Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Oduvek mislim da su elektricna kola budalastina. Kola na struju su starija od SUS (motori sa unutrasnjim sagorevanjem) i njih javnost nikada nije prihvatila. Od 1930-ih.
Budalastina su jer energija da se ona pune isto dolazi iz postojecih elektrana, na ugalj, u Francuskoj nuklearke.
A sama elec kola, nemaju preprodajnu vrednost. Ko ima (a budale su kupovale Tesla cars) neka proba da ih proda.

Link to comment
11 hours ago, Venom said:

Za stanje evropske auto industrije je kriva evropska auto industrija. Kad je trebalo da se bave inovacijama, lažirali su testove izduvnih gasova. Jedino što im još spašava dupe su upravo birokrate koje blokiraju bolje i jeftinije Kineze i koje su otišle po tetki lek kad je trebalo da pljušte kazne jer su potrovali pola sveta.

Ironija je da je njemacka auto-industrija najvise para trosi na R&D, i to ne u samoj Njemackoj, vec na nivou EU:

 

image.thumb.png.a2138a81a56227d7ec98d72712577c34.png

 

 

Link to comment

da ali na šta troše lovu, na gluposti poput

 

today it is all about the gadgets. An electrically opening rear door on a station wagon, have young people lost their arms? :lolol:

 

- ili kako da povećaju dužinu malih gradskih automobila za pola metra ali da se putnička kabina poveća za 3 a gepek za 2cm, kako bi takva vozila i dalje ostala neudobna za duža putovanja, putnika na zadnjoj klupi

  • +1 1
Link to comment
20 hours ago, Shan Jan said:

Pa da, nemacka autoindustrija je bila zatecena snegom u decembru. Bukvalno nista nisu uradili dok im vec americka i kineska konkurencija nije uletela u trziste. Sad treba od pocetka da rade i ulazu u tehnologije koje su drugi razvijali 10 godina minimum.

 

Da i ne.

 

Mozda je najbolji primer BMW, koji nije tipicna javna firma, i ima mogucnost da strateski nesto razvija, ali i da odbaci losa resenja.

2010e su formitali BMW i, kao podbrend za elektricna vozila. Imaju 2 modela: i3 kao gradsko vozilo, vrlo subjektine lepote doduse, i i8 kao elegantnu jurilicu. Pritom kaleme na sve svoje modele elektricnu verziju, cisto da vide kako to radi u praksi.

Spoiler

Ja sam u FIZ terao seriju 2, limuzinska verzija jedinice, na elektro pogon. Isla je kao zmaj :)

U isto vreme rade na pogonu na vodonik. Koliko se secam imali su i malu komercijalnu seriju 7 na taj pogon.

 

Zajedno sa Toyotom rade na hibridnim varijantama svojih postojecih  vozila, Prius stil kombinovanog pogona.

 

Paralelno, od 2010, traze resenje za punjace i zajedno sa vise firmi (energetika: eON, RWE; elektronika: Bosch, Continental, i auto: BMW, MB, VW grupa) osnivaju firmu Hubject. Sistem kojim ce se obezbediti mogucnost da se razlicita vozila puna preko jedinstvanog sistem. Pre nego su razvili el auto razmisljaju kako ce se puniti. Budale, umesto da resavaju problem kad se desi ;)

 

E sad, problem nastaje, kao sto su naveo sa IT resenjima. Tipicna nemacka auto-industroja insistira na striktnim rokovima, i na procesu za testiranje. Kao da prave raketu za svemir, a ne auto. Izvinjavam se na digresiji, Boing je u praksi pokazao da stvari mogu i lakse/jeVtinije da se odrade.

Elem, svako resenje pre nego sto se "ugradi" u auto i mora da prodje 18 do 24 meseca testiranje u zavrsnom proizvodu (za ljude iz IT to bi bio post-UAT, ili pre-production test). Dakle, nesto napravis, uradis sve testove, ukljucujuci i UAT, i onda das na dodatno "maltretiranje" od 2 godine. To znaci da ono sto radis sada ce biti "ugradjeno" u kola tek za 3 do 4 godine. 

Jos majka nije rodila sw inzenjera koji moze tako da radi, i zato imaju problem da isporuce resenja.

Tesla, BYD, Xiami su zato uspesniji, oni imaju polaziste u IT. Dakle, seci usi krpi dupe sistem. Pustis sistem u produkciju, brzo ispravljas greske, i napravis neke nove, i izbacis patch. I tako u krug dok se korisnik ne navikne na gresku i to postane feature. :)

 

Drugi problem su bili biznis ljudi koji su ponikli iz inzenjerske kaste. Kada su posle par godina testiranja sastavili izvestaj gde su rekli nesto kao - sve ovo je najobicnije sviranje u koznu frulu. Hibridni auto je nepotrebna komplikacija, dodavanje el.motora, baterija ... I na kraju imas ustedu - ustvari bas i nemas. Ako je hibridni auto skuplji za 5000 eur, i stedi 2L goriva u najoptimalnijnim uslovima, koliko km trenas da predjes da bi ti se isplatila investicija?!

 

Cisto elektro je skupo, i u rubni situacijama lose. Ima smisla za manja komercijalna vozila, taksi i sl. Za individualna vozila je previse skupo.

 

Zato su ponudili kao, inzenjerku, alternativu - modularni dizel motor. Cilindar je malo ispod 500 cm3 i motor moze da ima 3, 4 ili 6 cilindara. Cilj je da se naprave vozila sa prosecnom potrosnjom od 3, 4 i 6 L/100km (+/- 15%).

Samo koga danas briga za to - idemo na struju pa nek kosta sta kosta ;)

  • Hvala 1
Link to comment

Kamion Tesla, sletio sa autoputa i zapalio se. Trebalo je 190 000L vode da se ugasi + avion koji je bacio proizvod da uspori vatru (bojali su se da okolna suma ne izgori). Autoputa je bio zatvoren 14h. 

 

 

 

Edited by borris_
  • +1 1
  • Haha 1
  • Tužno 1
Link to comment
11 hours ago, Venom said:

Taj argument a šta sa ostalih 84% se čuje vrlo često sa svih strana. Zapravo se radi paralelno u mnogim sektorima, to je mućenje vode.

 

Ok, može li primer ograničavanja emisija od strane EU ka avionskoj industriji i termo-elektranama na fosilna goriva?

 

11 hours ago, Venom said:

U tom smislu je neozbiljno pričati o tome da su birokrate došle glave industriji, jer su im dovoljno često držali leđa.

 

Opet, može li primer kako su im držali leđa? Takođe, koliko znam, uvoz kineskih EV je slobodan? Bilo je skorih najava o podizanju poreza na uvoz, ali ništa još nije definitivno. CEO Stelantisa npr. kuka do neba da se isprate sevornoamerički primeri. Slažem se da im niko nije kriv što nisu konkurentni Kinezima.

Link to comment
1 hour ago, x500 said:

 

Da i ne.

 

Mozda je najbolji primer BMW, koji nije tipicna javna firma, i ima mogucnost da strateski nesto razvija, ali i da odbaci losa resenja.

2010e su formitali BMW i, kao podbrend za elektricna vozila. Imaju 2 modela: i3 kao gradsko vozilo, vrlo subjektine lepote doduse, i i8 kao elegantnu jurilicu. Pritom kaleme na sve svoje modele elektricnu verziju, cisto da vide kako to radi u praksi.

  Hide contents

Ja sam u FIZ terao seriju 2, limuzinska verzija jedinice, na elektro pogon. Isla je kao zmaj :)

U isto vreme rade na pogonu na vodonik. Koliko se secam imali su i malu komercijalnu seriju 7 na taj pogon.

 

Zajedno sa Toyotom rade na hibridnim varijantama svojih postojecih  vozila, Prius stil kombinovanog pogona.

 

Paralelno, od 2010, traze resenje za punjace i zajedno sa vise firmi (energetika: eON, RWE; elektronika: Bosch, Continental, i auto: BMW, MB, VW grupa) osnivaju firmu Hubject. Sistem kojim ce se obezbediti mogucnost da se razlicita vozila puna preko jedinstvanog sistem. Pre nego su razvili el auto razmisljaju kako ce se puniti. Budale, umesto da resavaju problem kad se desi ;)

 

E sad, problem nastaje, kao sto su naveo sa IT resenjima. Tipicna nemacka auto-industroja insistira na striktnim rokovima, i na procesu za testiranje. Kao da prave raketu za svemir, a ne auto. Izvinjavam se na digresiji, Boing je u praksi pokazao da stvari mogu i lakse/jeVtinije da se odrade.

Elem, svako resenje pre nego sto se "ugradi" u auto i mora da prodje 18 do 24 meseca testiranje u zavrsnom proizvodu (za ljude iz IT to bi bio post-UAT, ili pre-production test). Dakle, nesto napravis, uradis sve testove, ukljucujuci i UAT, i onda das na dodatno "maltretiranje" od 2 godine. To znaci da ono sto radis sada ce biti "ugradjeno" u kola tek za 3 do 4 godine. 

Jos majka nije rodila sw inzenjera koji moze tako da radi, i zato imaju problem da isporuce resenja.

Tesla, BYD, Xiami su zato uspesniji, oni imaju polaziste u IT. Dakle, seci usi krpi dupe sistem. Pustis sistem u produkciju, brzo ispravljas greske, i napravis neke nove, i izbacis patch. I tako u krug dok se korisnik ne navikne na gresku i to postane feature. :)

 

Drugi problem su bili biznis ljudi koji su ponikli iz inzenjerske kaste. Kada su posle par godina testiranja sastavili izvestaj gde su rekli nesto kao - sve ovo je najobicnije sviranje u koznu frulu. Hibridni auto je nepotrebna komplikacija, dodavanje el.motora, baterija ... I na kraju imas ustedu - ustvari bas i nemas. Ako je hibridni auto skuplji za 5000 eur, i stedi 2L goriva u najoptimalnijnim uslovima, koliko km trenas da predjes da bi ti se isplatila investicija?!

 

Cisto elektro je skupo, i u rubni situacijama lose. Ima smisla za manja komercijalna vozila, taksi i sl. Za individualna vozila je previse skupo.

 

Zato su ponudili kao, inzenjerku, alternativu - modularni dizel motor. Cilindar je malo ispod 500 cm3 i motor moze da ima 3, 4 ili 6 cilindara. Cilj je da se naprave vozila sa prosecnom potrosnjom od 3, 4 i 6 L/100km (+/- 15%).

Samo koga danas briga za to - idemo na struju pa nek kosta sta kosta ;)

 

 

E ovo, gosn x500, je najbolja reklama za BMW koju sam do sada video, hvala ti na ovome. Mislim da su oni koji prave kola na principima razvoja softvera najveći šljam inžinjerskog sveta i sve ih treba uza zid, naravno kada se digne proverbijalna motika. Kamo lepe sreće da su se svi, a ponajviše boing, držali prakse post-UAT testiranja...

Edited by Vapad
  • +1 1
Link to comment

Stellantis ce poceti da prodaje kineske EV u evropi, Leapmotor. Kupili 21% firme prosle godine i sada ce poceti da ih prodaju u evropi (po evropskim normama).

  • Hvala 1
Link to comment
38 minutes ago, zorglub said:

 

Ok, može li primer ograničavanja emisija od strane EU ka avionskoj industriji i termo-elektranama na fosilna goriva?

 

 

Opet, može li primer kako su im držali leđa? Takođe, koliko znam, uvoz kineskih EV je slobodan? Bilo je skorih najava o podizanju poreza na uvoz, ali ništa još nije definitivno. CEO Stelantisa npr. kuka do neba da se isprate sevornoamerički primeri. Slažem se da im niko nije kriv što nisu konkurentni Kinezima.

 

Može. Svaki put kad se povede priča o uvođenju PDV-a na avio karte eto nekog da nam objasni da je to previše minorni deo i šta ćemo sa ostalih 99%. Pa onda gašenje termoelektrana u Nemačkoj koje ide po planu do 2038, ali onda ide isti kontra argument, to je ludilo, uništavamo™ privredu a u Indiji i Kini grade termoelektrane. Sve si to mogao da pročitaš i ovde na forumu u raznoraznim diskusijama. Koji god sektor da je pogođen, eto nekog da nam objasni da od toga nema ništa, jer šta ćemo sa nečim drugim.

 

Primer držanja leđa je recimo premija za životnu sredinu gde si pre nekih 15 godina mogao da se ratosiljaš svog starog vozila i dobiješ pare kad kupiš novi auto. To je sve upakovano u brigu za životnu sredinu, ali je u suštini direktna subvencija auto industriji. Pogotovo u kontekstu kasnije otkrivenog lažiranja testova emisija. Pre par godina su imali originalnu ideju da to ponove pa su odjebani. Nemački FDP je bukvalno na direktnoj liniji sa auto industrijom, pre par godina je procurela prepiska ministra finansija Lindnera sa rukovodstvom Poršea kako da proguraju sintetička goriva. I tako već pitaj boga koliko decenija i miliona i milijardi finansiranja političkih stranaka da zastupaju interese auto industrije. Ali sad šta im radi Brisel. Kako da ne 

 

Imam ja isto pitanje: kako se zamišlja to sve ili ništa rešavanje problema? Npr. ako se bave transportnim sektorom, ti kažeš ali to je samo 16%. Ok, šta onda drugo gde isto ne može da se kaže, ali to je samo deo? Pa nema, to može da se kaže za sve. Glupo je da se sjebava auto industrija, daj da sjebemo sve u kompletu odjednom ne zvuči baš kao dobar plan. Treba nam radikalna promena, evo ih ovi što se lepe na ulice traže to. A ne, ne može ni to, to maltretira normalan svet. Ok, jel ima nešto što može ili je rđav kurac u svakoj mogućoj situaciji? Jedan veliki don't look up gde se svi kao slažu da nam treba promena, ali za sve konkretne ideje će da se nađe dovoljno njih da nam objasne da to ne može. I onda se ne menja ništa, pa će opet ti isti da galame A ŠTO SE NIŠTA NE DEŠAVA. Šuplji cinizam bez pokrića.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Ako rešenje nije da se slažemo da problem postoji i zabrinuto klimamo glavama, rešenje definitivno nije ni da se srlja u svaki pogrešan pristup koji samo dodatno odlaže cilj, u fazonu - pa ubošćemo ovog puta, valjda? Ja pitam šta se dešava sa preostalih 84% CO2 emisija, ti pišeš o ceni avio-karata, kineskim elektranama i FDP-u? Ja vučićizacijom diskusije uopšte ne nameravam da se bavim.

 

@Pokojni Ruxin Hvala, ali ukoliko sam dobro razumeo prvi članak, plan je da se do 2027. prikupe svi podaci, a onda ograničavanjem linija (i to samo inter-EU linija) postignu proseci iz 2019. (a ne 2020. kako je prvobitno bilo planirano, jer ipak covid). Ili penali.

Šta posle toga, kako će prepoloviti emisije do 2030. i kako će ih potpuno ukinuti do 2050. mi uopšte nije jasno?

 

Takođe, drugi članak ne objašnjava ništa osim da su se našli u Dubaiju (ha!) i dogovorili o planovima, bez ikakvog objašnjenja o tome kako će ih sprovesti.

 

Možda sam pogrešno razumeo ove tekstove, ali nigde ne vidim konkretna ograničenja za avio-industriju i termo-elektrane? Nema brojki koje se moraju postići u odnosu na dužinu leta, broj putnika ili proizvedene MW - dok su proizvođačima automobila dati vrlo konkretni ciljevi.

  • -1 1
Link to comment
18 minutes ago, zorglub said:

Šta posle toga, kako će prepoloviti emisije do 2030. i kako će ih potpuno ukinuti do 2050. mi uopšte nije jasno?

 

evo ti pa kreni odavde ako ti se proučava. ja imam pametnija posla ove nedelje da budem iskren, ali odokativno bih rekao da evropske birokrate ipak razmišljaju i o 84%

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Vapad said:

 

 

E ovo, gosn x500, je najbolja reklama za BMW koju sam do sada video, hvala ti na ovome. Mislim da su oni koji prave kola na principima razvoja softvera najveći šljam inžinjerskog sveta i sve ih treba uza zid, naravno kada se digne proverbijalna motika. Kamo lepe sreće da su se svi, a ponajviše boing, držali prakse post-UAT testiranja...

To bi trebalo izbaciti i iz ITa ali kome bi onda prodao preskupo odrzavanje i napravio software za cim ti traze? Krivi su i korisnici tu ali sad je vec kasno, u pravu je @x500 gomila ljudi u ITu vise i ne zna drugacije da radi.

 

Ali se ne slazem za ovu pricu o smanjenju potrosnje. Nije sve u isplativosti. EV ne zagadjuju niti su bucna kao ICE. Nakon sto sam bio u kineskim gradovima koji su preplavljeni njima mogu reci da je razlika u odnosu na gradove sa ICE vozilima nebo i zemlja.

Link to comment

BTW, mene zanima zasto se nigde ne spominje brodski teretni saobracaj? Oni valjda izbacuju maltene koliko i avio a mnogo su zgodniji za ubacivanje bilo kojih masinerija koje bi bile efikasnije nego avioni gde svaki gram tereta kosta boga oca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...