Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Da sam primetio da si mi se negde obratila, odgovorio bih. Ja ne pričam sa forumašima samo kada me jako mnogo nanerviraju. Ali ono, hipergalaktički. A tebe slabo znam, te je ta mogućnost bila isključena. ...u kome si uspela da kažeš ništa...
Sasvim je transparentno (izvini, rasejani) da te ja intergalaktički nerviram. Ti to ne kriješ. Iako me ne poznaješ.Ovo je tvoje mišljenje o onome što ja napišem. Ne razumem zašto bi onda razgovarao sa mnom. A nemam ni ja potrebu sa tobom.
Link to comment
hajde, molim te, ovo lepo meni pojasni.znam da sam nekada bila pismena i da više nisamja sam svojaona nije baš svoja
Једно од оних што смо данас спомињали, да се све ређе користе па онда више не знаш које ваља.Елем, кад у реченици имаш присвојни придев који присваја ствар субјекту (тј оном чији је глагол), онда се користи "свој" да се јасно назначи да се ради о субјекту; ако се ствар приписује неком другом, онда иде "његов" или тако нешто. НпрЛаза скокнуо до Пере по своју капу.Лаза скокнуо до Пере по његову капу.У првој реченици се ради о Лазиној, у другој о Периној капи, ал' надам се да је ово објашњење било вишак. Нешто мутније постаје кад је Пера из претходне реченице, или још није споменут ал' само што није - па не буде, е онда се не зна да ли је 'његово' требало да буде 'своје' (тј да припада субјекту ал' говорник н'уме то да каже како треба), или ту има још неко ал' нам није објављено ко.
meni moje - tebi tvoje - njemu njegovo
Е, да, сваком своје, тако је.
Link to comment
Sasvim je transparentno (izvini, rasejani) da te ja intergalaktički nerviram. Ti to ne kriješ. Iako me ne poznaješ.
:isuse: Ali ti mene ne nerviraš. Ukupno nismo razmenili tri rečenice. Nemaš na osnovu čega da me nerviraš. Ne znam te. S druge strane, opsesija mi, eto, da širim neko elementarno znanje o jeziku. ...E da, vidi se da ti fali pažnje, to svakako. Edited by bus
Link to comment
Једно од оних што смо данас спомињали, да се све ређе користе па онда више не знаш које ваља.Елем, кад у реченици имаш присвојни придев који присваја ствар субјекту (тј оном чији је глагол), онда се користи "свој" да се јасно назначи да се ради о субјекту; ако се ствар приписује неком другом, онда иде "његов" или тако нешто. НпрЛаза скокнуо до Пере по своју капу.Лаза скокнуо до Пере по његову капу.У првој реченици се ради о Лазиној, у другој о Периној капи, ал' надам се да је ово објашњење било вишак. Нешто мутније постаје кад је Пера из претходне реченице, или још није споменут ал' само што није - па не буде, е онда се не зна да ли је 'његово' требало да буде 'своје' (тј да припада субјекту ал' говорник н'уме то да каже како треба), или ту има још неко ал' нам није објављено ко.Е, да, сваком своје, тако је.
Da bre pacejahe, ali u slučaju prvog i drugog lica je sasvim jasno da postoji koreferenca. Otuda ljudi i ne koriste svoj. Jer nema preke potrebe da ga koriste. Zato ti refleksivi u jezicima često na duže staze i prežive samo u trećem licu.
Link to comment
Da bre pacejahe, ali u slučaju prvog i drugog lica je sasvim jasno da postoji koreferenca. Otuda ljudi i ne koriste svoj. Jer nema preke potrebe da ga koriste. Zato ti refleksivi u jezicima često na duže staze i prežive samo u trećem licu.
Па и моји примери су у трећем лицу.Оно, јес, било је некад "и понесите своје ствари" а сад се ваљда све чешће чује "и понесите ваше ствари". Немам узорак, само нагађам.
Link to comment
Al Hindijev aje™.
Па аје, али ми и тамо боље лежи своје. Тј није неко правило, него онако, лепше ми звучи. Кад се каже "ја... моје", као да се баш наглашава то моје. Бар мени тако звучи, уво из старе школе.
Link to comment
Своје? cool.gif
Hehe, pomislio sam na to, tj. nisam bio siguran. Kad napišem svoju knjigu, kao što je predložio kralj luja, šaljem ti je na lektoriku. :D BTW. Smešna mi ova priča oko Ralfa-Reifa, pa nije čudo da fajn gospodin Fajns neće da se zove Ralf kada je to 'ladno jedno od najružnijih imena ever devised. Kad su pitali Zappu Mr Franka, kakva mu je to fora da je deci dao imena (Dweezil i Moon Unit, za ćerku) koja su tako ružna, on je odgovorio, pa šta, Ralph je kao lepo ime? :lol: (ralf, ralf, ralf... savršena onomatopeja laveža) Edited by Indy
Link to comment
Hehe, pomislio sam na to, tj. nisam bio siguran. Kad napišem svoju knjigu, kao što je predložio kralj luja, šaljem ti je na lektoriku. :D BTW. Smešna mi ova priča oko Ralfa-Reifa, pa nije čudo da fajn gospodin Fajns neće da se zove Ralf kada je to 'ladno jedno od najružnijih imena ever devised. Kad su pitali Zappu Mr Franka, kakva mu je to fora da je deci dao imena (Dweezil i Moon Unit, za ćerku) koja su tako ružna, on je odgovorio, pa šta, Ralph je kao lepo ime? :lol: (ralf, ralf, ralf... savršena onomatopeja laveža)
Reif je još i dobro prošao :) Onaj aristokratski istraživač iz istog plemenaSir Ranulph Twisleton-Wykeham-Fiennes, 3rd Baronet, to je tek lik za pamćenje :)
Link to comment
Meanwhile, Mr Assange's Melbourne-based son Daniel has defended his father's decision
Ајде, Асанж значи има и једног са базом у Сиднеју и једног са базом у Ејделејду и једног са базом у Стокхолму...Подједнако новинарски збрљана реченица, као кад кажу "Venezuela's Chavez", као да свака земља треба да има по једног и само једног. А како никад не кажу "America's Obama" :P.
Link to comment

Od trenera sportskih klubova ne očekujemo da budu neki intelektualci, stoga je i razumljivo kad trener "Partizana" Stanojević izjavi, nakon šest uzastopnih poraza u Ligi šampiona: "Nije nas niko nadigrao". Međutim, reč nadigrati ne znači isto što i razbiti, rasturiti, razguziti, već pobediti u igri, igranju, plesu, nekim sportovima. Drugim rečima, "Partizan" jeste nadigran svih šest puta, prosto iz razloga što su imali najslabiji tim i nisu bili u stanju da bar jednom izdrže svih 90 minuta.Ovo me je podsetilo na jednu sezonu kad su košarkaši "Vojvodine" bili poslednji u ligi, i uglavnom su gubili utakmice tako što su igrali 30-35 minuta egal. I onda su trener i novinari kenjali kako "Vošu" niko nije nadigrao, nego su, eto, "neshvatljivim greškama"™ išli iz poraza u poraz. Jebote, pa utakmica se i gubi zato što praviš greške u igri i što si nadigran (eventualno može još sudija da te pokrade). :frust:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...