".Da, dolar je svetska valuta, i to donosi SAD odredjene prednosti, ali i odredjene probleme - da dolar nije svetska valuta, nikada Amerika ne bi mogla da se zaduzi do besvesti ovoliko koliko je zaduzena, pa samim tim ne bi i zapala u sranje koje je zapala. Naci ces tonu ekonomista i komentatora koji kazu da taj status svetske valute ume vise da odmogne neko da pomogne.I da, dolar je svetska valuta postao jer je bio najbolji za tu ulogu, i svetska valuta ostaje jer nema bolje zamene. Ili neko zaista misli da Amerika taj status svetske valute odrzava silom? Kina moze da unisti dolar kolko sutra, ali naravno nece, jer joj nije u interesu. Niko ne sprecava drzave sveta da svoje rezerve pretoce iz dolara u nesto drugo. Samo sto ne postoji to nesto drugo, a da je mnogo bolje pa da bude vredno takvog cimanja.

Link to comment
Malo se preteruje sa tim "ali dolar je svetska valuta".Da, dolar je svetska valuta, i to donosi SAD odredjene prednosti, ali i odredjene probleme - da dolar nije svetska valuta, nikada Amerika ne bi mogla da se zaduzi do besvesti ovoliko koliko je zaduzena, pa samim tim ne bi i zapala u sranje koje je zapala. Naci ces tonu ekonomista i komentatora koji kazu da taj status svetske valute ume vise da odmogne neko da pomogne.I da, dolar je svetska valuta postao jer je bio najbolji za tu ulogu, i svetska valuta ostaje jer nema bolje zamene. Ili neko zaista misli da Amerika taj status svetske valute odrzava silom? Kina moze da unisti dolar kolko sutra, ali naravno nece, jer joj nije u interesu. Niko ne sprecava drzave sveta da svoje rezerve pretoce iz dolara u nesto drugo. Samo sto ne postoji to nesto drugo, a da je mnogo bolje pa da bude vredno takvog cimanja.
Ne mislim da se preteruje sa tim - ali dolar je svetska valuta. To je postao u trenutku kada nije imao nikakvu konkurenciju, a dobar deo sveta je zavisio od SAD. I dalje zavisi, samo što su odnosi pomalo izmenjeni. Niko ne može da se povuče sa tog tržišta, a da pri tome ne izgubi previše. Zato je svim ulagačima u interesu da se kraj odlaže. Koliko je to moguće, ne znam. Imao sam sličnu situaciju u bivšoj firmi, CEO se malo zaigrao, naložio ostale i uradiše promašenu investiciju koja je koštala oko 3 milijarde švajcaraca. Na prvom internom sastanku koji je bio po obznanjivanju situacije, malo me začudila bezbrižnost, ali sam ubrzo čuo razlog - nema razloga za brigu, banke ne smeju sebi da dozvole da mi propadnemo. Te tako i bi.Sada ubaci odgovarajuću razmeru, i dobićeš današnju situaciju - sve bi poprilično bolelo da američki balon pukne, te će se isti krpiti do iznemoglosti.
Link to comment
Smorili ste za medalju sa Ginekologom™, shvatite vec jednom da ce biti veciti treci na GOP primary, i da nikad nece biti predsednik. Covek ima dosta pametnih ideja, ali i dosta sasvim ludackih i to u takvoj meri da vuce podrsku iz 2 razlicite ektremne grupe gde svako od njih to podrsku zasniva na klasicnom "branju tresanja", tj. uzme ono sto mu se svidja u programu a slepo i zadrto ignorise one stvari sa kojima se diametralno ne slaze.
Ron Pol bi trebalo da bude zadovoljan sto mu mas mediji pruzaju samo ogranicenu paznju. kada bi njegove stavove mediji i protivnici pokrivali sa istom paznjom (i spinom) kao sa ostalima, brzo bi izgubio podrsku velikog broja ljudi koji ga trenutno gotive.
Sve u svemu, vama u SAD srecu zelim. Imate s jedne strane Obamu, koji je dokazao vec da pojma nema sta da radi s ekonomijom osim da trosi drzavne pare - da baca mnogo, mnogo para za pokoji kratkorocni efekat, pokoje polugodiste statistickog 'rasta' ekonomije.
diskutabilno koliko je to njegova krivica, a koliko je nasledio situaciju u kojoj u vezi sa ekonomijom nije ni moguce uraditi nesto posebno korisno. pri tome, u datoj situaciji svi ocekuju od vlasti da ucini nesto i pomogne. pa dribling u mestu deluje kao sasvim prihvatljiva opcija, barem odajes utisak da se trudis.njegova glupost je to sto nije u samom pocetku obecao krv, znoj i suze, umesto blistavog oporavka i povratka u lepe dane bezbriznog troskarenja. Edited by Gandalf
Link to comment
diskutabilno koliko je to njegova krivica, a koliko je nasledio situaciju u kojoj u vezi sa ekonomijom nije ni moguce uraditi nesto posebno korisno. pri tome, u datoj situaciji svi ocekuju od vlasti da ucini nesto i pomogne. pa dribling u mestu deluje kao sasvim prihvatljiva opcija, barem odajes utisak da se trudis.njegova glupost je to sto nije u samom pocetku obecao krv, znoj i suze, umesto blistavog oporavka i povratka u lepe dane bezbriznog troskarenja.
Ako nastupas sa parolom "Change we can believe in" i "change the way business is done in Washington" onda ides radikalno i do samog kraja. Americi trebaju strukturalne reforme da bi se izbavila iz govana. I to mora da se uradi po cenu da ne budes reizabran za 4 godine. Te reforme znace ulazak u klinc i sa kongresnim demokratama i republikancima, jer ni jednima ni drugima te reforme nisu po volji. Ali onda se javnosti pokazes kao neko ko stvarno zeli promene, ko razbucava sistem i cini ga boljim. Pa ako to upali, dobijes jos jedan mandat da u njemu sa jos vise autoriteta sprovodis to sto si naumio. Umesto toga imas coveka koji za glavne ekonomske savetnike i cinovnike imenuje Krugmana (:lol:) i ekipu iz NY Feda koja je pupcanom vrpcom povezana sa Goldman Sachsom. Change? Hope? Bullshit. Business as usual. Mada, sve je bilo jasno onog trenutka kada je Bajden postavljen za VPa. Onda je bilo jasno da je establisment odradio svoje.
Link to comment
Ako nastupas sa parolom "Change we can believe in" i "change the way business is done in Washington" onda ides radikalno i do samog kraja. Americi trebaju strukturalne reforme da bi se izbavila iz govana.
yep. kao sto napisah, trebalo je da obeca krv, znoj, i suze.
Link to comment

Realno, te parole o "change", "new way (things will be done)", "shake up in Washington" su deo kampanje svakog predsednickog kandidata. I McCain je 2008 pricao kako ce da menja stvari. Cak su i Bush43 i Clinton bili u tom fazonu kad su se 2004 i 1996 borili za reizbor - kao nesto "ovih zadnjih 4 godine nije bilo nista tek cete u sledece 4 da vidite sta su stvarno promene".I tacno je to da niko nista ne menja. Na izborima pobedjuje onaj ko stvori bolju iluziju da ce nesto da promeni. Nesto ne verujem ni da bi se predivni Ginekolog™ nesto pretrgo od silnih promena kad bi postao POTUS. Treba samo videti sta mu se desilo sa rodjenim sinom od kad ga pojede mracna rupa unutar I-495.

Link to comment
Malo se preteruje sa tim "ali dolar je svetska valuta".Da, dolar je svetska valuta, i to donosi SAD odredjene prednosti, ali i odredjene probleme - da dolar nije svetska valuta, nikada Amerika ne bi mogla da se zaduzi do besvesti ovoliko koliko je zaduzena, pa samim tim ne bi i zapala u sranje koje je zapala. Naci ces tonu ekonomista i komentatora koji kazu da taj status svetske valute ume vise da odmogne neko da pomogne.
"Određene prednosti?" Jbt, ako su neograničeno štampanje para, finansiranje kakvih god megalomanskih projekata, divljačke armije, wellfare paketa, bumova niizčega, i sveukupno ogromnog standarda "određene prednosti", onda ne znam šta je jasna prednost. Što neko reče, da je Sloba imao dolar, a ne dinar, ko zna gde bi mu kraj bio. Mislim, jbt, oni toliko para štampaju da im je odgovor na krizu - štampanje još para. Niko im ne može ništa zbog toga. Da dolar nije svetska valuta, niti bi bilo toliko para za vojsku, niti bi se živelo raskošno po kućama, niti bi na sve strane pucale sume od miliona pa naviše. Samim tim ne bi mogli da vode imperijalnu politiku na svetskom nivou, a onda bi i nafta bila skuplja i tako dalje...Sve to povlači jedno drugo, a sasvim sigurno bi svet bio drastično drugačiji.
I da, dolar je svetska valuta postao jer je bio najbolji za tu ulogu, i svetska valuta ostaje jer nema bolje zamene. Ili neko zaista misli da Amerika taj status svetske valute odrzava silom? Kina moze da unisti dolar kolko sutra, ali naravno nece, jer joj nije u interesu. Niko ne sprecava drzave sveta da svoje rezerve pretoce iz dolara u nesto drugo. Samo sto ne postoji to nesto drugo, a da je mnogo bolje pa da bude vredno takvog cimanja.
Dolar se održava strahom. Strahom, i prepumpanim značajem američke ekonomije čijeg se kraha svi boje, što nas opet vraća na strah. Sva ta njihova privredna čuda i čudesa, kao i brojne vojne avanture i podvizi tek danas vidimo kako se finansiraju - maglom, prevarom i štancovanjem novca, kao i ekonomskim terorizmom. Ne verujem da bi Sovjetski Savez imao ikakvih problema da zavlada svetom, da su uloge bile drugačije. Danas mi tu kao nešto drvimo o filozofskoj prirodi sistema, razlika komunizma i kapitalizma, ovo, ono, a u stvari je odgovor jasan - jedan je mogao da dođe, zadominira teritorijom i upumpa milijarde niizčega svojim firmama i lokalcima kako bi ih digao, ukoliko mu je tako bilo u interesu, a drugi nije mogao ništa od toga. I zdravo, doviđenja.
Link to comment

CNN Tea Party Express debata upravo u toku. Imate stream direktno na CNN.com. Dedica već uzima meru iako i ovde potenciraju Romnija i Perija. "Imate 30 sekundi" i onda oni nastave da se prepucavaju 5 puta i svaki put duže od 30 sekundi...

Link to comment

Kakav bezobrazluk! Izjava (ako je tačna) je u rangu W-a:

Obama: Kriza evra ugrožava svetIZVOR: BETAVašington -- Predsednik SAD Barak Obama upozorio da će pivredna aktivnost u svetu biti slaba dok se ne prevaziđe kriza u zoni evra. Barak Obama (Beta, arhiva)Prema njegovim rečima Amerika sarađuje sa zemljama EU da bi se stanje popravilo."Mislim da će svetska privreda biti slaba dok se ne reši to pitanje", rekao je Obama u razgovoru sa novinarima u Vašingtonu. "To će biti važna tema novembarskog sastanka G20" u Francuskoj, dodao je on.Obama je rekao da su SAD "duboko uključene" u nastojanja zemalja Evrope da prevaziđu dužničku krizu u zoni evra, ali da je na glavnim zemljama Starog kontinenta da odluče o strategiji za to. "Grčka je očigledno najhitniji problem, a oni preduzimaju mere da uspore krizu, a ne da je zaustave. Teži problem je to što se zbiva u Španiji i Italiji i kako će tržište prihvatiti te dve veoma velike zemlje", kazao je Obama. U međuvremenu, zbog "grčke krize" evro je pao na najnižu vrednost u poslednjih sedam meseci, dok su indeksi berzi u svetu u ponedejak ponovo pali jer se sve otvorenije govori o proglašenju moratorijuma Grčke na plaćanje ("bankrot"), uprkos smirujućim izjavama EU. Sve evropske berze su dan završile "u crvenom", a Pariz, Milano i Madrid na najnižem nivou za dve ipo godine.
Link to comment
×
×
  • Create New...