Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

2 hours ago, Meazza said:

 

Bilo kakvo bombardovanje Gaze od strane Izraela, sa ili bez evakuacije, predstavlja krsenje medjunarodnog prava, jer je Izrael okupator koji napada okupiranu teritoriju.

2005 godine izrael se povukao iz gaze, vojska plus sva jevrejska naselja. hamas je godinu dana kasnije dosao na vlast, pobio brojne clanove fataha i od tada tamo vlada. vecina granice je sa izraelom, ali ima i granicu sa arapskom republikom egipat

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

Bilo kakvo bombardovanje Gaze od strane Izraela, sa ili bez evakuacije, predstavlja krsenje medjunarodnog prava, jer je Izrael okupator koji napada okupiranu teritoriju.

Ovo lipo zvuči ali nisam baš siguran da ti pravni argument stoji. Okupirani teritorij na kojem se odjednom ratuje postaje teritorij na kojem se ratuje

 

Quote

In situations where armed resistance is strong enough to prevent the occupying power from efficiently controlling the territory, general provisions of international humanitarian law applicable to international armed conflict continue to apply.

 

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Šta kaže međunarodno pravo o drugoj strani u slučaju tih živih štitova, pitam za druga?

 

Da li agresor ima pravo da satre sve sa zemljom jer, jebiga, za žrtve je kriv onaj koji ih je uzeo kao štit a ne onaj koji je na njih bacio bombu?

 

Link to comment
5 minutes ago, warp said:

 Pa ne bukvalno...nego ima dokaza da su razne strane obaveštajne službe upozoravale Izraelske vlasti da se sprema napad, što su ovi odlučili da izignorišu...

 

slede ubistva i otmice izraelskih civila od strane Hamasa koje ne odgovaraju bukvalno nikome i na kraju....

 

Poravnjanje Gaze i pokolj civila i vraćanje teritorije pod Cionističku vlast što odgovara samo cionistima.

 

Neko zlonameran bi mogao da pomisli da je to bio plan od početka i tako bi dobili odgovor na pitanje koje je mnoge forumaše posle 7.10. mučilo a to je, šta Hamas dobija ovim napadom ?  Eto, možda sam i propustio deo gde se objašnjavaju bezbedonosni propusti Izreala tolikog obima, kao i odgovor na pitanje one preživele devojke iz Kibuca zašto se IDF nije nalazio na svojim položajima tog dana....

 

ok, hvala. ja sam mislio da imas nesto konkretno.

Link to comment
3 minutes ago, roux senyurt said:

ok, hvala. ja sam mislio da imas nesto konkretno.

 Nema na čemu .  

  Ali ne treba ja da imam ništa konkretno, na ta pitanja treba da odgovore oni koji su u Izraelu odgovorni za bezbednost svojih građana. Ja nisam ispratio da bilo ko i postavlja ta pitanja....

Link to comment
12 minutes ago, Roger Sanchez said:

Ovo lipo zvuči ali nisam baš siguran da ti pravni argument stoji. Okupirani teritorij na kojem se odjednom ratuje postaje teritorij na kojem se ratuje

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
17 minutes ago, roux senyurt said:

2005 godine izrael se povukao iz gaze, vojska plus sva jevrejska naselja. hamas je godinu dana kasnije dosao na vlast, pobio brojne clanove fataha i od tada tamo vlada. vecina granice je sa izraelom, ali ima i granicu sa arapskom republikom egipat

 

Gaza je okupirana teritorija i nakon povlacenja vojske. Izrael je te ljude zatvorio i ogranicava im slobodu kretanja. Tako da pises kojesta.

  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, warp said:

 Nema na čemu .  

  Ali ne treba ja da imam ništa konkretno, na ta pitanja treba da odgovore oni koji su u Izraelu odgovorni za bezbednost svojih građana. Ja nisam ispratio da bilo ko i postavlja ta pitanja....

postavljaju i ima nekih teorija i prica, ali sve je sada usmereno na rat i na nacionalnu solidarnost tako da ce ovo da priceka

Link to comment
19 minutes ago, Meazza said:

 

 

To da, ali to nije ista stvar. To su propagandne finese Izraela, onaj otrcani boilerplate Plačko Izrael ima pravo da se brani

 

Međutim to da su okupatori im naravno dopušta da ratuju protiv otpora na okupiranoj teritoriji. Činjenica da ratuju u Gazi (ili na ZapObali) nije sama po sebi ratni zločin.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

 

Gaza je okupirana teritorija i nakon povlacenja vojske. Izrael je te ljude zatvorio i ogranicava im slobodu kretanja. Tako da pises kojesta.

dakle povukli su se iz gaze vojno i na svaki drugi nacin. zatvorili su svoju granicu prema gazi koju dozivljavaju kao neprijateljsku teritoriju. gaza ima granicu sa egiptom i odatle mogu da ulaze i izlaze

Link to comment
1 minute ago, Roger Sanchez said:

To da, ali to nije ista stvar. To su propagandne finese Izraela, onaj otrcani boilerplate Plačko Izrael ima pravo da se brani

 

Međutim to da su okupatori im naravno dopušta da ratuju protiv otpora na okupiranoj teritoriji. Činjenica da ratuju u Gazi (ili na ZapObali) nije sama po sebi ratni zločin.

 

Ali nisam ni napisao da je ratni zlocin vec da je krsenje medjunarodnog prava. 

Link to comment
4 minutes ago, roux senyurt said:

dakle povukli su se iz gaze vojno i na svaki drugi nacin. zatvorili su svoju granicu prema gazi koju dozivljavaju kao neprijateljsku teritoriju. gaza ima granicu sa egiptom i odatle mogu da ulaze i izlaze

Ima li Izrael ikakvu kontrolu nad tom granicom sa Egiptom?

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, roux senyurt said:

dakle povukli su se iz gaze vojno i na svaki drugi nacin. zatvorili su svoju granicu prema gazi koju dozivljavaju kao neprijateljsku teritoriju. gaza ima granicu sa egiptom i odatle mogu da ulaze i izlaze

 

Gaza izlazi i na more, ko ih ono bese blokira s mora?

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

Ali nisam ni napisao da je ratni zlocin vec da je krsenje medjunarodnog prava.

Ma mislim nije ni to. Ne znam postoji li kršenje međunarodnog prava u aktivnim sukobima koje nije ujedno i ratni zločin.

 

Osim sam početak, oružani napad koji nije u samoobrani, kao onaj R > U. :fantom:

 

Taj dio je za Gazu činjenično apsolviran još 1967. Okupatori su i ta im je čast™ priznata.

Link to comment
×
×
  • Create New...