Jump to content
IGNORED

neodgovorena pitanja


Ros

Recommended Posts

Onda si obavio posao...Samo obrati pažnju možda će još da dolaze dok ne skapiraju da nemaju kud da uđusent from klozetska solja by BVK

Link to comment
Samo obrati pažnju možda će još da dolaze dok ne skapiraju da nemaju kud da uđu
Narafski ;) Mada, ovaj Raid toliko vonja, da sumnjam : D
Link to comment
nešto sam se istripovao da u ekstremnoj situaciji može da dodje do eksplozije istog <_<
može i to, kad je u pitanju komplikovani "bojler"740px-schema_reacteur_eau_bouillante-svg.pngnajprostije: kad nestane struje ne rade pumpe 15 i 16 pa eksplodira bojler 1 Edited by dekss
Link to comment
može i to, kad je u pitanju komplikovani "bojler"740px-schema_reacteur_eau_bouillante-svg.pngnajprostije: kad nestane struje ne rade pumpe 15 i 16 pa eksplodira bojler 1
Ma to ti je neki "bojler" za grejanje sa izmenjivačem, a i on valjda ima neki sigurnjak, šta misliš uključiće se grejač kada se vrati struja a neće pumpe ili se neće dovoljno brzo ohladihi i nabiće pritisak... Običan kućni bojler. Verovatno. Zato i pitam.Običnom može da crkne termostat pa da pregreje i eksplodira. Ne mogu da se setim kako je to rešavano. Samo se sećam da onda pustiš paru na sve slavine, a ono bruji, dok se ne isprazni, i nadaš se najboljem. Nema to veze sa nestankom struje, osima ako udari pri povratku ne zeznu nešto.
Link to comment
Ma to ti je neki "bojler" za grejanje sa izmenjivačem, a i on valjda ima neki sigurnjak, šta misliš uključiće se grejač kada se vrati struja a neće pumpe ili se neće dovoljno brzo ohladihi i nabiće pritisak... Običan kućni bojler. Verovatno. Zato i pitam.
ovaj je iz fukushime <_<
Običnom može da crkne termostat pa da pregreje i eksplodira. Ne mogu da se setim kako je to rešavano. Samo se sećam da onda pustiš paru na sve slavine, a ono bruji, dok se ne isprazni, i nadaš se najboljem. Nema to veze sa nestankom struje, osima ako udari pri povratku ne zeznu nešto.
ova teorija već ima smisla. verovatno stvarno može da se pokvari termostat od udara pri povratku struje pa da onda bojler greje i greje dok ne pukne. nesatanak je bezbedane, sad, kolika je verovatnoća da stvarno crkne termstat od udara, ne znam. cenim da je mala. pretpostavljam da pre pocrkavala raznorazna elektronika nego obican termostat.ako se to zaista desi, nema potrebe za pustanjem pare/vode - gasenjem bojlera on ce se ohladiti - ako do tad nije pukao nece ni kad se iskljuci struja pa na dalje... Edited by dekss
Link to comment

Da, samo što sam to doživeo dva puta, crkne termostat a ti ne znaš, dok ne pustiš toplu vodu, i ošuriš se, ili bukvalno čuješ brujanje :)A posebno zato što kod nas, barem kod mene, imaju naviku da struju "probaju" jedno tri četiri puta na udar, vrati se pa nestane, u principu jako mrzim seljadiju iz elektrodistribucije i ne mogu da verujem da probe vrše na živom sistemu. Inače ako uspeš da dokažeš da ti je od toga nešto crklo možeš, kako čujem, da dobiješ i do 50% vrednosti robe.

Link to comment

Ukoliko je na bojleru ispravan sigurnosni ventil (košta oko 500 dinara, preko njega se dovodno crevo spaja sa bojlerom), eksplozija je praktično nemoguća ukoliko kazan nije oštećen/truo... Sigurnosni ventil sprečava da se topla voda iz bojlera vrati u vodovodnu mrežu, i takođe (i važnije) automatski se otvara i ispušta višak pritiska iz bojlera ukoliko pritisak poraste preko granice koju sigurnosni ventil dopušta. Nešto kao sigurnosni ventil na ekspres-loncima za kuvanje. Bottom line: menjajte sigurnosni ventil na bojleru redovno, ja kod sebe menjam na 3-5 godina. I mirno spavam.svb.jpgedit: slika ventila

Edited by fanjo
Link to comment
a kako proveriti da li je sigurnosni ventil ispravan ili nije?sta ako kupis ventil koji nije ispravan? desilo se mojim roditeljima.
Biće malo duže, ali otprilike ovako...Nekoliko načina za proveru/dijagnostiku:- nov ventil: duneš kroz njega iz sve snage, u jednom smeru sigurno možeš da duneš vazduh bez problema, a u suprotnom smeru ne sme ni malo vazduha da prođe kroz ventil. Ako makar malo vazduha može da prođe - nije ispravan, vratiti u radnju i reći da vazduh prolazi.- provera namontiranog ventila, opet više načina (bez skidanja vantila sa bojlera): 1) sigurnosni ventil ima sa strane 'dugmence' koje može da se okreće, i tim okretanjem se pušta voda da iscuri kroz ventil, na onu 'česmicu' na bočnoj strani ventila. Kad se okrene, tj. otvori morala bi da se pojavi voda, bar u vidu kapi (kod starih ventila ovo hoće da se zapeče, pa ne može da se otvori). Proizvođači ventila preporučuju ovakvo proveravanje, vodoinstalateri kažu bolje ne dirati da ne bi krenulo da curi ako ne može da se zatvori posle... 2) bojler normalno radi, pustiš toplu vodu i držiš rukom dovodno crevo (kroz njega ulazi hladna voda u bojler, i mora da bude hladno na dodir). Dok držiš ruku na dovodnom crevu zatvoriš toplu vodu, i ako tad osetiš da je dovodno crevo postalo toplije/vruće, znači da se topla voda iz bojlera vratila kroz sigurnosni ventil u vodovodnu mrežu, i da je sigurnosni ventil neispravan 3) isključi se bojler, zatvori se ventil koji dovodi vodu u bojler, zatim se skine dovodno crevo sa sigurnosnog ventila. Voda iz bojlera ne sme da curi, osim nekoliko kapi koje su predstavljaju vodu koja je bila između dovodnog creva i ventila. Ako voda curi (bojler počne da se prazni) sigurnosni ventil ne valja. Edited by fanjo
Link to comment
Da, samo što sam to doživeo dva puta, crkne termostat a ti ne znaš, dok ne pustiš toplu vodu, i ošuriš se, ili bukvalno čuješ brujanje :)A posebno zato što kod nas, barem kod mene, imaju naviku da struju "probaju" jedno tri četiri puta na udar...
stavi termo osigurač na red sa termostatom. pregrevanje će izazavati prekid rada bojlera koji ne možeš da ne primetiš.ti udari kod uključenja, višestruki ili ne, ne bi trebalo da utiču na obične termostate. nisam siguran ni da to namerno rade, možda automatika teže dozvoljava uključenja kod kojeg svi priključeni motori povuku jaču struju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...