Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

21 minutes ago, Weenie Pooh said:

Eee, ali što se ne baviš malo elementarnim ljudskim pravima Albanaca iz 1912. ili Nemaca iz 1945.?


1 pogled sa strane.

Nikakve razlike između Andurila na ovom i tebe (i ne samo tebe) na ukrajinskom topiku/podforumu. Samo su strane koje zastupate i primjeri iz istorije koji se potežu svrhu relativizacije sranja za koja ste zalegli, različiti.

Edited by fikret selimbašić
  • +1 2
  • -1 7
Link to comment
3 minutes ago, fikret selimbašić said:

Nikakve razlike između Andurila na ovom i tebe (i ne samo tebe) na ukrajinskom topiku/podforumu. Samo su strane koje zastupate i primjeri iz istorije koji se potežu svrhu relativizacije sranja za koja ste zalegli, različiti.

 

Ne znam koje sam ja to istorijske primere potezao tamo, uglavnom sam se sprdao sa pseudoistorijskim fantazmima o Mongolima, o obnovi carske/sovjetske Rusije, itd.

 

Sličnosti između ruskog i izraelskog sranja su zaista marginalne. Padaju bombe na ljude, to je otprilike sve što imaju zajedničko.

 

Link to comment
7 minutes ago, fikret selimbašić said:


1 pogled sa strane.

Nikakve razlike između Andurila na ovom i tebe (i ne samo tebe) na ukrajinskom topiku/podforumu. Samo su strane koje zastupate i primjeri iz istorije koji se potežu svrhu relativizacije sranja za koja ste zalegli, različiti.

 

 

đe si fikrete, puška te ubla

 

:grozan:

 

ps. moraš jače da zastupaš tu tezu o PPP proruskom fašizmu, mnogo jače i glasnije 

Link to comment
5 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ne znam koje sam ja to istorijske primere potezao tamo, uglavnom sam se sprdao sa pseudoistorijskim fantazmima o Mongolima, o obnovi carske/sovjetske Rusije, itd.


Britanski kolonijalizam,  američke intervencije, Koreju, Vijetnam, Libiju, Irak, SRJ... Anduril ima malo teži zadatak, on mora puno više da nateže,  npr. Kosovo od 1912. do 1999.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment
8 minutes ago, fikret selimbašić said:

Britanski kolonijalizam,  američke intervencije, Koreju, Vijetnam, Libiju, Irak, SRJ... Anduril ima malo teži zadatak, on mora puno više da nateže, npr. Kosovo od 1912. do 1999.

 

Ništa ti ja to nisam tamo pominjao. Ko bi pri čistoj svesti poredio američke intervencije po bliskom ili dalekom istoku sa ruskom intervencijom na sopstvenoj granici? Veze nema jedno sa drugim; vidi sa Putinom, on možda jeste pominjao.

 

Britanskog kolonijalizma se jesam dotakao u kontekstu apsurdnog narativa o ruskoj kolonizaciji Sibira, ali ne u kontekstu "što ne polivate malo po Britancima" kao ovaj dežurni whataboutista, već u kontekstu "svako se češe tamo gde ga svrbi".

 

Ako išta, ja sam tamo trubio da se ne ide u te metadiskusije - vi sigurno pričate o ABC zato što vas žulja XYZ, itd - jer je to obično mučno čitati. Ali Andurilu je to omiljeni sport (u nedostatku akademskih izvora), pa bi sada da ispita zašto njegov sagovornik (inače Hrvat :lolol:) odbija da osudi ratne zločine Petra I Karađorđevića na palestinskoj temi :D 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 5
Link to comment

 Mene ne mrzi da ponavljam na ovoj temi kad se diskutanti zanesu :fantom:

 

a) Izrael vrši genocid, ceo "demokratski" svet ili ćuti ili aktivno podržava isti

b) Trenutna politika genocida proističe iz poluvekovne politike aparthejda prema Palestincima

 

Može da se raspravlja o tome šta će se dalje dešavati, ali samo ako se prihvate tačke a) i b) , svaki drugi stav je ili zabijanje glave u pesak ili čist bezobrazluk.

  • +1 8
Link to comment
2 hours ago, Anduril said:

Inace, meni je zanimljivo razumevanje za palestinsku stvar na topiku, a nerazumevanje za "albansku stvar" na Kossovu ili jos kontroverznije "nemacku stvar" po istocnoj Evropi posle WW2. Srpsko-jugoslovenski rezim na Kosovu od 1912-1999. se donekle moze porediti sa ovim sta Izraelci rade Palestincima, sa bitnom razlikom da je Srbija okupirala Kosovo ne posto je napadnuta od strane Albanaca/Osmanlija kao Izrael 1948., nego kao deo osvajackog rata posto je vec proterala sve Albance i Muslimane iz tadasnje Srbije. Sa druge strane, nemacki nacisti su kao i Arapi 1948. krenuli u osvajacki rat sa ciljem jevrejskog/slovenskog genocida i izgubili ga. Kao i 1976., a od tada uglavnom finansiraju terorizam sa istim ciljem.

Zamisljam koliko bi razmevanja bilo za albansku stvar da je UCK izvrsavala svake godine po jedan masovni teroristicki napad na civile u Beogradu od 1980 kao Islamski Dzihad, a da ne govorimo o Hamasu, Al-Aksa brigadama, itd. Siguran sam da bi se razumevanje za albansku stvar povecalo kao i sada za palestinsku. Takodje sam siguran da bi bilo vise razumevanja za pola miliona nemackih civila koji su ili proterani ili su pomrli po logorima posle WW2 u SFRJ a da nisu ni glasali za naciste kao 40% Nemaca po Nemackoj. Koliko dece? Gde se dade kolektivna odgovornost na tu temu? A da, secam se, pisalo se ovde po topicima, bilo opravdano/normalno za to vreme - kao sto neki Izraelci opravdavaju genocid nad Palestincima sa par pokusanih genocida nad Jevrejima od tridesetih/1948. u Palestini, a i dalje im se redovno i otvoreno preti.

Kad bi danasnja Nemacka tako pretila Srbiji genocidom i podrzavala teroristicke napade po njoj (kao Iran), ili Italija po Hrvatskoj za sa ciljem povratka proteranih Italijana u svetu zemlju Dalmaciju koja je jos od Rima bila "njihova", cenim da bi isto tako bilo vise razumevanja za palestinsko-arapsku stvar. Zanimljivo je kada se tako malo promene perpektive. Slicno kao i kada bi Srbija bila jedno vek dva pod rusko-imperijalnom ili sovjetskom cizmom kao Poljaci, ili kad bi trecina ljudi u Srbiji pomrlo od gladi jer je neko u Moskvi naredio otimanje zitarica/kukuruza kao u Ukrajini - za cas bi se iskorenila latentna ruso ili staljinofilija. Ovako, samo svedoci o klasicnom kvazimoralnom navijackom sindromu koji nema veze sa ozbiljnom politikom ili razumevanjem istorije. Ozbiljna politika su truli kompromisi koja se kvazimoralnoj vecini javno gadi dok privatno...

Kako nadrobi i Kosovo i proterivanje Muslimana sa nacistickom Nemackom i Palestinom...vrtis tocak sa upisanim iatorijskim periodim pa rukom lupis pa na koji istorijski period stane to pomenes...ja nemam drugacije objasnjenje...

  • Haha 4
Link to comment
12 minutes ago, Tutankamon said:

Kako nadrobi i Kosovo i proterivanje Muslimana sa nacistickom Nemackom i Palestinom...vrtis tocak sa upisanim iatorijskim periodim pa rukom lupis pa na koji istorijski period stane to pomenes...ja nemam drugacije objasnjenje...

 

Svi konflikti se mogu potezati u beskraj unazad, ali, ovde sam se uglavnom ogranicio na 20. vek, a moze i na posle WW2. 

Link to comment

To su jako komplikovane i slozene price da bi ti mogao da napravis kolaz i poentiras sa ne znam kojim zakljuckom. Napisao si nekoliko opasnih teza, tipa da je Srbija agresor na Kosovu jer je, pazi sad, Osmanlije nisu prve napale a i proterala je muslimane iz Srbije. Ovo drugo se desilo znatno pre 20-og veka i pitanje je koliko je to bilo proterivanje a koliko politika, pre svega Turske, uglavnom nije tema za ovu pricu, vise podforuma istorija.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, fikret selimbašić said:


1 pogled sa strane.
Nikakve razlike između Andurila na ovom i tebe (i ne samo tebe) na ukrajinskom topiku/podforumu. Samo su strane koje zastupate i primjeri iz istorije koji se potežu svrhu relativizacije sranja za koja ste zalegli, različiti.

 

Ne relativizujem ja ovde nista. Izraelske kao i palestinske zlocine sam nazvao time sta jesu. Samo, mislim da postoji velika razlika izmedju Ukrajine i kako ona vodi rat od Hamasa, Irana i ostalih islamista koji nisu zacrnili samo Palestinu nego i ceo region. Tesko bi Ukrajina imala siroku podrsku da su isli da kolju 1300 ruskih civila za jedno jutro. Naprotiv, porediti Ukrajinu sa Palestinom je relativizacija. Ja sam vec napisao ranije - Palestinci imaju legitimitet da vode rat protiv Izraela, ali ne na ovakav nacin i tu mogu mnogo da nauce od Ukrajine.

  • Haha 3
Link to comment
16 minutes ago, Tutankamon said:

To su jako komplikovane i slozene price da bi ti mogao da napravis kolaz i poentiras sa ne znam kojim zakljuckom. Napisao si nekoliko opasnih teza, tipa da je Srbija agresor na Kosovu jer je, pazi sad, Osmanlije nisu prve napale a i proterala je muslimane iz Srbije. Ovo drugo se desilo znatno pre 20-og veka i pitanje je koliko je to bilo proterivanje a koliko politika, pre svega Turske, uglavnom nije tema za ovu pricu, vise podforuma istorija.

 

A ja sam mislio da je sve prosto kad su neduzni civili u pitanju. Interesantno. Nema potrebe da idemo u 19. vek, posle WW2 je sasvim dovoljno. 

Link to comment
29 minutes ago, Anduril said:

 

Ne relativizujem ja ovde nista. Izraelske kao i palestinske zlocine sam nazvao time sta jesu. Samo, mislim da postoji velika razlika izmedju Ukrajine i kako ona vodi rat od Hamasa, Irana i ostalih islamista koji nisu zacrnili samo Palestinu nego i ceo region. Tesko bi Ukrajina imala siroku podrsku da su isli da kolju 1300 ruskih civila za jedno jutro. Naprotiv, porediti Ukrajinu sa Palestinom je relativizacija. Ja sam vec napisao ranije - Palestinci imaju legitimitet da vode rat protiv Izraela, ali ne na ovakav nacin i tu mogu mnogo da nauce od Ukrajine.

 

eto, samo da se priuce gandijevskom principu pa ce im izrael dozvoliti da imaju mirne demonstracije

ili da idu ferski, na izrael i ameriku

koje bi im ti predlozio ?

 

kako mozes tako da pises ?

kako te nije sramota ?

barem malo

 

 

bold ... zaista nema smisla porediti, jer su ukrajinci otkrili ameriku a palestinci nisu

Edited by cedo
  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Tutankamon said:

Kako nadrobi i Kosovo i proterivanje Muslimana sa nacistickom Nemackom i Palestinom...vrtis tocak sa upisanim iatorijskim periodim pa rukom lupis pa na koji istorijski period stane to pomenes...ja nemam drugacije objasnjenje...

 

Objasnjenje je da je anduril prespojio, kao i obicno kad ne ume da objasni svoj uzviseni stav. Njemu kao da neko brani da misli slobodno, nego gura neki narativ koji mi boze me prosti deluje kao da mu je po zadatku izdat. Pa onda koristi razne mozdane, izvorske, strucno analticke, moralne i ostale gimanstike i onda kad ne moze vise onda dodje do spoja i dobijemo sta dobijemo.

  • +1 9
Link to comment

Erdogan pojacava retoriku

Quote

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has attacked Western governments' response to Israel's bombardment of Gaza - saying the West is not taking action because the "blood spilled is Muslims' blood".

"What happened to the Universal Declaration of Human Rights?" he asked. "They [the West] won't look at it if it doesn't serve their purpose. Why? Because the blood being spilled is Muslim blood."

 

Link to comment

Prvo je bilo cveće, zelenilo, ptičice pojale. 

 

Zatim je srbija je napala jugoslaviju, hrvatsku, bosnu, kosovo. 

Rusija je napala Ukrajinu.

Hamas je napao Izrael. 

I onda je sve jednostavno.

Nema šta da se razmišlja, zna se ko su loši momci. 

Četiri noge loše. 

  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...