Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

11 minutes ago, roux senyurt said:

dakle povukli su se iz gaze vojno i na svaki drugi nacin. zatvorili su svoju granicu prema gazi koju dozivljavaju kao neprijateljsku teritoriju. gaza ima granicu sa egiptom i odatle mogu da ulaze i izlaze


Ko kontroliše prelaz iz Gaze u Egipat, Palestinci ili Izrael?

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Roger Sanchez said:

Ma mislim nije ni to. Ne znam postoji li kršenje međunarodnog prava u aktivnim sukobima koje nije ujedno i ratni zločin.

 

Osim sam početak, oružani napad koji nije u samoobrani, kao onaj R > U. :fantom:

 

Zasto ne bi postojalo? Kad zapocnes rat onda prekrsis medjunarodno pravo, kad nastavis da okupiras i bombardujes onda nastavljas da ga krsis.

 

 

Quote

Taj dio je za Gazu činjenično apsolviran još 1967. Okupatori su i ta im je čast™ priznata.

 

Vidis da ima ljudi koji pokusavaju da nas ubede da Gaza u stvari nije cak ni okupirana.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Tutankamon said:

Ima li Izrael ikakvu kontrolu nad tom granicom sa Egiptom?

to ne znam, moguce da imaju neke dogovore sa egiptom oko stvari koje se ticu bezbednosti

  • -1 1
Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

nastavljas da ga krsis

I kad naseljavaš svoje državljane i uvodiš svoje pravo na okupiranom teritoriju, što Izrael radi bez prestanka od 1967. Izrael je habitual kršitelj međunarodnog prava par excellance, od preventivnog napada, de fakto aneksije, de iure aneksije, pa navedeno u prvoj rečenici.

Nema sekunde od 1967. u kojoj ga nisu nečime kršili.

Međutim, ne krše ga konkretno ovime što sada rade, da završimo akademiziranje.

Link to comment
10 minutes ago, Meazza said:

 

Gaza izlazi i na more, ko ih ono bese blokira s mora?

izrael. mozes i da pretpostavis zasto. 

dakle, nema vojske, nema izraelaca, mogu da ulaze i izlaze preko egipta

  • Haha 1
Link to comment
15 minutes ago, Roger Sanchez said:

Nema sekunde od 1967. u kojoj ga nisu nečime kršili.

Međutim, ne krše ga konkretno ovime što sada rade, da završimo akademiziranje.

 

Pa ne slazem se uopste. I ono sto si napisao za rusku invaziju mi je nelogicno, nije Rusija prekrsila medjunarodno pravo samo u trenutku kad je napala Ukrajinu, vec ga krsi svaki put kad bombarduje, napada i samom cinjenicom da drzi svoje vojnike tamo. Nastavak okupacije je nastavak krsenja medjunarodnog prava.

 

Ili se ne razumemo a slazemo se, ili se ne slazemo oko trivijalnosti.

Edited by Meazza
Link to comment
18 minutes ago, fikret selimbašić said:

Ko kontroliše prelaz iz Gaze u Egipat, Palestinci ili Izrael?

Egipat, s druge strane su organi koje nitko ne priznaje, pa nema redovnog prelaska ljudi. Za Egipat-Izrael robu je Kerem Shalom gdje kamioni prolaze - kratko - kroz teritorij pod punom kontrolom Izraela, kao npr. u Erezu

 

Nekad (2005):

Quote

GAZA CROSSINGS DEAL
Palestinians in charge of crossing, but authority limited
EU monitors have power to detain individuals and vehicles
Israel can watch crossing on television screens
Israel can object to particular travellers, but cannot veto passage
Imports from Egypt must go via Israeli checkpoint at Kerem Shalom

 

Edited by Roger Sanchez
  • Hvala 4
Link to comment
11 minutes ago, roux senyurt said:

izrael. mozes i da pretpostavis zasto. 

dakle, nema vojske, nema izraelaca, mogu da ulaze i izlaze preko egipta

 

Znaci Izrael onemogucava da teritorija koja izlazi na more komunicira s medjunarodnim vodama. Izraelska vojska dakle i dalje kontrolise palestinske vode, sto znaci da nije tacno da nema izraelske vojske. Nije okupacija my ass.

Edited by Meazza
  • +1 5
Link to comment
11 minutes ago, Meazza said:

 

Vidis da ima ljudi koji pokusavaju da nas ubede da Gaza u stvari nije cak ni okupirana.

misli ti sta hoces, nemam je tebe sta da ubedjujem

Link to comment
Just now, roux senyurt said:

misli ti sta hoces, nemam je tebe sta da ubedjujem

 

Ditto. Nemam ni ja tebe sta da ubedjujem i savrseno mi je svejedno sta ces ti da mislis. Ali iz nekog razloga odgovaramo jedan drugom na poruke i raspravljamo.

S tom razlikom sto nije da ja nesto mislim vec je tako po medjunarodnom pravu i to je stav UN.

Link to comment

Gaza je okupirana. 1 vreća cementa ne smije ući ako to Izrael ne odobri (na Kerem Shalomu).

 

Rafah je samo ''putnički promet'' i nebitna je u smislu kontrole, uostalom Izraelci ne bi ništa radije nego da se odreknu ikakve kontrole ali jednosmjerno, prema Egiptu, ne bi ni gledali kamere.

 

Da su dopustili stvaranje suverene Države Palestine i njoj prepustili suverena prava na tom teritoriju, onda ne bi bili okupatori. Ali nisu ni to niti su je prepustili Egiptu (koji je ni neće niti je to u skladu s Camp Davidom), pa onda jebiga, žalim slučaj, bili su okupatori, ostali su okupatori, odakle god i na koji god način vršili okupatorsku kontrolu.

Edited by Roger Sanchez
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, Meazza said:

 

 

S tom razlikom sto nije da ja nesto mislim vec je tako po medjunarodnom pravu i to je stav UN.

kad se govorilo o civilima/pacijentima koje hamas koristi kao ljudski stit pre par stranica si napisao "Da ih Izrael nije okupirao ne bi morali da koriste nista kao stit.", sto mi govori da ipak imas misljenje van medjunarodnog prava i stava un

Link to comment
9 hours ago, Mel said:

 

Izrael je znao da tu drze civile, decu i bolesne pa je lupao po bolnici, i ostalim civilnim objektima, bez ikakve mere i zadrshke, a pod izgovorom borbe protiv teroroizma.

Pa već znamo da nisu iste bebe i civili tamo i ovamo. 

Link to comment
31 minutes ago, roux senyurt said:

kad se govorilo o civilima/pacijentima koje hamas koristi kao ljudski stit pre par stranica si napisao "Da ih Izrael nije okupirao ne bi morali da koriste nista kao stit.", sto mi govori da ipak imas misljenje van medjunarodnog prava i stava un

 

Naprotiv, osudjujem Hamas u startu vec zbog antisemitizma i religijskog fundamentalizma, a kamoli kad targetiraju izraelske civile i kad koriste civilne objekte za svoje baze. Ali to sto sam napisao je u kontekstu "da Izrael nije okupirao Gazu nista od svega ovoga se ne bi ni desavalo, tako da Izrael ne moze cak ni to da koristi kao argument da jos vise satire Palestince". Pricamo o drzavi koja dva miliona ljudi mori zedju i gadja izbeglice, i sad treba njima verovati na rec kad unistavaju bolnice. To ne znaci da Hamas pravdam od odgovornosti niti da ne osudjujem svako koriscenje civila kao ljudskog stita. Tacno sam znao da ce neko namerno tako da protumaci i zato sam se odmah predomislio i izbrisao taj post. Ne stojim iza tog nakaradnog tumacenja ni 0.1%.

Edited by Meazza
Link to comment
×
×
  • Create New...