Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

2 minutes ago, April said:

 

Zašto bi to uopšte bilo bitno ako su pejdžeri isključivo Hezbolahovi? Šta to menja u smislu ratnog prava?

Tu ne znači ništa ali ako je moguće isključivo hakerskim™ napadom napraviti od pejdžera, telefona, laptopa, automobila bombu takve razorne moći (u šta ne verujem) onda jbg da ti ne crtam. 

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

A jel su pukli kontrolisano, samo kad u blizini korisnika/cilja nije bilo nikoga, ili je bilo kako se kome zalomi?

 

Bio sam precizan - ne znam kako delo kvalifikuje ratno pravo.

  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

A jel su pukli kontrolisano, samo kad u blizini korisnika/cilja nije bilo nikoga, ili je bilo kako se kome zalomi?

Iskucao si brze od mene. 

 

Da uzmemo za pretpostavku da je Hezbolah navece zlo koje se pojavilo na licu zemlje a da su Mosad andjeli cuvari pa da je OK da ih ubijaju. Ajde.

 

Sad pretpostavimo da je u toku Sablje neko podelio 4K pejdzera Zemunskom klanu i crvenim beretkama i odradio ovo o cemu pricamo. Ako bi pejdzer pukao u momentu kada je slucajno bio pored Legijine zene na pijaci i da je tako izgubio ruku/nogu/oko, siguran sam da bi rekao "nek ide".

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, April said:

Bio sam precizan - ne znam kako delo kvalifikuje ratno pravo.

Aj bre ne zajebavaj, nisam tebe gadjao :)

I kakvo bre ratno pravo...

OK, kvalifikuje ga isto k'o rusku bombu koja u Ukrajini potkaci i par civila, jer rat je jebiga...

 

BTW, ovakvi poduhvati po pravilu porode odgovor, samo sto u ovom slucaju odgovor najverovatnije nece biti toliko atraktivantm...

Pa ce i ratno pravo biti primenljivije...

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Fins fleet said:

Iskucao si brze od mene. 

 

Da uzmemo za pretpostavku da je Hezbolah navece zlo koje se pojavilo na licu zemlje a da su Mosad andjeli cuvari pa da je OK da ih ubijaju. Ajde.

 

Sad pretpostavimo da je u toku Sablje neko podelio 4K pejdzera Zemunskom klanu i crvenim beretkama i odradio ovo o cemu pricamo. Ako bi pejdzer pukao u momentu kada je slucajno bio pored Legijine zene na pijaci i da je tako izgubio ruku/nogu/oko, siguran sam da bi rekao "nek ide".

BTW, nema razlike u metodu koji navodis i odvodjenja u neki potok sa pelcovanjem u potiljak, ali je bitna razlika u detalju koji se zove sud, stavu da svaki zlocin ima ime, prezime, JMBG, taj rad...

Link to comment
11 minutes ago, Fins fleet said:

Iskucao si brze od mene. 

 

Da uzmemo za pretpostavku da je Hezbolah navece zlo koje se pojavilo na licu zemlje a da su Mosad andjeli cuvari pa da je OK da ih ubijaju. Ajde.

 

Sad pretpostavimo da je u toku Sablje neko podelio 4K pejdzera Zemunskom klanu i crvenim beretkama i odradio ovo o cemu pricamo. Ako bi pejdzer pukao u momentu kada je slucajno bio pored Legijine zene na pijaci i da je tako izgubio ruku/nogu/oko, siguran sam da bi rekao "nek ide".

Izvini, ali moram sa logickog stanovista: sta ce nesto sto predstavlja ratno sredstvo (za komuniciranje doduse, ali u ratnu svrhu) na pijaci? Ili jos bolje kod nekog ko nije clan hezbolaha?

Ovi pageri su koliko razumem bili samo u svrhu komuniciranje medju pripadnicima hezbolaha, znaci nisu telefoni i slicno, znaci mogu da se tretiraju kao vojna tehnika. Pitam, da li to menja nesto u smislu, napada na vojno sredstvo i njenog trenutnog korisnika?

 

A da ne pricam o Iranskom ambasadoru koji ga ima i koristi... To mi je tek mind blowing. Sta ce njemu nesto cime se salju operative komande?

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 2
Link to comment
11 minutes ago, Fins fleet said:

Sad pretpostavimo da je u toku Sablje neko podelio 4K pejdzera Zemunskom klanu i crvenim beretkama i odradio ovo o cemu pricamo. Ako bi pejdzer pukao u momentu kada je slucajno bio pored Legijine zene na pijaci i da je tako izgubio ruku/nogu/oko, siguran sam da bi rekao "nek ide".

Policija puca na kriminalca i jedan metak pogodi/rani/ubije neku nedeznu osobu. 

 

Ceo Bliski Istok, pogotovo ovaj mediteranski deo, je u stanju rata. Nista tu nije normalno/mirnodobsko. Samo se nekad vise puca, nekad manje. Ali se stalno puca i gine. Igraju se "macke i misha", i samo je pitanje ko ce kada i koga da ulovi. 

 

Po meni, najveci problem je nedostatak volje da se nadje neko resenje za problem i da se obezbedi kakva-takva mirna koegzistenica Izraela i ostalih arapskih zemalja, ukljucujuci i Tursku i Iran.

Ostavljeno se da se ratom rese neresivi problemi. Niti izraelci mogu da pobiju sve Arape, a nadam se barem, Arapi mogu da uniste Izrael. Ovo je konstanta jos od 1947/8 do danas.

  • +1 6
Link to comment
17 minutes ago, namenski said:

Aj bre ne zajebavaj, nisam tebe gadjao :)

I kakvo bre ratno pravo...

OK, kvalifikuje ga isto k'o rusku bombu koja u Ukrajini potkaci i par civila, jer rat je jebiga...

 

BTW, ovakvi poduhvati po pravilu porode odgovor, samo sto u ovom slucaju odgovor najverovatnije nece biti toliko atraktivantm...

Pa ce i ratno pravo biti primenljivije...

 

Iskreno, mislio sam da jedino ti znaš približni odgovor...

 

Ovo je potpuno nova situacija, Gsb je postavila sasvim smisleno pitanje. Zjapi tu ogromna rupa u vezi odgovornosti - da li ćemo da pričamo o agresorskom cinizmu kolateralne štete ili ćemo da postavimo pitanje moralnosti živog štita (podsećam te na slučaj Dragiše Mišovića iz 99.).

 

Dakle, nisam za to da sudimo, već ja jednostavno ne umem da svedem ovu stvar na neke poznate modele pre nego što krene fajt na temu terorizam. Možda čak treba prikočiti sa diskusijom pre nego što saznamo realne domete napada. Trenutno su svi zatečeni tehnološkim nivoom akcije pa propaganda obe strane lakše prodire kroz javnost. 

 

Zasada bih radije izoštrio fokus na mađarski doprinos - verujem da smo to mogli biti i mi.

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, namenski said:

Ti si uvek tako siguran u to sta bi ja ili neko drugi rekao? :isuse:

Razumi ironiju. I kada sam rekao "ti" nisam mislio na tebe vec na ovog kojeg citiras.

27 minutes ago, gsb said:

1) Izvini, ali moram sa logickog stanovista: sta ce nesto sto predstavlja ratno sredstvo (za komuniciranje doduse, ali u ratnu svrhu) na pijaci? 2) Ili jos bolje kod nekog ko nije clan hezbolaha?

1) Pitas me sta ce pejdzer na pijaci? Mozda jer je tamo bio u tom trenutku onaj koji ga je nosio? Ili ocekujes da kad Pera ode na pijacu, prrvo se raspita ima li terorista tamo?

2) Kad nesto eksplodira, desi se da tu bude neke kolateralne stete ponekad/

30 minutes ago, namenski said:

BTW, nema razlike u metodu koji navodis i odvodjenja u neki potok sa pelcovanjem u potiljak, ali je bitna razlika u detalju koji se zove sud, stavu da svaki zlocin ima ime, prezime, JMBG, taj rad...

Naravno

26 minutes ago, x500 said:

Policija puca na kriminalca i jedan metak pogodi/rani/ubije neku nedeznu osobu. 

 

Ceo Bliski Istok, pogotovo ovaj mediteranski deo, je u stanju rata. Nista tu nije normalno/mirnodobsko. Samo se nekad vise puca, nekad manje. Ali se stalno puca i gine. Igraju se "macke i misha", i samo je pitanje ko ce kada i koga da ulovi. 

 

Po meni, najveci problem je nedostatak volje da se nadje neko resenje za problem i da se obezbedi kakva-takva mirna koegzistenica Izraela i ostalih arapskih zemalja, ukljucujuci i Tursku i Iran.

Ostavljeno se da se ratom rese neresivi problemi. Niti izraelci mogu da pobiju sve Arape, a nadam se barem, Arapi mogu da uniste Izrael. Ovo je konstanta jos od 1947/8 do danas.

E sada nisam pravnik ali ako policija puca na kriminalca iz zasede pa pogodi neduznu osobu jer ih zabole da sacekaju da nema civila okolo, pretpostavljam da idu na sud. Ako ne idu na sud, vala ja bih ih terao.

Edited by Fins fleet
  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, April said:

 

ili ćemo da postavimo pitanje moralnosti živog štita 

Koji crni zivi stit u ovom slucaju? Ili stvarno mislis da Hezbollah treba da ode da zivi u sume da Izrael slucajno ne bi pogodio civila dok gadja njih na pijaci?


Da li mislis da isto tako svaki pripadnik IDF treba da zaobilazi izraelske gradove za svaki slucaj?

Edited by Fins fleet
Link to comment
1 minute ago, April said:

 

Iskreno, mislio sam da jedino ti znaš približni odgovor...

 

Ovo je potpuno nova situacija, Gsb je postavila sasvim smisleno pitanje. Zjapi tu ogromna rupa u vezi odgovornosti - da li ćemo da pričamo o agresorskom cinizmu kolateralne štete ili ćemo da postavimo pitanje moralnosti živog štita (podsećam te na slučaj Dragiše Mišovića iz 99.).

 

Dakle, nisam za to da sudimo, već ja jednostavno ne umem da svedem ovu stvar na neke poznate modele pre nego što krene fajt na temu terorizam. Možda čak treba prikočiti sa diskusijom pre nego što saznamo realne domete napada. Trenutno su svi zatečeni tehnološkim nivoom akcije pa propaganda obe strane lakše prodire kroz javnost. 

 

Zasada bih radije izoštrio fokus na mađarski doprinos - verujem da smo to mogli biti i mi.

Ma ne sporim ja nista, znam jos manje, ljudi su kao sorta beskrajno inventivni kada se radi o medjusobnom istrebljivanju i to je jedina konstanta...

Ono sto smeta, bode oci je olaka zavodljivost, privlacnost takozvanih tehnoloskih, pa jos originalnih resenja koja, BTW, strasno, do granice cinicnog, zamagljuju sustinu...

Do granice, hteo to neko da prizna ili ne - divljenja...

 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...