Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

@zorglub

 

ma jok, neću ni sledeće nedelje gubiti vreme da istražujem za tebe samo da bi izvukao neko novo zakeranje i novu pretpostavku iz guzice.

to što planeta ide u kurac je loše ali su eu birokrate još gore, sve te razumem :thumbup:

Edited by Pokojni Ruxin
  • Tužno 1
Link to comment
10 minutes ago, Shan Jan said:

BTW, mene zanima zasto se nigde ne spominje brodski teretni saobracaj? Oni valjda izbacuju maltene koliko i avio a mnogo su zgodniji za ubacivanje bilo kojih masinerija koje bi bile efikasnije nego avioni gde svaki gram tereta kosta boga oca.

Mislis na savremene jedrenjake - ovako nesto :)

 

Ili da se skrate vodni putevi - Severni trgovacki put.

 

Finalno, da se generalno odbaci potrosacko drustvo i globalizacija. Ne moras da imas 20 majica, 4-5 je dovoljno, 5 pari patika, ... Jagode iz Cila, vino (od par eur, generalno nizeg kvaliteta) iz Australije, i razne egzoticne vocke iz Kine. Sta tek reci za Fiji vodu u Evropi, ili Evian vodu u Americi.

 

Samo, ova rasprava izlazi iz okvira price o EV i postaje vise prica o ekonomiji i zastiti zivotne sredine.

 

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

BTW, mene zanima zasto se nigde ne spominje brodski teretni saobracaj? Oni valjda izbacuju maltene koliko i avio a mnogo su zgodniji za ubacivanje bilo kojih masinerija koje bi bile efikasnije nego avioni gde svaki gram tereta kosta boga oca.

 

kako bi punio elektricnu bateriju broda? i koliko bi kostala i bila teska ta baterija? meni se cini da bi to drasticno povecalo cenu pomorskog prevoza, sto bi redefinisalo citavu svetsku ekonomiju.

Link to comment
8 minutes ago, Pokojni Ruxin said:

ma jok, neću ni sledeće nedelje gubiti vreme da istražujem za tebe samo da bi izvukao neko novo zakeranje i novu pretpostavku iz guzice.

 

O guzici priča lik koji nije pročitao ni linkove koje je nekome drugom ostavio, sjajno. WTMIL, odveć je vreme.

Link to comment
2 hours ago, x500 said:

Mislis na savremene jedrenjake - ovako nesto :)

 

Ili da se skrate vodni putevi - Severni trgovacki put.

 

Finalno, da se generalno odbaci potrosacko drustvo i globalizacija. Ne moras da imas 20 majica, 4-5 je dovoljno, 5 pari patika, ... Jagode iz Cila, vino (od par eur, generalno nizeg kvaliteta) iz Australije, i razne egzoticne vocke iz Kine. Sta tek reci za Fiji vodu u Evropi, ili Evian vodu u Americi.

 

Samo, ova rasprava izlazi iz okvira price o EV i postaje vise prica o ekonomiji i zastiti zivotne sredine.

 

Ima par projekata ali ne postoje nikakve regulative ili podsticaji raznih zemalja da se ta industrija natera da koristi nesto sto manje zagadjuje. A slazem se apsolutno za potrosacko drustvo i globalnu trgovinu i da treba to da se promeni.

Link to comment
2 hours ago, nenad said:

 

kako bi punio elektricnu bateriju broda? i koliko bi kostala i bila teska ta baterija? meni se cini da bi to drasticno povecalo cenu pomorskog prevoza, sto bi redefinisalo citavu svetsku ekonomiju.

Bas zato sto pricamo o brodovima koji vec sami po sebi teze desetine pa i stotine hiljada tona to ti daje priliku da ugradis komplikovaniji pogon. Video sam neke ideje za amonijak sto razvijaju Nemci, prica se o nuklearnom, neke verzije gasa koje isto manje zagadjuju... ali bas je ocigledno da ih niko ne pritiska. Svetska trgovina must flow... 

Link to comment
4 hours ago, zorglub said:

Ako rešenje nije da se slažemo da problem postoji i zabrinuto klimamo glavama, rešenje definitivno nije ni da se srlja u svaki pogrešan pristup koji samo dodatno odlaže cilj, u fazonu - pa ubošćemo ovog puta, valjda? Ja pitam šta se dešava sa preostalih 84% CO2 emisija, ti pišeš o ceni avio-karata, kineskim elektranama i FDP-u? Ja vučićizacijom diskusije uopšte ne nameravam da se bavim.

 

@Pokojni Ruxin Hvala, ali ukoliko sam dobro razumeo prvi članak, plan je da se do 2027. prikupe svi podaci, a onda ograničavanjem linija (i to samo inter-EU linija) postignu proseci iz 2019. (a ne 2020. kako je prvobitno bilo planirano, jer ipak covid). Ili penali.

Šta posle toga, kako će prepoloviti emisije do 2030. i kako će ih potpuno ukinuti do 2050. mi uopšte nije jasno?

 

Takođe, drugi članak ne objašnjava ništa osim da su se našli u Dubaiju (ha!) i dogovorili o planovima, bez ikakvog objašnjenja o tome kako će ih sprovesti.

 

Možda sam pogrešno razumeo ove tekstove, ali nigde ne vidim konkretna ograničenja za avio-industriju i termo-elektrane? Nema brojki koje se moraju postići u odnosu na dužinu leta, broj putnika ili proizvedene MW - dok su proizvođačima automobila dati vrlo konkretni ciljevi.

 

Pa ok, ali već sam te pitao šta je pravi pristup pošto ti na više topica za sve govoriš da to ništa ne valja. I pritom si me pitao nešto, ja sam ti ljubazno odgovorio i onda tebe pitao ovo, jer me baš zanima kako to izgleda kad neko ko stalno kritikuje dobije pozornicu da svima objasni šta valja. Dakle, koji je to pravi pristup?

 

Takođe nisam rekao da se ništa ne dešava sa preostalih 84%, naprotiv. Rekao sam da se dešava u mnogo sektora štošta, npr. traži se pdv za avio karte, ukidaju se termoelektrane itsl. samo što gle čuda i tu svi govore isto što i ti "a šta će samo to da promeni".

Link to comment
3 hours ago, nenad said:

kako bi punio elektricnu bateriju broda? i koliko bi kostala i bila teska ta baterija? meni se cini da bi to drasticno povecalo cenu pomorskog prevoza, sto bi redefinisalo citavu svetsku ekonomiju.

Ne trebaju brodovima jos uvek nikakve baterije: ako je ikoja grana saobracaja uradila i radi na smanjenju zagadjenja to je svetsko brodarstvo...

Pogon brodskih dizela, pa i onih najvecih, se uvelike prebacuje na gas, amonijak, a atomski pogon je, buduci u brodarstvu vec isproban u praksi, na korak od komercijalne primene, Kinezi vec uveliko rade na tome...

Ima nesto drugo: toliko je, sto se evropskog pristupa problemu tice, zaobidjenih nacina da se zagadjenje drasticno smanji, a sve u ponodnoj, na silu, trci za elektricnim automobilom, koji je, sve je jasnije, jos uvek nesavladan problem, daleko od efikasne, zaista masovne primene.

I Evropa, a Srbija pogotovo, propusta zihere, evo samo primera radi: 1 prosecni dunavski teretni brod prevozi cirka 1,000 tona.

To je cirka 50 takozvanih slepera: i to snagom jednog jedinog brodskog motora koji je snage jednog jedinog motora jednog takozvanog slepera.

Na stranu sto taj (brodski) motor moze da radi na gas, amonijak...

I sto 1 brod menja 50 slepera sa sve srazmerno smanjenim zagadjenjem, guzvama, raubovanjem infrastrukture, itd, itd...

Srbija konkretno propustila je sansu da postane dunavska velesila: voze se brodovi koje je nemacka ili holandska baba samo nedeljom, Beograd vise nema krstenu luku,  itd, itd...

Brodovima je danas moguce voziti sve, i kontejnere, i hladjenu robu, doduse sporovozno u odnosu na slepere, ali tesko da bi ikoja privreda ili potrosac bili bitno uskraceni ako bi - jos ako je saobracaj redovan, linijski - za pravovremenu isporuku.

Umesto kamionskih 2-5 dana, trajalo bi 10-15, jaka stvar, osim ako se ne potegne ono zahtevi modernog zivota...

Jebiga, Beograd koji je nekada, ne tako davno, imao redovnu, linijsku brodsku vezu sa 1 Aleksandrijom, sa sve redom voznje...

Kolubara-002.jpg

I specijalno, za tu namenu pravljenim brodovima...

 

Ieste mozda off, sorry, ali se poterom za elektricnim automobilom juri sopstveni rep, bez perspektive efikasnog resenja...

Na stranu sto je skoro ista pomodna pomama vladala pocetkom '90-ih kada je Evropatm bila na korak od zabrane dizela u putnickim autima...

Da bi ti isti dizeli posle toga uleteli u pravu pravcatu renesansu...

  • +1 1
Link to comment

BTW, neverovatan je stepen zaludjenja baterijama kao izvoru energije u transportu svih vrsta: one su, to je jasno k'o dan, resenje bez ikakve perspektive barem dok se, a slaba je vajda da se to dogodi na sadasnjem stepenu razvoja tehnologije, bitno ne smanje i jos bitnije ne povecaju kapacitet...

Za sada su, pa i to samo uslovno - savladale samo - bicikle...

Oko auta su u corsokaku iz vise razloga, u pomorskom saobracaju nemaju sta da traze, a o savladjivanju dugolinijskog ili iole ozbiljnog vazdusnog saobracaja - nema ni primisli, ni govora...

1 tehnoloski, a bice i komercijalni corsokak koji cemo svi da skupo placamo...

  • +1 4
Link to comment
4 hours ago, Venom said:

Pa ok, ali već sam te pitao šta je pravi pristup pošto ti na više topica za sve govoriš da to ništa ne valja. I pritom si me pitao nešto, ja sam ti ljubazno odgovorio i onda tebe pitao ovo, jer me baš zanima kako to izgleda kad neko ko stalno kritikuje dobije pozornicu da svima objasni šta valja. Dakle, koji je to pravi pristup?

 

Aha, dakle ako nemam konkretno rešenje za problem, ne smem da primetim da je postojeće rešenje sranje? Sjajna logika, koristiću češće takve argumente od sada.

 

Btw, pre nego što poletim u novu i neispitanu tehnologiju, probao bih za početak proverene metode, vodio se iskustvima gradova koji su uspeli da smanje zagađenost - tako što su smanjili broj automobila. Amsterdam, u stvari cela Holandija stoji kao prozor u budućnost, ali je briselsko veće staraca umesto dobrog urbanog planiranja i investiranja u bolji javni prevoz i biciklističku infrastrukturu, sasvim prirodno njihovim birokratskim mozgovima odabrao EV kao brzi fiks. Jer ovo drugo je swiftly and with style (ispostavilo se da nije), dok ono prvo traži vremena i para, nema veze što je održivo i utiče pozitivno ne samo na zagađenje, već i na 100 drugih stvari, a takođe je primenjivo i na male gradove - Pontevedra je pre cele EV ujdurme smanjila zagađenje za 70% i pritom praktično iskorenila saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodom.

Onim automobilima koji bi ostali u gradu možda ograničiti ne samo štetne emisije, već kao Japanci i dimenzije vozila i zapreminu motora.

 

Toliko moja kratka bosanska pamet može da dobaci, a zamisli da su odluke umesto političkih apartčika donosili ljudi sa real-life iskustvom u saradnji sa obrazovanim ljudima sa idejama.

  • +1 2
Link to comment

Ni to nije pisalo nigde. Pisalo je da si do sada za sve rekao da to nema smisla, uključujući i stvari koje su potpuno suprotne. Npr. kad se sprovodi neka konkretna mera kao ovde, to nema smisla. Kad se traži radikalan zaokret, kao ovi što se lepe, to opet ne valja. Znači treba nam radikalan zaokret, a da sve ostane isto.

 

I ovo za bicikle ti je slično. Počeo si od toga da mere apartčika ugrožavaju auto industriju, sad je rešenje da svi voze bicikle i da se smanji broj automobila. To bi bilo izvanredno za industriju automobila. Btw, podržavam predlog.

Link to comment
8 hours ago, Venom said:

Ni to nije pisalo nigde. Pisalo je da si do sada za sve rekao da to nema smisla, uključujući i stvari koje su potpuno suprotne. Npr. kad se sprovodi neka konkretna mera kao ovde, to nema smisla. Kad se traži radikalan zaokret, kao ovi što se lepe, to opet ne valja. Znači treba nam radikalan zaokret, a da sve ostane isto.

 

Ništa od ovoga nisam razumeo. Probaj da kvotuješ, jer ovo što si napisao su gomila reči bez reda i smisla.

  • Haha 1
Link to comment
Quote

"Il serait surréaliste de changer maintenant les règles" européennes sur les émissions de CO2, comme le demandent certains constructeurs automobiles, a estimé dimanche le patron de Stellantis, Carlos Tavares.
Selon un document informel publié dans la presse, le lobby automobile ACEA (dont font partie Volkswagen et Renault, mais plus Stellantis) demandent à l'Union européenne d'activer une rare procédure d'urgence pour décaler de deux ans l'application, prévue en 2025, de ses règles renforcées sur les émissions de CO2.
Ces règles les obligent à vendre plus de modèles électriques, sous peine de lourdes amendes. Mais le marché électrique n'a pas grossi comme prévu en Europe au cours des derniers mois, notamment en raison de la suppression d'aides à l'achat en Allemagne.
Pour Stellantis, deuxième groupe européen, ça ne change rien: "du point de vue de la concurrence si chère à l'Union européenne, il serait surréaliste de changer les règles maintenant", a lancé M. Tavares dimanche dans un entretien accordé à l'AFP.
"Tout le monde connaît les règles depuis longtemps, tout le monde a eu le temps de se préparer, et donc maintenant on fait la course", a déclaré le directeur général de Stellantis depuis le concours d'élégance de Chantilly (Oise).
Ce passionné de voitures d'époque et de course automobile y faisait partie du jury, et y présentait des modèles DS, Maserati, Alfa Romeo et Lancia.
Carlos Tavares s'est pourtant longuement opposé à la mise en place de règles trop contraignantes pour l'industrie automobile quant à ses émissions de CO2. Il répète depuis des années que les voitures électriques ne se vendront pas si elles restent trop chères.
Pour Stellantis, les crédits c'est non
"Le dogmatisme (des décideurs européens) s'est brisé sur le mur de la réalité", a-t-il expliqué. "On est dans un système où le régulateur veut que les consommateurs achètent ces voitures, et le consommateur dit non merci, pas à ce prix-là (...)".
"Mais maintenant on a les bagnoles, on s'est organisé pour faire les ventes nécessaires, on souffle dans le cou de Tesla. Et on nous dit qu'il va y avoir des catastrophes. Mais il fallait y penser avant, non?", a lancé M. Tavares.
Stellantis, qui a enregistré des résultats en baisse au premier semestre, assure qu'il est prêt à toute éventualité, avec un renforcement en cours de sa gamme électrique, mais aussi une gamme de 30 modèles hybrides sous ses 15 marques d'ici la fin 2024.
Par ailleurs, le groupe "s'est imposé d'un point de vue éthique de ne pas acheter de crédits" (qui autorisent les constructeurs les plus polluants à s'allier avec les moins polluants, comme Tesla, "parce qu'on pense qu'il faut véritablement apporter une contribution à la réduction des émissions", a-t-il affirmé.

 

Prevod na hr

 

Quote

 

“Bilo bi nadrealno sada mijenjati europska pravila” o emisiji CO2, kao što traže određeni proizvođači automobila, rekao je u nedjelju šef Stellantisa Carlos Tavares.
Prema neformalnom dokumentu objavljenom u tisku, automobilski lobi ACEA (koji uključuje Volkswagen i Renault, ali više ne Stellantis) traži od Europske unije da aktivira rijetku hitnu proceduru za odgodu planirane primjene za dvije godine u 2025. godini pojačana pravila o emisiji CO2.
Ova pravila prisiljavaju ih da prodaju više električnih modela, pod prijetnjom velikih kazni. Ali tržište električne energije nije poraslo kako se očekivalo u Europi posljednjih mjeseci, posebno zbog ukidanja potpore za kupnju u Njemačkoj.
Za Stellantis, drugu najveću europsku grupu, to ne mijenja ništa: "sa stajališta konkurencije koja je tako draga Europskoj uniji, bilo bi nadrealno promijeniti pravila sada", lansirao je g. Tavares u nedjelju u intervjuu za 'AFP.
“Svi već dugo znaju pravila, svi su imali vremena za pripremu, pa se sada utrkujemo,” izjavio je generalni direktor Stellantisa iz Chantilly Concours d’Elegance (Oise).
Ovaj zaljubljenik u starodobne automobile i moto utrke tamo je bio dio žirija, a predstavio je modele DS, Maserati, Alfa Romeo i Lancia.
Carlos Tavares se, međutim, dugo protivio uspostavljanju pravila koja su previše restriktivna za automobilsku industriju u pogledu emisije CO2. Godinama je govorio da se električni automobili neće prodavati ako ostanu preskupi.

 

Stellantis je protiv kredite (ekoloskih)
“Dogmatizam (europskih donositelja odluka) razbio se o zid stvarnosti”, objasnio je. “Mi smo u sustavu u kojem regulator želi da potrošači kupe te automobile, a potrošač kaže ne hvala, ne po toj cijeni (...)”.
“Ali sada imamo automobile, organizirali smo se kako bismo ostvarili potrebnu prodaju, dišemo Tesli za vratom i govore nam da će biti katastrofa, ali o tome smo morali razmišljati prije, zar ne?” , lansirao je gospodin Tavares.
Stellantis, koji je u prvom polugodištu bilježio rezultate u padu, jamči da je spreman na sve moguće situacije, kontinuiranim jačanjem svoje električne ponude, ali i nizom od 30 hibridnih modela pod svojih 15 brendova do kraja 2024. godine.
Nadalje, grupa se "s etičke točke gledišta nametnula da ne kupuje kredite" (koji ovlašćuju proizvođače koji najviše zagađuju okoliš da se udruže s onima koji najmanje zagađuju okoliš, poput Tesle, "jer mislimo da moramo doista dati doprinos smanjenju emisije”, rekao je.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...