Jump to content
IGNORED

Jedno sasvim novo i drugačije Presidency..


Roger Sanchez

Recommended Posts

kako bi uredio vojsku u slucajevima kada neko ne zeli da plati za te usluge? recimo, za vojsku ne moram da platim, dovoljno je da plate ostalih par miliona gradjana. a ako svi pocnu da rezonuju na slican nacin...neka strana sila napadne tvoju zemlju, a vojska agresoru dopusti bombardovanje kuca neplatisa? ili ih domaca vojska bombarduje zbog neplacanja?
Ne znam za ove ekstremne libertarijance sa leve strane Atlantika, ali meni bi ovde licno bio nevidjeni smor kada bih morao da recimo svakih 6 meseci ili godinu dana potpisujem novi ugovor sa privatnom policijskom agencijom, privatnom vatrogasnom brigadom, da obnavljam jednu ili vise markica koje bi mi trebale da vozim raznim ulicama ili drumovima (u zavisnosti kojim privatnoj firmi za puteve pripadaju), da gledam sta je poskupelo, koji servisi visu nisu ukljuceni u cenu, koje su nove a meni bespotrebne servise ubacili u paket i onda digli cenu, etc... Mislim, dovoljna su mi takva iskustva sa osiguranjem za kucu i kola, kablovskom/satelitskom TV, mobile phone provajderom...Takodje, bas bi bilo zanimljivo videti kako neka privatna verzija FEMA evakuise ljude pred naletom CAT3 uragana...
Link to comment
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WTF

    399

  • Roger Sanchez

    334

  • Indy

    197

  • TBoneSteak

    187

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne znam za ove ekstremne libertarijance sa leve strane Atlantika, ali meni bi ovde licno bio nevidjeni smor kada bih morao da recimo svakih 6 meseci ili godinu dana potpisujem novi ugovor sa privatnom policijskom agencijom, privatnom vatrogasnom brigadom, da obnavljam jednu ili vise markica koje bi mi trebale da vozim raznim ulicama ili drumovima (u zavisnosti kojim privatnoj firmi za puteve pripadaju), da gledam sta je poskupelo, koji servisi visu nisu ukljuceni u cenu, koje su nove a meni bespotrebne servise ubacili u paket i onda digli cenu, etc... Mislim, dovoljna su mi takva iskustva sa osiguranjem za kucu i kola, kablovskom/satelitskom TV, mobile phone provajderom...Takodje, bas bi bilo zanimljivo videti kako neka privatna verzija FEMA evakuise ljude pred naletom CAT3 uragana...
Ko sto rekoh, nevidjeni mentalni napor bi za takvu varijantu bio potreban u modernom svetu. 1850. godine nisi morao da brines o svim tim stvarima.
Link to comment
danasnje drzave u severnoj Evropi i SAD su nastale kroz dugogodisnju vrlo sporu evoluciju. tokom tog vremena je nastao drustveni ugovor koji u sustini predstavlja institucionalni okvir u kome se nalazimo danas. u libertarijanskom paralelnom svemiru, drzava je nekakvo zlo Krakenoliko bice (obicno preruseno u poreznika) koje predstavlja proizvod dugogodisnje Zavere protiv slobode.
Dobro, nastavi da karikiras ali to ti nece uciniti argument validnim. I btw. SAD su nastale prilicno instant a ne nekakvom sporom evolucijom. Oni su tada imali jasnu ideju (a ideje drustvenog ugovora u Americi i Evropi su se razlikovale) i ostvarili su je veoma brzo sto je promenilo istoriju citave civilizacije.
u antislobodarski nastrojenoj realnosti, institucionalni okviri su proizvod dugogodisnjeg evolutivnog procesa - u toku tog procesa se institucionalni okvir menjao u skladu sa percipiranim razvojnim potrebama, problemima ekonomskim i inim, u skladu sa zeljama populacije, i/ili pritiscima grupa koje su u ovom ili onom trenutku imale moc da uticu na procese.
Razvoj obicno ide u samom jednom smeru - naduvavanje drzavnog aparata dok konacno ne bankrotira. Istorija se konstantno ponavlja - tako je bilo u Rimu, tako je bilo sa mnogim feudalnim silama od Spanije do Francuske a tako ce biti i sada.
a ti bi da gumicom izbrises par hiljada godina ljudske istorije, i da sudiju izbacis na tribine. moze, ali moras da sagradis svoj teren, i da okupis dovoljan broj voljnih da se igraju s tobom. ili da igras viktorije, sam.
Nemam ja sta da izbacujem. Sasvim je ocigledno da se oni izbacuju sami a za ljude poput mene je sasvim dovoljno da znamo sta sledi, zasto i da se shodno tome ponasamo.
kako bi uredio vojsku u slucajevima kada neko ne zeli da plati za te usluge? recimo, za vojsku ne moram da platim, dovoljno je da plate ostalih par miliona gradjana. a ako svi pocnu da rezonuju na slican nacin...neka strana sila napadne tvoju zemlju, a vojska agresoru dopusti bombardovanje kuca neplatisa? ili ih domaca vojska bombarduje zbog neplacanja?
Funkcija kolektivne odbrane je jedini razlog zasto je postojanje drzave u danasnjem svetu neophodno. Istorija je to jednostavno dokazala i tu se ja recimo ne slazem sa anarhokapitalistima. Dakle, stepen placanja bi se odredjivao kolektivno - direktnim glasanjem recimo (Svajcarska kao primer). Naravno da bi imao opciju da ne platis ali onda gubis privilegije da budes deo sistema kao recimo pasos i sve druge opcije koje su direktno povezane sa razmenom izmedju tog drzavnog entiteta i drugih drzava.
ofkors. mediji bi bili primorani da objavljuju samo istinite i proverene informacije, jer bi u suprotnom propali u uslovima slobodnog trzista.
Naravno da ne bi ali bi sigurno bili slobodniji od sadasnjih korporativnih medija koji su dobrim delom povezani sa vladajucom politickom elitom. Vasingtonsko ulizivanje mejnstrim medija i Bele kuce sa jedne i blogosfera sa druge strane su odlicni primeri koji pokazuju taj kontrast.
Ne znam za ove ekstremne libertarijance sa leve strane Atlantika, ali meni bi ovde licno bio nevidjeni smor kada bih morao da recimo svakih 6 meseci ili godinu dana potpisujem novi ugovor.....
Ko sto rekoh, nevidjeni mentalni napor bi za takvu varijantu bio potreban u modernom svetu. 1850. godine nisi morao da brines o svim tim stvarima.
Pa razlikuju se i supermarketi iz 2011. i prodavnice iz 1850. ali princip je i dalje isti a ne vidim da ljudima nesto pucaju glave od tolikog napora. Potpisivanje par jasnih i razumljivih ugovora nije nista naspram sadasnjih tona regulacija i nerazumljivog jezika kojim su napisane pa tako ljudi vise uopste ni ne znaju sta kupuju, sta placaju, na sta imaju pravo a na sta ne. I naravno da je to sve politicki i sistemski tako i namerno podeseno. Sto je neki zakon komplikovaniji to daje vise prednosti nekoj korporaciji/agenciji koja uposljava armiju pravnika u odnosu na pojedinca ili malu firmu/grupu gradjana. Edited by Anduril
Link to comment
Dobro, nastavi da karikiras ali to ti nece uciniti argument validnim. I btw. SAD su nastale prilicno instant a ne nekakvom sporom evolucijom. Oni su tada imali jasnu ideju (a ideje drustvenog ugovora u Americi i Evropi su se razlikovale) i ostvarili su je veoma brzo sto je promenilo istoriju citave civilizacije.
ovaj... zao mi je, slobodarska mitologija ipak ne moze da zameni poznavanje istorije.danasnje US institucije su evoluirale tokom proteklih 200 i kusur godina. a institucije nastale revolucijom su bile pod znacajnim uticajem kolonijalnog iskustva i engleskih institucija. sto znaci da nisu pale s Marsa, niti su bile plod genijalnosti uskog kruga ljudi - vec su bile pod direktnim uticajem svega sto se desavalo u kolonijama pre 1776, kao i pod uticajem engleskog iskustva nakon slavne revolucije 1688-e. a engleska slavna revolucija je uzrokovana... i tako dalje.recimo, Virdzinija nije nastala dekretom tokom revolucije, vec je bila jedna od postojecih kraljevskih kolonija. usled toga sto su kolonisti bili iz zapadne Evrope, njihovi obicaji, shvatanja, zakoni, su u principu bili oblikovani evropskim iskustvom. dok su Common Law preuzeli od Engleza. kleta antislobodarska evolucija.
Nemam ja sta da izbacujem. Sasvim je ocigledno da se oni izbacuju sami a za ljude poput mene je sasvim dovoljno da znamo sta sledi, zasto i da se shodno tome ponasamo.
sta god da se desi, libertarijanska utopija sigurno nije na vidiku. kao ni bilo koja druga utopija. jer su sve utopije - marksisticke, libertarijanske, hriscanske, islamske... ipak samo spisak lepih zelja koje ne prezive kontakt sa realnoscu. hebi ga, sudjeno nam je da zivimo u nesavrsenom svetu. Edited by Gandalf
Link to comment
ovaj... zao mi je, slobodarska mitologija ipak ne moze da zameni poznavanje istorije.....
Nesporazum. Govorio si o drustvenom ugovoru. Kad su nastale SAD taj ugovor je vec bio veoma jasan i nastao je relativno brzo (govorim o dogadjajima a ne o teoriji). Ono sto se menjalo tokom vremena je degradacija tog ugovora i pretvaranje u nesto drugo. Zato i ne cudi sadasnja stagnacija i pad koji su posledica tog procesa dok je tokom 19. veka bila druga prica.
sta god da se desi, libertarijanska utopija sigurno nije na vidiku. kao ni bilo koja druga utopija. jer su sve utopije - marksisticke, libertarijanske, hriscanske, islamske... ipak samo spisak lepih zelja koje ne prezive kontakt sa realnoscu. hebi ga, sudjeno nam je da zivimo u nesavrsenom svetu.
Malo koji libertarijanac ocekuje nekakvu utopiju ali zato bar zna sta ga ceka i shodno tome moze da se ponasa. Ovim ostalima - srecno.
Link to comment
Nesporazum. Govorio si o drustvenom ugovoru. Kad su nastale SAD taj ugovor je vec bio veoma jasan i nastao je relativno brzo (govorim o dogadjajima a ne o teoriji). Ono sto se menjalo tokom vremena je degradacija tog ugovora i pretvaranje u nesto drugo.
ne znam na sta si ti mislio, ali sam ja napisao: "drustveni ugovor su sve one institucije, nepisana pravila, zakoni..."e sad, od situacije u kojoj postoji robovlasnistvo, a pravo glasa nemaju zene i sirotinja, do ovoga danas... to se da nazvati svakakvim imenima, ali degradacija?status plemenitih i negovanih dzentlmena jeste degradirao. ;)
Link to comment
In a 30-minute video released Thursday, al-Qaeda leader Ayman al-Zawahiri criticized the mass transportation infrastructure of the United States, claiming significant repairs and upgrades would need to be implemented before the militant group would consider destroying any roads, bridges, or railways with terrorist attacks."The al-Qaeda network is fully prepared to continue the jihad against the American infidels by launching deadly attacks, but your outdated and rusting transportation infrastructure needs to be completely overhauled for those strikes even to be noticed," al-Zawahiri said. "We want to turn your bridges into rubble, but if we claimed credit for making them collapse, nobody would ever believe us.""We'd really just be doing you a favor because then you'd actually have to rebuild them," al-Zawahiri added. Edited by Gandalf
Link to comment
  • 2 weeks later...

BTW jedva čekam večerašnju debatu. Takav skup klovnova, ludaka, retarda, osionih džibera, kandidata za lobotomiju i bahatih dripaca svet davno nije video cool.gifedit: mada realno ke*am, mumija Džon Mekejn je ovaploćenje svega toga u jednoj osobi.

Edited by Filipenko
Link to comment

Ja sutrasnju debatu opravdano propustam - imam fantasy football draft. Ali nema veze, bice jos jedno bar 10 debata u sledecih godinu dana. Mene samo cudi kako se ovi marginalci kao Santorum, Cain, Gingrich, i Huntsman jos uvek drze.

Link to comment
kojot pita za kojota :isuse:Sacekaj Jona Stewarta, sto da se mucis i lupas glavom u zid gledajuci ih u uncut verziji.
:Dznam otprilike sta ce da bude posto svi osim paula pricaju apsolutno istu pricu. prosto je neverovatno kako su uniformisani.
Link to comment
×
×
  • Create New...