Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

9 minutes ago, Gandalf said:

videh par puta da kače ljudi tog Basema. nemoj, očigledno je u pitanju palestinska verzija Poštenog Albanca.

ja uopste ne znam ko je on, a ovo drugo ti je poprilicno nisko

Link to comment
1 minute ago, roux senyurt said:

pa i nije bas tako. neko je postavio tekst o decaku kome su slomljene obe ruke kao posledica mucenja, a pre pustanja iz izraelskog zatvora. ja sam postavio video gde se vidi taj isti decak sa zdravim rukama napusta zatvor i ulazi u autobus. stvar je jednostavna za one koji zele zaista znati, procitas tekst, pogledas video pa donosis zakljucke

 

 

Kao sto rekoh ne bih da se nadgornjavam o tome, ali evo poslednji put sta bbc kaze Bbc koji navija za Izrael sve u 16.

 

I opet, kako je to povezano sa free palestine?

Link to comment
39 minutes ago, warp said:

 Vrlo jednostavno:

 

c) Izrael može biti žrtva ali ne sme da vrši cinične odmazde 100 za jednoga (odnosno vidimo da sme, međunarodnoj zajednici je uz usamljene glasove protiv to ok). Kako sad odjednom nisu bitne sve te porodice Jašari sa palestinske strane ?

 

d) niko to ovde na topiku nije tvrdio, problem je što se pod izgovorom borbe protiv Hamasa vrši politika : polovinu proterati a polovinu pobiti....

moj je utisak da je to nekima kost u grlu.

 

ne znam da je neko ovde pominjao palestinske zrtve kao nebitne, a i ne secam se da je neko pisao pozitivno o politici izraela. problem je kada se kritikuju palestinci 

Link to comment
5 minutes ago, roux senyurt said:

problem je kada se kritikuju palestinci 

Ovo je vec bezobrazluk i to bezocni: niko ovde, koliko sam uspeo da vidim, nije kritikovao bilo sta osim izraelskog postupanja u Gazi i sire, prema Palestincima.

O svemu drugom su ljudi pokusavali da raspravljaju.

Osim tebe koji nepokolebljivo sledis - liniju.

Ako ti s tim nemas problema - svaka cast...:puke:

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Fins fleet said:

Kao sto rekoh ne bih da se nadgornjavam o tome, ali evo poslednji put sta bbc kaze Bbc koji navija za Izrael sve u 16.

 

I opet, kako je to povezano sa free palestine?

potrazicu ti snimak koji sam video juce gde se vidi taj isti decak tog dana kako se grli sa clanovima porodice. ruke mu izgledaju normalno i zdravo.

 

kada pokusavas da diskutujes sa ljudima koje diskusija ne interesuje jer su ubedjeni u svoje stavove i znanje, onda je to za mene free palestine diskusija

Link to comment
3 minutes ago, roux senyurt said:

potrazicu ti snimak koji sam video juce gde se vidi taj isti decak tog dana kako se grli sa clanovima porodice. ruke mu izgledaju normalno i zdravo.

 

I to je debunkovano, nije isti decak. 

 

A za ovo drugo ne znam sta da ti kazem.

 

Link to comment
8 minutes ago, Fins fleet said:

 

I to je debunkovano, nije isti decak. 

 

A za ovo drugo ne znam sta da ti kazem.

 

procitao sam ono sto je bbc preneo o decaku i ostaje da verujemo prici palestinskih doktora ili snimku trenutka pustanja iz zatvora 

Link to comment

izgleda da je neko zaradio veliki novac na njujorskoj berzi na padu vrednosti deonica izraelskih firmi u vreme napada. pitanje ko i kako je znao za napad sedam dana unapred (osim hamasa)

Edited by roux senyurt
Link to comment
19 hours ago, roux senyurt said:

ima i ovde malo o skolama unwre

jebem li ga, gori primer nisi mogao da nađeš. barem što se mene tiče, obzirom da sam igrom slučaja o Nablusu i okolini čitao i slušao više nego bilo kom drugom delu regiona.

 

protivno onome što si želeo da ilustruješ, meni dati uradak predstavlja dobar primer šizofrenije vezane za "indoktrinaciju kroz školovanje". krenimo redom:

 

1) prvo o Nablusu i datom izbegličkom kampu.

na obodima i oko Nablusa je više od 10 izbegličkih kampova, Askar je tek jedan od njih. prvi problem svih tih kampova je da su prenatrpani - gustina stanovništva u Askaru je veća nego u najgušćim delovima evropskih i američkih gradova. tu bukvalno ima barem 50% više ljudi po m2 nego u najgušćim delovima Menhetna ili Londona, a većina kuća su udžerice (zemljani pod i slično). uslovi života u skladu sa tim.

u blizini Nablusa je par jevrejskih naselja, pa IDF ima punktove na svih četiri ulaza/izlaza u grad. nema vrdanja, ako hoćeš da uđeš ili izađeš, sleduje ti kroz punktove. uz povremeno višesatno čekanje u redu. ako se neko okuraži i proba noću da izađe mimo punktova, rizikuje metak. za one koji ulaze/izlaye, uvek postoji rizik maltretiranja od strane nekog napaljenog naseljenika (čisto iz obesti, može im se). noćni upadi IDFa u kampove su regularna pojava, povremeno čisto radi zastrašivanja.

 

2) autor datog videa je nekakav izraelski novinar koji živi u jednom od jevrejskih naselja na Zapadnoj Obali. dok narator ima očigledan američki (eventualno kanadski) naglasak, pa je verovatno i ona tu negde. naravno, odmah sam primetio da koristi Judea and Samaria. mislim... oca ti očinjega, našao se ko će da pridikuje o indoktrinaciji i religioznom ektremizmu. 

 

na stranu identitet autora, što se tiče sadržaja u tih 8 minuta:

3) nije uvek jasno šta to deca uče u školi, a šta predstavlja ono što su čuli od roditelja ili na TVu. ono što ih očigledno uče u školi je to da su izbeglice, uče ih o pravu na povratak, uče ih da će se jednog dana vratiti na rodnu grudu, i uče ih o junaštvu borbe za slobodu.

šta drugo je očekivano u datim okolnostima? da klincima objasne kako su Izraelci/Jevreji imali valjanih razloga da im proteraju roditelje? da se valja suočiti sa realnošću i prihvatiti činjenicu da su Izraelci jači, a znamo da jači tlači? da je junaštvo precenjeno i valja biti kukavicom?

 

4) kao što napisah, nije baš jasno koji deo onoga što klinci pričaju je prosto ono što su čuli i gledali van škole. definitivno su deo "narativa" mržnja prema Jevrejima, želja da se ubiju Jevreji, i slično. nisam siguran u kojoj meri je taj "narativ" deo nekakve indokrinacije i/ili ekstremizma, a koliko je (očekivana) posledica onoga što ljudi u Nablusu vide svojim očima. npr. u datom videu se navode par primera palestinskog terorizma. jedan slučaj terorizma je napad na IDFov punkt, dva slučaja su ubijanje naseljenika iz obližnjih jevrejskih naselja. tri ubijene žene su iz Har Brakha naselja, koje se da videti golim okom sa brda iznad Nablusa.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, roux senyurt said:

ja uopste ne znam ko je on, a ovo drugo ti je poprilicno nisko

nije mi bila namera da tebi spočitavam bilo šta. izvinjavam se ako je tako shvaćeno.

 

a da imam prilično tvrd stav kada se radi o Poštenim Albancima (i Umerenim Srbima nakon leta 1999e), to da. isto važi i za Umerene Muslimane/Palestince.

Link to comment
1 minute ago, Gandalf said:

nije mi bila namera da tebi spočitavam bilo šta. izvinjavam se ako je tako shvaćeno.

 

a da imam prilično tvrd stav kada se radi o Poštenim Albancima (i Umerenim Srbima nakon leta 1999e), to da. isto važi i za Umerene Muslimane/Palestince.

nema problema, razumem na sta si mislio

Link to comment
7 minutes ago, Gandalf said:

jebem li ga, gori primer nisi mogao da nađeš. barem što se mene tiče, obzirom da sam igrom slučaja o Nablusu i okolini čitao i slušao više nego bilo kom drugom delu regiona.

 

protivno onome što si želeo da ilustruješ, meni dati uradak predstavlja dobar primer šizofrenije vezane za "indoktrinaciju kroz školovanje". krenimo redom:

 

1) prvo o Nablusu i datom izbegličkom kampu.

na obodima i oko Nablusa je više od 10 izbegličkih kampova, Askar je tek jedan od njih. prvi problem svih tih kampova je da su prenatrpani - gustina stanovništva u Askaru je veća nego u najgušćim delovima evropskih i američkih gradova. tu bukvalno ima barem 50% više ljudi po m2 nego u najgušćim delovima Menhetna ili Londona, a većina kuća su udžerice (zemljani pod i slično). uslovi života u skladu sa tim.

u blizini Nablusa je par jevrejskih naselja, pa IDF ima punktove na svih četiri ulaza/izlaza u grad. nema vrdanja, ako hoćeš da uđeš ili izađeš, sleduje ti kroz punktove. uz povremeno višesatno čekanje u redu. ako se neko okuraži i proba noću da izađe mimo punktova, rizikuje metak. za one koji ulaze/izlaye, uvek postoji rizik maltretiranja od strane nekog napaljenog naseljenika (čisto iz obesti, može im se). noćni upadi IDFa u kampove su regularna pojava, povremeno čisto radi zastrašivanja.

 

2) autor datog videa je nekakav izraelski novinar koji živi u jednom od jevrejskih naselja na Zapadnoj Obali. dok narator ima očigledan američki (eventualno kanadski) naglasak, pa je verovatno i ona tu negde. naravno, odmah sam primetio da koristi Judea and Samaria. mislim... oca ti očinjega, našao se ko će da pridikuje o indoktrinaciji i religioznom ektremizmu. 

 

na stranu identitet autora, što se tiče sadržaja u tih 8 minuta:

3) nije uvek jasno šta to deca uče u školi, a šta predstavlja ono što su čuli od roditelja ili na TVu. ono što ih očigledno uče u školi je to da su izbeglice, uče ih o pravu na povratak, uče ih da će se jednog dana vratiti na rodnu grudu, i uče ih o junaštvu borbe za slobodu.

šta drugo je očekivano u datim okolnostima? da klincima objasne kako su Izraelci/Jevreji imali valjanih razloga da im proteraju roditelje? da se valja suočiti sa realnošću i prihvatiti činjenicu da su Izraelci jači, a znamo da jači tlači? da je junaštvo precenjeno i valja biti kukavicom?

 

4) kao što napisah, nije baš jasno koji deo onoga što klinci pričaju je prosto ono što su čuli i gledali van škole. definitivno su deo "narativa" mržnja prema Jevrejima, želja da se ubiju Jevreji, i slično. nisam siguran u kojoj meri je taj "narativ" deo nekakve indokrinacije i/ili ekstremizma, a koliko je (očekivana) posledica onoga što ljudi u Nablusu vide svojim očima. npr. u datom videu se navode par primera palestinskog terorizma. jedan slučaj terorizma je napad na IDFov punkt, dva slučaja su ubijanje naseljenika iz obližnjih jevrejskih naselja. tri ubijene žene su iz Har Brakha naselja, koje se da videti golim okom sa brda iznad Nablusa.

 

9 minutes ago, Gandalf said:

jebem li ga, gori primer nisi mogao da nađeš. barem što se mene tiče, obzirom da sam igrom slučaja o Nablusu i okolini čitao i slušao više nego bilo kom drugom delu regiona.

 

protivno onome što si želeo da ilustruješ, meni dati uradak predstavlja dobar primer šizofrenije vezane za "indoktrinaciju kroz školovanje". krenimo redom:

 

1) prvo o Nablusu i datom izbegličkom kampu.

na obodima i oko Nablusa je više od 10 izbegličkih kampova, Askar je tek jedan od njih. prvi problem svih tih kampova je da su prenatrpani - gustina stanovništva u Askaru je veća nego u najgušćim delovima evropskih i američkih gradova. tu bukvalno ima barem 50% više ljudi po m2 nego u najgušćim delovima Menhetna ili Londona, a većina kuća su udžerice (zemljani pod i slično). uslovi života u skladu sa tim.

u blizini Nablusa je par jevrejskih naselja, pa IDF ima punktove na svih četiri ulaza/izlaza u grad. nema vrdanja, ako hoćeš da uđeš ili izađeš, sleduje ti kroz punktove. uz povremeno višesatno čekanje u redu. ako se neko okuraži i proba noću da izađe mimo punktova, rizikuje metak. za one koji ulaze/izlaye, uvek postoji rizik maltretiranja od strane nekog napaljenog naseljenika (čisto iz obesti, može im se). noćni upadi IDFa u kampove su regularna pojava, povremeno čisto radi zastrašivanja.

 

2) autor datog videa je nekakav izraelski novinar koji živi u jednom od jevrejskih naselja na Zapadnoj Obali. dok narator ima očigledan američki (eventualno kanadski) naglasak, pa je verovatno i ona tu negde. naravno, odmah sam primetio da koristi Judea and Samaria. mislim... oca ti očinjega, našao se ko će da pridikuje o indoktrinaciji i religioznom ektremizmu. 

 

na stranu identitet autora, što se tiče sadržaja u tih 8 minuta:

3) nije uvek jasno šta to deca uče u školi, a šta predstavlja ono što su čuli od roditelja ili na TVu. ono što ih očigledno uče u školi je to da su izbeglice, uče ih o pravu na povratak, uče ih da će se jednog dana vratiti na rodnu grudu, i uče ih o junaštvu borbe za slobodu.

šta drugo je očekivano u datim okolnostima? da klincima objasne kako su Izraelci/Jevreji imali valjanih razloga da im proteraju roditelje? da se valja suočiti sa realnošću i prihvatiti činjenicu da su Izraelci jači, a znamo da jači tlači? da je junaštvo precenjeno i valja biti kukavicom?

 

4) kao što napisah, nije baš jasno koji deo onoga što klinci pričaju je prosto ono što su čuli i gledali van škole. definitivno su deo "narativa" mržnja prema Jevrejima, želja da se ubiju Jevreji, i slično. nisam siguran u kojoj meri je taj "narativ" deo nekakve indokrinacije i/ili ekstremizma, a koliko je (očekivana) posledica onoga što ljudi u Nablusu vide svojim očima. npr. u datom videu se navode par primera palestinskog terorizma. jedan slučaj terorizma je napad na IDFov punkt, dva slučaja su ubijanje naseljenika iz obližnjih jevrejskih naselja. tri ubijene žene su iz Har Brakha naselja, koje se da videti golim okom sa brda iznad Nablusa.

znam kako izgledaju palestinski gradovi, ukljucujuci gazu, igrom slucaja bio sam u svim vise puta (prvi put '88.). 

 

ne znam ko je taj sto je radio prilog o skolama, ali bez obzira na nameru ili objektivnost novinara (a ne mora da znaci da mu namera nije bila casna ili da je neobjektivan samo zato sto je izraelac), ne moze se poreci ono sto deca i njihovi ucitelji govore onome koji ih intervjuise. verujem da je veliki deo tih ideja usadjen kroz skolovanje, ali naravno i kroz odrastanje u  sredini u kojoj nasilje, nepravda i istorija ne dopustaju normalan zivot. deo krivice za takvo okruzenje lezi i u samom palestinskom drustvu i njihovim politicarima. niko ne kaze da deca ne trebaju uciti svoju istoriju ali sve dok to nije jedina stvar koja je vredna u zivotu. 

 

Link to comment
16 hours ago, Anduril said:

Jos jednom, sta je Izrael radio i radi na Zapadnoj Obali i u Gazi su dve razlicite stvari. Iz Gaze su se povukli, nije vise bilo kolonista i mogli su itekako da izgrade drugaciju realnost. U Gazu je ulozeno mnogo i tamo je infranstruktura izgledala bolje nego u mnogim drugim zemljama.

detalji su ti sekundarni, i barataš opštim mestima. npr. blokada izvoza iz Gaze je 2006-e uspostavljena par nedelja pre izbora. što će reći, Izraelci se povukli ali su zadržali kontrolu nad protokom dobara i usluga. pa je data blokada nad izvozom iz Gaze uspostavljena prostom blokadom prelaza na severu. kasnije je nešto prebačeno na prelaz sa Egiptom, ali i to pod strogom izraelskom kontrolom (uz Egipćane kao saučesnike).

 

a "razvoj" koji se svodi na humanitarnu pomoć i donacije je sve samo ne razvoj.

Link to comment
3 hours ago, roux senyurt said:

ne znam ko je taj sto je radio prilog o skolama, ali bez obzira na nameru ili objektivnost novinara (a ne mora da znaci da mu namera nije bila casna ili da je neobjektivan samo zato sto je izraelac), ne moze se poreci ono sto deca i njihovi ucitelji govore onome koji ih intervjuise.

 

nije samo Izraelac, već je Izraelac istočno od zelene linije. što će reći, i on i narator (voljni) učesnici u veličanstvenom projektu povratka na sva vekovna ognjišta (uz isterivanje uljeza).

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Gandalf said:

nije samo Izraelac, već je Izraelac istočno od zelene linije. što će reći, i on i narator (voljni) učesnici u veličanstvenom projektu povratka na sva vekovna ognjišta (uz isterivanje uljeza).

verovao ili ne, i medju njima ima normalnih ljudi.

na kraju, to nije jedina reportaza o palestinskom skolskom sistemu, odgledao sam ih nekoliko i svuda klinci vise manje ovako govore o onome o cemu ih uce

Link to comment
×
×
  • Create New...