Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

7 hours ago, borris_ said:

Bore se i protiv zeljeznickih linija (linija Lyon Torino koja bi trebala prebaciti kamiona sa puta n'a teretni voz).

 

Zašto bre?

Link to comment

Poenta za osiguranje je - ako želiš da osiguraš 2 auta - SUS i EV - premija osiguranja za EV će biti značajno veća. Naravno, ko ne želi da osigura auto, ovo ne utiče na njega. Ima tržišta gde je ovo značajan faktor koji utiče na odluku ljudi o kupovini vozila (Nemačka).

 

Našao sam jedno istraživanje po kome kod EV starije generacije (proizvedenih do 2015) je 13% (zaključno s ovom godinom) zahtevalo zamenu baterije. Kod EV novije generacije (proizvedenih posle 2016) je procenat manji od 1%, što je i logično jer tehnologija napreduje. Ima proizvođača koji su imali notorne probleme s baterijama, dok su drugi pouzdaniji.

 

Podatke za trajanje motora je teže naći, ali recimo da sigurno nije 13% SUS motora proizvedenih od 2010-2015 crklo jer bismo inače non stop prolazili pored takvih vozila. Što je i logično, tehnologija je daleko zrelija.

 

A da vidimo sad u kom pravcu će nove baterije i vodonik da idu...

Link to comment

Na bazi između ostalog toga što si rekao - "objektivna vrednost nije mala, nego je vlasniku lakše da to prepusti osiguranju nego da se on jebava s auto otpadima i prodaje auto u delove". Običnom čoveku kikiriki, razgranata mreža osiguranja i majstora trlja ruke i sad je tu šteta za koga tačno?

Sumnjam da je za onog onog što će da plaća veću premiju osiguranja, uštedeće i na malim i velikim servisim i crknutom menjaču taman za to.

 

1%? Pa polovni EV mi deluje kao najjača investicija na planeti. Svi ubeđeni da će ili da se zapali svakih pet minuta ili da crkne baterija, preprodaja cena niska, a ono uz nisku cenu dobiješ najpouzdaniji mogući auto i u vožnji i u održavanju sa ekstremno malom verovatnoćom da će crći baterija. Crkavanje motora možda nije na 13% ali teško da je ispod 1%, znači rizik najgoreg slučaja isti.

 

Da kupujem automobil rekao bih daj pet komada.

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Yoyogi said:

@Venom

Moj post je bio 2 linije, ne charshav koji niko nece procitati.

"U Nemackoj su, automobilska industrija (cela planeta je visoko ceni pa joj i zavidi) , kao operativni sistem kompjutera.
Na tu industriju se sve kachi i od nje zavisi."

 

Pa ne znam baš da je tako. Sigurno ima ljudi koji nisu došli samo da pišu, nego nešto i da čitaju, ili oboje.

Link to comment

Standard. Go green, free trade, zero polution!

No, not like that!

 

EV kakvo bih ne samo mogao da priuštim, već i voleo da vozim:

 

 

Link to comment

Budalastina oko elektricnih kola (koja su starija od klasicnih motora i niko ih nije hteo) nekako ce prestati. Zeleni politicari , koje sam uvek smatrao idiotima, ima da izvetre kao otvorena soda voda.
Kao da elektricna kola dobijaju energiju sa nebesa. Ne, nego iz termoelektrana na ugalj.
 

  • +1 3
Link to comment
On 27. 6. 2024. at 17:14, nesha taxista said:

Nisu ni hibridi zlato. Statistički su recimo plug in hibridi od svih vozila najskloniji kvarovima, a i zapaljenju, mnogo više nego čisti EV. 

Pogledajte ovaj video.  Nije kratak, ali je dosta poučan.

U međuvremenu sam bio slobodan da isprobam jednog novog plug in Kineza koji se nedavno pojavio na našem tržištu. Moje utiske o njemu možete pročitati na ovom linku.

 

Nešo i ja sam ga probao jedan dan, samo benzinca i mislim da sam pisao na ppp o njemu. 

 

Samo moja kombina nije bila plugin hibrid, to mi je preskupo i ne vidim računicu, nego benzinac + plin, to je sve tada moglo za 28k. 

Link to comment
3 hours ago, Yoyogi said:

Budalastina oko elektricnih kola (koja su starija od klasicnih motora i niko ih nije hteo) nekako ce prestati. Zeleni politicari , koje sam uvek smatrao idiotima, ima da izvetre kao otvorena soda voda.
Kao da elektricna kola dobijaju energiju sa nebesa. Ne, nego iz termoelektrana na ugalj.
 

 

U EU još samo Poljska ima značajan udeo uglja u proizvodnji struje. Van EU možda Srbija/Kosovo, Bosna, ostatak ne znam ali opet postoje s druge strane zemlje poput Norveške u kojima već dugo dominiraju EV i gde je struja 98% iz hidroelektrana. To je odlična stvar za ceo svet da oni voze sa praktično nula emisija, šteta što se kod dobrog dela ljudi sve svodi na cinični fatalizam.

 

 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Sestre Bronte said:

dva velika OEM iz DE idu u hitno restrukturiranje, a pored toga i menjaju strategiju na tržištu, gomilaju im se neprodata vozila

VW i MB?

Link to comment
On 21. 9. 2024. at 16:16, Venom said:

Znamo već danas da je verovatnoća da se automobil zapali nekoliko desetina puta MANJA kod električnih automobila. Samo na osnovu toga su u solidnoj prednosti ako govorimo o totalnoj šteti.

Otkud ti ovo?

 

EV moze da se zapali usled stajanja ukoliko mu fejluje life support sistem. Cak i kada miruje, mora postojati hladjenje baterije. 

 

Bice velikih problema u pocetku sa time, narocito u zgradama koje imaju zajednicke parkinge.

 

Reciklirati baterije je uzas, pogotovu kod trenutnog dizajna nekih kineskih vozila. Da bi rasklopio bateriju bezbedno trebaju specificni uslovi - suve sobe koje vuku ogromne kolicine energije. Ovo je slon u sobi koga svi ignorisu trenutno. 

 

Dobra su stvar ali konkurencija kao takva nema nikakvog smisla u ovom kontekstu. Sistemski na nivou sveta treba ici. Sa zamenama kompletnih baterija manje energetske gustine. Kad ostanes bez dometa - zamenis bateriju na prvoj stanici. 

  • Hvala 1
Link to comment
44 minutes ago, Downforce said:

Otkud ti ovo?

 

EV moze da se zapali usled stajanja ukoliko mu fejluje life support sistem. Cak i kada miruje, mora postojati hladjenje baterije. 

 

Bice velikih problema u pocetku sa time, narocito u zgradama koje imaju zajednicke parkinge.

 

Reciklirati baterije je uzas, pogotovu kod trenutnog dizajna nekih kineskih vozila. Da bi rasklopio bateriju bezbedno trebaju specificni uslovi - suve sobe koje vuku ogromne kolicine energije. Ovo je slon u sobi koga svi ignorisu trenutno. 

 

Dobra su stvar ali konkurencija kao takva nema nikakvog smisla u ovom kontekstu. Sistemski na nivou sveta treba ici. Sa zamenama kompletnih baterija manje energetske gustine. Kad ostanes bez dometa - zamenis bateriju na prvoj stanici. 

 

Svi podaci to pokazuju. Npr.

 

Da se EV pale kao od šale je stvar emocija i uvreženih mišljenja, a ne stvarnosti. Medijima je to interesantno i onda amplifikuju ta mišljenja kroz izveštavanje, jer znaju da će dobiti klikove. Ili ljudi sami kroz društvene mreže. 

 

Koliko puta si u životu video vest "zapalio se dizel automobil"? Nikad? Prošle godine u Engleskoj požar na parkingu aerodroma, normalno svi krenuli da spekulišu kako je sigurno™ krenulo od EV. Kad su vatrogasci objavili da je krenulo od dizel auta, tu svako interesovanje za ovaj događaj prestaje. Do narednog puta, kad će možda jednom stvarno krivac biti EV, pa će svi reći - znao sam.

 

https://www.theguardian.com/uk-news/2023/oct/10/huge-fire-breaks-out-at-luton-airport-car-park

 

Authorities said the blaze appeared to have been accidental and began in a parked car, believed to be a diesel vehicle. The fire caused part of the recently built development at London’s fifth biggest airport to collapse.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
2 hours ago, Venom said:

believed to be a diesel vehicle

 

Akhm.

 

Uglavnom... Da, ICE vozila gore, ali nisam siguran da sam ikada čuo za slučaj spontanog samozapaljenja. Uglavnom su u pitanju prčkanja oko elektro-instalacija, neovlašćene prepravke itd.

 

Takođe, kada single ICE vozilo gori, obično nije potrebno blokirati ceo region i uposliti sve oblasne vatrogasne ekipe + protivpožarni avion.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...