Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Znaci, kada bi postao direktor RTSa prvo bi svima zabranio TeLEvizije i NOvembre i slicne stvari. Jer kladim se da u 99% slucajeva sami spikeri tako ne govore u svakodnevnom govoru, nego i sami sebe ispravljaju kada pricaju na TV. I nisu "izvesni spikeri", nego po pravilu prakticno ceo RTS, a bogami ima ih i po privatnim stanicama. Drugo ja ne znam - ispravite me ako gresim - ni za jedan dominantni dijalekt u Srbiji koji koristi takvu akcentuaciju. Valjda je i u beogradskim, vojvodjanskim, sumadijskim i zlatiborsko-uzickim dijaletkima dominanta forma JugoSLAvija i NoVEmbar a ne JuGOslavija i NOvembar. Bar se tako meni cini iz licnih kontakata sa govornicima tih dijalekata. A to su neki, kako da kazemo, dominantni dijalekti u Srbiji, pa bi mi bilo logicno da i "standardni" izgovor njih prati. Sta ja znam, cini mi se da je npr. u Bosni drugacije, ali u Srbiji je rekao bih dominantno naglasavanje slogova potpuno obrnuto od RTSovskog.
Link to comment

Hazarde to sto pricas je zavrseno sada naglasavaju kao i novi B92 ,sto ce reci totalni haos neko ovako neko onako .

Edited by bergasa19
Link to comment
Pa guranje akcenta čak iza antepenultime u nekim slučajevima :D
Јел' му то натпоследњи на староримском?
Link to comment
Znaci, kada bi postao direktor RTSa prvo bi svima zabranio TeLEvizije i NOvembre i slicne stvari. Jer kladim se da u 99% slucajeva sami spikeri tako ne govore u svakodnevnom govoru, nego i sami sebe ispravljaju kada pricaju na TV. I nisu "izvesni spikeri", nego po pravilu prakticno ceo RTS, a bogami ima ih i po privatnim stanicama. Drugo ja ne znam - ispravite me ako gresim - ni za jedan dominantni dijalekt u Srbiji koji koristi takvu akcentuaciju. Valjda je i u beogradskim, vojvodjanskim, sumadijskim i zlatiborsko-uzickim dijaletkima dominanta forma JugoSLAvija i NoVEmbar a ne JuGOslavija i NOvembar.
Не, НОвембар, ДЕцембар је мени одавно било нормално. У ствари, кад чујем неког да каже ноВЕМбар, деЦЕМбар, одмах знам да је из Београда или околине.Обратно, једном се колега распитивао где да скрене за меДИцински факултет, около галама и трамваји, па га послали ка поЛИцијској академији... док није испало "а, МЕдицински, доле па десно".
Link to comment
e vala jedan od mojih najvećih jezičkih hejtovanaježim se i podigne mi se celokupna kosa uvis kad god čujem "15 poLIcajaca je učestvovalo u akciji koja je prikazana na našoj teLEviziji a signal se prostirao na svih 5 konTInenata, naš dopisnik aLEKsandar će vam reći više o tome..."
мислиш експеРИмент у лабоРАторији? :lol:
Link to comment
мислиш експеРИмент у лабоРАторији? :lol:
e, to, to :lol: značajni ekspeRImenti u laboRAtorijama diljem A-U-strije i A-U-stralije...e a meni uvek bilo normalno NOvembar, DEcembar, itd, a noVEmbar i deCEmbar skroz čudno :unsure: kao i meDIcinski i poLIcijski (mi je normalno, da ne bude zabune)ali moram priznati i da ja kažem "četrnaEstica, šesnaEstica" zbog čega me je većina uvek zafrkavala Edited by Amelija
Link to comment
Не, НОвембар, ДЕцембар је мени одавно било нормално. У ствари, кад чујем неког да каже ноВЕМбар, деЦЕМбар, одмах знам да је из Београда или околине.
U pravu je paće, imena meseca nisu iz ove priče (jer se ne radi o silaznom akcentu).Meni su obe varijante tu ok, mislim da čak i obe koristim. Nisam siguran ali čini mi se da je nòvembar pod uticajem ukućana iz zapadnih krajeva, a novémbar pod uticajem Beograda. :unsure:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...