Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

15 minutes ago, Spooky said:

Ajde ne lupetaj. Sve i da je 100% istina, čak je i Norveškoj vojsci (a tu im i baza) lako sprečiti jednom brodu da uđe u teritorijalne vode. A iz međunarnodnih voda eventualno mogu neki prozor da razbiju, ako i to.

Moj post pocinje kao sto vidis sa 'paranoja':

17 hours ago, namenski said:

:D 

Dal' samo paranoja, dal' i nesto jacetm

Da tebi :isuse: objasnjavam sta znaci pojava (i) ovakvih vesti nema svrhe jer ti to naprosto nisi sposoban da razumes.

Bas kao i njihov uticaj na ne samo javno mnjenje.

A da s tobom gubim vreme na pamet mi ne pada: imas andurile, zecove, dragancice, leve, desne, pa se zanimajte do mile volje...

 

Ovo o 'lupetanju' cu ovaj put da preskocim, ali povedi racuna...

  • Tužno 1
Link to comment

za razliku od kineza koji imaju kandidata bar za pokusaj napada na nosac aviona,

 

balisticka raketa koju ima iran a za koju tvrdi da je protivbrodske namene, nazvana hormuz (prikladan naziv geografski gledano) ima, kako sami kazu, domet od 300 kilometara, sto je na apsolutno donjoj granici da se nesto moze zvati balistickom raketom (na nivou V-2)

 

sto se tice raketa duzeg dometa koje su koristili za ovaj napad necu da kazem da je CNN u pravu da iran ne moze da bude precizniji sa balistickim raketama od radijusa od 300 metara, ali iz svega prilozenog tu smo negde

Link to comment

mislim postoje balisticke rakete koje se opamete nakon sto dosegnu najvisu tacku, krenu da menjaju putanju i da traze brod, ali to je granici mogucnosti irana u 2024. godini. nije faktor

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Naravno da ove nove/novije mogu da imaju neke naprave za korekciju putanje, ali u tom slucaju nisu vise balisticke, vec (polu)vodjene.

Delimicno upravljive, autonomno ili na daljinskitm...

A to vec zahteva/podrazumeva itekako dodatne tehnologije: male raketne motore za korekciju putanje, sisteme za po pravilu autonomnu navigaciju koji inace i jos uvek spadaju u najsofisticiraniju opremu koja se ne nalazi bas svuda, itd, itd...

Upravljivost nema veze sa tim da li je raketa balistička ili ne. Za razliku od krstarećih koje lete nisko i navigiraju/krstare - praktički kao avioni sa raketnim pogonom - balističke rakete imaju slične motore kao rakete koje lansiraju satelite u svemir. Gore kratko ali snažno - posle toga raketa nastavlja putanju - samo je ona suborbitalna - tj pašće na zemlju (i projektilska putanja je donekle tačan odgovor).

 

Upravljivost se ne postože "malim raketnim motorima" već preko aerodinamičnih površina kad udje u atmosferu - pomeranjem zakrilaca - kao glider - i zato se za deo rakete koja upravljivo ulazi u atmosferu koristi izraz glide reentry vehicle ili slično.

 

Svetle na snimcima - ne zbog motora koji je odavno završio svoj posao - nego jer su zagrejane otporom vazduha posle ulaska u atmosferu iz svemira.

 

@Krošek - nisu uopšte spore - već su na tim snimcima baš daleko. Evo ovde su bliže

https://www.reddit.com/r/CombatFootage/s/HFFPmXHtBW

 

Iran kaže da je koristio Fateh i da idu i po 15 puta brže od zvuka (preko 10 000 kmh ili 5km za s) i sposobne su za hipersonični gliding - mada pitanje je da li im verovati. Održavanje te brzine i upravljivost na ovim brzinama je mnogo zajebana stvar.

Edited by Spooky
Link to comment

video sam taj snimak i sve ostale snimke. nije to nikakve specijalna brzina. sve to ovako na temelju okvirnog vizuelnog utiska izgleda kao najobicnija balisticka raketa koja tek sto moze da dobaci i padne u krugu od par stotina metara. da li izrael i amerika imaju odgovor na krajnje prosecne balisticke rakete? pa naravno da imaju. na pitanje "da li im verovati", odgovor je ne. sve ovo sto se vidi da pada sa izraelske strane nije nista tog tipa sto ide 15 puta brze od zvuka i sl.

Link to comment
15 minutes ago, Spooky said:

praktički kao avioni sa raketnim pogonom - balističke rakete imaju slične motore kao rakete koje lansiraju satelite u svemir...

:D

Avioni nemaju ili vrlo retko, danas prakticno uopste raketni pogon, pogone ih motori u narodu poznati pod opstim imenom mlazni, sa poprilicno varijacija o kojima s tobom :D..

Balisticke i ostale rakete imaju raketne motore, dakle pogon raketnim motorima...

Razlika je ogromna...

 

Nemoj dalje, molim te... :cry:

Pogotovo ne o nacinima korekcije putanje kod balistickih raketa...

zakrilcima :isuse:

I hipersonicnom glidingu :D

Edited by namenski
Link to comment
Just now, Tsai said:

Ovo moze, ali i apsolutno ne mora biti tacno. Mrtva usta ne govore

Prvo, ovo je Libanski ministar spoljnih poslova, ne Pera. I drugo, rekao je da su obavestili Amere i Bibija. Dakle ako nije tacno, taj deo ce se lako opovrgnuti.

  • +1 2
Link to comment
52 minutes ago, namenski said:

:D

Avioni nemaju ili vrlo retko, danas prakticno uopste raketni pogon, pogone ih motori u narodu poznati pod opstim imenom mlazni, sa poprilicno varijacija o kojima s tobom :D..

Balisticke i ostale rakete imaju raketne motore, dakle pogon raketnim motorima...

Razlika je ogromna...

 

Nemoj dalje, molim te... :cry:

Pogotovo ne o nacinima korekcije putanje kod balistickih raketa...

zakrilcima :isuse:

I hipersonicnom glidingu :D

Pa našao sam najbolju analogiju - kakve veze ima što su raketni avioni mahom eksperimentalne letelice. Krstareće rakete kao i avioni imaju pogon tokom celog leta - i najvažnije imaju (horizontalna) krila - jer kako da lete bez krila.

Krila su doduše manja nego smo navikli kod aviona jer zbog većih brzina i jakog motora takva odgovaraju, ali i dalje je jasno da su to prava krila, a ne zakrilca.

 

Balističke rakete izgledaju kao rakete za svemir - nemaju krila već samo mala pasivna ili upravljivo zakrilca radi stabilizacije jer ih raketa za par minuta izvede iz atmosfere i ubrza da dovrše svoj put slobodnim letom u suborbiti.

 

Ali izvini - zaboravio sam da nismo na istom nivou - ja sam prost čovek - moram da čitam, da naučim zakone aerodinamike, da razumem kako svet funkcioniše, pa nekad i pogrešim, ali se onda potrudio da naučim na greškama. (Btw nisam upućen u vojne tehnologije - zanima me samo interakcija sa naukom, a raketna nauka i aerodinamika leta raketa i aviona mi je zanimljiva)

 

Ti si mudrac i sva ova materijalistička epistologija ti je primitivna jer ti ne moraš raditi ništa od toga, već otvoriš usta i mudrost izleće :)

 

Zavidnim ti.

Edited by Spooky
  • +1 3
Link to comment

Izrael gadjao rusku bazu u Siriji, nakon sto je iranski avion sleteo tamo. Pogodili skladiste municije. I Rusi su sve dublje u ovome. 

 

Uzgred bacili su i beli fosfor na bolnicu u Bejrutu, no koga zabole za bolnice.

Edited by Fins fleet
  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Oni očigledno trenutno mogu šta žele, ali ne postoji sila koja će sprečiti istoriju da odredi ovo kao genocid.

 

Možda oni stvarno imaju ideju da pobiju i rasele sve? 

Edited by Malvo
  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Malvo said:

Oni očigledno trenutno mogu šta žele, ali ne postoji sila koja će sprečiti istoriju da odredi ovo kao genocid.

 

Možda oni stvarno imaju ideju da pobiju i rasele sve? 

Pa u Palestini je etnicko ciscenje i kolonizacija preko tudjih grobova 1:1. Tu nema sta da se prica, nekretnine su rasprodane. 

 

Liban, jebem li ga. Pomislio bih da nema sanse da misle da mogu da dodju do Bejruta u ovom krugu, ali otkud znam dokle stize to ludilo. No bacanje belog fosfora na bolnicu je cista svirepost, drugo objasnjenje ne moze da postoji.

Link to comment
×
×
  • Create New...