Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

5 minutes ago, Mel said:

 

Dobro je da imate jasna uputstva za verbalni delikt ipak. Neki red treba da se zna itd.

 

ja se nadam da je ovo ironicno.

Link to comment

 Na ekranima gde se smenjuju vesti po metroima u Berlinu piše da je u Gazi ubijeno oko 9000 terorista...Nemci su stvarno otišli u krasni q :isuse:

  • Tužno 3
Link to comment
51 minutes ago, warp said:

 Na ekranima gde se smenjuju vesti po metroima u Berlinu piše da je u Gazi ubijeno oko 9000 terorista...Nemci su stvarno otišli u krasni q :isuse:

 

da li je moguce da prosecni nemac veruje u to? 

Link to comment
7 minutes ago, nenad said:

 

da li je moguce da prosecni nemac veruje u to? 

Nemam pojma, vest sa skrinšotom ekrana u metrou podelio je izvesni palestinski glumac iz Nemačke (Ahmed Berlini se zove na X-u i Instagramu)

  • Tužno 1
Link to comment

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obavestio SAD da se protivi uspostavljanju palestinske države u bilo kom posleratnom scenariju.

Edited by vememah
Link to comment
On 18. 1. 2024. at 9:33, nenad said:

da li je moguce da prosecni nemac veruje u to? 

 

Prosecni Nemac je verovatno kao prosecni _______ u tom smislu? Prosecni u gradu, prosecni u selu? Kakva je slika kod nas u Srbiji?

 

Bilo ih je mnogo da podrze Izrael kada su se u Berlinu okupile vodece partije na velikom skupu, ali po nekim brojkama sveukupno vise u protestima da se zavrsi ta katastrofa. U Dizeldorfu je bila najmasivnija protestna setnja, bilo je dosta manjih (fazon 200-300 ljudi) ali manje-vise je sve policija prekinula. Bilo je tu naravno i nekih antisem. postera, ali ne na svim, no sistematski se ovi protesti odmah oznacavaju kao antisemitisticki te su generalno pro-palestinski protesti zabranjeni. U Frankfurtu se skupilo oko 2K ljudi, i to su pre toga morali da se tuze sa Gradom i ministarstvom Hesena i dobiju pravo na okupljanje.

26f245d4-5964-46f0-ae41-61de25565a8a?ren

 

Koliko je tu bilo domacih Nemaca a koliko dodjosa na skupovima je pitanje na koje mozemo pretpostaviti odgovor. Kod studenata je verovatno dobar broj domacih, na mladima je svet...

//Inace nas dodjosa ima oko 13 miliona (mislim da sad od dolaska Ukrajinaca nekoliko miliona vise), sto cini oko 16% stanovnistva, sto ti ovako na prvi pogled deluje menoguce malo jer gde god da si u nekom iole vecem gradu od varosi, cujes manje nemackog nego neki drugi jezik, vidis ljude i citas imena. Odes li u sela ili mesta iza sedam gora i sedam mora, slika se drasticno menja. Kad odem na odmor oko nekih jezera u Hesenu ili Bavarsku, kao da sam na drugoj planeti. U ovoj statistici ne znam kako se broje n-te generacije Rusa kojih je moj kraj pun, Poljaka, a sad vec i Turaka, Marokanaca i Italijana imas barem po dve generacije.

 

Dopuna: Imas i ovde Jevreje koji su se oglasili, i o stanju u Berlinu u manjinskim cetvrtima.

https://taz.de/Offener-Brief-juedischer-Intellektueller/!5965154/

 

Verovatno ima jos slicnih slucajeva za koje nismo culi, relativno je poznat gde je vodic* u Jevrejskom memorijalnom centru, inace sam Jevrejin*ka iz Haife koji je zavrsio studije orijentalne kulture, dobio otkaz jer je u svojim turama dao nepopularno vidjenje Izraela kao drzave i koristio rec aparthed, a i ucestvovao je u protestima.

https://www.portalnovosti.com/udi-raz

https://www.wsws.org/en/articles/2023/11/03/yzaq-n03.html

Quote

U Berlinu sam studirao tri godine kulturu i povijest Bliskog istoka, potom islamsku kulturu i društvo, pa sam se po završetku studija upisao, prije četiri godine, na doktorski studij na Berlin Graduate School Muslim Cultures and Societies, na Freie Universität. U istraživanjima za doktorat bavim se "semitskim" pregovaranjima i dogovaranjima, to jest fenomenom redefiniranja Drugoga između muslimana i Jevreja u današnjoj Njemačkoj. Naslov moje doktorske disertacije je na engleskom: Negotiating "Semites": Muslims and Jews redefine Otherness in today's Germany. Dakle, moje jevrejsko i izraelsko porijeklo i iskustvo, te iskustvo življenja u gradu s palestinskom etničkom zajednicom, nije jedino što me čini opremljenim za govor o Izraelcima i Palestincima, nego tu ulaze i moja istraživanja na području kulture i religije muslimana, nisam neskroman kad kažem da me to ne čini manje kompetentnim već me čini još kompetentnijim. Ali u Muzeju, gdje sam radio časno, zavedena je cenzura na upotrebu riječi koje muzejski vodič upotrebi, čak i kad nisu njegove, nego kad ih navede iz izvještaja nezavisnih organizacija koje štite dostojanstvo i prava čovjeka

Mislim da je dao intervju i za Cajt (Zeit) ali da ga na kraju nisu objavili.

https://www.jungewelt.de/artikel/462276.repression-gegen-antizionisten-das-ist-eine-antisemitische-einstellung.html

*covek se izgleda identifikuje kao zena, jer u nemackim novinama vidim da se prica o njoj i tako se obraca, a u stranim je pomesano.

 

 

Greta T. je takodje dobila minus od nemacke frakcije, iako je valjda samo nemacki FFF glasno pro-izraelski nastrojen, dok ostatak pro-palestinski.

 

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj izjavio je da jedino miroljubivo rešenje izraelsko-palestinskog sukoba podrazumeva stvaranje palestinske države i naglasio da će rešenje možda morati da bude nametnuto spolja jer su strane previše sukobljene da da bi mogle same da postignu sporazum. Prethodno je portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler rekao da ne postoji način da se reše dugoročni bezbednosni izazovi Izraela u regionu i kratkoročni izazovi obnove Gaze bez uspostavljanja palestinske države.

Link to comment

Predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj poručio izraelskim vlastima da se "mir i stabilnost ne mogu izgraditi samo vojnim sredstvima" i kritikovao ih jer ne žele rešenje sa dve države: "Koja to druga rešenja oni zastupaju? Isterivanje svih Palestinaca? Njihovo istrebljivanje?". Zatim je izjavio da više neće govoriti o mirovnom procesu, već o procesu dolaženja do rešenja sa dve države.

 

WSJ piše da je po procenama američkih bezbednosnih agencija Izrael dosad ubio 20 do 30 posto hamasovaca pritom porušivši ogromne delove Pojasa Gaze, što znači je veoma daleko od uništenja te grupe i dodaje da Hamas ima dovoljno municije da nastavi da još mesecima na pada Izrael, kao i da pokušava da ponovo uspostavi svoju policiju u delovima grada Gaze. U članku se takođe navodi da je Izrael na pritisak Bajdenove administracije smanjio svoje prisustvo i da sada sprovodi "hirurške udare", ali da oni rezultiraju i većim brojem žrtava među izraelskim vojnicima.

 

Link to comment

Meksiko i Čile traže od Međunarodnog krivičnog suda (ICC) da ispita moguće izraelske ratne zločine protiv Palestinaca.

 

Saudijski ministar spoljnih poslova rekao da nema normalizacije odnosa sa Izraelom bez rešavanja palestinskog pitanja uspostavom države jer je to uslov za stabilnost.

Link to comment

Borel sve na mesti - treba mnogo jace pritisnuti Izrael i posebno Netanjahua, koji je napravio karijeru oko sprecavanja palestinske drzave. Treba izvrsiti pritisak preko njegovih unutrasnjih politickih neprijatelja i usloviti bilo kakvu dalju podrsku.

Edited by Anduril
Link to comment

I dalje ne mogu da verujem da muslimanski svet ne sme da se suprostavi   židovima koji vrse genocid nad jadnim stanovnistvom.

Link to comment
9 hours ago, Anduril said:

Borel sve na mesti - treba mnogo jace pritisnuti Izrael i posebno Netanjahua, koji je napravio karijeru oko sprecavanja palestinske drzave. Treba izvrsiti pritisak preko njegovih unutrasnjih politickih neprijatelja i usloviti bilo kakvu dalju podrsku.

Nista sankcije, nista zone zabrane letenja, nista medjunarodnitm posmatraci koji ce da dokumentuju zlocine nad civilima, nista banovanje sportista sa medjunarodnih takmicenja?...:ohmy:

 

Pritisak preko njegovih unutrasnjih politickih neprijatelja... :isuse: 

  • +1 7
Link to comment

21 izraelski vojnik poginuo u Pojasu Gaze tokom junačke misije postavljanja eksploziva radi rušenja dveju zgrada. Naime, hamasovci su gađali tenk u blizini raketom, usled čega se eksploziv u zgradama aktivirao i srušio zgrade na vojnike.

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
×
×
  • Create New...