Jump to content
IGNORED

Domaci bendovi


sherman

Recommended Posts

alternativa je relativan pojam i određuje se u odnosu na mainstream. ono što je na ovom albumu svakako ne odgovara onome što je ovde mainstream. mislim da je lokalni kontekst taj u kome se ovaj album prvenstveno može i mora procenjivati jer se ovaj album i jezikom i temama pre svega obraća ljudima sa ovog podneblja. tako da jeste alternativa na području balkana. :*

Link to comment

mislim da je najmanje bitno da li je alternativa ili ne, poenta je da je album dobar, lak za slušanje, ima i hitova i hitića. i odlično zvuče uživo, osim jedne ili dve pesme :)edit: typo

Edited by copkillah
Link to comment
alternativa je relativan pojam i određuje se u odnosu na mainstream. ono što je na ovom albumu svakako ne odgovara onome što je ovde mainstream. mislim da je lokalni kontekst taj u kome se ovaj album prvenstveno može i mora procenjivati jer se ovaj album i jezikom i temama pre svega obraća ljudima sa ovog podneblja. tako da jeste alternativa na području balkana. :*
šta je mainstream prvenstveno zavisi od toga da li je namenjeno većini i manjini. sevdahbaby bi voleo da ih slušaju svi, od babe u redu za plaćanje komunalija, do urbane studentkinje na rolerima. alternativa nije kad neko ima malo publike. to što neko ne svira kao ceca ili đibo, ne znači da je alternativa.
Link to comment
šta je mainstream prvenstveno zavisi od toga da li je namenjeno većini i manjini.
ne. mainstream je ono što je masovno slušano a alternativa ono što nije. prosto. nema razloga da ulazimo u interpretacije namere umetnika. jel misliš da npr. dinosaur jr. ne bi voleli da ih sluša 517 miliona ljudi? slažem se s tim da na osnovu određenih (mainstream approved) momenata u pesmama/kompozicijama umetnik može da, na neki način, poveća šanse svojih numera da budu slušanije ali to još uvek ne znači da (je moguće da) postoji neki pravilnik izrade hit pesme i da samo poštovanjem tog pravilnika hit može svuda i uvek da se napravi. ok je da ti se ova muzika ne sviđa, da je nalaziš bezukusnom ili šta već, ali da joj odričeš alternativnost i (uprkos alternativnosti) hitičnost u lokalnom kontekstu, to je već stvar neprepoznavanja realnosti.
Link to comment
ali da joj odričeš alternativnost i (uprkos alternativnosti) hitičnost u lokalnom kontekstu, to je već stvar neprepoznavanja realnosti...
ili nestandardne upotrebe pojmova "alternativno". i da - da ne bude zabune - to što je hitično ne znači da nije alternativno jer je hitično na način koji odudara od lokalnog mainstreama) Edited by lou
Link to comment

uh... znači, kažeš da bi toše proeski, da su ga slušali samo baba i pašenog, bio alternativa?alternativa, kako joj ime kaže, je nešto što je kontra mejnstrimu. ako nije kontra, nije alternativa. sevdahbaby nije kontra ničemu.

Link to comment

ne. sami termini ne sugerišu bilo kakvo aktivno "kontriranje". alternativa jednostavno postoji kao "drugi izbor" u odnosu na ono što je mainstream. čak bih se usudio da tvrdim da upravo takva alternativa koja zna svoje mesto u smislu da ne postoji da bi bila protiv nečega nego postoji prosto onakva kakva jeste (a alternativa je zato što nije dovoljno masovno prihvaćena), može uspešnije da "kontrira" mainstreamu ako taj odnos kontriranja uopšte ima smisla i ako uopšte treba da postoji. što se tiče sevdahbabyja - u pravu si - on želi da stvara mainstream muziku ali pod svojim uslovima. on preuzima određeni, relativno mali deo onoga što je aktuelni mainstream sada i ovde, a i to što preuzima uklapa u novu celinu i menja ga. možda to samo po sebi za tebe nije inventivno, verovatno ti se ni sam rezultat ne sviđa, ali poenta je da ne možeš da kažeš da taj njegov način nije alternativa. (ili možeš ako reč "alternativa" upotrebljavaš na nestandardan način)naravno o zanatskim kompetencijama nećemo na ovom mestu jer se očigledno slažemo. interesantno mi je samo da iznesem jedan uvid u vezi s tim a u skladu sa ovom generalnom terminološkom raspravom - sevdahbaby je, što se tiče zanatskog dela muzičkog stvaralačkog procesa, nažalost alternativa u okviru domaće alternativne scene. (mislim na obradu zvuka i sl.) bilo bi sjajno da na alternativnoj sceni ima mnogo više ljudi koji umeju zanatski precizno i uspešno da realizuju svoje muzičke ideje ma kakve one bile.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...