Jump to content
IGNORED

Sladoled


FranziskaKafka

Recommended Posts

iskustva su ocigledno vrlo subjektivna, meni je sapore daleko ujednaceniji neko moritz. tamo su amplitude ogromne, od odlicnog do nejestivog.

 

Možeš li onda da mi preporučiš neke ukuse u Saporeu? Planiram da idem opet...

 

A naravno da su iskustva subjektivna... Ja recimo obožavam maslinovo ulje sa kandiranim đumbirom... jagode i balzamiko u Moritzu... Dok bi neko drugi povratio od istih :lolol:  Ali to i jesu neobični ukusi koji se naravno neće dopasti svakome.

Link to comment

to su dva razlicita koncepta. ja vise ne mogu moritz svaki dan, to je acquired taste. ja sam u nekom trenutku prelomio da je sladoled sladoled, a da je smrznuti dezert na bazi mleka i raznih aroma nesto drugo. moritz radi ovo drugo, sapore radi ovo prvo i trenutno mi jako prija to sto ne moram da probam 10 aroma pre nego sto se odlucim za jednu da bih izbegao shokove.

 

ako volis maslinovo ulje sa kandiranim djumbirom i slicne stvari, onda mislim da ne treba da trosis vreme na saporo. ako ti dune da probas dobar, strejt italijanski sladoled solidno visokog (ali za tamosnje standarde ne i top of the tops) kvaliteta, onda: pistaccio (daleko bolji nego kod moritza), badem, djandujoto, kafa (meni isto bolje od becke moke), pa cak i cokolada koje je laksa za konzumiranje od heavy crne u vuka karadzica. vocne arome ne volim posebno ni tamo ni ovde, ali recimo da u saporeu uglavnom jedem breskvu, od kruske/cimet kombinacije sam odustao jer je previse slatka za moj ukus, limun/bosiljak je too much moritz like, limun je old skul italijanski (jako kiseo, take it or leave it).

Link to comment

sve je ti lepo ali top of the saporo i top of moritz nisu ista kategorija.

 

iako se slazem da moritz ima nejestiva izdrkavanja tipa maslinovo ulje, cvekla ili crni susam.

Link to comment

pa nisu ista kategorija kada nisu ista vrsta proizvoda. moritz nema strukturnu konzistenciju da moze da se poredi sa strejt italijanskim sladoledom tipa saporo. prosto bi pao na bilo kakvom ozbiljnom testu sladoleda, ali bi se ziri na testu nekih eksperimentalnih zamrznutih dezerata upiskio od srece. bela cokolada se razvlaci kao zvakaca guma (ima u turskoj neki kozji sladoled iste strukture, gde je beowl?), becka moka se sastoji od odvaljenih cvrstih komada, stoje jedan pored drugog u vitrini. wtf?

 

mislim, da ne budem pogresno shvacen, super je moritz kada izaberes ono sto je taj dan super, uvek kada sam u radijusu od 500m zabodem se tamo ali mislim da nisam jeo sladoled sa tom vrstom neprelezanih decijih bolesti koje traju. nesto sto je prihvatljivo u prvih mesec dana je malo cudno dve godine kasnije.

Edited by gazza1
Link to comment

 

iako se slazem da moritz ima nejestiva izdrkavanja tipa maslinovo ulje, cvekla ili crni susam.

svasta, pa to ti je izvorni italijanski djelato.

Link to comment

tesko da cu ja, prva slika sladoleda koja mi je iskocila je biskoto, a za te prah varijante sve sto mi treba zadovoljava bolonja na bulevaru, bolje a jeftinije od toga nema

Link to comment

to su dva razlicita koncepta. ja vise ne mogu moritz svaki dan, to je acquired taste. ja sam u nekom trenutku prelomio da je sladoled sladoled, a da je smrznuti dezert na bazi mleka i raznih aroma nesto drugo. moritz radi ovo drugo, sapore radi ovo prvo i trenutno mi jako prija to sto ne moram da probam 10 aroma pre nego sto se odlucim za jednu da bih izbegao shokove.

 

ako volis maslinovo ulje sa kandiranim djumbirom i slicne stvari, onda mislim da ne treba da trosis vreme na saporo. ako ti dune da probas dobar, strejt italijanski sladoled solidno visokog (ali za tamosnje standarde ne i top of the tops) kvaliteta, onda: pistaccio (daleko bolji nego kod moritza), badem, djandujoto, kafa (meni isto bolje od becke moke), pa cak i cokolada koje je laksa za konzumiranje od heavy crne u vuka karadzica. vocne arome ne volim posebno ni tamo ni ovde, ali recimo da u saporeu uglavnom jedem breskvu, od kruske/cimet kombinacije sam odustao jer je previse slatka za moj ukus, limun/bosiljak je too much moritz like, limun je old skul italijanski (jako kiseo, take it or leave it).

Kakav je taj Sapore u odnosu na Bacio?

Link to comment

osetno bolji. dosta ljudi koje znam se presaltovalo na sapore sa moritza pa je to neki reper kvaliteta. naravno, sve stvar ukusa ali je ocigledno kvalitetniji od bacia koji sam za sebe ne los ali jbga, ovo je ipak ozbiljnije.

 

e da samo da dodam posto to necete procitati na cenovniku, saporo daje dva ukusa u najmanjoj opciji (150 din), tri u srednjoj (250). ne znam koliko u najvecoj posto nisam probao. ako kupujete na kg, mozete da uzmete koliko hocete, ja sam se zaustavio na 6.

Edited by gazza1
Link to comment

inace ako vas put nanese u atinu a jede vam se ozbiljan hi end sladoled vrhunskog ukusa (i sa ugradjenom prodajom magle tipa geografsko poreklo sastojaka), pravac u mitropoleos ulicu broj ili 10 ili 14, ne znam tacno ali reper mi je restoran "tzitzikas kai mermigas" koji je vrata pored a on je broj 12. znaci gelateria "le greche". prvo ce vam vilica ostati do zemlje kad vidite vlasnicu karijatidu u ranim srednjim godinama a onda cete probati sladoled. kombinacija pistaco - crna cokolada valrhona (doplacuje se 50c za valrhonu) ce vam objasniti par stvari o raznim drugim sladoledima o kojima ovde pisemo. cene su od 2e do 5e u zavisnosti od velicine. gazdarica evi papadopulo je u nekom trenutku svog zivota odlucila da se resetuje (mislim da je izvorno matematicarka ili nesto slicno), otisla u italiju, zavrsila ozbiljan zanat kod jednog od vodecih gelato majstora (francesco palmieri) i otvorila svoju radnju u atini. lako se nalazi, ta ulica izlazi na sintagmu neki 200-nak metara navise.

 

https://www.facebook.com/pages/Evi-Papadopoulou-dolce-gelato/618131048252061

 

 

73819-164507.jpg

 

 

gazdarica evi (almost 50:)):

 

original.jpg

Edited by gazza1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...