Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Skoro svi najavljuju takve ili slicne baterije.

 

Ovdje u francuskoj, zeleni se bore protiv termickih kola. Da se sto vise zamjene sa javnim prevozom i tamo gdje moze sa biciklima. Takva koncept zovu "grad od 15mn" to jest da ti je sve dostupno n'a 15mn od tvog stana. Pariz je naprimjer grad koji tezi prema tome. Prave se biciklisticke staze (odlicne jer su siroke - hitna kola mogu da idu tuda sto je smanjilo vrijeme intervencije), ima sve manje parking mjesta a parking je postao preskup za kola >2T (odprilike toliko nisam sada trazio tacnu cifru). Pariz ima odlicnu bazu za 1 takav koncept, metro (14 linija) sa stanicama n'a svakih 500 i manje metara (osim n'a liniji 14).

Meni jedaj takva koncept odgovara i jer mi je metro tu (dvije linije, + tramvaj blizu a nije daleko ni RER) a imam sve oko sebe na 15mn max (iako moj grad uopste nema istu politiku kao Pariz). U takvom okruzenju ti i ne trebaju kola (koja ipak imam)

E sada nisu svi gradovi kao Pariz i ne mozes se samo osloniti n'a javnim prevoz i da nemas kola. 

Zeleni su naravno za elektricna kola. E sad ima problem. Zele kola ali se bore protiv fabrika za pravljenje i recikliranje baterija (upravo se to desava u francuskoj). 

Zele cista kola ali sve sto je prljavo ne zele u svom komsiluku. Bore se i protiv zeljeznickih linija (linija Lyon Torino koja bi trebala prebaciti kamiona sa puta n'a teretni voz).

 

  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, x500 said:

Mozda :)

 

Buducnost pogona za vozila zavisi od puno stvari. Pre svega cena, pouzdanost i sigurnost, ali i moda/imidz ... Jos uvek je neto cena fosilnih goriva, ono na crpki je obogaceno visokim akcizama, niza od cene struje.

Ne treba zanemariti ni neke cudne, i na prvi pogled nepovezane, stvari poput "rasprskavajucih pejdzera". 

Buducnost je ... (videcemo)

Verujem da se bolje razumes ali nafta je negde maltene dzabe da se vadi (Saudijska Arabija), negde vrlo skupa (USA i fraking) a negde ima i jedno i drugo (Rusija), zar ne? A problem EV vozila, koliko shvatam, nije koliko je skupa elektricna energija (tu stede) vec koliko ona sama kostaju? 

 

Ako je tako, ja verujem da ce EV vozila, kao tehnologija koja se jos rapidno razvija, da budu sve jeftinija i sa novim R&D resenjima i sa povecanjem proizvodnje. Dodaj tome prirodan razvoj infrastrukture i eto ti... Cak i da se smanje akcize na naftu, moguce je zamisliti buducnost u kojoj ce EV i ICE vozila kostati slicno i da se kupe i da se trose. 

 

Edit: A u takvoj buducnosti dajem prednost EV vozilima jer su daleko bolja za ljude (manje zagadjenje i manje buke).

Edited by Shan Jan
  • Hvala 1
Link to comment

Ovo sto kaze @borris_ je naravno idealno resenje. Ja se nadam da cemo ici ka buducnosti gde ce koncept licnog automobila nestati vec ces imati po gradovima dobro povezan javni prevoz, gradove izmedju sebe povezani dobrim transportom (sto vozovi, sto autobusi, sto avioni) a ko hoce na piknik ili mora u nedeljnu kupovinu da se pretovari - oni share automobili koje treba posaditi svuda. Neki gradovi u Evropi vec to imaju. To je ne samo bolje za okolinu i ljude vec i jeftinije.

 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
  • -1 4
Link to comment
2 hours ago, Sammael said:

EV je suštinski bezvredna olupina bez baterije, a baterija je preskupa za zamenu. 

Zar sve to ne važi i za ICE vozila i npr. njihove motore?

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, red star forever said:

Zar sve to ne važi i za ICE vozila i npr. njihove motore?

Ne, jer je daleko lakše i jeftinije zameniti neki deo kompleksnog SUS vozila (naročito za osiguranja koja imaju ogromne mreže partnera za delove i servisiranje). EV su užasno prosti mehanički ali zavise od malog broja veoma skupih delova. 

  • +1 1
Link to comment

Važi, znam makar dvoje ljudi tj porodica čiji je kompletan automobil otišao u večna lovišta jer je motor bio ćao zdravo. Možda su dobili neku crkavicu, ali verovatnije je da ga je neko preuzeo za džabe (ne sećam se). A sad da čujemo racionalizacije zašto klasičan automobil bez motora nije bezvredna ljuštura kao njegov električni pandan bez baterije. Drugo je to.

 

Meanwhile u zemlji koja ne živi u prošlosti 

 

 

  • Wub 1
  • -1 1
Link to comment

Joj koliko si ti operisan od realnosti za najosnovnije stvari, plus funkcionalno nepismen.

 

Izguglaj šta je totalna šteta, kako osiguranje isplati tu crkavicu i šta posle radi s preuzetim automobilom (rasparčava ga za delove i prodaje za više para kroz svoju mrežu nego što auto tog godišta vredi). A onda vidi koliko osiguranju vredi EV auto koji te delove prosto nema.

  • +1 2
Link to comment

Uzgred, da si odgledao Patrika, video bi da čovek kaže da je promena neminovna, samo objašnjava šta su trenutni problemi, stanje na nekim tržištima, i u kom pravcu ide. U Kini konkretno je porast prodaje hibrida.

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Važi, znam makar dvoje ljudi tj porodica čiji je kompletan automobil otišao u večna lovišta jer je motor bio ćao zdravo. Možda su dobili neku crkavicu, ali verovatnije je da ga je neko preuzeo za džabe (ne sećam se). A sad da čujemo racionalizacije zašto klasičan automobil bez motora nije bezvredna ljuštura kao njegov električni pandan bez baterije. Drugo je to.

 

Meanwhile u zemlji koja ne živi u prošlosti 

 

 

Zavisi od toga koji motor je u pitanju.

Skupi su oni motori koji su konstrukcijski loše rijeseni pa je za njima velika tražnja.

 

 

 

 

Link to comment

U Nemackoj su, automobilska industrija (cela planeta je visoko ceni pa joj i zavidi) , kao operativni sistem kompjutera.
Na tu industriju se sve kachi i od nje zavisi.

Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

Joj koliko si ti operisan od realnosti za najosnovnije stvari, plus funkcionalno nepismen.

 

Izguglaj šta je totalna šteta, kako osiguranje isplati tu crkavicu i šta posle radi s preuzetim automobilom (rasparčava ga za delove i prodaje za više para kroz svoju mrežu nego što auto tog godišta vredi). A onda vidi koliko osiguranju vredi EV auto koji te delove prosto nema.

 

Auto u slučajevima koje sam pomenuo je bio bezvredna ljuštura, posebno za njihove vlasnike, što se vidi po tome što je bio jeli bezvredan, u smislu nije imao vrednost, te su za njega dobili onu stvar (kurac) da si izbiju oči. Ti si rekao: "Ne, jer je daleko lakše i jeftinije zameniti neki deo kompleksnog SUS vozila". Ispada da nije tako, jer ovde nije bilo moguće zameniti motor, što je apsolutno identičan slučaj EV kojem je crkla baterija, čime su njihovi vlasnici ostali sa bezvrednom ljušturom. Additional exercise for the reader: pronađi ekvivalent crknutog menjača u EV svetu. A jeli nema ga, jer menjač ne postoji.

 

Patrick je osoba koja je u stanju da izgovori dve stvari:

 

1) ...in 2024, which is 20% growth over 2023 (0:05)

2) some of the decline in interest in electric vehicles (16:26)

 

Možda ima neka specijalna osoba nadarena za funkcionalnu pismenost da mi objasni kako decline in interest ide sa porastom prodaje. 

Link to comment

Naveo si anegdotski primer 2 osobe s SUS vozilima kojima su crkli motori. Ovo je prilično redak slučaj, pošto moderni SUS motori mogu da podnesu stotine i stotine hiljada pređenih kilometara uz nominalno održavanje. Naravno, postoje motori koji se brže kvare - određene serije, dok se ne otkrije propust - ali isto tako postoje i baterije za EV koje su falične i brže propadaju. 

 

Osiguravajuće kuće imaju apsolutno najkompletnije i najdetaljnije statističke podatke o trajanju vozila u svim državama na svetu, svim klimatskim uslovima, načinima korišćenja, trendovima vrednosti, itd, i na njima baziraju aktuarsku matematiku na kojoj se baziraju tarife osiguranja. Te iste osiguravajuće kuće posmatraju SUS vozilo koje osiguravaju kao daleko manji rizik za osiguranje, pošto (1) imaju veći broj delova koje je moguće (komparativno jeftino) popraviti u slučaju kvara i (2) u slučaju da je popravka preskupa da bi im se uklopila u matematiku (iznos štete je viši od određenog iznosa koji se računa na osnovu tržišne vrednosti vozila), mogu da proglase da je u pitanju totalna šteta u kom slučaju isplaćuju vlasnicima iznos totalne štete a zadržavaju vozilo koje mogu da rasparčaju za delove i povrate isplaćeni iznos (i zarade posle toga!).

 

Za situacije totalne štete - da, suštinski, za vlasnika je u pitanju olupina male vrednosti. Ali objektivna vrednost nije mala, nego je vlasniku lakše da to prepusti osiguranju nego da se on jebava s auto otpadima i prodaje auto u delove. 

 

EV ima jako mali broj mehaničkih delova. Ono što ima su jako skupe električne i elektronske komponente, uključujući i baterije. Pri tome, baterije, punjači, itd. nisu standardizovani u okviru industrije, što je svakako nešto što bi trebalo regulisati i, samim tim, cene istih mogu biti astronomske pošto proizvođači neretko drže monopol. Ako mi crkne baterija na laptopu iz 2018 (a hoće), velike su šanse da je daleko jeftinije kupiti novi laptop superiornih karakteristika nego kupiti novu bateriju za model iz 2018. Ista stvar je i kod EVa, što je jedan od razloga što ne drže vrednost, i neće je ni držati dok neko ne izmisli neki univerzalni modularni sistem s izmenjivim komponentama gde mogu da najnoviju kalijumsku bateriju ubacim u Teslu od pre 6 godina. Međutim, kao i kod tradicionalne auto industrije, to se neće desiti samo po sebi, pošto su proizvođači automobila - kako tradicionalnih, tako i EVova - govna. 

 

Za SUS auto od pre 30 godina mogu se naći ako ne originalni, onda svakako zamenski delovi napravljeni u Turskoj i u Kini. Kod EVova jednostavno nema šta toliko da se menja (što je i prednost ali i mana, pošto kad nešto crkne dobijaš istu stvar kao i laptop iz 2018), a i to što bi moglo da se zameni je sve proprietary i kurac će vrhovni vođa EV kulta Elon Mask da dozvoli da se napravi generički deo za Teslu. 

 

Ovo nije fundamentalno problem EVova kao takvih, ali je svakako nešto što mora da razmotri svaki kupac EVa. Zato je statistika da se early adopteri EVova okreću u nezanemarljivoj meri sada opet SUS i hibridima, a i činjenica je da je u SAD EV često igrao ulogu sekundarnog automobila porodice uz jedan fini rasni SUS pikap.

 

U Kini je situacija skroz drugačija, pominjao sam već da je subvencija za EV značajna kroz registraciju, a da je cena EV vozila presmešna i nije ni čudo da se prodaju. Ja bih sutra kupio novi kineski luksuzni EV ako bi ovde koštao 30k EUR kao što košta u Kini.

 

Ni u Norveškoj ljudi nisu kupovali EVove jer su ekološki nastrojeni (ima anketa onoliko) nego jer su bili mnogo jeftiniji od ekvivalnentnih SUS vozila.

 

Ovo su pametne strategije vlada koje žele da pređu na EV, svaka iz svojih razloga, a u slučaju Kine nemali faktor je bio to što su želeli da postanu #1 svetske autoindustrije nove generacije i u tome uveliko uspeli - što svojim naporima, što politikom koja je npr. Musku omogućila da za 1 dan potpiše ugovor o izgradnji fabrike Tesle kod Šangaja.  

  • +1 6
Link to comment

Ako su moji primeri anegdote veoma retkog slučaja, koliko su česti ti slučajevi? Ja kod tebe ne vidim ni anegdote, nego neke načelne stavove "postoje automobili koji se češće kvare, isto kao i baterije". To je sve lepo ali nije ništa konkretno. Koliko često, koja je verovatnoća itsl. pa da vidimo. Ovako načelno za mene to ostaje isti problem, u slučaju nepopravljive havarije jednog značajnog dela vozila ostaješ sa bezvrednom ljušturom. Ako nisam u pravu, daj brojke, koliko često crkava baterija VS koliko često crkava motor.

 

Znamo već danas da je verovatnoća da se automobil zapali nekoliko desetina puta MANJA kod električnih automobila. Samo na osnovu toga su u solidnoj prednosti ako govorimo o totalnoj šteti.

 

Ono u čemu se razlikuju su svi ostali problemi za koje se čini mi se slažemo da su ili mnogo manji ili nepostojeći. Npr ne može da ti se desi da ti crkne menjač, ne može da ti crkne nikakav zamajac, u tom smislu troškovi održavanja i popravke mogu da idu samo na dole. Nemački ADAC je uporedio električne i obične automobile (i to obe vrste modele od 2020) i električni su pouzdaniji.

 

To što se cela stvar osiguranjima manje isplati ćemo nekako pregurati kao društvo. Što se mora nije teško.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

@Venom

Moj post je bio 2 linije, ne charshav koji niko nece procitati.

"U Nemackoj su, automobilska industrija (cela planeta je visoko ceni pa joj i zavidi) , kao operativni sistem kompjutera.
Na tu industriju se sve kachi i od nje zavisi."

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...