Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

12 minutes ago, radisa said:

Mediji u zapadnom svetu mnogo više sasoećaju sa žrtvama bio kakve tragedije ukoliko su žrtve izgleda kao prosečan zapodnoevropljanin, nego ako nije... Mnogo će se više žaliti o žrtvama bilo kakve nepogode ili rata, po medijima, ukoliko je žrtva bliža zapadnom poimanju sveta...

 

ALi, ja ne mislim da je to neka teorija zavere (a verujem da mnogi misle), prosto, to je tako, lakše je prodati empatiju prema nekom ko ti je bliži, na bilokoji način, nego prema nekome ko ti je dalek... A mediji to rade, prodaju empatiju za klikove...

 

Nije teorija zavere nego 1/1 narativ u startu ruske invazije na Ukrajinu (BBC, CBS, et al): Ovo nisu žrtve na kakve smo navikli, ovo su "relativno civilizovani", hrišćani, beli, plavokosi, plavooki, pristojno obučeni, srednja klasa... nisu tamo neki Severnoafrikanci ili Sirijci.

 

Ali to realno nije toliko bitno, u pitanju je samo trapav medijski frejming kojim pokušavaju da izazovu simpatije svoje javnosti. To što taj narativ izostaje na primeru Gaze nije uticalo da izostanu i simpatije javnosti za Palestince.

 

  • +1 5
Link to comment
17 minutes ago, Caligula said:

Ne to, pitao sam za plavooke i plavokose, sta ti to znaci tacno. Interesuje me

 

Sto se tice boje ociju/kose, mislim da je @radisa lepo pojasnio.

 

Ja cu dodati jedan detalj - dan dva posle masakra 7.X je jedan od sagovornika na forumu izrazio tugu nad slikom plavookog deteta. Lici na njegovo dete.

To je vrlo ljudska reakcija, pronasao je slicnost i to ga je dodatno pogodilo. Em je dete, em lici na njegovo.

 

To je kao za vreme napada u Belgiji pre nekih 7-8 godina, svuda je bila zastava Belgije kao izraz solidarnosti. Cak i most na Adi (znam da volis primere iz Srbije, pa da i teb malo bude lepo)

U isto vreme je Boko haram oteo 200 dece iz neke skole. Niko nije osvetlio ni poljski wc, a ne neko javno zdanje, bojama zastave Nigerije :(

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
20 minutes ago, radisa said:

Evo, ja ću da probam da ti odgovorim...

 

Mediji u zapadnom svetu mnogo više sasoećaju sa žrtvama bio kakve tragedije ukoliko su žrtve izgleda kao prosečan zapodnoevropljanin, nego ako nije... Mnogo će se više žaliti o žrtvama bilo kakve nepogode ili rata, po medijima, ukoliko je žrtva bliža zapadnom poimanju sveta...

 

ALi, ja ne mislim da je to neka teorija zavere (a verujem da mnogi misle), prosto, to je tako, lakše je prodati empatiju prema nekom ko ti je bliži, na bilokoji način, nego prema nekome ko ti je dalek... A mediji to rade, prodaju empatiju za klikove...

 

U Kini, verujem da su mediji dalko više popunjeni pričama o nekim daleko istočnim događajima, za koje mi ni neznamo, a ovo im je na nekoj margini... Ili Japanu... Mislim, baš me zanima kako Zairske vesti izgledaju? Verujem da je ovo u IL, negde na 3-4 strani, rokaju se tamo neki u Aziji...

Ma ceo nas problem (a i sveta) sa Zapadom je sto je prodata ta prica da je sam Zapad nesto bolje i drugacije od drugih delova sveta. A zapravo ako izuzmemo visak novca i moci, to su isti ljudi sa istim manama i vrlinama ko i svuda, birajuci vlade kako bi i drugi birali u tim situacijama. To ne znaci da Zapad nije napredovao u nekim stvarim (posebno unutrasnjim). Naprotiv, imao je i resurse i vreme da to radi koje drugi nisu. Sa druge strane Zapadna spoljna politika je ista kao i svih drugih.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, vememah said:

Netanjahu u podužoj video poruci na engleskom odbio primirje i rekao da je sada vreme za rat, pozvao sve države da se izjasne na kojoj strani stoje - varvara ili civilizacije i rekao da se Izrael bori za sve civilizovane nacije širom sveta i da će se boriti sve dok ne pobedi bez obzira na to ko mu pruža podršku.

 

FT objavio da je Netanjahu pokušao da nagovori lidere EU da pritisnu Egipat da primi izbeglice iz Pojasa Gaze. Francuzi, Nemci i Britanci mu rekli da je to nerealno jer se Egipat protivi.

 

Egipatski premijer tokom posete Sinaju rekao da neće dozvoliti da se regionalni problemi rešavaju na egipatski račun.

 

Zamenik generalnog sekretara UN-a za humanitarna pitanja Martin Grifits izjavio da su u UN-u veoma zabrinuti zbog onoga što će se desiti i da trenutna situacija u Gazi može izbledeti u odnosu na ono što dolazi.

U prevodu Palestinci nemaju gde da odu. Cekace da smrt dodje po njih. 

 

Hamas je teroristicka organizacija sa kojom se neki Plaestinci slazu, neki ne. Izrael je drzava. Magnitude ovoga sto radi Izrael ocigledno nije svestan. Prepricavace se i uciti desetlecima nakon ovog sranja sta su uradili i kako su postupali sa nemocnima. 

  • +1 4
Link to comment
36 minutes ago, Mel said:

 

A za to je kriva Kina...

 

Ne kaže on da je kriva Kina, nego da nisu više od Kine krive ni Norveška ni Španija, koje su deo "zapada". 

Ovim zlikovcima na vlasti u Izraelu bukvalno niko koliko sam shvatio (osim Turske) nije uveo baš nikakve sankcije, ni zapad ni Kina, Indija, Rusija ni afričke ni arapske zemlje. Mislim da o tome piše Caligula. Neka me ispravi ako grešim.

 

21 minutes ago, radisa said:

Evo, ja ću da probam da ti odgovorim...

 

Mediji u zapadnom svetu mnogo više sasoećaju sa žrtvama bio kakve tragedije ukoliko su žrtve izgleda kao prosečan zapodnoevropljanin, nego ako nije... Mnogo će se više žaliti o žrtvama bilo kakve nepogode ili rata, po medijima, ukoliko je žrtva bliža zapadnom poimanju sveta...

 

ALi, ja ne mislim da je to neka teorija zavere (a verujem da mnogi misle), prosto, to je tako, lakše je prodati empatiju prema nekom ko ti je bliži, na bilokoji način, nego prema nekome ko ti je dalek... A mediji to rade, prodaju empatiju za klikove...

 

U Kini, verujem da su mediji dalko više popunjeni pričama o nekim daleko istočnim događajima, za koje mi ni neznamo, a ovo im je na nekoj margini... Ili Japanu... Mislim, baš me zanima kako Zairske vesti izgledaju? Verujem da je ovo u IL, negde na 3-4 strani, rokaju se tamo neki u Aziji...

 

Upravo tako. Moj drugar je bio prošle godine turistički u Urugvaju kad je izbio rat u Ukrajini i kad je to bila ubedljivo najveća tema u celoj Evropi. To je tamo bila neka sporedna vest, totalno nebitna za njih, u rangu kao da se neki rat dešava u Africi.

Za zemljotres u Avganistanu sam siguran da je prilično medijski propraćen recimo u Pakistanu, a da Pakistance manje-više boli uvo ako se desi neka katastrofa u Brazilu ili poplave u Nemačkoj. 

Ali mi vidimo uglavnom te zapadne medije i onda njihovu licemernost primećujemo, a pojma nemamo kako ostatak sveta gleda na nas.

  • +1 5
  • Hvala 3
Link to comment
4 minutes ago, dragance said:

Revolucionar koji ladi dupe u Kataru, umesto da kao “pravi vodja” predvodi iz tunela i sa prve linije.

 

.

 

Nisu oni bas sasvim slucajno u Kataru. Katar je najveci saveznik US izvan NATO, sa cini mi se najvecom vojnom bazom bas na tom mestu i retko sta prolazi tamo bez njihove saglasnosti. To ima veoma prakticnu stranu, i uopste nije slucajno da je Katar jedan od najvecih medijatora koji se u toj ulozi nalazi vec dvadesetak godina , nekad javno nekad tajno . I u najvecoj meri dovoljno usesno.

 

 

.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

Nije teorija zavere nego 1/1 narativ u startu ruske invazije na Ukrajinu (BBC, CBS, et al): Ovo nisu žrtve na kakve smo navikli, ovo su "relativno civilizovani", hrišćani, beli, plavokosi, plavooki, pristojno obučeni, srednja klasa... nisu tamo neki Severnoafrikanci ili Sirijci.

 

Ali to realno nije toliko bitno, u pitanju je samo trapav medijski frejming kojim pokušavaju da izazovu simpatije svoje javnosti. To što taj narativ izostaje na primeru Gaze nije uticalo da izostanu i simpatije javnosti za Palestince.

'Aj bre ne arci tastaturu pokusavajuci ne toliko da dokazes ocigledno, koliko da dezurne humaniste i demokrate opsteg smera ubedis u nesto sto im rusi sneska na svakoj krivini.

1 Amerika je zarad 9. septembra izvrnula svet k'o rukavicu sa sve medijima koji su nas ubedjivali da svet uzasnijih scena video nije i ako se, BTW, radilo o broju zrtava 1 prosecne nemacke kaznene ekspedicije negde u Evropi, naravno - istocnoj.

O zrtvama na sve strane sve do danas i da ne govorimo.

Zato prica :isuse: na ovom topiku izgleda k'o razgovor :isuse: ona 2 arhetipska tipa, 1 Hrvata i 1 Srbina, koji na pominjanje Srebrenice odgovaraju - a Jasenovac, a?

Ovde je razlika samo utoliko sto se kao ersatz potezu Ukrajina/Rusija. 

 

Zlocin je zlocin, i jedna jedina zrtva je previse.

Tacka.

  • +1 5
Link to comment
52 minutes ago, vememah said:

Lider Hamasa Ismail Hanije, koji živi u Kataru, izjavio da je potrebno prolivanje krvi žena, dece i staraca u Gazi kako bi se ojačao revolucionarni duh.

 

Koga ne mrzi da klikne play, videće da čovek takođe zahteva prekid vatre, poziva sve slobodarske narode sveta da izvrše pritisak kako bi se okončala brutalna agresija, ubijanje žena dece staraca, novi Holokaust, itd. 

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Партибрејкер said:

Ali mi vidimo uglavnom te zapadne medije i onda njihovu licemernost primećujemo, a pojma nemamo kako ostatak sveta gleda na nas.

 

Što je jedino i normalno, jer smo hteli to ili ne deo upravo tog zapadnog sveta. 

 

Zato su apsolutno besmislene primedbe tipa "A što se ne baviš situacijom u Šinđangu ili na Tibetu, a? Samo ti je Zapad na pameti, šaraj malo!" 

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Партибрејкер said:

 

Ne kaže on da je kriva Kina, nego da nisu više od Kine krive ni Norveška ni Španija, koje su deo "zapada".

 

Pa ne, ne kaze to nego kaze ono shto kaze. Ne zuljaju ga Norveska i Spanija nego bash USA i vodece evropske zapadne drzave, shto je primarno ono na shta se misli kad se kaze zapad a ne San Marino. Za Kaligulu USA treba da budu istovremeno svetski zlikovci br 1 i nekako uzdignuti moralno iznad kojekakvih Kina i Rusija, a poshto to in my book nije tako onda mora da je problem u meni.

A kako Spanija kao vodeci Hitlerov pomagach pa i Norveshka koja je isto svojevremno proganjala svoju jevrejsku populaciju kako je to vec bio red u naprednoj Evropi, nisu nishta vishe krive za proterivanje (samoodlazenje) Jevreja posle WWII u Palestinu od jedne Kine, to vec ne znam ni shta treba da znachi.

 

A onaj argument ali USA ne ravna tenkovima svoj narod! Samo one neke tamo crnputaste po kugli zemaljskoj. Jbt ako jos jednom naletim na taj argument, pa ne znam, ajde bar se pravi da nisi rasista, sramota je...

 

  • +1 1
  • Hvala 1
  • -1 1
Link to comment
5 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Što je jedino i normalno, jer smo hteli to ili ne deo upravo tog zapadnog sveta. 

 

Zato su apsolutno besmislene primedbe tipa "A što se ne baviš situacijom u Šinđangu ili na Tibetu, a? Samo ti je Zapad na pameti, šaraj malo!" 

 

Izvini ali tema je Palestina, a tu USA ima ogromnu ulogu, a Sindjang koliko je meni poznato ne.

Na temi o Iranu pishe se o onima koji su relevantni za tu temu, a ovde valjda o onima koji su relevantni na ovu temu. Chega god da smo deo.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Mel said:

Pa ne, ne kaze to nego kaze ono shto kaze. Ne zuljaju ga Norveska i Spanija nego bash USA i vodece evropske zapadne drzave, shto je primarno ono na shta se misli kad se kaze zapad a ne San Marino. Za Kaligulu USA treba da budu istovremeno svetski zlikovci br 1 i nekako uzdignuti moralno iznad kojekakvih Kina i Rusija, a poshto to in my book nije tako onda mora da je problem u meni.

A kako Spanija kao vodeci Hitlerov pomagach pa i Norveshka koja je isto svojevremno proganjala svoju jevrejsku populaciju kako je to vec bio red u naprednoj Evropi, nisu nishta vishe krive za proterivanje (samoodlazenje) Jevreja posle WWII u Palestinu od jedne Kine, to vec ne znam ni shta treba da znachi.

 

A onaj argument ali USA ne ravna tenkovima svoj narod! Samo one neke tamo crnputaste po kugli zemaljskoj. Jbt ako jos jednom naletim na taj argument, pa ne znam, ajde bar se pravi da nisi rasista, sramota je...

 

:wacko: Jebi ga, ne mogu da kušam ove tvoje salate od reči i nasumičnih misli nabacanih bez ikakvog smisla. 

  • +1 8
Link to comment
×
×
  • Create New...