Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Dakle, jedina beneficija je u tome što će da im aerodrom uzimati manje para tj smanjiti takse malo? Pa meni je bolje da im uzme manje para a i oni uzmu nešto pa da imam kartu od 20e do rima, nego da aerodrom zarađuje više para od čega ja neću videti cvonjka, a sve bude 3x skuplje... Ili neđe grešim?

Teoretski, grešiš :) Aerodromu bi, kao javnom preduzeću, trebalo da bude u interesu da zaradi što više i da nikoga ne časti. Sad, ako govorimo o nekoj široj strategiji omogućavanja gradjanima da malo vide sveta, to je načelno OK i treba da postoji sve sa odgovarajućim popustima. Ali Srbija nema bilo kakvu strategiju po tom pitanju (npr razvoja LCC saobraćaja), gradjani su ovde igrom slučaja profitirali iz jednog partijskog dila koji se sada zamenjuje drugim partijskim dilom.

 

Odobravanje povlastica bilo kom prevozniku treba da bude predmet poveće analize koja će uzeti u obzir broj domaćih putnika, broj stranih putnika, prihode aerodroma, položaj drugih prevoznika a pogotovo nacionalnog... I da se iz svega toga izvede neka računica iz koje će biti jasno kog iznosa se država odriče i šta gradjani koji je finansiraju od toga imaju.

 

Ništa od svega toga nije postojalo u slučaju Wizza. Njihova kombina je bila da sa popustom lete na Jatove destinacije i uništavaju ih na jednoj po jednoj. Nikada se nisu potrudili da razviju neku sopstvenu mrežu iz Beograda. Ima tu još faktora ali da ne idem u rano jutro u čaršave...

 

Bilo kako bilo, bacio sam opet pogled na onaj nacrt ugovora sa Etihadom i izgleda da u članu 8.2.8.2 stoji da će Vlada Srbije obezbediti popust od najmanje 50% na zvaničan cenovnik aerodroma. Široko :fantom:

Link to comment

nikakva "šema" nije postojala, to su priče za budale. plaćali su ono što su koristili i u obimu u kom su to koristili.

Kako su im onda troškovi na aerodromu preko noći porasli za 40%?

Link to comment

nikakva "šema" nije postojala, to su priče za budale. plaćali su ono što su koristili i u obimu u kom su to koristili.

 

to sve dolazi iz iste kuhinje i konačno je nađen način da se sve ove najave formalizuju:

 

ove izjave dotičnog su sve iz prošle godine.

jednostavnim neizdavanjima dozvola bi im E Komisija skočila za vrat, pa su morali da nađu drugi način.

 

da, pa to je to. politika ubijanja sosptvenih gradjana u pojam. Nista, omastice se Osek™, Temisvar i ostali.

Link to comment

da, pa to je to. politika ubijanja sosptvenih gradjana u pojam. Nista, omastice se Osek™, Temisvar i ostali.

To je, da ponovim, 1 ordinarno srpsko lopovsko javno preduzece, kao sto su i sva ostala, sluzbeni glasnici, javna sklonista, parking servisi, kome je pala sekira u med time sto je monopol kome niko ne moze nista i koje sluzi da se od stranaka postavljeni direktori i clanovi UO slikaju i hvale kako uspesno posluju, a da pri tom sa problematikom poslovanja i vodjenja aerodroma nikakve veze nemaju.

A razgovarati o tom i takvom AB u kontekstu modernog vazdusnog saobracaja, otvorenog neba, potrebe da se posluzi gradjanima/musterijama je uvreda za moderni vazdusni saobracaj.

Nikome tu do saobracaja nije.

Samo zinulo dupe za pare.

 

Edit: dodato lopovsko

Edited by namenski
Link to comment

imam pitanje vezano za briselski aerodrom, budući da putujem tamo poslom 29.04. i vraćam se uveče 01.05. a nikad pre nisam bila.

 

koliko je centar udaljen od aerodroma i koliko je aerodrom velik? zapravo, koliko pre leta najkasnije treba da se krene iz grada, da bi se stiglo na let?

verujem da ćemo u ludnici raditi do poslednjeg časa, pa bih volela da imam vremenske odrednice.

 

hvala unapred.

Edited by pt 2.0
Link to comment

Za prevoz od aerodroma do centra grada preporucujem ti zeleznicu. Polasci su na svakih 15-20 minuta i putuje se 20 minuta. Stanice u sirem centru grada su Brisel Midi, Central i Nord, na svakoj od njih voz ima zaustavljanje.

 

Sajt belgijskih zeleznica: http://www.belgianrail.be/fr/Home.aspx

 

Sto se tice aerodroma, moje iskustvo od pre dve godine je bilo pola sata od izlaska iz voza do dolaska u cekaonicu. Iako je bilo oko 16h nije bilo guzve ni u vozu, ni na predaji prtljaga. Sta je to vredelo kad je avion Iberije za Madrid po obicaju kasnio tri sata te sam propustio sledeci let.

Link to comment

hvala ti puno, viteže :)

nije mi frka dolazak (tada ne žurim nigde), već povratak ža beograd, jer mislim da ćemo do poslednjeg časa raditi nešto.

proučiću sve ovo što si postovao, zaista hvala na trudu da odgovoriš.

Link to comment

Evo me u tranzitu iz pek za bgd na varsavskom aerodromu. LOT ima nove deream linere, ali su im stjuardese katastrofa. Aerodrom manji od ocekivanog, lokalno pivo i nije lose.

 

Meni u turkishu svi na turskom, u lotu na poljskom, nase predke je #$@ ko je stigao ????

 

 

Sent from my RM-939_apac_prc_200 using Tapatalk

Link to comment
  • 2 weeks later...

Trebalo bi uskoro, prvi put, da putujem Wizzom, pa me zanima jedna stvar vezano za prtljag.

 

Platicu onaj veci rucni prtljag, koji cu da nosim sa sobom i bice to standardno koferce, ali da li ima sanse da prodjem sa manjom torbom za fotoaparat?

 

Nosicu je ili preko ramena ili oko struka.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Yey!

 

 

EasyJetov ugovor za letove između Zagreba i Londona ističe krajem listopada a u toj kompaniji su već donjeli odluku da odlaze iz Zagreba. ”Preispitujemo svoje poslovanje u Zagrebu. Možemo potvrditi da tijekom zime 2014. godine nećemo letjeti u Zagreb. Ova odluka donesena je nakon golemog povećanja troškova u Zračnoj luci”, stoji u odgovoru Celine Prenez, glasnogovornice easyJeta za Europu Jutarnjem listu. U Upravi Plesa, pak, nisu bili spremni komentirati razgovore s ovom kompanijom tek su nam potvrdili da easyJet ima ugovor do kraja listopada.

Druga greška Uprave je neobjašnjeno poskupljivanje parkiranja oko aerodroma, za koje putnici neće dobiti nikakvu bolju niti novu uslugu. Stručnjaci takve poteze ocjenjuju kao nekompetente i upozoravaju da se prometom i uslugama mora upravljati bez obzira na fokus koncesionara na izgradnju novog terminala.

Ovi potezi, tvrdi naš sugovornik, pokazuju da nema strategije upravljanja aerodromom. Predsjednik Uprave Bruno Mazurkiewicz prije dolaska u zagreb vodio je gradnju novog aerodroma na Mauricijusu, David Gabelica u Bini Istri upravlja izgradnjom Istarskog ipsilona, a Hulya Sofuoglu iz TAV-a je građevinska inženjerka. “U Upravi nema stručnjaka za aerodromski promet i dojam je da se prometnom politikom na Plesu upravlja iz Pariza”, kažu naši sugovornici.

Izvori bliski Upravi potvrdili su da je ona fokusirana na razvoj novog terminala i da ih loši rezultati aerodroma ne brinu.
Pokrivanje minusa

“Oni su u Zagreb došli na 30 godina i ovi loši rezultatinisu presudni”, tvrdi naš sugovornik. Fiksna naknada za koncesiju precizno je određena za svaku godinu. “Koncesionar ima dovoljno novca da uskoči ako aerodrom ne bude zarađivao dovoljno.”
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...